Kvůli koronaviru se ruší GPU novinky, které měla Nvidia v březnu odhalit. Budou později

20

Tento měsíc se měly, aůe nebudou konat hned dvě konference týkající se grafických novinek, GDC a GTC. Od GTC 2020 pořádaného Nvidií se očekávalo odhalování dlouho očekávaných 7nm GPU s novou architekturou, případně i třeba nějaká velká překvapení jiného druhu. Ovšem pandemie koronaviru změnila mnohé plány a vypadá to, že odloží i uvedení či odhalení novinek, které chtěla Nvidia tento měsíc vypustit do světa.

 

Březnové novinky Nvidie se odkládají na zatím neznámou dobu

Nvidia poměrně záhy zrušila fyzické konání konference GTC, nicméně zprvu to mělo jen znamenat přenesení na web, například keynote šéfa Jen-Hsun Huanga měla normálně být, jen by zřejmě byla streamovaná na internet. Ta ovšem poté byla zrušena (proč nebylo úplně vysvětleno, ale snad byl brán ohled na obecně vážnou situaci) a nakonec Nvidia oznámila, že novinky, která měla pro keynote připravené, prostě odhalí online prostější formou a bez show. Snad formou blogů, článků nebo videí. Ani toto ale nakonec nebude. Nyní Nvidia oznámila, že odhalení, která měla nastat 22. až 26. března (ovšem nějaká oznámení avizovala firma už na 19. března), úplně ruší. Není odpískáno samotné online GTC – různé odborné workshopy a semináře pro vývojáře budou streamovány. Ale bude to bez přichystaných produktových odhalení.

Odhalení architektury 7nm GPU tedy asi odpadá (v poslední době prosákly informace o velmi širokém GPU s až 128 jednotkami/8192 shadery, které dost možná mohlo být oficiálně odhaleno či uvedeno). Toto samozřejmě neznamená, že byly zrušeny púřímo tyto produkty, Nvidia je jen odhalí později, až bude situace uklidněnější. Doslova je uvedeno, že má připravené „vzrušující věci“, ale nyní není chvíle na to, abychom se jimi zabývali.

GTC News can wait

We have exciting products and news to share with you.
But this isn’t the right time. We’re going to hold off on sharing our GTC news for now.
That way, our employees, partners, the media and analysts who follow us, and our customers around the world can focus on staying safe and reducing the spread of the virus.
We will still stream tons of great content from researchers and developers who have prepared great talks.
This is a time to focus on our family, our friends, our community. Our employees are working from home. Many hourly workers will not need to work but they’ll all be fully paid.
Stay safe everyone. We will get through this together.

(Nvidia)

Jde o rozumné rozhodnutí, protože jednak by v obecném chaosu asi zprávy neměly takový ohlas (a někteří adresáti by se na ně asi nesoustředili tolik, jako v „období míru“). Současně by příprava takového důležitého „eventu“ v Nvidii a jeho pokrývání ze strany médií, analytiků a tak podobně mohly zbytečně přidávat k pracovní zátěži zaměstnanců a zvyšovat riziko, že někdo někde virus chytí nebo roznese. Nvidia píše, že momentálně je nejdůležitější překonat (a ve zdraví přestát) krizi ve světě.

Šéf Nvidie Jen-Hsun Huang při keynote

Pokud Nvidia chtěla odhalit serverové výpočetní GPU (což je poměrně pravděpodobné), pak odložení třeba i o dva měsíce ani nemusí moc opozdit jeho reálnou dostupnost. Nové generace akcelerátorů Tesla (ale také třeba profi grafik Quadro) jsou často vydané hodně na papíře, ve velkém předstihu před reálnou komerční dostupností. Tudíž by se posléze jen mohl zkrátit tento interval a ve výsledku by se pak nová Tesla „Ampere“ (či „Hopper“?) mohla do datacenter dost plus minus ve stejné době, jako bylo původně plánováno. Pokud však Nvidia plánovala odhalení grafiky či jiného produktu pro hráče, pak je možné, že trable s koronavirem, které se asi ještě nějaké týdny ne-li měsíce potáhnou, mohly reálně odsunout den, kdy se vám hráčům tento hardware dostane do rukou.

Negativní pro naši zvědavost samozřejmě je, že se tímto pádem o to déle nedozvíme, co to vlastně tento měsíc mělo být prezentováno. A na to, zda nová generace GPU bude pro výpočetní servery a HPC, nebo pro herní grafiku a ray tracing – nebo případně zda Nvidia nepřichystala bombastickou premiéru rovnou obojího najednou – tedy budeme o to déle napjatí a nucení spekulovat.

Zdroje: Nvidia, VideoCardz

Galerie: Únik GPU Nvidia Ampere v Geekbench

Kvůli koronaviru se ruší GPU novinky, které měla Nvidia v březnu odhalit. Budou později
Ohodnoťte tento článek!
3.6 (71.43%) 7 hlasů

20 KOMENTÁŘE

 1. Tak je zrejme, ze nema cenu delat odhaleni, kdyz stejne nejede ani vyroba ani obchod. A lidi navic na predstaveni grafik ani nebudou nejak naladeni, kdyz maji vetsi problemy a myslenky bud se vylecit nebo to nechytnout.
  Vypocetni grafiky pockaji, stejne to tam funguje casto na zaklade nejakych dlouhodobejsich smluv a herni grafiky jsou dost pravdepodobne planovane na podzim, tudiz ani letnimu uvedeni nemusi nic branit.

     • Marku B je správně 🙂 Chytl ses.
      I když přeji AMD aby se jim dařilo i v GPU , tak nVidia neusla na vavřínech jako Intel… Takže nepočítám, že by se začalo dít to co u CPU… Ale bude fajn když se AMD povede dotáhnout nVidii . Konkurence se hodí..

      • Tiež si myslím, že B je správne. 🙂 Dnes som inak zvedavý čo predstaví Sony. O 17:00 majú mať prezentáciu PS5. Možno zistíme nejaké ďalšie špecifiká RDNA2. Tiež by mohli ukázať aj niečo z VR. Trochu ma inak na XboXe sklamalo, že už nebude mať optický výstup na audio. Mám už kúpené slúchadlá s týmto vstupom a toto je podľa mňa chyba.

    • Je 8nm naozaj iba evolúcia 14/12nm výrobného procesu? Myslím si, že si v NV dobre spočítali náklady na vývoj aj výkon aký chcú ponúkať a neverím tomu, že by išli dobrovoľne do horšieho. NVIDIA na rozdiel od Intelu vývoj nezaspala. AMD je v pozícii toho, kto musí dobiehať.

      • JJ. Dík. Tiež som to takto čítal, že by to mal byť vylepšený 10nm proces.

     • Nechci se hádat nad domněnkami a fámami, o kterých máme jen kusé a neověřené informace. Proto píšu vše v podmiňovacím způsobu.

      Nicméně si dokážu představit několik důvodů, proč zvolili (mohli zvolit) „horší“ proces – možná měli dojem, že je AMD neohrožuje, nebo že evoluce 12nm bude spolehlivější a levnější, případně to, že Samsung byl jediný, kdo jim nabídl dostatečně velké výrobní kapacity. Taky to mohla být kombinace kterékoli z těchto možností. Anebo taky žádná.

      • To o pomeru dostatecnem pro NV ve vyteznosti/ceny/vykonu se jako argument oproti 7nm docela zminuje v ruznych „analyzach“ po webu 🙂

      • Ja sa o tom nehádam. 🙂 Je mi jasné, že ešte nič nevieme. Preto by som bol opatrný aj smerom k AMD a nepredpovedal by som na základe zakázkového čipu na špecifické účely konzole, že by sa mala NV báť a podobne. V takom duchu bol vedený úplne prvý príspevok, na ktorý som pôvodne reagoval.

  • Je mozne, ze NV to muze pouzit ke zmene planu, aby treba navysili vykon. Vic pravdepodbne ale je, ze dojde ke zpodeni v celem tohle odvetvi. I AMD zatim „mezi radky“ posunuje vydani produktu dozadu..

 2. Ako som už písal v newske o Xboxe, škoda toho odloženia. Osobne sa teším na novu generáciu Nv grafík a dúfam v „nového Pascala“. Hlavne keď by posilnená konkurencia mohla slušne zraziť ceny, bo to jedine ma na nej teraz „serie“. Napr. som si všimol ako šli teraz 5600XTčka cenou fajne dole ( Sapphire 286,90e v Alze). Keby to nemalo tie podrbané driver problémy z poslednej doby super mainstram grafa 🙂