O2 slíbilo spustit VoLTE v prosinci 2015. Přijde ale až začátkem roku 2017

6

Oživeno:

O2 na Twitteru zareagovalo a potvrdilo, že se po změně vedení firmy před dvěma roky změnily také priority. Jenže jak uvedl ve svém článku kolega Lukáš Václavík, operátor ještě letos v létě sliboval, že VoLTE v tomto roce zavede. Operátor prostě jen raději rozšiřuje LTE. Nasazování VoLTE je zpožděné a O2 nyní spuštění funkce plánuje na začátek roku 2017.

V tuto chvíli O2 platí za technologicky nejzastaralejšího tuzemského operátora, který sice rozšiřuje LTE, jenže s ohledem na rychlosti stahování díky technologii vyčerpáte datový limit za pár minut, když se budete snažit. O2 po vzoru dalších operátorů zavedlo inovaci v podobě vypnutí dat v případě, že vyčerpáte svůj datový limit. Zatímco ostatní operátoři od tohoto pokusu upustili, O2 si stojí za svým a tváří se, že se nejedná o tak rozsáhlou změnu, že byste kvůli ní měli právo vypovědět smlouvu. ČTÚ s ním nesouhlasí, operátor tak schytal 6milionovou pokutu.

Autor doplnění: Petr Urban

Původní text:

Mateřská Telefónica testovala technologii volání skrz datovou síť LTE již v únoru 2013. České O2 se přidalo loni v únoru s tím, že do prosince by měla VoLTE nabídnout v komerčním provozu. Blíží se prosinec 2016 a O2 stále mlčí.

Ještě v létě operátor sliboval, že na podzim už to skutečně vyjde. Na splnění plánu už má O2 jen měsíc. Za odklady stojí vysoké náklady na zavedení technologie. Operátor je prý raději investoval do výstavby LTE, protože ta se dotkne více lidí. VoLTE má zatím v mobilech velmi omezenou podporu.

VoLTE nabídne lepší zvuk a rychlejší spojení hovoru
VoLTE nabídne lepší zvuk a rychlejší spojení hovoru

O2 také slibuje přinést volání přes Wi-Fi, možnost předávání hovoru mezi pevnou linkou a mobilem, sdílenou schránku pro obě linky nebo možnost nahrávání hovorů. To vše se původně mělo stihnout ještě v roce 2016.

Konkurenční operátoři již VoLTE i Wi-Fi Calling (VoWiFi) podporují, taktéž ale jen omezeně. Vodafone u VoLTE podporuje jen čtyři telefony: Samsung Galaxy S6, S6 Edge, Vodafone Smart Turbo 7 a Smart Prime 7. T-Mobile podporuje zhruba 30 telefonů šesti různých značek a tří systémů (Android, iOS, Windows 10 Mobile).

 

S výjimkou iPhonů je VoLTE dostupné jen u telefonů prodaných operátorem, protože jen takové může operátor na dálku nastavit. Jinde by se museli spoléhat na aktualizaci výrobcem. Android 6.0 již obsahuje API, pomocí něhož by bylo možné VoLTE aktivovat a nastavit pomocí aplikace od operátora, ale to – zdá se – zatím nikdo nevyužívá.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

  1. Na jednu stranu musím subjektivně konstatovat, že oproti TM má O2 skutečně pokrytí signálem LTE výrazně lepší. Na druhou stranu je pěkný opruz to věčné čekání při zahájení hovoru na to, až se tlf přepne na 2/3G. Ve 4G totiž bez VOLTE volat nejde. Čekání na spojení je běžně dlouhé i přes 30 sekund. Chyba není v telefonu – ostatním to dělá taky.