10nm čipy Intel až v druhé polovině roku 2018? Výroba začíná letos, ale jen omezeně

23
Procesor Intel (Zdroj: Intel)
-
Zdroj: Intel

Včera jsme se zde věnovali hospodářským výsledkům Intelu za třetí čtvrtinu letošního roku. Účetní uzávěrky mají kromě finančních aspektů ještě jednu zajímavou polohu – v konferenci pro analytiky se často objeví i zajímavé informace o nových technologiích nebo produktech. To nyní u Intelu nastalo – šéf firmy Brian Krzanich zde (mimo jiné) oficiálně předestřel, jak to vypadá s očekávaným, ale několikrát zpožděným příchodem 10nm čipů.

Před nedávnem jsme zde měli zprávu z webu DigiTimes, dle níž Intel opět odložil minimálně některé čipy Cannon Lake, tedy první 10nm generaci procesorů. Díky kvartálním výsledkům bychom status těchto procesorů nyní měli mít vyjasněn oficiálně. Podle Krzanicha se první Cannon Lake nakonec přece jen objeví ještě letos. Zdá se ale, že by to mohlo být spíše symbolicky, možná hlavně proto, aby se pro forma dostálo závazkům. A asi to bude až úplně ke konci roku, nikoliv někdy nyní.

Dlouhá cesta Cannon Lake na svět

Podle šéfa Intelu firma zatím stále „směřuje podle plánu“ („we’re on track“) k tomu, aby do konce roku dodala první 10nm procesory zákazníkům, ale má to být produkt v malém množství. Z dosavadního poznání vyplývá, že první 10nm procesory budou omezeny jen na mobilní oblast a půjde patrně o BGA čipy kategorie Y (dříve „Core M“). To znamená, že tyto první 10nm čipy se před koncem roku dostanou k výrobcům notebooků či tabletů, ale asi už ne přímo v hotových zařízeních do obchodů.

Letos se Intel asi skutečně dostane jen do stádia minimálních počátečních dodávek. Krzanich totiž dále dodal, že objem čipů se bude zvyšovat „během první poloviny roku 2018“, ale až v druhé polovině roku 2018 mají být vyráběny a dodávány v skutečně masovém množství. A stejně tak až v druhé polovině roku mají údajně být běžně dostupné celé počítače či zařízení s těmito procesory. To, že by mělo zabrat celý půl rok, než se Intel dopracuje od počátečních dodávek k pořádnému rozjetí výroby, je poměrně zarážející detail. Mohl by to být doklad přetrvávajících problémů s 10nm procesem, o kterých – byť nepřesně – informoval web DigiTimes.

Pokud by se první notebooky s 10nm Core M objevily skutečně až v červenci či později, šlo by o zřetelné zpoždění celého 10nm programu. Nicméně je také možné, že onou druhou polovinou roku myslel Intel spíš dobu, kdy už budou tyto procesory dostupné v širokém výběru různých notebooků. Pokud to bylo myšleno takto, pak je asi ještě jistá šance, že se najde nějaký výrobce, který třeba i ojedinělé zařízení uvede hodně agresivně ještě na jaře. Tím by se reálná dostupnost procesorů Cannon Lake na trhu posunula dopředu. Na druhou stranu pak ale také může hrozit, že se ze začátku bude toto zařízení dát koupit jen v malém množství kusů.

Wafer s čipy Cannon Lake, který Intel tento týden ukazoval v Pekingu. Jde pravděpodobně o nejmenší konfiguraci s dvěma jádry a grafikou GT2
Wafer s čipy Cannon Lake, který Intel ukazoval koncem září. Jde pravděpodobně o nejmenší konfiguraci s dvěma jádry a grafikou GT2

První generace 10nm procesu tak v praxi může být ještě více opožděná, než jsme si mysleli. Na druhou stranu, podle minulých zkušeností to nemusí nutně znamenat, že se Intelu do podobných problémů dostanou i navazující generace procesorů. Následující čipy Ice Lake, které by měly přinést konečně novou architekturu, jsou založené na druhé generaci procesu (10nm+) a teoreticky by mohly být laděny v překryvu s prvními Cannon Lake. Stále by se tak mohly objevit třeba už na konci roku 2018 nebo v prvním kvartálu roku 2019.

Nervana brzy, kvantový počítač s 49 qubity

Toto jinak není jediná pro nás pozoruhodná zpráva, kterou Intel sdělil. Pokud se šířeji zajímáte o různé ne-PC produkty Intelu, mohlo by vás zajímat, že firma začala reálně dodávat zákazníkům 14nm FPGA Altera Stratix 10. V probíhajícím čtvrtém kvartále pak má začít prodávat už i svůj potenciálně přelomový akcelerátor Lake Crest – výkonný SoC speciálně určený pro výpočty umělé inteligence (jde o produkt akvizice firmy Nervana). S tím by Intel mohl začít ostře konkurovat výpočetním GPU Volta od Nvidie a čipům TPU od Google.

Takto nějak by měly vypadat AI akcelerátory založené na technologii Nervana od Intelu
Takto nějak by měly vypadat AI akcelerátory založené na technologii Nervana od Intelu

A co je zajímavé, ještě do konce roku má dojít k velkému pokroku také v programu kvantových počítačů, o kterém jsme tu psali teprve nedávno. Zatímco nyní firma se svými akademickými partnery provozuje testovací čipy se 17 qubity, do konce roku by údajně mohl vzniknout testovací čip pro kvantový počítač, jenž by jich měl 49. Počet qubitů kolem 50 je přitom takový magická meta. Často se udává jako hranice, kde charakteristiky kvantového počítače začínají být zajímavé a mohly by překonat výkon konvenčních výpočetních prostředků v některých úlohách. Jinými slovy jako hranice, kdy se kvantová výpočetní technika otevírá praktickému využití.

Ohodnoťte tento článek!

23 KOMENTÁŘE

 1. Můj názor je, že se může hodně „lámat chleba“ při přechodu na EUV. Pokud ho některý z hráčů zvládně výrazně lépe, může to mít dalekosáhlý dopad na trh, klidně větší než měl úspěch intelu s FinFET před pár lety.
  EUV se bude každopádně zavádět na 7nm a Intel to nesmí prospat. A v komentářích na webu se objevují zmínky, že by se to mohlo stát. (např. https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1332420)

  Jinak v případě Intelu bych měl výhledově větší obavu o mobilní čipy. U notebooků jsou dneska více jak 15W procesory okrajová záležitost a naopak se kvůli ztenčování s zlehčování pořád více prosazují 6W jádra. A zde právě může intel dost narazit, při zpožďování nových procesů.

  U desktopu sice AMD teď jede na úspěšné vlně, ale u Ryzenu byl úspěch umenšen právě neschopností použitého 14nm procesu dosahovat frekvencí jako 14nm proces Intelu. Bohužel pro AMD ladí Foundři svoje procesy hlavně na čipy s minimálním příkonem, ne na desktopové žrouty. 12nm Ryzen+ by sice teoreticky mohl mít o dost vyšší frenkvence, jenže pak má AMD v plánu poměrně agresivní přechod na 7nm proces u Ryzenu 2 a tam bych se vůbec bál, jak to bude s frekvencemi a jestli 7nm proces bude tak brzy opravdu připraven pro desktopové čipy.

  • K tomu odkazovanému článku by to chtělo ještě dodat, že právě teď ve 3Q prodal Intel akcie toho ASML za 5 miliard dolarů. Takže jestli ono to nebude s tím zaspáním trošku jinak.
   Že se prosazují 6W jádra, je pravda. On taky za pár dní (oficiálně 7. listopadu) uvádí Intel celou řadu takovýchto čipů z rodiny Gemini Lake. Ano, jsou to ty zatracované Atomy, které už v současné generaci mají lepší poměr výkon/watt než plnohodnotné Core čipy a pravým Core čipům šlapou na paty. Minulá generace +30 % výkonu, ta nová zase +30 % výkonu. Tedy zrovna v této oblasti, bych se o Intel nebál. Tyhle čipy jsou obecně menší, než Core, takže uvést Mercury Lake na 10nm v nebude pravděpodobně problém, i kdyby ten proces neměl nejlepší výtěžnost.

  • AMD u desktopu uz nejede na zadne vlne. Vedle novych sestijader Intelu uz nema cenu Ryzeny kupovat. Intel dotahl vicevlaknovy vykon a jeste vylepsil naskok v jednovlaknovem. Zaroven upravili cenovou politiku. Ryzen pro desktop by si ted koupil jen blazen nebo skalni fanda AMD (coz je dost casto jedno a to same).

   • „Kafe“ je pořádná odpověď na Ryzen, ale pořád přišlo 7 měsíců po něm, takže v tomto to pro AMD bylo dosti úspěšné vydání.
    Ale souhlasím, že ve většině případů je aktuálně opět lepší koupí Intel, přesto bych to tak negeneralizoval. R7 1700 zlevnil na lehce přes 8tis., takže na MT je určitě výhodnější jak 8700(K) za 10-11tis. Ale i5 8400 vymazal docela R5 a i3 8100 zase minimálně velmi zdatně konkuruje R3 modelům.
    No, ale bohužel to je v tuto chvíli spíš teorie, protože dokud jsou v prodeji jen desky Z370 s cenou přes 3tis., hodně lidí co šetří a šli by do 8100 nebo 8400, půjde pořád radši do Ryzenu, kde jsou desky i pod 2tis. Takže, do chvíle dostupnosti B360 desek za dobrou cenu, je pořád „vítězství“ i3/i5 nad R3/R5 dosti diskutabilní.
    Pro čistě hráče (jako já třeba) je samozřejmě situace jasná a byla i před vydáním CL, na druhou stranu dnes, v době streamovací, je ten MT hodně žádanou věcí.

    Co se výhledu týče, tak jestli v únoru vyjde Ryzen+, tedy jen 4-5 měsíců po Coffee Lake, tak to může zase poměrně rychle zamíchat kartami. V případě, že budou pravdivé informace o výrazně vyšších taktech a Ryzeny rázem nebudou mít problém i se 4,5GHz, nebo ještě více, tak by byla celá sitauce hodně odlišná.
    Pokud se to ale nepotvrdí, a takty budou vyšší jen symbolicky, a ani poměr ceny/výkonu nepůjde výrazně dopředu, tak je jasné, že ona „ryzenová vlna“, která tu byla od března, definitvně skočí.
    Ale na to si počkejme.

   • No, reálně se podle těch Němců a podle Amazonu (tam známe jenom to umístění v žebříčku bohužel) Ryzeny v říjnu prodávaly pořád plus minus nějak stejně (vypadá to na asi 1700ks/týden v tom Mindfactory – pro srovnání v červnu to bylo 1000) jako před uvedením Coffee Lake. Ona je tam jednak setrvačnost, a druhak Coffee Lake je zatím stále v malých množstvích, mnohem menších než jsou prodeje Kaby Lake/AM4.
    Pozítří by asi ten člověk z Redditu mohl zase zveřejnit tu svoji tabulku na základě Mindfactory, tak se můžete kouknout…