Nvidia zlevnila GeForce RTX 4090 a GeForce RTX 4080 v EU. Další slevy těsně před Vánoci?

4
Nvidia GeForce RTX 4090 1600
Nvidia GeForce RTX 4090
-
Zdroj: Nvidia

Nové grafiky Nvidie zlevňují. Zřejmě je to díky posilování eura.

Na trh s počítači a komponentami dopadl po žních koronavirové poptávky krizový útlum. Dost možná kvůli tomu jsme teď viděli slevy u procesorů AMD a Intel možná ustoupil od prý dříve plánovaného zdražení. Teď se nějakých slev dočkají i fanoušci Nvidie, která také o něco zlevňuje modely nové na podzim vydané generace grafik – GeForce RTX 4090 a RTX 4080. Důvod je ale trochu jiný a nejde asi o zlevnění globální, ale jen evropské.

Snížení cen se uskutečnilo tento týden v oficiálním internetovém obchodě Nvidie. Firma totiž přímo na svém webu nabízí karty GeForce v provedení Founders Edition. Na webu firmy tyto karty vždy stály doporučenou koncovou cenu, přičemž to platilo i pro lokálně stanovené ceny, jaké Nvidia vyhlašuje i pro ČR a pro eurozónu.

Tento týden byly ceny nových modelů generace RTX 4000 účtované v zemích platících eurem sníženy proti částkám, za které se prodávaly od vydání. GeForce RTX 4090 šla z původních 1949 € dolů na 1859 € a levnější model GeForce RTX 4080 16GB, který začínal na 1469 €, zlevnil na 1399 €. V obou případech je to sleva o něco méně než pět procent (všechny uváděné částky jsou s DPH).

Pro Českou republiku Nvidia uvádí oficiální cenu GeForce RTX 4090 ve výši 48 499 Kč a u modelu GeForce RTX 4080 16GB uvádí oficiálně doporučenou částku 35 999 Kč (jde o peníze, od kterých mají karty začínat, nereferenční přetaktované modely samozřejmě mohou být dražší). Tyto české ceny ale odpovídají dřívějším eurovým částkám před slevou. Nicméně je možné, že je informace na webu Nvidie prostě neaktualizovaná, protože v tomto případě nejde přímo o nabídku jejího e-shopu, ale jen orientační informaci. Neznamená to, že se v českých obchodech ceny karet nesníží.

Snížené ceny grafik GeForce RTX 4090 a RTX 4080 na oficiálních stránkách Nvidie
Snížené ceny grafik GeForce RTX 4090 a RTX 4080 na oficiálních stránkách Nvidie (zdroj: Nvidia)

Podle vícero zdrojů byly ceny upravené tímto způsobem kvůli tomu, že kurz eura k dolaru v poslední době posílil. Ceny hardwaru jsou obecně určované v dolarech, takže směnný kurz vůči americké měně v podstatě determinuje lokální ceny. Zlevnění v Evropě tedy není asi dáno tím, že by Nvidia cítila nějaký konkurenční tlak nebo ho očekávala v blízké budoucnosti. I když je pravda, že při zlepšení kurzu jsou firmy v pokušení ponechat ceny stejné a inkasovat zisk z kurzovního rozdílu, což zde Nvidia neudělala a teoreticky by se tak mohla rozhodnout i s nějakým ohledem na konkurenční situaci.

Každopádně za lepší ceny v eurozóně a snad i v ČR budeme primárně vděčit pozitivnímu vývoji evropské měny.

Další slevy RTX 4080 v průběhu prosince?

Vedle tohoto již proběhlého zlevnění pro Evropu se separátně také objevují zvěsti či spekulace o tom, že by Nvidia mohla globálně zlevnit model GeForce RTX 4080, jehož cena je hodně vysoká vzhledem k tomu, do jaké kategorie karta patří. Čínský web MyDrivers uvádí, že dle jednoho zdroje by Nvidia mohla GeForce RTX 4080 zlevnit někdy kolem poloviny aktuálního měsíce.

Pokud by toto bylo zlevnění na úrovni základní doporučené ceny v dolarech, pak by se tato sleva kumulovala s nynějším evropským zlevněním způsobeným kurzem. Možná je tedy lepší s nákupem ještě chvíli počkat – pokud tedy nesháníte grafiku přímo pod stromeček. V takovém případě už to moc dlouho samozřejmě zadržovat nepůjde.

Zdroje: VideoCardz, TechPowerUp, MyDrivers

Nvidia zlevnila GeForce RTX 4090 a GeForce RTX 4080 v EU. Další slevy těsně před Vánoci?
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 5 hlasů

4 KOMENTÁŘE