Ve slepém testu OLED televizorů s přehledem zvítězil Philips nad Panasonicem, LG i Sony

8

Německý web PC Magazin organizoval slepý test kvality OLED televizorů jednotlivých výrobců. Vedle sebe postavil špičkové modely od LG, Panasonicu, Sony a Philipsu v 65″ velikosti. U LG a Panasonicu ale nešlo o nejvyšší modely. Samsung ve srovnání chybí, neboť preferuje panely QLED.

Redakce nainstalovala čtyři televizory (LG C8, Panasonic FZW804, Philips OLED903 a Sony AF9) vedle sebe, využila k tomu prostory automobilky BMW v Mnichově a přizvala 35 svých čtenářů. Těm ukázala dva testy a nechala na nich, který obraz jim přijde nejlepší. Místo přesné sondy hlasovali lidé, kteří se o televizory zajímají.

Všechny tyto televizory mají panel OLED od LG. Rozdíly v kvalitě obrazu pocházejí až od obvodů jednotlivých výrobců. Philips využívá obrazový procesor P5, Sony má X1 Ultimate, LG Alpha 9 a Panasonic HCX.

PCMagazin3
35 lidí hlasovalo pro nejlepší obraz (foto: PC Magazin)

Nastavení obrazu všech televizorů bylo stejné, redakce je zkalibrovala, zakryla loga výrobců a raději i celé šasi, podle kterého by šly značky rozpoznat. Televizory byly nainstalovány ve stejné výšce, aby odpadly jiné vlastnosti při pohledu z úhlu.

TipPhilips TV představil tři nové OLEDy a přidal HDR10+, NanoLED a Ambilight do nižších řad

Pro první test vypnuli nejrůznější vylepšení obrazu a přes HDMI pustili videa ve více rozlišeních od SD u Netflixu až po 4K HDR z Blu-raye. Videa byly vybrány tak, aby na nich šly rozpoznat určité vlastnosti, jako je ostrost, kontrast či barevná neutralita.

PCMagazin2
Vrchní kalibrátor Roland Seibt (foto: PC Magazin)

Porovnával se tak pouze zkalibrovaný obraz, za kterým stál šéf testovací laboratoře magazínu Roland Seibt, který je certifikovaným kalibrátorem ISF (level 3). Nejlépe dopadl Philips (33 %), druhý byl Panasonic (23 %). Třetí skončilo LG a poslední Sony. Pětina lidí ale nejlepší obraz nedokázala určit.

PCMagazin1
(foto: PC Magazin)

Ve druhé části testu u televizorů redakce opět zapnula vylepšení obrazu a mód nastavila na dynamický, ve kterém se výrobci mohou nejlépe vyřádit a předvést schopnosti svých obrazových procesorů. V tomto testu vyhrál Philips již s přehledem, hlasovalo pro něj více než dvě třetiny lidí. Druhý Panasonic obdržel pouze 18 %, na třetí místo tentokrát poskočilo Sony a poslední skončilo LG.

TipSony má dva nové špičkové televizory s módem obrazu pro Netflix

Když se ale lidí na konci zeptali, jestli se jim líbil více zkalibrovaný režim, nebo dynamický od výrobce, hlasovali půl na půl. Nutno také dodat, že zatímco televizory Philips a Sony jsou v cenové hladině 100 000 Kč a Panasonic je jen mírně levnější, tak LG C8 přijde v 65″ na zhruba 70 000 Kč. Více fér by bylo srovnávat s modelem LG E8 (přestože se tyto modely liší spíše jen zvukem).

U odborné veřejnosti za značku s nejlepším obrazem platí spíše Panasonic a jeho certifikovaný THX režim. Pro Philips je ale tento test ještě lepší reklamou, jeho nová vlajková loď OLED903 tímto získala docela silný „mandát“ a navíc má proti ostatním i trumf jménem Ambilight. Výsledky Sony a LG magazín nezveřejnil, což je trochu škoda.

Ve slepém testu OLED televizorů s přehledem zvítězil Philips nad Panasonicem, LG i Sony

Ohodnoťte tento článek!
3.6 (72.96%) 71 hlas/ů

8 KOMENTÁŘE

  1. „Více fér by bylo srovnávat s modelem LG E8.“ Co je to za nesmysl? C8, E8 a W8 mají obraz stejný. To samé ta připomínka, že u Panasonicu netestovali nejvyšší model, vždyť FZ800 a FZ950 se liší jenom zvukem a dálkovým ovládáním, obraz je stejný.
    A procesor u letošních OLED od LG se jmenuje Alpha 9.

  2. Pokud jeden soupeř ze čtyř dostal 33% a 20% hodnotitelů nerozeznalo žádný rozdíl, tak sorry, není to s přehledem, ale jen o fous. Jo, kdyby Philipsu dali 80%, to by bylo s přehledem.

    Vsadím boty, že sám bych také rozdíl neviděl… 🙂

  3. Celkem bych tomu věřil. Philips byla (obecně) vždy obrazově dobrá značka, kterou ale většinou značně sráží nekvalitní firmware. Týká se to jak starší modelů, tak novějších s Androidem.

    • Odjakživa co vím tak Philips měl pastelové barvy, v době rozmachu Ful HD televizorů se stačilo mrknout na zprávy, kde tělovou barvu ve Ful HD televizor vůbec nezvládal, úplně ji slil dohromady v jednu jedinou a už při prvním pohledu obličej vůbec nevypadal jako ve Ful HD veškeré vrásky jakoby vyretušované a slité v jednu barvu. Jediný okraj mezi barvami byl ostrý. Jak je tomu nyní netuším, ale podle článku si asi polepšili.