O2 vylepšilo svůj supermodem Smart Box o rychlou Wi-Fi 6 a pětiletou záruku

6
O2 Smart Box 2021
O2 Smart Box 2021
-
Zdroj: O2

O2 představil svůj supermodem nazvaný Smart Box v roce 2017. Zařízení kombinovalo DSL modem s podporou rychlostí do 250 Mb/s, Wi-Fi router a chytrou domácnost. Nová verze přináší hlavně rychlejší Wi-Fi. Operátor si modem vyvíjí sám.

„Po úspěchu první generace O2 Smart Boxu jsme přemýšleli, jak zařízení vylepšit, abychom našim zákazníkům opět přinesli to nejlepší. Hlavními cíli byly lepší a rychlejší Wi-Fi a nový design s možností individualizace uživatelem. Nový O2 Smart Box je technicky úplně nové zařízení, které si ze svého předchůdce bere to nejlepší, a zároveň se snaží přinést nové, u těchto typů zařízení dosud nepoužité prvky a vlastnosti,“ uvedl Roman Bacík, ředitel pro mobilní produkty a inovace v O2.

Původní Smart Box měl čipset od Broadcomu, pět gigabitových konektorů a sedm antén pro Wi-Fi 5. V pásmu 2,4 GHz umožňoval rychlost 450 Mb/s a na 5 GHz pak teoretických 1733 Mb/s. O2 jej prodávalo za 3499 Kč.

Nová verze má novější čipset od Broadcomu, konkrétně BCM 63178. Ten přináší podporu Wi-Fi 6 se zabezpečením WPA3. U DSL podporuje následující profily včetně vectoringu:

  • Podpora ADSL (G.992.1) Annex B, ADSL2+ (G.992.5) Annex B
  • Podpora VDSL2, VDSL3 (G.992.3) Profily: 8b, 12a, 17a, 35b
  • Podpora G.INP (G.998.4)
  • Podpora G.Vector (G.993.5)

Vyšší rychlostní profily potom zvládá přes gigabitovou přípojku WAN, kdy se DSL modem vlastně obejde.

O2 dále nabízí možnost designového potisku bočních stěn či výběr z více ciferníků zobrazujících čas na předním displeji. Klíčovou vlastností nové generace O2 Smart Box je ale vylepšená funkce inteligentní Wi-Fi, která sama vyhledává zařízení v domácnosti a neustále optimalizuje signál v závislosti na podmínkách.

„Vylepšená funkce inteligentní Wi-Fi se standardem Wi-Fi 6 vyhodnocuje v reálném čase desítky parametrů, například zatížení jednotlivých frekvencí, jejich rušení externími zařízeními, kvalitu signálu nebo připojených zařízení,“ vysvětluje Miloslav Mikulčík, Manager vývoje O2 Smart Boxu.

Wi-Fi 802.11ax, neboli Wi-Fi 6 funguje v pásmech 2,4 a 5 GHz. Umožňuje teoretické rychlosti až 1 Gb/s. Uživatelské rozhraní funguje přes mobilní aplikaci, kde lze například nastavit omezení Wi-Fi pro děti, nebo kontrolovat připojené domácí kamery. Smart Box funguje i jako meteostanice a na 3,5″ displeji zobrazuje počasí, čas a kdo má svátek.

O2 Smart Box 2021 obr6
Potisk modemu

Zmíněné potisky vytvořil designér Zoltán Matuška. Vybrat a objednat si jej můžete v aplikaci a přijde vás to na 299 Kč. Smart Box stále funguje pouze s internetem od O2, nejde o univerzální modem. Pořídit si jej můžete na splátky za cenu 99 Kč měsíčně pod dobu 5 let. A stejně dlouho trvá i jeho prodloužená záruka.

O2 jde tak trochu opačnou cestou než Cetin, který razí univerzální jednoduchý modem, jež je není spojený s Wi-Fi ano routerem. Modrý operátor bere svůj modem jako centrální zařízení spojující nejen bezdrátovou síť, ale i dalsí prvky chytré domácnosti.

zdroj: O2

O2 vylepšilo svůj supermodem Smart Box o rychlou Wi-Fi 6 a pětiletou záruku
Ohodnoťte tento článek!
2.5 (49.33%) 15 hlasů

6 KOMENTÁŘE

  1. A stále je nutné si pro prvotní aktivaci modemu instalovat do chytrého telefonu separátní aplikaci? To mě přijde jako totální úlet, protože zaprvé mě nemá O2 co nutit si instalovat jejich aplikaci a zadruhé nešlo si tuto aplikaci stáhnout, dokud nebyl modem aktivovaný. Takový ukázkový dead-lock. Všude, kde to jde, si kupuji zařízení, která jsou podporována https://openwrt.org/ a vendor lock-in (tady spíš provider lock-in) nesmyslům se vyhýbám.

  2. Docela by mě zajímala kazivost původní verze, protože můj začíná mít problémy s LAN porty. Nejdřív jsem myslel že je jen špatný kabel, ale postupně nemůže najít síť O2 TV a nyní už to občas zlobí i Youtube. Pomohlo prohození portů ale postupně se to zhoršuje, obávám se že půjde do kopru…