Také Intelu stouply tržby, za Q3 2017 má přes 16 miliard. Prodej CPU pro PC ale klesá

24
Čipy v pouzdrech BGA
-
Zdroj: Intel

Ve středu jsme tu měli kvartální výsledky AMD a včera večer přišla už i zpráva o tom, jak se v třetí čtvrtině roku („Q3 2017“) dařilo Intelu. Slovo dařilo je na místě, firma si totiž opět zvedla tržbu a zisky. Ty by snad dokonce měly být rekordní, přestože na ústředním trhu procesorů pro PC to spíš stagnuje.

V minulém kvartále (Q2 2017) měl Intel tržby 14,8 miliardy dolarů. Firma tehdy vyslovila prognózu, že se v červenci až září dostane do rozmezí 15,2–16,2 miliardy. Finální výsledky jsou skoro na horní hranici tohoto intervalu: 16,149 miliardy dolarů. O něco se také díky vyšší tržbě zvedla marže – z 61,6 na 62,3 %. A po započtení daně, kterou Intel na rozdíl od jiných velkých korporací docela poctivě platí (vychází mu sazba 23,8 %), firmě zůstal čistý zisk ve výši 4,5 miliardy dolarů. Rozpočítáno na jednu akcii to vychází na 0,94 centů.

Mezikvartálně tedy došlo k docela hezkému nárůstu tržeb, který je ovšem dán i sezónními vlivy, v Q3 jsou tradičně lepší prodeje než za Q2. Proti Q2 2017 tržby narostly o 9 %. Až tak slavné to není, pokud se byznys porovnává s třetím čtvrtletím v předchozím roce, tehdy totiž Intel měl tržby 15,8 miliardy dolarů a proti této laťce by tedy letošní výsledek představoval jen mírný 2% růst. Nicméně to je zkresleno jedním faktorem: Intel se mezitím zbavil divize McAffee, která měla tržby okolo 500 milionů za kvartál. Tisková zpráva k uzávěrce uvádí, že pokud by se vliv McAffee odečetl, pak by firmě tržby proti Q3 2016 vzrostly o 6 %.

Finanční výsledky Intelu za Q3 2017
Finanční výsledky Intelu za Q3 2017

Všemu jinému se daří, ale prodeje CPU slábnou

Trošku více světla na tyto výsledky může vrhnout rozdělení tržeb na jednotlivé divize a segmenty trhu. Většina z nich si proti loňsku (Q3 2016) polepšila. FPGA Altera utržila 469 milionů (+10 %), divize pamětí NAND a Optane 891 milionů (+37 %, zde Intel může profitovat ze zvýšených cen NAND), také divize Internetu věcí/embedded si polepšila na 849 milionů (+ 23 %). Menší růst už měla pro Intel vysoce klíčová divize serverových CPU, která ale i tak utržila 4,9 miliardy (7% nárůst proti loňskému stavu). Připomeňme, že Intel v tomto období vydal důležitou novou generaci serverových CPU.

Naopak divize Client Computing Group, pod níž jsou procesory pro PC, si tržby nezvýšila, ale ani nesnížila. Byly na stejné úrovni proti třetímu čtvrtletí roku 2016, a to ve výši 8,9 miliardy dolarů. Intel to připisuje čistě klesajícímu trhu osobních počítačů, ale faktorem by zde asi mohla být i rostoucí konkurence od AMD, zatím hlavně v retailovém prodeji (viz údaje z obchodu Mindfactory v Německu). Intel totiž uvádí, že počet prodaných CPU pro notebooky v Q3 meziročně stoupl o 1 %, ale počet desktopových CPU klesl o 6 %. To, že Intel žádný vliv Ryzenů nepřiznává, je pochopitelné, ale osobně si myslím, že už asi začíná být vidět. Podle Gartneru se trh s PC v tomto období meziročně propadl o 3,6 %, což je blízko, nicméně dodávky procesorů pro OEM segment se úplně nekryjí s prodeji na nich založených počítačů, takže zde je trošku obtížné soudit.

Prodeje procesorů jdou proti loňsku dolů, zachraňují to jiné položky v sortimentu
Prodeje procesorů jdou proti loňsku dolů, zachraňují to jiné položky v sortimentu

Podle prezentace Intelu se také zdá, že výsledek PC divize navíc podpořily věci jako modemy, set-top boxy a další „přidružené produkty“, které byste čekalispíš v segmentu embedded. Ty narostly o 15 % (představovaly okolo 0,7 miliardy dolarů), zatímco hlavní produkty, tzv. „platform“, což by mělo znamenat CPU a čipsety pro ně, klesly v tržbě o 2 %. Bez tohoto bonusu by zde tedy už Intel musel ohlašovat celkový pokles. Navíc efekt toho, jak klesl počet prodaných CPU, ještě trochu zpomalilo to, že se zvedly průměrné ceny, za něž jsou prodávány. Pokud bude Intel v této divizi chtít dál vykazovat růst tržeb, zřejmě se bude muset zaměřit právě na to, aby prodával za vyšší ceny.

Intel letos naroste o 4–5 %

Jako obvykle je součástí zprávy o výsledcích také výhled na Q4 2017 a celý rok. Pro poslední kvartál čeká společnost ještě o něco vyšší tržby ve výši 16,3 miliardy (je to ale s tolerancí +-500 milionů). Marže má ale být o něco nižší, „jen“ 61 % a Intel čeká čistý zisk také o něco menší, 80 centů na dolar. Na celý rok pak firma zatím předpokládá tržby 62 miliard dolarů (opět s tolerancí půl miliardy nahoru/dolů). Střed tohoto odhadu by znamenal, že proti roku 2016 zaznamená nárůst tržeb o 4,3 %. To možná některým investorům bude připadat málo, ale je třeba pamatovat, že je to při onom nerostoucím či klesajícím trhu s počítači. Ten stále tvoří přes polovinu (nyní to bylo 55,2 %) byznysu Intelu.

Ohodnoťte tento článek!

24 KOMENTÁŘE

  • Já bych to úplně jako bernou minci („jasnou“ vizi) nebral. Po Q2 byla třeba reakce na AMD přesně opačná (kleslo poté taky, protože ono jde periodicky nahoru-dolů už několik měsíců, každá špička vede k výprodeji a obnovení toho low-high cyklu), ale nejdřív udělalo na chvíli 15.60$, takže dost lidí, co nad 15 prodávalo, si asi přišlo na svoje. Přitom po Q2 situace AMD po všech stránkách vypadala hůř, než vypadá po Q3. Takovéhle pohyby způsobuje různá souhra faktorů, často jsou to asi dost zvláštní nebo aspoň na první pohled nezřejmé myšlenkové pochody.

   Edit: tím teda nechci říct, že Intel je nějak nahranej, to rozhodně ne. Jen že v těch CPU se mu to moc nezlepší a IMHO je určitě nadpoloviční pravděpodobnost, že mu bude AMD z toho Clientu i z Datacenteru postupně ubírat. Ono to je všechno pomalé a postupné, takže to nebude něco spektakulárního, ale bude to tam.

   Intel si hlavně musí hledět, aby se mu vedlo s FPGA (tam ohlásili, že po velkých zdrženích už dodávají 14nm Stratix, což je dobře) a ještě víc v autech (akvizice MobilEye). Hodně do toho investoval i proto, aby omezil tu závislost na PC, a teď z toho musí udělat stabilní a velký byznys, který bude novým zdrojem růstu.

   Edit: jo ještě jsem teda zapomněl na ten hlavní důvod, proč o tom hodnocení trochu pochybuju. Intel má reálné problémy s novými procesy a zatím není jasné, jestli se to podařilo do budoucna vyřešit. To ještě může být časovaná bomba. Nevím, jestli tohle riziko trh nepodceňuje.

   • Mi prijde vtipne, jak Intel (ne ze by to jine firmy nedelali treba taky 🙂 ) v tech vykazech ma v Computingu zahrnute jine polozky, aby jim to vyslo,a nepadal jm obrat :))
    Je mozne, ze to tam meli i drive, nevim, ale nedivil bych se, kdyby ‚dynamicky‘ nektere produkty stehovali podle potreby 🙂

     • Je to mozny, mozna ze Intelu ‚krivdim‘. Mne ale pobavila poznamka p. Olsana, kde mluvi, ze ty propady v prodeji CPU nahradili narustem jinych produktu a o konkurenci samorejme nerekli ani slovo..tak to vypada, ze slovo AMD je tabu :))

     • To nemělo být nějak uštěpačný, prakticky kdokoli by udělal totéž, kdyby tu zprávu připravoval. A to, že trh PC o něco klesá, je koneckonců pravda.

      Ty ne-PC „adjacencies“ (tak to anzývají) jsou v tom segemntu nejspíš už započítávané dlouho, protože změny v „reporting structure“ se vždycky explicitně oznamujou. Intel to naposled dělal nevím, v roce 2014-2015? Nechce se mi to bohužel dohledávat 🙂

     • Kazdy kdo pro mamuti firmy (a nejen mamuti) nejakou dobu delal, tak asi potvrdi, ze je spousta veci „ktere se nerikaji“. Nevim nakolik se toto projevuje ve financnich zpravach, ale v technickem a sales segmentu je to bezne. A to nejen pro partnery techto firem, ale i interne. Kazda z tech firem je plna „tajmenstvi“, ktera se navenek nedostanou/nerikaji. Takze osobne si moc nedelam iluze o tom, jakou kvalitu tyhle financni reporty mohu mit. Ve velkych cislech se da take daleko lepe hrat na schovavanou, nez v malych. Ale asi to tak staci a urcitou vypovidajici hodnotu to take ma.

   • S tím 10nm procesem má Intel jediný reálný problém a to, že výroba na něm je dražší, než na 14nm procesu, který výrazně zlevnil (u CCG uvádí, že na meziročně zvýšeném hrubém zisku se podílí více než miliardou levnější 14nm proces).
    Co od něho vlastně čekáme? Že AMD se snaží zdrhnout ze 14nm procesu GF je jasné, protože jedině to ji může zajistit vyšší frekvence. Ale bude mít 12nm či 7nm proces konkurence vyšší frekvenční limity, než intelovský 14nm? Těžko říci. Spíš bych si tipnul, že ne. No a v tomto ohledu se jim bude asi podobat i ten intelácký 10nm. Vyšší frekvence se konat nebudou. No a ani jiné parametry nebudou asi moc lepší s jedinou výjimkou a tou je hustota tranzistorů. Jenže to je zrovna jediný parametr, který Intel s vlastními továrnami moc netrápí. Pokud neprodává nevyužitou kapacitu svých továren ostatním, je mu jedno, jestli bude mít vytíženou 14nm fabriku na 80 % nebo 10 nm na 60 %.
    Tak proč by si komplikoval život.
    Jinak ještě jedna zajímavost. Intelovský 14nm proces je neskutečně úspěšný v napájecím napětí čipu. Zvládá napájet tranzistory už od 0,7 V (konkurence až od 0,75-0,8 V) a i při vysokých frekvencích mu stačí výrazně nižší napětí, než mají ostatní. V porovnání se 14nm procesem od GF asi o 0,3 V.
    Proč musí konkurence přejít na lepší procesy je tedy jasné (musí dohnat ty parametry, co má současný proces Intelu). Ale aby měl Intel v tomto problém, musela by je konkurence nejen dorovnat, ale i předehnat. A zatím mimo čísla před značkou nm nic nepředvedla.

    • Myslím, že ta cena nebude jediný problém. Je to i reálné zhoršení konkurenční pozice. Apple jim kvůli tomu dává čočku ve srovnáních (pravda, která mohou být zkreslená, ale fakt je, že i relativně se kvůli tomu zpoždění 10nm Intel za pár let posunul jen málo, kdežto Apple o dost). I když bude 10nm mít horší frekvence a výtěžnost, tak bude mít lepší spotřebu, a o to se dneska hraje na většině trhu. To je taky to, v čem TSMC/Samsung Intelu dávají zabrat – jejich nové a nové procesy sice nedosáhnou na vysoké frekvence, takže v desktopu (pro „Coffee Lake“) by byly špatné, ale zlepší performance/watt v mobilech a to je ta důležitá výhra.

     Uvědomte si taky, že kvůli zpoždění 10nm procesu je zpožděno i uvedení nové architektury CPU, a to možná nejvíc Intelu škodí, protože místo původně plánovaných 2 let bude na stejné architektuře možná 3,5 roku (od půlky roku 2015 do začátku roku 2019?). Kdyby 10nm proces přišel v roce 2016 jak se původně myslelo, tak už by tu byla nová jádra Ice Lake, nebo třeba na CES 2018. I tohle pomáhá konkurenci.

     No a samozřejmě jim zpoždění a tím i nespolehlivost z pohledu zájemců kazí záměr přitáhnout doplňkové klienty na foundry služby, kteří by přispívali na provoz fabrik a vývoj procesu.
     Tohle fakt může být problém na dlouhou dobu a může se nabalovat. Já bych se tohohle z pohledu akcionáře bál víc, než že AMD mělo teď 35% marži a ne 35,4%, což řekl jako důvod pro pochybnosti jeden anylytik – jsem teď zachytil 🙂

     Edit: Jinak aby bylo jasno, tak já mám sice osobně radši AMD, ale tohle říkám ne jako anti-fanda, ale spíš už jako tzv. „concerned citizen“ 🙂 Protože mám taky radši tu kombinaci stadnardizovaného PC a platformy x86 procesorů, a nerad bych, aby Intel nechal ARMy ovládnout svět, nedejbože s Applem jako s vedoucí silou pokroku v oblasti CPU. To by teda bylo dost na levačku, takže jestli si můžu vybrat, tak před tímhle určitě radši Intel.

     • Vy se na to pořád ale díváte jako zákazník a ne jako investor. Zákazník vítá revoluci. Investor vítá evoluci. Tedy pomalý vývoj. Kdyby Intel uvedl 10nm proces v roce 2016 a teď měl na trhu Ice Lake, tak by sice zákazník byl spokojený, ale Intel by víc procesorů neprodal a navíc by musel o to víc investovat do budoucnosti, aby udržel vývoj a přišel s něčím lepším.
      Pokud si mohu jako investor přát něco já, tak to bude pravý opak toho vašeho standardizovaného PC a celé platformy. Tedy standardizované PC ano, ale v něm „procesor“ od Intelu, kde budou v jednom čipu poskládány chiplety jader, RAM i SSD. A když zákazník bude chtít více paměti, koupí si nový procesor, když bude chtít větší „SSDčko“, koupí si nový procesor. Samozřejmě se vám to nelíbí, mně jako zákazníkovi taky ne. Ale pro investory by to byl ideální stav.
      A je dost pravděpodobné, že k tomu Intel směřuje. On totiž už nemá jak jinak tu x86 architekturu vylepšovat. Jádra už lepší nebudou (násobně lepší). Ale integrací RAM by mohl tuto komponentu zrychlit minimálně desetinásobně, integrací úložiště by mohl diskové operace zrychlit stonásobně. Tedy i ten zákazník by z toho nakonec něco měl. Ostatně jak jinak ho přesvědčit ke koupi.

     • Ne, ta ztráta konkurenceschopnosti a odsunutí nové architektury (která to ještě umocňuje), neatraktivnost až zdiskreditování Intelu jako Foundry hráče – to je průšvih nejvíc pro byznys Intelu a pro vlastníky akcií.

  • Hejtr Holeček nemůže vynechat jedinou příležitost. 😀 Schválně jsem si dal do googlu „Radek Holeček AMD“ a kupodivu mi vyběhly tvoje příspěvky všude po netu hejtující AMD posledních několik let.
   A pak jsem našel ten, kterej to v tobě asi celé rozpoutal: https://goo.gl/Nceyu3

   Chudák Holeček nakoupil akcie Intelu a ty se za 1,5r skoro nehly, kdežto akcie AMD vyrostly 7x
   Hlavně že ironicky radil ostatním… 😀

   • Pěkný načasování. Ale to si asi vyčítá hodně lidí, nevidíme dopředu.
    Jinak Intel je taková seriózní dividendová akcie (a myslím že i jedna z těch platících dost slušně), u těch se nejede na to, že během X let bude nějakej závratnej růst kurzu na dvojnásobek/trojnásobek a sliby/naděje jako třeba u Nvidie nebo toho AMD. Výnos je u ní z těch dividend.

   • Já vám neradím ironicky. Já ty rady myslím smrtelně vážně a to nyní i tenkrát. Prostě když něčemu věříte, jděte do toho. Kdysi jsem AMD také vlastnil. V roce 2012 jsem nakoupil 400 kusů. V lednu 2013 jsem je prodal se „ziskem“ 37 dolarů. Tedy ne že by zhodnocení 3,5 % za pár měsíců bylo špatné, ale byl to spíš takový úsměvný obchod, který jsem původně dělal jako pojistku proti špatným výsledkům Intelu, který jsem v tom roce 2012 taky koupil, ale z úplně jiného důvodu. Ten jsem nekupoval proto, že bych si myslel, že poroste o stovky procent, ale jako dividendovou akcii, tedy alternativu k vkladu v bance. No a jak se můžete přesvědčit, celkem to vychází. Neřešte aktuální zhodnocení (které taky není špatné), ale dívejte se jen na tu dividendu. Můj první nákup Intelu byl po 24 dolarech za akcii (a dolar byl za 19). Nyní ta akcie nese 0,27 dolaru za čtvrtletí, tedy výnos je 4,5 % hrubého (když nepočítám kurz dolaru, pokud bych ho počítal, tak je to přes 5 % hrubého).
    Chápu, že z dnešního pohledu vypadá AMD o dost lépe, ale vrazit třeba půlroční plat do společnosti potácející se na okraji krachu, je prostě riziko, které jsem nehodlal podstupovat tenkrát a nepodstoupil bych ho ani nyní.
    Mimo dividendových akcií si ale občas udělám i nějakou tu radost zaspekulováním si, ale ve výrazně menších objemech. Třeba i do toho vašeho bitcoinu jsem „investoval“, dokonce dříve než vy. V březnu 2015 jsem do toho vrazil 500 korun českých, které mají aktuálně cenu asi 11 tisíc, ale stále to neberu jako investici, jen jako koupení losu. A ano, kdybych do toho vrazil pár měsíčních platů, nemusím už do smrti hnout prstem. Ale neudělal bych to, protože nejsem sázkař, ale investor.
    Zaspekuloval jsem si s akciemi Nokie, Arch Coal, OCZ nebo Micronu. Všech jsem se zbavil, na většině (až na Arch Coal) vydělal, ale všechno to byly spekulace, kdy jsem počítal s tím, že můžu přijít o všechno.
    Takže vážně proti AMD nic nemám. Jako dividendovou akcii si ji koupit nemůžu, když nevyplácí dividendy a na spekulování mě při aktuální ceně neláká.

    • Proti AMD nic nemáš, ale celý internet je prolezlý tvými příspěvky ve kterých AMD jen shazuješ. Podle mě jsi případ pro psychiatra. Ale nic si z toho nedělej, takových je vás tu víc, že Maudite. 😀

     $0.27 za čtvrtletí 🙂 Tak to good luck.. přesně proto jsem já a spoustu dalších „smart money“ opustil trading akcií a začal divočit na rostoucím volatilním kryptotrhu. Za kvartál jsem hodně nad 100% a to se zas tak moc nesnažím.

     • A už jste tu skoro celá Intelí smečka pohromadě. 😀
      Realista se zkušenostmi Holeček by se měl hlavně naučit investovat. V době kdy jen inflace je hrubě nad 2% jsou nějaké 4-5% zisky naprosto trapné. Kdo chtěl před pár lety investovat konzervativně, dal peníze do nemovitostí. Nejen, že jejich hodnota několikanásobně vzrostla, ale navíc generují stabilní pasivní příjem.

     • Zda se ze sprave nemovitosti a dlouhodobym investicim do nich (hovoris o CR) rozumis stejne jako akciovemu trhu, tedy vubec, jako nekdo, kdo se zjednodusene receno kouka jen na soucasne verejne prodejni ceny bytu 🙁 Az tahle bublina splaskne, bude pruser, ktery si dnes uvedomuje jen malokdo.

     • Milý Hnízdo, už jsem tu psal několikrát, že v ČR nežiju. Ale situace je pokud vím podobná jako jinde v Evropě. Nic ti nebrání nemovitosti prodat na vrcholu bubliny, pokud jsi tak zdatný investor, jak meleš hubou, tak jistě její vrchol poznáš. 🙂
      Já tedy myslel spíš apartmány u Střed. moře, které se daly před pár lety koupit za třetinovou cenu a které si už na sebe navíc vydělaly přes Airbnb většinu pořizovací ceny.

     • „Milý Hnízdo, už jsem tu psal několikrát, že v ČR nežiju. Ale situace je pokud vím podobná jako jinde v Evropě. …Já tedy myslel spíš apartmány u Střed. moře“

      :)))) Budto to s tou modrou skalici prehanis, nebo ti dosla.