Objevila se roadmapa výrobních procesů Intelu. Kdy by mohl vydat 10nm+ a 10nm++ CPU?

73

O víkendu jsme zde psali o potenciálních špatných zprávách ohledně 10nm procesu Intelu, nebo možná lépe řečeno prvních procesorů, které jej mají používat, Cannon Lake. Oficiální vyjádření o tom, že se mají objevit v masovějším množství až možná kolem poloviny roku 2018, totiž působí jisté obavy, že problémy s nástupem 10nm výroby u Intelu ještě neskončily. Nicméně jak je to s následujícími procesory, jež mají používat druhou vylepšenou generaci 10nm procesu?

 

Roadmapa pro venkovní klienty

Zda s nimi také budou průtahy, či kdy by se daly očekávat, se možná dá odhadnout. Intel zatím nesdělil žádná data o tom, kdy by se druhá 10nm generace, nazvaná Ice Lake, mohla objevit na trhu. Ale zato nyní představil roadmapy procesu 10nm+ určené potenciálním externím klientům, které by chtěl nalákat pro výrobu čipů ve svých továrnách. A na základě těchto informací by se možná dalo do určité míry dovodit, zda je Ice Lake spíše blízko, nebo spíš daleko.

Na internetu se objevily slajdy z konference ARM Tech Con, které ukazují roadmapy pro první generaci 10nm procesu, druhou (10nm+) i třetí (10nm++), na níž mají přijít CPU Tiger Lake. Jde o údaje, kterými se mají řídit externí zákazníci, usilující o výrobu zejména čipů ARM, takže data dostupnosti jsou posunutá o řadu měsíců. Ovšem rozestupy mezi jednotlivými generacemi by zhruba mohly platit i přímo pro produkty Intelu.

Slajd s roadmapou procesů 10nm, 10nm+ a 10nm++ pro zákazníky Intel foundry services (ARM Tech Con)
Slajd s roadmapou procesů 10nm, 10nm+ a 10nm++ pro zákazníky Intel foundry services (ARM Tech Con)

Podle tohoto slajdu mohou zákazníci foundry služeb provádět tapeouty 10nm čipů (tapeout je moment, kdy se hotový elektronický návrh čipu poprvé zadá k výrobě vzorků továrně) od třetího čtvrtletí letošního roku. A s náběhem rané či zkušební fáze výroby (tedy ještě ne masové komerční) mohou počítat v druhém kvartále roku 2018 – tento okamžik na slajdu vyznačuje levý okraj onoho žlutomodrého kolečka (waferu). Pro samotný Intel tyto termíny budou o mnoho měsíců dříve, což si můžeme „zkalibrovat“ jeho čipem Cannon Lake. Ten Intel začne v malém objemu dodávat nyní v Q4 2017, ale možná další kvartál až dva má trvat, než se dostane do stádia masové výroby. Z toho si můžeme vztáhnout, že masová výroba a dostupnost pro Intel nastává zhruba v době startu rizikové výroby pro externí klienty nebo možná o kvartál dříve.

10nm+: konec Q4 2018 až konec Q1 2019

Jak by to s přihlédnutí k této odhadnuté „konstantě“ tedy mohlo vypadat s 10nm+ procesem? Pro externí klienty nadejde čas pro tapouty od poloviny roku 2018 a riziková výroba na konci prvního kvartálu roku 2019. Pokud by ony časové relace zůstaly, pak z toho vyplývá, že Ice Lake může na trh přijít možná na samém konci roku 2018, pokud se Intelu povede dobře, nebo až na přelomu Q1 a Q2 2019, pokud o něco hůře. Pak ovšem ještě zůstává otázka, zda to opět nebudou nejprve jen mobilní CPU a na desktopové procesory si nepočkáme.

Podle Intelu 10nm+ proces ještě v tuto chvíli není hotový, jsou stále ještě definovány jeho parametry. Proti první generaci 10nm výroby má údajně dosahovat o 10 % lepší výkon nebo spotřebu a o 10 % menší plochu čipu. Dosaženo toho bude mimo jiné novými knihovnami logických prvků.

10nm++ na sklonku roku 2019 až na jaře 2020

V případě následují generace 10nm++ mají tapeouty proběhnout zhruba o rok později proti proti procesu 10nm+. Také značka waferu vymezující start rizikové výroby je posunutá o rok. Stejné to tedy bude v našem odhadu. Zdá se, že vypuštění prvních procesorů vyráběných 10nm++ procesem by Intel mohl provést na konci roku 2019, nebo na přelomu Q1 a Q2 2020. 10nm++ proces zatím je stále ještě ve stádiu vývoje a výzkumu. Intel pro něj procentuální zlepšení ještě nespecifikuje, údajně ale má mít vylepšenou technologii kovové vrstvy. Součástí zlepšení budou patrně i na tomto kroku nové knihovny pro optimalizace plochy čipu a spotřeby.

Slajd s roadmapou procesů 10nm, 10nm+ a 10nm++ pro zákazníky Intel foundry services (ARM Tech Con)
Slajd s roadmapou procesů 10nm, 10nm+ a 10nm++ pro zákazníky Intel foundry services (ARM Tech Con)

Zdá se tedy, že táhlé zpoždění Cannon Lake nevedlo k tomu, že by Ice Lake přišlo hodně brzy po něm, rozestup se patrně zmenšil jen z dvanácti na devět měsíců; kdežto čekání na Tiger Lake by pak asi už trvalo celý rok. Vzhledem k způsobu, jakým jsme se tohoto „dopočítali“, však berte tyto termíny s rezervou. Ke slovu mohou dojít různá další zpoždění nebo jiné faktory. Ale jelikož žádné jiné informace o načasování budoucích procesorů Intel nyní nejsou, budeme tímto odhadem prozatím muset vzít za vděk. Bude dobré sledovat, kdy bude skutečně regulérně dostupné ono Cannon Lake – pokud se splní hodně černé scénáře a počítač s ním se bude dát koupit až v druhé polovině roku 2018, pak budou platit spíš vzdálenější termíny dost možná i pro 10nm+ a 10nm++ procesory.

Objevila se roadmapa výrobních procesů Intelu. Kdy by mohl vydat 10nm+ a 10nm++ CPU?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

73 KOMENTÁŘE

 1. Hmmmm, takze s pravdepodobnostou blizkou istote buduci rok na jesen vyjde pre desktop len Coffee Lake Refresh na 14nm+++ s „novym“ chipsetom Z490 pre „nove“ 8 jadrove procesory a budu vyzadovat nove dosky 🙂

  Tie nove 8-jadrove procesory budu mat prilepene dalsie dve jadra a 4MB cache a spotreba bude maximalne o tretinu vyssia ako maju sucasne Coffee Lake procesory. Mne osobne to vyhovuje 🙂

    • Nějak pořád nechápu, proč by to Intel dělal schválně. Rozdíl v ceně mezi Z370 a B250 je 19 dolarů. Šestijádrové procesory začínají s cenou na desetinásobku této částky a končí na dvacetinásobku.
     Vážně si myslíte, že je pro Intel jednodušší se patlat s novým čipsetem, i když to patlání bude jen mírné, než ty procesory nacenit o 5-10 % dráž a být na svém?
     Cena Z390 se od Z370 bude lišit ještě daleko méně, jestli vůbec (Z370 se od Z270 neliší).
     Mimochodem, na ceně čipsetu je krásně vidět, kdo si mastí kapsu. Jsou to výrobci desek. Na Amazonu (abych nebyl obviněn z DPH a podobných věcí) stojí nejlevnější deska s B250 nějakých 55 dolarů, zatímco nejlevnější deska se Z370 krásných 110 dolarů. Chápu, že ty Zkové desky jsou lépe vybaveny, ale to je volba výrobce. Klidně by mohli vyrábět desky za 55+19, tedy za 74 dolarů, kdyby chtěli.

     • O jakém „patlání“ je řeč? Ty čipsety jsou prakticky totožné, jen změnili raznici na čip. Pro intel (ale i výrobce desek) je to prakticky čistý příjem. Intel prodá s každým Kafem znovu stejný čipset, výrobce jen mírně upravenou desku.
      Pro Intel i deskaře je to Win-Win, pro zákazníka double lose.

     • Covece nevim o jakem double lose porad a vsude mluvis. Upgradoval jsem z ivy bridge a chrochtam si. Ti co maji kabylake/skylake upgradovat nemusi. Ti co maji starsi cpu a maji duvod k upgradu stejne musi menit desku.

     • tynyt:
      Ano, Intel prodá ke každému svému procesoru jeden čipset. A je úplně jedno, jak se ten čipset jmenuje. Nevykládejte mi pohádky o tom, jak si někdo pořídil Z270+i7-7700K a chtěl ten procák vyměnit za šestijádro a to staré čtyřjádro hodit do odpadků. A teď je chudáček donucen koupit znovu stejný (skoro) Z370 s šestijádrem a tu starou desku se starým procesorem prodat.

     • dfx:
      O tom, že bude Z370 + Coffee ví veřejnost půl roku, výrobci desek možná i déle. Vážně si myslíte, že výrobce desek má skladové zásoby v takový výši?
      Navíc Kaby Lake Intel stále vyrábí a zatím neohlásil, kdy s výrobou skončí.

     • „Nevykládejte mi pohádky o tom, jak si někdo pořídil Z270+i7-7700K a chtěl ten procák vyměnit za šestijádro a to staré čtyřjádro hodit do odpadků. A teď je chudáček donucen koupit znovu stejný (skoro) Z370 s šestijádrem a tu starou desku se starým procesorem prodat.“
      Takových lidí znám pět osobně, včetně mě. (7700K delid) Jde prakticky o celou (a ne malou ) enthusiastic skupinu uživatelů.

      Stejná demagogie je ten rozdíl cen co kvákáš nahoře. Z čipset musí mít lepší napájení a jeho chlazení, pokud výrobce nechce, aby se mu jich polovina vrátila, dále vyladění BIOSU je mnohem náročnější a také se může projevit na ceně. Nenapadlo tě, že třeba o na kost osekané Z desky není zájem, proto je nikdo nedělá?

     • Aznohh:
      To, co jsem psal, jsem psal proto, aby si dfx uvědomil, že Intel to nedělá kvůli nějakému svému vyššímu potenciálnímu zisku, ale z jiných důvodů, které mu on prostě jen nechce věřit a hledá za vším jen podraz na zákazníka.

     • @Holecek..nekdy mne docela prekvapite. Psal jste ze ruzne investujete, atd. V tomto pripade opravdu nechapu Vasi argumentaci, ze rozdil ‚nejakych‘ 19$ se nikde neprojevi. Na kazdych 100.000 prodanych CPU ma v pripade takoveho CPU+Chipset ‚bundle‘ skoro 2mil cisteho zisku navic,..to se Vam zda jako investorovy „nic“?
      Chap, ze v celkovych miliardach jsou to cisla, ktera se ztrati, nicmene ty miliardy jsou taky delane i z „X“ takovych to „19$“.

     • @Holecek..otazka pro Vas..
      Pokud je to „19$ nic“..tak proc je pote prodava o 19$ draz nez jiny chipset, kdyz vyrobni naklady (IMHO) budou vicemene stejne.
      A muzeme se ptat dale..proc se prodava „non K“ a „K“ verze s pripatkem, proc se prodava 7400 a 7500 s vyssim taktem a spriplatkem, kdyz vse jsou to stejne chipy. A tak bychom mohli pokracovat do nekonecna…

     • tombomino:
      Ono to chce dočíst až do konce. Já jen říkám, že pokud by šlo Intelu o peníze, je jednodušší prodávat ty procesory o 5-10 % dráž, než se patlat s jiným čipsetem, na kterém v konečném důsledku vydělá spíše výrobce desky, než Intel.

     • Ja bych rekl, ze se to vzajemne nevylucuje ( jako ostatne spousta veci 🙂 ). Poitikou chipsetu, si jednoduse tu trzbu ‚zadarmo‘ zvysi. Proc ne kdyz muze. Pro koncoveho zakaznika, se toto zvyseni ‚rozplyne‘ v cene desek, jak pisete vyse (nicmene Intel z toho ma porad svuj desatek).
      Zvysit cenu CPU, je podle mne komplikovanjsi. Preci jen, je to hodne sledovana polozka a budilo by to zbytecne ‚pozornost‘. Nicmene i k tomu mohlo klidne dojit..takze doufejme, ze Ryzenum se bude dobre darit, at k tomu nedojde 🙂

 2. Nechci malovat čerta na zeď, ale s Intelem to vážně nevypadá dobře. Vypadá to, že nyní se bude opakovat „Netburst“ období, jen s tím rozdílem, že zásadní problém nebude architektura, ale čekání na nový výrobní proces.

  AMD má proti tomu jasné plány se Zen+, který asi neohromí technologií výroby, ale přinese podle odhadů výkonové zlepšení o cca 10%, což není v dnešní době málo, ale přijde v rozmezí roku od uvedení prvního Zenu, což pokládám za příkladnou exekuci inovačního procesu. Pokud udrží ceny (v což doufám), nastane další kolo cenové války – ovšem s ohledem na stav vývoje u Intelu a nedávné čistce ve výrobním managementu to taky může dopadnout dost bledě. Už Kafe ukázalo, že u Intelu melou z posledního a byli donuceni k brutálnímu navyšování příkonu, aby si udrželi pomyslnou první příčku, což pro budoucnost nevěští nic dobrého (i s ohledem na další potíže s novými technologiemi výroby).

  Kdybych si měl tedy zapredikovat, tak u AMD je to víceméně jasné – Zen+, výhled na 7nm (který ukáže, zda AMD bude schopno udržet nastolený kurz, nebo se podělá podobně jako v historii po Athlonech64 X2; nicméně určitý prostor v technologiích výroby tu je). Intel bude nucen uvést nějakou žravou 14nm potvoru s TDP okolo 200W (ekvivalent Bulldozeru) jak píše kus výše dfx a bude čekat na nový proces.

  Maudit+Crha+další modrozelení melodyboys: komentovat nemusíte, váš názor je mi znám. Pokud neodoláte, reagovat na vás nebudu, pokud to nebudou věcné připomínky (píšu raději předem).

  • Ano, a proto jdou akcie intelu nahoru a akcie amd dolu. Obdobi Ryzenu skoncilo, Coffe lake ho ucinil zbytecnym v segmentu od i7 do i3. Tkaze opet nekomu zbyva doufat v Zen+, meanwhile intel vyda 8-core a zase bude vse pri starem.

   • Kto nechce drahu Z370 dosku, tak je prenho lepsie si kupit Ryzen s B250 doskou. Alebo moze cakat na nove dosky s dalsimi chipsetmi pre Coffee Lake do Q1/2018 . Ale vtedy uz bude na trhu vylepseny Ryzen. i3 Coffee Lake s drahou Z370 je asi ten najzbytocnejsi procesor.

    • Přesně tak. i5-8400 je jeden z nejlepších cpu poslední doby, na Intel perfektní poměr cena/výkon, ale je momentálně neprodejný (navíc i nedostupný). Dávat levný zamčený cpu do Ztkové desky je nesmysl. Intel sice uvedl pěkné cpu, ale nemůže ho prodat, zároveň udělal Kaby zastaralým a jeho prodeje jdou dolů.

   • Keď sa už pýtaš tak akcie Intelu idú hore vďaka špekuláciám. 😉

    Pár strategických ohlásení vecí ktoré nedávajú zmysel, ohlásené rekordné zisky a nekomentovanie rekordného dlhu… „Transformácia“ na „data-centric“ firmu a vyzdvihovanie slušných nárastov divízií (ktoré rastú prakticky z nuly takže nemajú problém dosiahnuť veľa %%) aj keď PC ktoré vždy využívali na zaplatenie nového procesu kleslo o 7%. Nereálne očakávania TAM ($30B v IoT)… Všimnite si že v súvislosti s 3DXpoint sa niečo deje čisto náhodou v dobe konferencie pre investorov a nasledujúce 3 mesiace bude opäť ticho.

    • Samozrejme. Kdyz jde amd nahoru, je to kvuli skvelym produktum, kdyz jde dolu, muzou za to spekulanti (iluminati, Putin), investori jsou totiz uplna paka (kdyz vam to nevyhovuje), u intelu analogicky naopak. Ze se s temi rudymi zvasty vubec obtezujete, nikoho tu nepresvedcite.

     • Ja som o akciách AMD vôbec nevravel.

      Ale keď sa už pýtaš 😀

      Akcie AMD šli dlhodobo hore kvôli očakávaniam. A teraz sú dole pretože výsledky AMD neboli dosť dobré: NULA v OEM, NULA v notebookoch, NULA v OEM serveroch. Podľa Lisy mali zhruba polovicu v skladaných PC čo je asi pomerne málo a nejaký podiel v Tier1 serveroch…

      A ak sa pýtaš na spoločnosť ktorá išla hore kvôli skvelým produktom tak tam nieje o čom, stačí sa pozrieť na akcie Nvidie po oznámení výsledkov kvartál po uvedení desktopových Pascalov.

     • No pozor, o investoroch sa tu zmýšľa ako o neomylných jasnovidcoch čo majú všetko perfektne zrátané. A to je samozrejme najväčšia blbosť akú si môžete myslieť. Ak by to tak bolo, cena akcií AMD by nikdy nevyletela z 1.67$ na 15$ behom niečo vyše roka a podobne aj nVidia a iné húpanice, ceny by sa menili len veľmy pozvolna a tak je to len málokde, zväčša pri firmách kde nehrozí uvedenie nejakých revolučnejších produktov. U AMD predpokladám začiatkom budúceho roka návrat k 15$ a v jeho priebehu aj atakovanie 20$. nVidia zažíva momentálne boom a podla výšky dividend je jasné že cena je poriadne vyhypovaná, Hype môže pokračovať až do Q1-18 ale potom sa to už začne lámať, reálnu cenu typujem niekde na 100$, takže na viac ako 250$ by som už nečakal a predal s pekným ziskom.

     • nonestaciti … AMD není bitcoin :DDD Na jednu stranu píšeš, že je cena vyhypovaná, na druhou stranu, že se v krátkém období zdvojnásobí … zase až tak růžově bych to neviděl, možná kdyby tady nebyla konkurence, ale …

   • @Hnizdile.. „obdobi Ryzenu skoncilo“ .. :))) jako vtip dobry, hlavne pokud bereme v potaz, ze obdobi Kafe jeste ani vubec nezacalo :)))
    Jinak pokud Ti Hnizdile neco uteklo, tak asi to, ze Intel kompenzoval ztratu v prodejich CPU narustem v jinych produktech.
    Ale to by clovek chtel po tobe zase prilis hlubokou analyzu…

  • Je zajímavé, jak posuzujete různě dva výrobce. Když GF navrhne vylepšení 14nm procesu a nazve ho 12nm, je to naprosto výborné, protože slibuje +10 % výkonu. Intel vylepší 14nm až na 14++, kde říká, že je +26 % výkonu, ale hned to s ním nevypadá dobře.
   To samé s tím 7nm procesem. GF říká, že v 1. pololetí pojede „risk production“ a ve 2. pololetí už hodlají vyrábět „klasicky“. Intel se srovnatelným 10nm procesem už čipy produkuje dneska, technologii stále ladí a „klasicky“ hodlá vyrábět také v 2. pololetí příštího roku. A zase je Intel ten špatný.
   A do třetice spotřeba. Všichni vědí, že se vzrůstající frekvencí roste spotřeba a to ne lineárně, ale výrazně horší křivkou. A správně zmiňujete Kaby Lake, jako krásnou ukázku toho, že když zvednete frekvenci o 10 %, spotřeba naroste třeba o 20. Ale když mluvíte o AMD rázem o tomto faktu taktně pomlčíte. Když se podíváte na prezentace GF k 12nm procesu, není tam ani zmínka o tom, že by ten proces měl přinést menší spotřebu. Mluví jen o vyšší hustotě a vyšším výkonu.

   • Mně je úplně jedno, jak to kdo nazve. Zásadní je přece výsledek, přínos. Jestliže se YoY výkon zvýší o 10%, je to přece v dnešní době docela úspěch, ne? (tím spíše že předchozí Zen byl úspěšný produkt) Kdy tohle měl naposledy Intel? Intel musel reagovat horkým Kafem (a ono opravdu horké je), které zcela jasně ukazuje, že bylo vyhnáno až ke svým výrobním limitům, protože se Intelu v továrnách nevede jak bylo očekáváno. Někomu to vydávané teplo může vadit, jiným to zase nevadí (a je zajímavé, že někdy tentýž člověk reaguje tak a jindy onak – viz hnízdové a spol.). O AMD v tomto smyslu píšu, že má jasnou stratregii a zatím je i v rámci roadmapy, což znamená, že novou technologii může použít buď k snížení TDP, nebo navýšení výkonu (oněch 10% — apropos, je někde k dohledání podobná informace od Intelu?!), případně kombinaci (jak v rámci jednoho produktu, tak rozšíření portfolia, kde bude větší rozptyl TDP i výkonu).

    A co se týká Intelu: že si vyrábí někde testovací wafery, to je hezké, jenže to dělají všichni. Prakticky je vidět už několikáté posunutí termínu, úpravy mediálních výstupů (tick-tock/tick-tack-tock, atd.) V případě že to takto nezvládá AMD (např. v případě Vegy) toto bylo široce tou stejnou „obhajující“ skupinkou zesměšňováno a když si „dovolím“ zcela nestranně (viz např. zmíněné riziko pro AMD o dlouhodobé opakovatelnosti) zhodnotit aktuální stav, tak jsem opět obviněn, že jsem vyhodnotil že Intel je ten špatný… Přitom AMD trousí informace, že Zen+ přijde v únoru (tj. polovina Q1), kdežto 10nm Intelu je kladen do druhé půle Q2, což je skoro 6 měsícům, tj. půl roku, a ještě se výslovně píše jen o drahých modelech do serverů, nebo „smetí“ do smartphonů. Střed, tj. klasické desktop CPU zcela chybí.

    • tynyt 31.10.2017 at 9:42 hezky te holecek rozsekal, hezky. ale kdyz uz jsi mel potrebu se do mne opet lzive navazet, tak doplnim.

     Opravdu je kafe tak horke? Mne se chladi lepe nez ivy bridge, mam nizsi teploty na jadrech jak pri sse/avx loadu, tak i pri herni session.
     Jinak mne nikdy nevadila spotreba, pokud byla svazana s adekvatnim narustem vykonu, cough**vega***cough, coz je mimochodem jeden z duvodu, proc jsem nesel do skylake-x, ktery jsi kupodivu nezminil.
     Efektivita CFL je vyzdvihovana v mnoha recenzich, protoze narust poctu jader nezpusobil i pri vysokych frekvencich linearni narust spotreby oproti KBL. Takze i tam intel slavi jednoznacny uspech.

    • Odlišme souboj výrobních technologií (GF x Intel) a procesorů (AMD x Intel). Když se oprostíme od výrobní technologie, není moc rozdílů. AMD má geniálně navržený čip Ryzen s Infinity Fabric sběrnicí, Intel má pro změnu více návrhů čipů a jeho čipy obsahují i grafiku.
     S výrobní technologií je to složitější. AMD dnes dojíždí hlavně na to, že 14nm proces GF nemá takové parametry jako tentýž od Intelu. Za pár měsíců přijde 12nm proces, který by mohl přinést dorovnání alespoň většiny parametrů. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by měl ten Intelovský překonat. Dovolí AMDčku zvednout frekvence, s čímž pravděpodobně půjde nahoru i spotřeba.
     Proti tomuto procesu Intel nepotřebuje nový výrobní proces, stačí mu uvolnit na trh osmijádrový Coffee.
     Co se týče boje na 7nm GF vs 10nm Intelu, zatím nevíme nic jiného, než to, co nám nakukají výrobci. GF tvrdí, že přinese o 30 % menší čipy, o 40 % vyšší výkon nebo o 60 % menší spotřebu, Intel tvrdí, že přinese o 57 % menší čip a buď +25 % výkonu nebo o 55 % nižší spotřebu. Je ale dost možné, že ten vztah výkonu a spotřeby není vztažen na stejný bod křivky (performance/power), takže se z toho stejně nic nedozvíme (Intel říká, že ta jeho čísla platí pro napájecí napětí 0,7 V, GF to nespecifikuje).
     O tom, kdy na těchto nových procesech budou klasické procesory, se můžeme také jen dohadovat. Podle vyjádření výrobců to zatím vypadá, že dříve na trh půjde Intel s Ice Lake, než Ryzen 2.

     • Proč oddělovat věci, které spolu souvisejí? Mám-li nějaký design, musím ho být schopný i vyrobit, jinak ho můžu dát jen do šuplíku.

      Pokud Intel uvolní 8C Kafe, bude to mastodont, jehož reálné TDP bude atakovat 200W (to jsem už psal) a bude to znamenat jasnou prohru Intelu (stačí, když jeho fanoušci museli spolknout tu hořkou pilulku že vysokotaktované 4C už není ideální na hry, salto pana Obříka a popření všeho co tvrdil, je stále k dohledání). Intel jednoduše řečeno bude následovat AMD a bude dohánět, to je oč jde. Intel totiž až dodnes fungoval tak, že svou výrobní technologii používal jako tu zásadní konkurenční výhodu, a to právě končí. AMD konečně odepsalo tragický bulldozer a zároveň nasedlo na zřejmě správný vlak jménem GF/IBM (jako už se to v historii jednou stalo), čímž smazalo „nanometrový“ náskok Intelu. Zároveň došlo k další nemilé věci u Intelu, zaseknutí vývoje. Dříve by Intel jen nasadil další technologii co měl nachystánu a AMD by „ujel“, to se ale nyní neděje a personální otřesy v technologickém oddělení to velmi zřejmě demonstrují.

      A poslední věc: sliby jsou jedna věc, exekuce a jejich plnění druhá. A opět se vracím k tomu, že AMD+GF jdou možná po malých krocích, ale jsou čitelní a slibují uvěřitelné věci v realistických a „dohledných“ termínech. Proti tomu Intel termíny posunul nejmíň 3x, a pak je logicky důvěra v další sliby ohledně této technologie nižší.

     • jojioo:
      Z té samé prezentace, z které je ten vámi odkazovaný obrázek. Vztahuje se to samozřejmě na porovnání základního 10nm procesu se základním 14nm.
      A u té GF se omlouvám, teď když na to koukám, tak tam nepsali, že to bude o 30 % menší, ale o 30 % levnější.
      tynyt:
      8jádrové Ryzeny dneska běhají s turbem na max. 4,2 GHz. Intel dneska dělá 4C/8Q s turbem na max. 4,2 GHz a má to 15 W. Proč si myslíte, že by nebyl schopen udělat totéž ve variantě 8C/16Q na nějakých 90 W?
      Ano, pokud Intel udělá 8jádro s turbem na nějakých 4,8 GHz, bude to mít klidně těch 200 W. Ale na konkurenci proti Ryzenu mu stačí jít výrazně níž.

     • @Holecke..nezlobte se, ale technicky jste hodne mimo, pokud chcete srovnavat navrh ULV CPU do notebooku s desktopovym CPU. Ta ULV jsou optimalizovana prave pro nizke TDP. Zaroven ale nejsou ‚stabilni‘ co se tyce vykonu.
      Jinak 8700k ma v zatizeni skoro stejnou spotrebu jako 1800x (par wattu mene) a mensi vykon. Jak si predstavujete, ze pridanim dalsich 2 jader mu ta spotreba nestoupne vyse? Zkuste taky pochopit, ze vzhledem k tomu, ze to bude vlajkova lod Kafe serie, tak ty tatky nebude moc mit o moc nizsi. Maximalne mhou byt nizsi pro zatizeni vsech jader, jinak nikoliv.

     • R.H.: Když to není problém, proč tedy mají desktopové i7-8700K v defaultu TDP 100W (při OC běžně okolo 150W)?!

      Zbytek viz Tombomino. ULV s tím dosti tragickým výkonem není zrovna dobrý model k srovnání.

     • tombomino a tynyt:
      Je vážně tak těžké pochopit, že ta spotřeba současných desktopových čipů Intelu je vysoká kvůli frekvenci?
      Že když snížíte frekvenci o 20 %, tedy na úroveň Ryzenu, klesne spotřeba klidně o 50 %?
      Když se vám nelíbí odvození spotřeby od mobilních čipů (což nechápu, protože Intel si je vyrábí sám a klidně by je mohl v desktopu používat), tak se podívejte na spotřebu 18jádra a zkuste si spotřebu 8jádra odvodit od něj.

     • To je sice hezky, a?
      Intel to dneska zene pres frekvence. Na vysokych frekvencich postavil top modely Kafe. Pokud novy 8Core nepostavi na nove architekture a nebo novem procesu (aspon vylepsenem) tak udela to stejne, protoze mu nic jineho nezbyva. On ty frekvence nemuze dat niz…jsem Vam to uz nahore psal..8jadro jako TOP model, nemuze byt pomalejsi nez jeho 6jadro. Pokud by o 20% na stejnem procesu snizil frekvence, tak kde bude mit ten vykon navic oproti tomu 6jadru? (pro 10%navic oproti 6jadru to vydavat nema cenu)
      Zkuste to preci taky trosku pochopit.. 😉

     • tombomino:
      Ale já to chápu. Jen mi přijde scestné vykládat o tom, jak Intel produkuje žravé procesory, když na téže frekvenci a stejném počtu jader více než AMD nežere. A že jde, na rozdíl od toho AMDčka taktovat, ať už automaticky nebo ručně, a jeho spotřeba je pak vyšší, je snad plus a ne mínus.
      Navíc to osmijádro bude mířit proti Ryzenům na 12nm procesu, které budou mít vyšší frekvenci a tím dost pravděpodobně i vyšší spotřebu. A proti nim se asi současné šestijádro už chytat nebude (v maximu vláken).

     • Osmijádro Coffee Lake určitě nebude potřebovat 200W, TDP by klidně mohlo být 125W. Nebo 95W se sníženými takty. Ale pak to samozřejmě AVX nebo „enhanced“ turbo na desce hned vykopne hodně nad něj. (Nebo Prime95 s AVX2, ale samozřejmě to je trochu extrém a většina uživatelů to nebude považovat za relevantní zátěž).

      Jinak já pořád dost pochybuju o tom že nějaké 14nm osmijádro Coffee Lake bude. Pořád nic neleaklo, jsou jenom spekulace postaené na tom PRistovi od Eurocomu, a to je dost na vodě. Lidi myslím trochu podceňují tu pravděpodobnost, že neexistuje.

      Myslím, že jestli něco neunikne třeba do třech měsíců, tak ho skoro můžeme vyloučit.

     • Snizeny takty muze mit tak nejaka verze kopirujici 1700, v opacnem pripade nema pro Intel smysl to 8 jadro vubec vydavat. 1800x ma nejakych 14% naskok na 8700k a to se nebavime o Zen+.
      Ale 200 to zrat nebude, to je fakt 😉

     • R.H.: Jak „scestný“ že Intel produkuje žravé CPU? Vždyť je to jednoznačný fakt, jejich 6-jádro žere stejně nebo víc než 8-jádro od AMD? A že musí taktovat, aby dohnali náskok AMD, to je přece taky realita. Že se fanouškům nelíbí, to je jejich věc.

      Anebo to mám chápat tak, že si kupujeme 6- nebo 8- jádrové CPU abychom na nich provozovali singlethreaded aplikace? Pak přece stačí koupit nějakou i3K a vysolit ji na max a není třeba kupovat i7.

      Tombomino + Jan Olšan: s těmi 200W to myslím dost vážně. Stačí se kouknout na testy stávajících OC i7-8700K, kde po OC běžně CPU žere 150W. Pokud budu chtít zachovat (ten skvělý herní) OC výkon (zdravíme Obříka) na ST a přidat 2 jádra (na celkových 8C) pro navýšení MT výkonu, nic než nějakých 50W za další 2C tu prostě nevidím. Je to samozřejmě ten nejprostší výpočet, ale řekl bych, že to bude sedět a po OC se 8C Kafe k 200W podívá (Kčka přece kupujeme kvůli OC). Sám píšeš, že Intel si nemůže dovolit postavit pomalejší 8C než je jeho 6C – a z toho plyne výše uvedené.
      Druhá věc je, zda Intel do takové avantýry půjde, ale to IMHO už na něm moc nezáleží (když novou výrobu pro 2018 víceméně odpískali), to má teď v rukách AMD. Podle toho jak dopadne Zen+.

     • Tynyte, ja jsem zpetne zkouknul par testu spotreby, a pokud neni 8700k OC, tak si vezme v CB15 mene nez 1800x o nejakych 20-25W v MT. Pruser je, pokud dojde na AVX, tak tam si pak rekne klidne o vic. Nicmene to asi neni uplne bezny pripad pouziti (treba se mylim..) OC samozrejme taky zere jako tank. Pridanim 2 jader, by podle mne (bez AVX) sli nekde kousek nad 1800x. S AVX zatizenim pak do pruseru…

   • Intelov 14++ ale zhoršil densitu a to je asi ten problém. Dnes je na úrovni toho čo foundry volali 20nm zatiaľčo foundry sú na úrovni pôvodného Intelovho 14nm bez plus alebo lepšie.

    Takže rovnako ako mal pred pár rokmi Intel problém že sa všetky 14nm procesy volajú rovnako aj keď rozmerovo je Intel lepší, dnes s tým asi majú problém všetci ostatní.

    A keďže Intel si svoj proces asi nepremenuje na väčšie číslo tak tam ostatní dali 12. Osobne sa mi to zdá lepšie ako to čo urobil Intel (vyplakávanie na každej konferencii o tom ako majú papierovo lepšie parametre).

    K druhému bodu: risk production neznamená dokončenie továrne a zapnutie nejakého hlavného vypínača. Je to len nejaký dátum a každý si ho evidentne definuje inak.

    Napríklad tým že výťažnosť je dosť vysoká nato, aby si zákazníci dovolili vyrábať testovacie čipy. To je len jeden príklad a pokiaľ viem, nikde nieje písané jasné pravidlo čo je risk a čo je už HVM produkcia.

    Inak nielen Intelov 10nm ale aj ostatní na 7nm sa už tiež nejakú dobu vyrábajú. ARM malo hotové celé 7nm SOC (viac ako 100mm2) už niekedy v 2016. Dnes sú už hotové tape-outy a prechádza sa k integrácii do zariadení (aby boli mobily hotové na uvedenie v tom 2018). Dnes sú napríklad už hotové aj 5nm testovacie čipy a nastupuje ARM na implementáciu svojich Cortexov. Nasledujú 3nm ktoré by už mali byť vo fáze SRAM (niesom si istý či už bolo prezentované).

    Global-foundries hodlá v druhej polovici 2018 spustiť HVM ale to je len silikón. Následne nastúpi AMD aby to doladilo do použiteľného stavu (napríklad mikrokódom) čo im zaberie ďalšieho pol roka, ktorého by si mal pripočítať, ak to porovnávaš s Intelom, ktorý dodáva procesory, nie len silikónové wafery.

    Vieš, lebo to je taký zvyk nie len v polovodičoch. Súčiastky ktorých sa niečo skladá by mali byť spravidla hotové pred tým ako sa kompletuje tá samotná vec.

    PS.: pardon ak sa cítiš dotknutý tým, že niečo vyznelo ako náznak toho, že je Intel zlý. Verím že primárne to tak myslené nebolo. 😀

    • ty taky statečně mateš, nebo dokonce lžeš? 😀 14++ Intel nezvýšilo densitu, jen zvětšilo jeden rozměr transistoru, resp. rozteč kontaktů ze 70nm na 82 a densitu to nijak neovlivní, takže to asi „nebude problém“ … ty řeči o tom, jak co kdy nazývalo GF, tož to nevím, GF mělo někdy nějaký 20nm proset? Pokud vím, tak TSMC na procesorem ARM a nějaký Sparc o též firmy …Primárně tedy by tě mohl vzor objektivity pomatený tynyt upozornit na pár detailů, ten ale o tohle nemá zájem, musí buzerovat Hnízda a Crhy …

     • 82 je 14+, 14++ je ešte večie, snáď sa tým Intel na nejakej konferencii pochváli. Samsungov 20nm mal napríklad 80, pôvodný 14LPE 78 a 14LPP ešte o niečo menej.

      Reálny dopad to malo taký že Kaby sa od Skylake posunulo zo 122 na 126 mm2 čo sú 3%. Ak nerátame Uncore ktoré neškáluje a grafiku ktorá ostala na rovnakej frekvencii (pravdepodobne použitý starý typ tranzistorov) a zoberieme do úvahy len jadrá ktoré majú podľa prepočtov z fotiek zhruba 50mm2 tak to je zhruba tých 10%.

      GloFo 20nm malo mať, pracovali na tom a AMD v tom vtedy utopilo dosť peňazí (na tape-outoch) ale na poslednú chvíľu ho zrušili.

      Ale to je jedno, hovorme všeobecne o foundry, lebo vo všetkých továrňach sú tie procesy približne rovnaké (jedna továreň má napríklad o pár percent lepšiu densitu, iná o pár percent lepší výkon a podobne).

      „…Intel nezvýšilo densitu, jen zvětšilo jeden rozměr transistoru, resp. rozteč kontaktů ze 70nm na 82 a densitu to nijak neovlivní…“

      Ok tak len pre zaujímavosť, čím je teda daná tá takzvaná tranzistorová densita? 😀 Sám Intel to prepočítava na základe týchto rozmerov.

     • jojioo, pokud je jeden rozměr malinko větší a dalších 5 rozměrů menších, o čem se bavíme? Densita je u všech výrobců densita … počet tranzistorů na mm2 a můžeš to propočítavat jak chceš, pokaždé vyjde stejné číslo.

 3. No pokud bude Ice Lake opravdu až v Q1-Q2 2019, tak by během příštího roku měl Intel přijít s oním osmijádrem na 14nm, aby byl schopen rozumně konkurovat Ryzenům 2xxx. Jestli by to byla až tak „žravá potvora“, jak je tu zmíněno, nebo by to dokázáli lépe optimalizovat (ale třeba za cenu lehce nižších taktů než má 8700K?), to je otázka.

  • Intel dlouhodobě konkuruje tak, že má rychlejší single-thread, čímž překonává to, že AMD má rychlejší multi-thread (plus mu asi taky pomáhá značka a tak, ale to nechme stranou). Takže v tom teď pojede klidně dál, a osmijádro IMHO nepotřebuke. I když by ho možná teď rád měl, kvůli dojmu. Na LGA 2066 ho ale koneckonců má, takže možná ani ten tlak necítí.

   • Tak značka mu bude prodávat pořád hodně, to je jasné, přesto by ho Ryzen+ mohl docela potrápit, jestli vyjdou optimistické zprávy o taktech a cena bude stejná.

    Vzhledem k tomu jak to u Intelu je s tím 10nm procesem, tak bych se nedivil vůbec tomu Q2 2018 pro Ice Lake. A to by byla opravdu hodně dlouhá doba bez vydání nečeho nového. Navíc by to bylo až více jak rok po vydání toho Ryzenu+, to už může Intelu i tu reputaci zhoršit.

    V tom Q2 2018 už by dokonce mohl být i Ryzen2 na 7nm, nebo se pletu?

   • LGA 2066 je přeci jen jiná skupina uživatelů, než ti co kupují R7 1700. Tam se platí za PCI-e linky, možnost větší RAM, atd., takže nevím jak moc je to konkurnce, ale samozřejmě u Skylake-X už je tu osmijádro od Intelu za relativně rozumnou cenu.

  • Ja si myslim, ze poslednich 5 let od nastupu 2xxx rady, mel intel v desktopu prvenstvi jak v single, tak multicore oblasti. S kazdym rokem dokonce vic a vic dominatnejsi. Z toho duvodu se mi nezda, ze by byl ochoten se smirit s tim, ze v MT bude AMD lepsi a v ST mu bude dychat na krk, pokud se Ryzen+ aspon trochu povede. Teoreticky, pokud by Ryzen+ byl refresh ve smylu nedavno uvedenych APU s lepsim rizeni spotreby a vyraznejsim turbem, tak ten ST naskok nebude nijak dramaticky. Naproti MT vykon takoveho 2800x, pokud by stoupl „jen“ o 10%, tak se vzdali 8700k ‚na mile‘ daleko a dotahne se na 7820X.
   To by pro reputaci Intelu jako ‚lidra‘ trhu moc dobry teda nebylo.

   • S tim samozrejme souhlasim jakozto byvaly majitel FX CPU :))
    Nicmene Intelu si az tak s cenou/vykon moc hlavu nelame a kdyz mu stalo za to vydat 18jadroveho Skylake jen proto, aby prebil 1950x, tak si porad myslim, ze mu pujde minimalne o prestiz i v desktopu.

    • No ale tam to právě byla absolutní výkonová špička. Kdežto LGA 1151/AM4 procesory jsou v pozici, kdy nad nimi je ještě 2066/TR4, a tedy se dá říct, že „ale tam už to přebírá naše HEDT“.
     Ono taky 18jádro Skylake nestálo zas tak moc úsilí – v momentě, kdy už chtěli vydávat 12jádro, už bylo 90% práce uděláno kvůli němu. Akorát museli ověřit, jaké parametry ta plně aktivní verze může mít. V případě Coffee Lake se bavíme o úplně novém čipu. Navíc kdyby byl součástí promyšlené strategie, tak ho nejspíš Intel udělá rovnou místo 6jádra a 6jádrové modely bude dělat tak, že částečně deaktivuje vadné kusy z 8C. Vyrábět obě verze se mi úplně nezdá, i když Intel by na to měl.

     • Nerika, ze nemate pravdu 🙂 Pokud ji mate, tak ale Intel ztrati(l) cast uzivatelu, ktere posbiralo a bude sbirat R7. Vyuziji MT (Kaby je „slabe“, pripadne stoji prilis usili s OC), ale jak Skylake tak TR je pro ne uz bud zbytecne nebo prilis drahe.

     • ps: sam jsem toho prikladem, poridil jsem 1700x (kdyz uz tak uz :)) ) za 7.600,- Naklady na B350 mATX desku a 16GB RAM = 14.000-14.500,- kc Kdyz by byli mATX 370ky, tak to vyjde treba na 15.000. Cena 7820x je 15.000 jen CPU. Pritom v MT applikacich je jen cca o 15-20% rychlejsi a jeho Combo vyjde min na 25-26.000,-kc… to se absolutne nerentuje…

     • Protoze na ‚hobby‘ pouziti s tim nevydelavam penize, tudiz nevim, kde by mi tam meli s rychlejsi sestavou najednou naskakat zpatky 😉
      Firemni pouziti neresim, protoze to kupuje firma a ne moje malickost 🙂