Sony má dva nové špičkové televizory s módem obrazu pro Netflix

0

Sony představilo dva nové špičkové televizory AF9 a ZF9. Jde o nástupce modelů AF8 (respektive A1) a ZD9, přičemž písmenem A Sony označuje OLEDové televizory. Sony nemá OLED automaticky na prvním místě jako ostatní výrobci a oba jsou v rámci portfolia vlajkovými loděmi. Sony je nově označuje jako Master Series.

OLEDový model AF9 se chlubí funkcí Pixel Contrast Booster pro zvýšení barevného prostoru při vysokém jasu. Tohle je obecně problém OLED televizorů, že jim při vysokém jasu trochu klesá barevný prostor. (právě plným gamutem za všech okolností se chlubí Samsung u svých QLEDů)

X1 Ultimate jako nástupce X1 Extreme

Sony také vyvinulo nový procesor X1 Ultimate (dříve byl hlavním obrazovým čipem X1 Extreme), který poprvé použilo v těchno dvou nových modelech. Sony se u něj chlubí tím, že dokáže detekovat a analyzovat jednotlivé objekty v obrazu. Tímto „objektově orientovaným“ vylepšením prošlo také HDR.

sony x1 ultimate
Nový procesor X1 Ultimate

AF9 si také zachovává Acoustic Surface – reproduktory ukryté za obrazovkou hrající přímo prostřednictvím displeje. Došlo ovšem k navýšení jejich počtu na pět (sestava 3.2), přičemž při využití externího repra může Acoustic Surface sloužit v sestavě jako středový reproduktor (jelikož je opravdu v přesném středu).

AF9 je opět tak trochu uměleckým dílem a stejně jako jeho předchůdce A1 se opírá o jeden výklopný stojan (OLEDem se standardní nohou tak zůstává jen model AF8). Sony jej bude prodávat v úhlopříčkách 55 a 65″ a samotný displej samozřejmě pochází od LG. Pro šetření OLED panelu Sony prostřednictvím čipu X1 Ultimate zajišťuje pixel shifting.

Druhý model ZF9 postavený na klasické LCD technologii seženete v 65 a 75″. Je odpovědí pro ty, kteří chtějí špičkový obraz, ale nedůvěřují OLEDu (a třeba nechtějí ani QLED). ZF9 disponuje technologií X-Wide Angle, která by měla zajišťovat neměnnost obrazu při pozorování z jakéhokoliv úhlu. Rám televizoru dostal černou texturovaný povrch, jež má připomínat povrchovou úpravu zrcadlovek. Sony u něj uvádí i plné podsvícení pro vyrovnanou homogenitu.

Sony zůstává věrné Smart TV systému Android, což znamená i možnost instalace výborné aplikace Kodi. Z HDR standardů podporují HDR10, Hybrid Log Gamma a Dolby Vision. Ceny obou novinek jsou zatím neznámé, ale ze začátku to zřejmě bude opravdu drahé.

Netflixový filmový mód

Sony spolupracuje s Netflixem a nové modely mají kromě filmového módu i tzv. Netflix Calibrated Mode. Zatímco technicky nejpřesnější barvy dostanete při filmovém režimu Cinema Pro, tady jde o něco jako režisérský mód, ve kterém jsou barvy zobrazeny tak, jak je tvůrce díla zamýšlel.

Současně mají mít televizory označené jako Master tak přesný obraz, že se budou blížit studiovému standardu. Zde jde možná o odpověď na certifikaci THX pro televizory značky Panasonic. Netflix také uvádí absenci telenovelového efektu, který vzniká, když se televizor snaží příliš pomoci plynulosti obrazu.

Sony AF9_Netflix Lost in Space
Sony spolupracuje s Netflixem

Tlačítko „Netflix“ má na ovladačích řada výrobců a Sony samozřejmě také. Tohle je ale zajímavé, zvlášť když s takovým televizorem je účet na Netflixu či podobných službách skoro povinností.

Sony má dva nové špičkové televizory s módem obrazu pro Netflix
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98.67%) 15 hlasů