Ve slepém testu OLED televizorů s přehledem zvítězil Philips nad Panasonicem, LG i Sony (aktualizováno)

13

Aktualizováno. Původní článek z 9. 11. 2018

Německý web PC Magazin organizoval slepý test kvality OLED televizorů jednotlivých výrobců. Vedle sebe postavil špičkové modely od LG, Panasonicu, Sony a Philipsu v 65″ velikosti. U LG a Panasonicu ale nešlo o nejvyšší modely. Samsung ve srovnání chybí, neboť preferuje panely QLED.

Redakce nainstalovala čtyři televizory (LG C8, Panasonic FZW804, Philips OLED903 a Sony AF9) vedle sebe, využila k tomu prostory automobilky BMW v Mnichově a přizvala 35 svých čtenářů. Těm ukázala dva testy a nechala na nich, který obraz jim přijde nejlepší. Místo přesné sondy hlasovali lidé, kteří se o televizory zajímají.

Všechny tyto televizory mají panel OLED od LG. Rozdíly v kvalitě obrazu pocházejí až od obvodů jednotlivých výrobců. Philips využívá obrazový procesor P5, Sony má X1 Ultimate, LG Alpha 9 a Panasonic HCX.

PCMagazin3
35 lidí hlasovalo pro nejlepší obraz (foto: PC Magazin)

Nastavení obrazu všech televizorů bylo stejné, redakce je zkalibrovala, zakryla loga výrobců a raději i celé šasi, podle kterého by šly značky rozpoznat. Televizory byly nainstalovány ve stejné výšce, aby odpadly jiné vlastnosti při pohledu z úhlu.

TipPhilips TV představil tři nové OLEDy a přidal HDR10+, NanoLED a Ambilight do nižších řad

Pro první test vypnuli nejrůznější vylepšení obrazu a přes HDMI pustili videa ve více rozlišeních od SD u Netflixu až po 4K HDR z Blu-raye. Videa byly vybrány tak, aby na nich šly rozpoznat určité vlastnosti, jako je ostrost, kontrast či barevná neutralita.

PCMagazin2
Vrchní kalibrátor Roland Seibt (foto: PC Magazin)

Porovnával se tak pouze zkalibrovaný obraz, za kterým stál šéf testovací laboratoře magazínu Roland Seibt, který je certifikovaným kalibrátorem ISF (level 3). Nejlépe dopadl Philips (33 %), druhý byl Panasonic (23 %). Třetí skončilo LG a poslední Sony. Pětina lidí ale nejlepší obraz nedokázala určit.

PCMagazin1
(foto: PC Magazin)

Ve druhé části testu u televizorů redakce opět zapnula vylepšení obrazu a mód nastavila na dynamický, ve kterém se výrobci mohou nejlépe vyřádit a předvést schopnosti svých obrazových procesorů. V tomto testu vyhrál Philips již s přehledem, hlasovalo pro něj více než dvě třetiny lidí. Druhý Panasonic obdržel pouze 18 %, na třetí místo tentokrát poskočilo Sony a poslední skončilo LG.

TipSony má dva nové špičkové televizory s módem obrazu pro Netflix

Když se ale lidí na konci zeptali, jestli se jim líbil více zkalibrovaný režim, nebo dynamický od výrobce, hlasovali půl na půl. Nutno také dodat, že zatímco televizory Philips a Sony jsou v cenové hladině 100 000 Kč a Panasonic je jen mírně levnější, tak LG C8 přijde v 65″ na zhruba 70 000 Kč. Více fér by bylo srovnávat s modelem LG E8 (přestože se tyto modely liší spíše jen zvukem).

U odborné veřejnosti za značku s nejlepším obrazem platí spíše Panasonic a jeho certifikovaný THX režim. Pro Philips je ale tento test ještě lepší reklamou, jeho nová vlajková loď OLED903 tímto získala docela silný „mandát“ a navíc má proti ostatním i trumf jménem Ambilight. Výsledky Sony a LG magazín nezveřejnil, což je trochu škoda.

Aktualizováno 22.11.2018:

Stejný test se odehrál . Zde hodnotilo 37 recenzentů podle stejných parametrů a nikdo předem nevěděl, pro kterou značku hlasují. Před sebou měli pouze obraz. Hodnocení probíhalo na základě 11 klipů s různým obsahem. Každé z videí bylo přehráno dvakrát z počítače přes HDMI, z Netflixu, Xbox One a z přehrávače Blu-ray.

Philips AV Forum londyn

Philips OLED903 získal 32 %, druhé skončilo Sony se 24 %, třetí LG a Panasonic shodně se 13 %. Ve druhém testu v dynamickém/živém režimu se více projevil vliv obrazových procesorů. Zde Philips vyhrál s 56 %, druhé skončilo Sony AF9 se 17 %. Philips tak zvítězil v obou zemích, přičemž mírně lepší výsledky měl v Mnichově. V Londýně se na rozdíl od Německa více dařilo Sony.

Nutno dodat, že hodnotící mají jisté zkušenosti a zřejmě ví, na co se ve videu zaměřit. Jde ale přesto alespoň částečně o subjektivní hodnocení, kdy nejhezčí obraz pro oči může znamenat trochu něco jiného, než nejlepší obraz pro kolorimetrickou sondu. Philips OLED903 je vlajková loď, ovšem nižší model OLED803 má úplně stejný obraz, liší se jen designem a podstatně zvukem. Dá se však koupit už za 39 990 Kč.

Ve slepém testu OLED televizorů s přehledem zvítězil Philips nad Panasonicem, LG i Sony (aktualizováno)
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (76.05%) 81 hlasů

13 KOMENTÁŘE

 1. „Více fér by bylo srovnávat s modelem LG E8.“ Co je to za nesmysl? C8, E8 a W8 mají obraz stejný. To samé ta připomínka, že u Panasonicu netestovali nejvyšší model, vždyť FZ800 a FZ950 se liší jenom zvukem a dálkovým ovládáním, obraz je stejný.
  A procesor u letošních OLED od LG se jmenuje Alpha 9.

 2. Pokud jeden soupeř ze čtyř dostal 33% a 20% hodnotitelů nerozeznalo žádný rozdíl, tak sorry, není to s přehledem, ale jen o fous. Jo, kdyby Philipsu dali 80%, to by bylo s přehledem.

  Vsadím boty, že sám bych také rozdíl neviděl… 🙂

 3. Celkem bych tomu věřil. Philips byla (obecně) vždy obrazově dobrá značka, kterou ale většinou značně sráží nekvalitní firmware. Týká se to jak starší modelů, tak novějších s Androidem.

  • Odjakživa co vím tak Philips měl pastelové barvy, v době rozmachu Ful HD televizorů se stačilo mrknout na zprávy, kde tělovou barvu ve Ful HD televizor vůbec nezvládal, úplně ji slil dohromady v jednu jedinou a už při prvním pohledu obličej vůbec nevypadal jako ve Ful HD veškeré vrásky jakoby vyretušované a slité v jednu barvu. Jediný okraj mezi barvami byl ostrý. Jak je tomu nyní netuším, ale podle článku si asi polepšili.

 4. No je síce pekné chváliť sa najlepším obrazom, ale prečo sa nechvália aj spoľahlivosťou, a vyladenosťou systému…Taký Philips má síce jeden z najlepších obrazov na trhu (od rady 7000 vyššie), ale ten nezvládnutý Android s kopou bug-ov, ktoré majú za istých podmienok za následok nefunkčnosť TV.

  Ak by sa brali do úvahy aj tieto faktory, tak by vyhrali firmy ako Sony, Panasonic (podľa mňa v tomto poradí)…potom dlhšie nič a následne LG, Samsung, Philips..

  …asi pred 8 rokmi, som vyberal svoj prvý TV..medzi Philips 40PFL9705h/12 a Sony 40HX720 …Philips mal krajší obraz (aj keď vyčačkaný a doostrený), ale voľba padla na Sony a po skalibrovaní má obraz vynikajúci (toľko nastavení obrazu som inde asi nevidel)… jemný, neprepálené farby (čiže nevyčačkaný)…dnes už mám doma 3 TV od Sony (všetky stále fungujú bez poruchy) a do budúcna ak sa nezhoršia, tak nepadne voľba na iný..