Odebrané zásady. Ve Windows 10 Pro mj. nelze vypnout zamykací obrazovku

0

Ačkoli se ve Windows 10 věci mění převážně k lepšímu a funkce přibývají, jsme rovněž svědky opačného procesu. Každá verze Windows sice novinky přidávala, ale něco málo se zase ztratilo. Některé funkce se neosvědčí, jiné jsou nahrazeny modernějším řešením. Dnes nebudeme probírat ani jeden z těchto případů. Tentokrát jsme svědky a svědkyněmi toho, že Microsoft pouze omezil jejich dostupnost na vyšší edice.

Správa místních zásad skupiny nikdy nebyla určena pro domácí uživatelstvo, ale když chtěl někdo změnit chování systému, mohl si změnou dané zásady vypomoci. Zásady primárně vznikly, aby uspokojily podnikové prostředí, kde správkyně či správci počítačů a sítí určují chování počítačů. Potřebují je mít pod kontrolou, aby měli lidé v podniku k dispozici jen funkce, které potřebují, aby nemohli nadělat škodu.

Zamykací obrazovka jen zdržuje při přihlašování
Zamykací obrazovka jen zdržuje při přihlašování

Cílem bylo omezit počítače, aby dělaly přesně to, co se po nich chce. Kontrola je důležitá, zvlášť když hovoříme o produktivním prostředí, kde vás chyba může stát spoustu peněz. Proto mají podniky také – i s Desítkami – pod kontrolou instalaci aktualizací, protože je potřeba všechny změny testovat. Proto mají podniky rovněž k dispozici speciální edici Windows 10, jež se nemění a je doporučena pouze pro ty nejkritičtější počítače.

V domácnostech naopak funguje model jiný. Domácí počítače dostávají aktualizace povinně a Microsoft na nás hrne nové funkce. Spotřebitelský sektor je jiný než podnikový, který je nepřekvapivě konzervativnější. S Anniversary Updatem se nůžky rozevírají, neboť Redmondští odebrali některé zásady z Windows 10 Pro a nechali je jen v edicích pro organizace, případně pro servery. Pojďme se tedy podívat na to, které zásady byly z edice Pro odebrány.

1. Zamykací obrazovka

Nejdůležitější zásada ze ztracených nám nechávala možnost, jak vypnout zamykací obrazovku. V edici Pro bylo možné ji relativně pohodlně vypnout prostřednictvím Editoru místních zásad skupiny, jen jste museli vědět, kam sáhnout. V edici Home, kde Editor vůbec dostupný není, nicméně šlo stejného výsledky dosáhnout prostřednictvím úpravy registru, i když to byla méně pohodlná volba.

Jenže teď ani nemáme ani jednu z těchto možností. Což považuji za chybu. Už od Windows 8 říkám, že zamykací obrazovka na klasickém počítači nedává smysl. Částečným řešením je nastavit automatické přihlášení, ale to určitě nelze doporučit u zařízení, které s vámi cestuje. Zamykací obrazovka přitom ani na dotekovém zařízení nemusí být vždycky žádoucí, byť zde její význam nelze popřít.

Některé zásady jsou dostupné jen v edicích Windows pro organizace
Některé zásady jsou dostupné jen v edicích Windows pro organizace

Vždyť např. i v Androidu se lze zamykací obrazovky trvale zbavit, tudíž vás po odemčení telefon přepne rovnou na pracovní plochu. Pevně doufám, že Microsoft zareaguje na zpětnou vazbu, což mu ostatně dosud šlo, a nabídne přímou možnost v Nastavení, jak zamykací obrazovku vypnout. V tuto chvíli ji beru jako zbytečnou překážku, kterou musím přeskočit, abych mohl na počítači zadat PIN a přihlásit se.

Chápu, že potřeby každého mohou být odlišné. Myslím ale, že na desktopu bude převažovat právě negativní ohlas. Po zapnutí počítače chci vidět pole pro zadání hesla, nepotřebuji hodiny ani notifikace. Model oznámení se stejně víc hodí na mobily, které nejsou doopravdy vypnuté, ale spí a na pozadí přijímají oznámení. Když je můj počítač vypnutý, notifikace nepřijímá a nemá pak co ukazovat.

2. Tipy k používání Windows

Pomocí zásad již ve Windows 10 Pro nelze odstavit ani zobrazování tipů k používání systému. Tipy zrovna neoceníte, pokud již systém a ovládání znáte. V tomto případě ale nemusíte mít starosti, protože tipy lze vypnout pohodlně přímo v Nastavení | Systém | Oznámení a akce. V oddílu Oznámení zrušte označení předvolby Zobrazovat tipy, triky a návrhy při používání Windows.

Tipy a triky lze nadále vypnout v Nastavení
Tipy a triky lze nadále vypnout v Nastavení

3. Propagované aplikace ve Startu

Za své v edici Pro vzala také zásada pojmenovaná jako Vypnout funkce Microsoftu pro přizpůsobené prostředí. Co se pod tímto nejasným označením skrývá? Jak jsem dříve kritizoval, s Desítkami jsme najednou dostali řadu přeinstalovaných aplikací, což jde proti trendu z dob Windows 7, kde bylo zeštíhlení klíčovým filosofickým směrem systému. Ty od Microsoftu nelze ve většině případů ani snadno odinstalovat.

Tip: Pročistěte své zařízení s Windows 10 a zatočte s nepotřebnými aplikacemi

V nabídce Start ale nepřehlédnete ani propagované aplikace třetích stran, hned po instalaci vás příslušné dlaždice dráždí svou přítomností. Maximální povolený počet propagovaných aplikací se v  Anniversary Updatu přitom dokonce zvýšil. Právě před těmito aplikacemi vás mohla zásada ochránit. Co nám zbývá? Po instalaci Windows vzít CCleaner a odinstalovat je. Pak už by se ve vašem počítači samovolně objevovat neměly, i když by teoreticky mohly. Minimálně mně se to nicméně nikdy nestalo.

I v tomto případě by každopádně bylo pěkné, kdyby byla možnost tyto aplikace zakázat. Můžete aspoň i nadále v Nastavení vypnout zobrazování návrhů na aplikace ze Storu ve Startu. V tomto případě ovšem není divu, že Microsoft zásadu ponechal jen pro edice pro organizace. Chce domácí uživatelstvo seznámit se Storem a ideálně ho naučit, aby ho používalo. Výběr kvalitních aplikací je momentálně ovšem pořád slabý.

4. Windows Store

Jak jsme se dozvěděli již v květnu, Microsoft omezil rovněž přístup k vypnutí Storu. Kromě zrušení přístupu do katalogu jste touto zásadou zamezili spuštění moderních aplikací, ať už těch předinstalovaných, nebo stažených. V tomto případě nejvíc chápu, proč byla zásada zachována jen v edicích pro organizace. Vypnutí univerzálních aplikací ve Windows 10 jednoduše nedává smysl, vždyť představují sázku na budoucnost.

Násilně vypínat Store příliš smysl nemá
Násilně vypínat Store příliš smysl nemá

Závěr

Uvedené zásady se v Editoru i nadále nachází, pouze je u nich uvedena poznámka, že je lze vynutit pouze v edicích Enterprise, Education (v některých případech je uveden ještě Server). Proč se tedy Microsoft ke změně odhodlal? Může to být právě tím, jak jsem naznačil výše, že domácí edice nebyly nikdy určeny k zásadnímu ořezávání funkcí. Šlo to, ale Microsoft nemá zájem na tom, aby lidé zásadněji zasahovali do konfigurace a Windows omezovali.

Na každý pád rovněž zvedl atraktivitu vyšších edic, které uvedené zásady podporují. V menších organizacích, jež si ale licence přes program hromadného licencování nekoupí, protože nemají dostatek počítačů či je to pro ně cenově nedostupná volba, z odebraných zásad mít ovšem radost nebudou.

Zdroj: Winaero via gHacks Tech News

Odebrané zásady. Ve Windows 10 Pro mj. nelze vypnout zamykací obrazovku

Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů

Sdílejte