Office Mobile částečně mizí ze Storu pro počítače. Jsou univerzální aplikace mrtvé?

Microsoft ve Storu pro počítače schoval jednodušší nástroje Office. Rezignuje tak na Universal Windows Platform?

12
Microsoft Office (Ilustrační foto)

Novinek kolem Office je sešlo mnoho a nezbývá, než se jimi prokousat. Aspoň těmi nejdůležitějšími. Již během února podle neoficiálních zdrojů měl Microsoft pracovat na konverzi plnohodnotného kancelářského balíku Office do Windows Storu. S tím souvisel posun priorit vývoje Office Mobile, který ve verzi pro počítače neměl být opečováván tolik jako dřív.

Samozřejmě, že tabletová verze je ale vlastně verze pro počítače, přičemž tabletová verze měla být nadále rozvíjena. Příchod plnohodnotného balíku Office do Storu dává smysl v momentě, kdy není k dispozici srovnatelná alternativa, a to zejména v souvislosti s blížícím se operačním systémem Windows 10 Cloud. Pro platformu, kterou se ale Microsoft snažil budovat, to dobrá zpráva není.

Redaktor webu MSPoweruser si všiml, že Office Mobile ze Storu tak trochu zmizel. Ve skutečnosti jsou aplikace nadále dostupné prostřednictvím přímých odkazů, mohu ale potvrdit, že se je nedaří najít pomocí vyhledávání. V popisu jsou počítače nadále uvedené jako podporovaná platforma. V důsledku toho se rozjely spekulace o tom, že se jedná o čistku před uvedením plnohodnotného Office do Storu.

Office Mobile má zlomek funkcí v porovnání s plnohodnotnou verzí Office
Office Mobile má zlomek funkcí v porovnání s plnohodnotnou verzí Office

Což tak být může, ale také nemusí. Může se jednat o chybu, jež bude opravena. Nebo Microsoft opravdu vyklízí pole pro kancelářský balík, který je funkčně bohatší. Kdyby to byl ten případ, nezbývá, než rozjet návazné kolo spekulací, zda nebude plnohodnotná varianta Office do Storu uvedena právě začátkem května, kdy by měl Microsoft odhalil levné zařízení Surface a spolu s ním Windows 10 Cloud.

Stáhněte si ze Storu Word, Excel a PowerPoint Mobile. OneNote je dostupný nadále i přes vyhledávání.

Komentář

Příchod plnohodnotné varianty Office do Windows Storu lze brát jako důkaz selhání moderní platformy. Podle mne měl Microsoft vyvinout plnohodnotný Office pro novou platformu, kterou se roky snaží prosadit. Univerzální aplikace jsou bohužel na vedlejší koleji a výše uvedený fakt jen prozrazuje jistou rezignaci přímo v domácím táboře.

Office Mobile se něco přes dva roky existence příliš nerozvinul a oproti Office pro desktopy je výrazně pozadu. Chybí mu základní funkce, podpora ovládání pomocí klávesnice je mizerná. Dohánění se však nekoná. Osobně jsem zklamaný a znovu říkám, že pokud sílu moderní platformy, tedy UWP, nedokáže předvést její samotný autor, pak nevím, kdo by měl. Její skomírání, které nevyvracejí ani aplikace od samotného Microsoftu, nelze brát jinak než jako zklamání.

Ohodnoťte tento článek!

12 KOMENTÁŘE

 1. A autor ví, jak to bude s plným Office a jeho fuknčností poté, co bude nabízen cestou Store? Nebo si zase jen potřeboval přiživit svou anti-MS politiku?
  Z toho, co zatím víme, není vůbec jisté, že UWP nemá šanci. Klidně to naopak může být tak, že Office se díky tomu v plné verzi dostane do všech zařízení, která budou mít dostatečný výkon, tedy i do mobilů. Stále tu máme Continuum, víte o tom?
  Já v tom třeba vidím náznak pozitivní zprávy. V tabletu už teď používám Office 365 namísto mobile.

 2. Ačkoli jsem fanoušek Windows 10, tak nemám rád UWP a tento krok mi vůbec nevadí. Zatím jsem neviděl žádnou komplexnější UWP aplikaci, která by na desktopu přinesla trochu srovnatelný UX, jako klasická, Win32 nebo .NET aplikace. Nemyslím teď co se týká funkcí, ale obecně, včetně rychlosti a komfortu ovládání.
  UWP aplikace se hodí na kraviny typu předpověď počasí, jsou dobré na mobily a tablety, ale na PC ně spíše točí. Mají mnoho omezení. Vypadají sice hezky, ale to je tak vše. Pokud UWP na desktopu zemřou, budu jen rád.

  PS: opravte si chyby/překlepy
  „že Ofice Mobile“
  „Může se jednat o chybu, který bude opravena“
  „podpora klávesnicí je mizerná“ – zvláštní vazba – možná raději ovládání pomocí klávesnice

   • On je rozdíl předělávat a předělávat. Věřím tomu, že Adobe může chystat nějaké UWP verze svých aplikací. Nevěřím ale tomu, že to bude plnohodnotná náhrada dnešních aplikací v Adobe CC, které by pak po uvedení UWP verzí zařízli (proč by měli dvě stejné verze aplikací na jednu platformu?).
    Takže to podle mě dopadne jak u Office, Adobe udělajá nějakou ořezanou UWP verzi a paralelně bude existovat plná Win32 API verze Adobe CC.

 3. Office ve Store bude bezet na univerzalni platforme, tzn. bude to UWP aplikace.

  Cely clanek je tim padem o nicem. Zas jen snaha poskodit Microsoft a posledni zbytek jakekoliv duvery k Urbanovi je pryc. Opet uboha podivana.

 4. UWP je aktuálně mrtvé. MS měl plán, jak přes UWP zlepšit atraktivitu Windows Mobile, to ale selhalo. Pokud se chytnou třeba Hololens nebo Windows on ARM, pak může být UWP zase relevantní, do té doby smolík.