Nvidia: prodeje grafik Turing jsou o 45 % lepší než u Pascalu. Je to kvůli cenám

Nová GPU Turing jsou pro Nvidii velkým prodejním úspěchem, byť nedávno uváděla, že prodeje highendu byly horší, než čekala. Tržby však plynou z vyšších cen.

44

Možná si vzpomínáte, že v lednu Nvidia varovala před propadem tržeb, který ji postihl kvůli kocovině grafického trhu z kryptohorečky, po němž zase zůstalo „ve skladech nadito“. V tiskové zprávě tehdy také padlo, že prodeje nové generace grafik Turing nebyly tak vysoké, jak firma čekala. Nicméně nyní Nvidia investorům předložila na první pohled úplně jiný obrázek, podle nichž nová generace grafik zvedla prodeje prakticky o polovinu proti Pascalu. Jak je to možné? Vysvětlení není složité, i když jásat asi budou hlavně ti vlastníci akcií.

Ono lednové sdělení mluvilo o tom, že prodeje některých highendových Turingů zaostaly za očekáváními a že zákazníci možná čekají na nižší ceny nebo větší rozšíření ray tracingu ve hrách a proto si pořízení těchto novinek rozmysleli. Tento týden ovšem Nvidia vydala prezentaci pro investory, která ukazuje Turing jako naopak velký finanční úspěch.

Prodeje Turingů překonaly Pascaly o 45 %

Na slajdu, který zde můžete vidět, Nvidia uvádí, že Turingy v prvních osmi týdnech po svém uvedení (tedy zhruba říjnu a listopadu) zaznamenaly o 45 % vyšší prodeje než Pascal v roce 2016 během prvních osmi týdnů prodeje. A to by nebylo nic malého, protože Pascal představoval velký výkonnostní a technologický skok coby první GeForce na 16nm procesu, který byl do značné míry revoluční díky prvnímu použití 3D tranzistorů typu FinFET.

Nvidia Investor Day 2019 prezentace 14
Prezentace k Nvidia Investor Day 2019

Zde je ovšem důležité upozornit, že těch 45 % navíc není o počtu prodaných grafik, ale o tržbách, což zdá se někteří komentátoři hned nepostřehli. A to je také asi vysvětlení, proč mohly zároveň (kusové) prodeje trošku zklamat interní ambice. Turingy jsou totiž, jak už je notoricky známo, dražší než předchůdci. V prvních osmi týdnech Pascalu byla Nvidia GeForce GTX 1080 oficiálně za 600 dolarů (neoficiálně 700 dolarů, což byla cena modelu FE) a GTX 1070 za 379 dolarů (respektive 449 dolarů za FE). Turing naproti tomu začal s modely RTX 2080 Ti, za kterou si Nvidia řekla 1000 až 1200 (FE) dolarů a RTX 2080. Tento levnější model přišel na 700 až 800 (FE) dolarů. Až v druhé polovině onoho sledovaného období se přidala RTX 2070 za 500–600 $.

Pokud bychom tedy srovnali nahrubo ceny těch prvních dvou modelů, tak byly první dva modely Turingu o 67–84 % dražší, než při vypuštění Pascaly. Asi je tedy jasné, odkud se vzaly vyšší tržby. Protože byl zaznamenán nárůst o 45 % v sklizených penězích, podle všeho se na kusy prodalo Turingů o dost méně, To nicméně Nvidii nemusí vadit. S menším počtem karet, ale vyšší tržbou na každé měla se obvykle dosáhne větší čistý zisk. Jak už bylo řečeno, jde jen o čísla za prvních osm týdnů, takže je možné, že poté se situace s tržbami a počty vyvinula jinak.

Zákazníci nechávají větší útratu

Nvidia si ve stejném slajdu v souladu s tímto pochvaluje, že většina zákazníků podle ní u Turingu přešla o model, či přesněji cenové patro výš, než co kupovali u předchozích generací, což je opět pro firmu balzám na kasu. Podle odhadu Nvidie si takto dokonce mělo počínat 90 % kupujících. Poněkud vtipné na tom je, že v grafu je tento „up buying“ vyznačen jako vertikální skok na vyšší segment, ale modelová čísla řady jsou stejná – takovým přechodem o třídu výš je podle Nvidie koupení RTX 2060 místo GTX 1060, RTX 2070 místo GTX 1070, GeForce RTX 2080 Ti místo GTX 1080 Ti.

Nvidia Investor Day 2019 prezentace 14 buying upJak je vidět, firma tuto kategorii hodnotí podle ceny. Nám se na tom asi bude vnucovat opačná interpretace, totiž že lidé prostě kupovali stejnou třídu, ale Nvidia jim ji zdražila, takže to na peníze vyšlo jako o segment dražší model. S čímž bych asi sám souhlasil, protože po dvou až třech letech by „stejný segment“ neměl mít skoro stejný výkon za stejnou cenu, jako je to třeba u RTX 2070 versus GTX 1080.

Nvidia Investor Day 2019 prezentace 14 instalovana bazeTuringy teď mají 2 % uživatelů

Prezentace jinak obsahuje i další zajímavé věci. Podle Nvidie například uživatelská základna karet GeForce momentálně má modely nejnovější generace Turing jen ze 2 %. Dalších 50 % je podle Nvidie na grafikách generace Pascal a dalších 48 % vlastní něco staršího (v tomto koláči se pravděpodobně počítá jen s grafikami Nvidia). Podle Nvidie by proto měla být spousta prostoru k upgradům. Navíc 90 % těchto uživatelů má prý mít karty s nižším výkonem, než teď nabízí GeForce GTX 1660 Ti.

Galerie: Celá prezentace Nvidie k Investor Day 2019

Nvidia: prodeje grafik Turing jsou o 45 % lepší než u Pascalu. Je to kvůli cenám
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.45%) 33 hlasů

44 KOMENTÁŘE

 1. Tak tady to máte, to bylo povyku z AMD fan klubu jak je to drahé, ale ukazuje se jen to maločecháčství, vždyť ty nemáš v peněžence ani 5000 Kč, ani 2000 Kč tam běžně nenosíš… A na netu děláš machra, přitom počítáš stokoruny. No ale tady to přesně vidíš: Na netu jste borci a v realu nemáte ani 15000Kč na boty nebo kolik to stojí. Drž hubu, socko a šmajdej v botách za dvěstě od vietnamců. Seš nic.

   • Ty jsi si ještě nevšiml, že má problém s učivem 3. třídy základní školy? Holt je poptávka po zednících, tak se má dobře, ale z jeho příspěvků jasně plyne – je to stále jen zedník, nemůžeš čekat nějaký smysluplný příspěvek, možná k tomu trpí bludy 😀 (viz. https://cs.wikipedia.org/wiki/Blud) a koukni víc dolů na Makromanické bludy 😀

     • tak od Tebe to sedí 😀 – ale chválím zvládl jsi napsat správně slovo psychiatr, to se u Tebe taky často nevidí. Já to tam hodil, protože zrovna jsme řešili podobný případ a perfektně to sedí. Zkus kouknout na nějaké knihy od L. Čírtkové. BTW přednášky od ní jsou super

      • Mám takové pravidlo, které se mi osvědčilo: “ Čím lepší lingvista tím horší technik a zručnost. Čím lepší lingvista, tím větší neschopné kopyto! „

      • Ano a jsme u toho, názor člověka, který za celý svůj dosavadní život nepochopil učivo základní školy, neví, jak se věci nazývají (tvé tradiční nechty). Vysvětli mi, jak tě potom mám brát vážně, když používáš neexistující slova, komolíš je a píšeš je s pravopisnými chybami? Zůstaň u cihel a malty, tam je Tvoje místo.

      • Máš text chápat mezi řádky. Pokud jsi retard, který musí mít za všech okolností napsané že 2,0001 + 2,0001 = 4,0002 tak je mi tě upřímně a veřejně líto.

      • Omlouvat svou hloupost tím, že Tě ostatní musí chápat mezi řádky Ti moc nepomůže, nebylo by lepší si vzdělání doplnit? Nemusíš se snažit mě urážet za to, že jsi hloupý, za to já přeci nemohu, to Ty jsi na to ve škole kašlal. Dnes je bohužel doba, že se na školách snižují nároky a proto jsou diskuze plné příspěvků od zedníků, co si myslí, jak rozumí počítačům. Ale uznávám, že jako zedník jsi dobrý, drž se toho.

      • Krásne jsi se odkopal, poučuješ mě, aniž bys uměl sám číst, tak to je teda gól…. LOL

      • Harry.24 : No….Řešit v diskuzi gramatiku je celkem ubohost. Nehledě na to, že sám nedokážeš napsat příspěvek správně. Kde se použije tečka a kde čárka….Ale to je jedno. Příjde mi to směšné

 2. No moc krasna demagogie, to se kozeny lhar pekne zase predvedl 😀 Nejdriv tvrdi, jak dlouho nic nebude, aby lide kupovaly jejich naskladnene zasoby Pascalu, nasledne za chvili na to vypusti RTX, ktery nema 50 slibovanych her s podporou RT pri release, a kdyz se zjisti, ze o RTX logicky neni takovy zajem a ukaze se to i na trzbach, tak zacnou tvrdit jak uzivatele presli na vyssi kategorii 😀 Aneb kupujte drazsi RTX 2080 radeji nez stejne vykonnou a s vice pameti a levnejsi GTX 1080Ti 😀
  AMD uz ze sebe sasky udelalo s Vegou a ted Vega VII, evidentne ted je rada na Nvidii, ktera mocne prebira tuto roli 😀 A zelene ovecky rady zadotuji Nvidii, verim ze dokazi dostat zisky Nvidii jeste vys. Staci jen aby Kozenak probehl po podiu, zarval “buy more, save more” a v tu ramu mame mackanice zelenych u pultu s Nvidia pozlatkem 😀

  • ..aneb jak udelat tu spravnou statistiku a spravne ji vysvetlit 🙂
   Zakaznik musi byt urcite nadsen, ze aby dosahl na vyssi vykon po 2,5 letech, musi sahnout do penezenky hloubeji..je to zazrak :))

   Jen doufam, ze na podobnou vlnku nenaskoci AMD s Navi, jelikoz se to docela nabizi.

  • „Nejdriv tvrdi, jak dlouho nic nebude“

   Tvrdil nebudou brzy, doslova použil slovo „soon“. To není exaktní metrika, trvalo to od toho tvrzení 2 nebo 3 měsíce, je to brzy? nebo pozdě? Je to na fantazii každého příjemce té informace.

   „vypusti RTX, ktery nema 50 slibovanych her s podporou RT pri release“

   Někdo sliboval 50 titulů? Pokud vím šlo asi o polovinu a to ještě větší část neslibovala RT ale DLSS. Z těch co měly dostat RT tak se zpožděním ho dostal jen Tomb Raider, BFV i Metro ho měly při uvedení, některé hry ze seznamu nemohly mít RT při vypuštění RTX karet, jednoduše proto že byly ve vývoji a stále jsou.

   „RTX logicky neni takovy zajem a ukaze se to i na trzbach“

   Proto diskutujeme o článku o tržbách o 45% vyšší. V NV si zřejme umí spočítat co zákazníci budou/nebudou ochotni zaplatit. Pokud prodeje klesly ale šly nahoru tržby, je rozhodně fajn protože marže na kus roste.

   „AMD uz ze sebe sasky udelalo s Vegou a ted Vega VII“

   krom toho že to žere a topí, což je pro AMD něžná vlastnost, čím přesně ze sebe dělá AMD šašky, vydali konkurenceschopnou kartu za konkurenceschopnou cenu, i když pro specifickou skupinu zákazníků.

   „Staci jen aby Kozenak probehl po podiu, zarval “buy more, save more”“

   On má ale svým způsobem pravdu. I ta RTX2080Ti může mít lepší poměr cena/výkon než třeba RTX2060. Na grafice si totiž žádnou hru člověk nepustí, potřebuje celý počítač, takže když zahrneme i to, tak ta RTX2080Ti může mít ten poměr lepší

 3. Huang ma jako vzdy pravdu!

  „Podle Nvidie by proto měla být spousta prostoru k upgradům.“

  Bezesporu, pockam s GTX1070 jeste minimalne rok proste nez AMD vypusti tu highendovou poNAVI radu a pak se teprve budu rozhodovat. Pokud AMD dokaze nabidnout konkurencni grafiku, tak jim dam pred NVidii prednost, debila ze me Huang delat nebude!

  • Ja myslim, ze s GTX 1070 nemate kam spechat. VR jste myslim prestal resit, protoze stale nejsou kvalitni zobrazovadla a vykon take chybi, takze 1070 udela svoji praci. UHD ze stejne stale rozpoluplne a do mainstreamu to jeste bude trvat.

    • na chatu by sis měl koupit RX 580, jednak tě za chladných deštivých dnech při paření zahřeje a jako bonus originální vlastnoruční podpis Crhy ! Pro tebe Redmarxi, tak pro tebe za jen 7.499,-Kč.

      • To jo ale tahle RX 580 má 8GB VRAM a na to se nechytá žádná dosavadní grafika. 3, 4, 6 GB je žalostně málo a bude se na tom všechno sekat. 8GB je i do budoucna záruka že se ti nic dalších 2-4let nebude nic sekat, maximálně snížíš trošičku detaily textur.

 4. A to zdražovanie je všade. Keď nemáš dnes na to a čakáš že počkáš kým do šetríš. Never, nebude. Lebo o rok tá istá modelová rada bude drahšia alebo o niečo podstatné ukrátená. napr. „na mojom bajku takto z zmizla carbonová vidlica“.
  A ja si myslím že ak by AMD bola konkurencia tak by Nvidia svoje modeli nezlacnila, skôr by sa AMD prispôsobilo k vyšším cenám.

 5. Damage control pro akcionáře. Když se řekne A, je dobré říct i B:
  – jak bylo řečeno nejde o prodané kusy, ale o příjmy za prodeje
  – zatímco s Pascalem byly uvedeny jen dva modely – 1070 a 1080 a ti co kupují pouze špičku dál čekali na 1080Ti, Touring se prodává 2070, 2080 a ihned i 2080Ti, průměrná cena je zcela někde jinde (Tičko mezigeneračně zdražilo o 70%)
  – každý si může vzpomenout, že Pascal byl v prvních několika měsících velmi těžko dostupný, karty šly jen obtížně koupit, takže je otázka jak moc tím byly prodeje Pascalu na začátku přiškrcené. Touring se dá koupit bez problému, je jich dostatek.

  Vzhledem k tomu, že v průměru se ceny pohnuly nahoru o víc než 50% a příjmy jen o 45%, jsou tyhle statistiky jen potvrzením, že RTX karet se kusově prodalo méně, než Pascalů, které navíc nebyly dostupné. 🙂 Každopádně tohle jsou jen plky pro investory, důležité budou dlouhodobé prodeje.

  Můj short akcií Nvidie trvá dál. 😀 Zbytek AMD akcií se mi dle očekávání prodal, profit 50% 😀 https://www.cnews.cz/amd-financni-vysledky-q3-2018-zisk-propad-gpu-tezba-kryptomeny-akcie-vyprodej#comment-197719