Objevily se Ryzeny 2200G a 2400G, první zenová APU pro AM4? A mobilní Ryzen 3

5
Zdroj: AMD

Pokud jste čekali na to, kdy se z AMD konečně vynoří 14nm APU Raven Ridge s jádry Zen ve verzi určené pro stolní počítače a platformu AM4, zdá se, že pomalu nastává váš čas. Na web se poprvé dostaly nástřely toho, co od něj můžete čekat – unikly totiž slajdy z interní prezentace, která ukazuje další model v mobilní řadě a zřejmě už i dvě Raven Ridge pro desktop.

 

Raven Ridge v AM4 (pravděpodobně)

Materiály pustil ven španělský web Informática Cero (který v této roli nevidíme poprvé, mimochodem) a můžeme na nich vidět dva modely zenového APU pravděpodobně pro desky AM4: Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G. To by sedělo do systému značení, který AMD avizovalo již loni. Tedy že APU budou odlišena příponou, jež je pro desktopové modely „G“, jinak však zapadnou do standardní linie Ryzenů. Slajd kupodivu o těchto dvou procesorech říká, že jde o mobilní Ryzeny, ovšem ty by měly mít značení s písmenem H. Operoval bych proto s hypotézou, že jde o chybu a že toto jsou skutečně desktopová APU. Nicméně 65W spotřeba je realizovatelná i v notebooku s lepším chlazením, pokud CPU není provázeno samostatným GPU. Pak by asi mohla pro notebooky existovat APU se stejnými parametry jako pro desktop. Na sféru notebooků jsou ale modelová čísla příliš nízká, tato APU by měla být výkonnější než modely 2500U a 2700U.

Význam jednotlivých částí značení Ryzenů. Podle písmenka na konci poznáte úsporné či výkonné typy a také APU
Význam jednotlivých částí značení Ryzenů. Podle písmenka na konci poznáte úsporné či výkonné typy a také APU (slajd z března 2017)

Model Ryzen 5 2400G má mít čtyři jádra a aktivní SMT, přičemž parametrově asi bude hodně podobný tomu, co nabízí Ryzen 5 1400 (nebo pak posléze jeho následník Ryzen 5 2400). Slajd uvádí, že TDP tohoto APU je 65 W, ovšem pod tím je přidáno, že má existovat i 35W verze. Ta ale zřejmě bude mít jiné písmenko na konci, dle původního plánu by mělo být použito „S“. Model 2400G by možná mohl být nejvyšší verzí, která bude ke koupi, jelikož dle slajdu má grafické jádro s 11 CU/704 shadery (Radeon Vega 11). A to je u čipu Raven Ridge tak zvaná plná palba, víc na křemíku není.

Druhý model, jehož existence tímto vchází ve známost, je Ryzen 3 2200G. Zdá se, že by mohl kopírovat podobu Ryzenu 3 1200/2200, protože má také čtyři jádra bez SMT (čtyři vlákna). Opět má TDP 65 W, přičemž existovat bude i 35W varianta (Ryzen 3 2200S?). Podle slajdu je v tomto případě integrovaná grafika Radeon Vega 8, takže z logiky značení by vyplývalo, že ve výbavě bude 512 shaderů (8 CU) architektury Vega.

Slajd ukazující APU Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G (Zdroj: Informática Cero)
Slajd ukazující APU Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G (Zdroj: Informática Cero)

Přesnější výkon zatím neznáme, jelikož takty nejsou uvedené. Nicméně by se asi dalo čekat, že frekvence GPU budou vyšší, než u 15W mobilních Ryzenů (která mají turbo takt GPU 1100 a 1300 MHz). Takty CPU by snad mohly být zhruba podobné tomu, co nabídnou Ryzeny se stejným modelovým číslem bez grafiky (možná mírně nižší kvůli její spotřebě). Jestli je správný náš předpoklad, že toto jsou opravdu čipy pro socket AM4, by modelová čísla snad také mohla napovídat, kam budou tato APU zařazena cenově. Pokud by za grafické jádro byl příplatek dejme tomu tisíc korun, pak by Ryzen 3 2200G mohl stát 3800–4000 Kč a Ryzen 5 2400G okolo 5000–5200 Kč. To je samozřejmě spekulace; také je možné, že řada 2000 se začne prodávat za o něco vyšší ceny, než jsou u momentálně značně zlevněné řady 1000. A nelze vyloučit ani to, že modely 2200 a 2400 bez grafiky vůbec nebudou.

amd-ryzen-apu-mobilni-bga-fp5Ryzen 3 pro notebooky

Vedle toho ze stejného souboru slajdů Informática Cero nabízí ještě jednu stránku, která se věnuje notebookům. Na ní jsou nám již známé a oficiálně uvedené procesory Ryzen 5 2500U a Ryzen 7 2700U, ovšem přidružuje se k nim ještě třetí, patrně levnější model: Ryzen 3 2300U. Bohužel se neuvádí nic o jeho taktech ani o počtu jader, víme ale, že čip má grafické jádro Radeon Vega 6. Tedy s 384 shadery, což by pořád mohlo dávat celkem slušný grafický výkon. TDP bude asi opět 15 W s možností zvýšení na 25 W.

Do notebooků se chystá mobilní Ryzen 3 2300U (Zdroj: Informática Cero)
Do notebooků se chystá mobilní Ryzen 3 2300U (Zdroj: Informática Cero)

Minule jsme si tipli, že Ryzen 3 pro notebooky by mohl být dvoujádro s SMT. Ovšem s touto úrovní GPU by se asi dalo čekat spíše čtyřjádro bez SMT, jako v desktopu. Pro dvoujádrový Ryzen sice máme tento doklad, ten ale ukazuje procesor s mnohem slabším GPU, jež má jen 192 shaderů (a teoreticky by mohlo jít o jiný čip než Raven Ridge). To by pak asi mohl být jiný nižší model, který by možná nakonec mohl skončit třeba i pod označením Athlon nebo Sempron, nikoliv jako Ryzen.

Leden až březen…

Zápatí slajdů neříká, kdy na tyto materiály končí NDA. To asi znamená, že nejde o prezentaci přicházející bezprostředně před uvedením daných čipů. Zřejmě jde o jakýsi předběžný přehled toho, co bude AMD mít příští rok na trhu. Uvedeno je, že platí pro „jaro“, z čehož by vyplývalo, že v něm uvedené procesory by měly do té doby být vypuštěné na trh. To tak nějak sedí s nedávno uniklou roadmapou, podle které by se Ryzeny 2000 pro socket AM4 asi měly objevit v únoru nebo březnu a Ryzen 3 pro notebooky asi již v lednu.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

  1. Mne prijdou cenove ty apu divny, pokud to beru z pohledu kancelarskych compu. Bud AMD jeste vyda nejake verze, ktere budou mit oklestenejsi grafiku a cena bude jinde a nebo cena musi jit niz. V opacnem pripade nemaji cenove pro intelu v tomto segmentu sanci. V kancelarakem compu mi staci jakekoliv zobrazovadlo

    • V podstatě je to jenom zvyk a to, že AMD tak svým procesorům říká a Intel ne. Asi by se tam daly hledat pseudovysvětlení, jako že tam musí být nějaká úroveň výkonu nebo nějaká vyšší úroveň integrace typu sdílení paměti, ale to stejně na všechno nesedí.