Olympus končí s foťáky. Ztrátovou kamerovou divizi odkoupí majitel notebooků Vaio

4
Olympus
Olympus
-
Zdroj: Olympus

Olympus opouští výrobu fotoaparátů. Po 84 letech tak fotografický průmysl přijde o jednu ze svých ikon. Spekulovalo se o tom již dříve, ale nyní je skutečností, že Olympus svou kamerovou divizi prodá. Olympus je tak zřejmě prvním velkým hráčem, který nezvládl boj s fotomobily.

Kupcem má být investiční firma Japan Industrial Partners, což je shodou okolností stejná společnost, které Sony prodalo v roce 2014 svůj byznys s notebooky Vaio. Obchod se oficiálně uskuteční na konci září a Olympusu tak zbyde už jen výroba optických a měřících zařízení pro průmysl. Přitom například odolné outdoorové kompakty měl nejlepší.

Do té doby bude pokračovat běžný provoz, nicméně od září je vše velkou neznámou. Kromě nezveřejněné kupní ceny je tu i fakt, že japonští investoři z JIP nejsou zvyklí své výrobky dovážet do Evropy, což je vidět i na příkladu Vaia.

Společnost Olympus je také japonská firma. Fotoaparáty začala vyrábět v roce 1939. V minulých letech ji postihl finanční skandál, kdy kryla své ztrátové hospodaření. Ještě dříve se Olympusu nepovedla sázka na paměťové karty xD v době, kdy se již rýsoval standard SD.

Klasické fotoaparáty zcela vytlačují smartphony a svou kvalitu si dnes drží především zrcadlovky. A ty nejsou pro každého. Dá se tak očekávat, že Olympus nebude poslední…

zdroj: PetaPixel

Olympus končí s foťáky. Ztrátovou kamerovou divizi odkoupí majitel notebooků Vaio
Ohodnoťte tento článek!
3.6 (72.5%) 8 hlasů

4 KOMENTÁŘE

 1. > svou kvalitu si dnes drží především zrcadlovky

  Tomuhle nějak nerozumím, čistě zrcadlovky z těch větších výrobců dnes už dělá snad jen Pentax. Hlavně Sony, ale ve výrazné míře už i Canon i Nikon jedou bezzrcadlovky krom „menších“ výrobců (kteří už v segmentu „levnější než auto“ vyrábějí jen bez zrcátka) jako například Fuji, Olympus, Panasonic a nevím, kdo ještě jiný.

  Ale předpokládám, že „zrcadlovky“ mám číst jako „(bez)zrcadlovky“, pak je všechno jasné 🙂

  • Kdybyste se obtěžoval k tomu ještě přečíst další větu („Klasické fotoaparáty zcela vytlačují smartphony a svou kvalitu si dnes drží především zrcadlovky. A ty nejsou pro každého.“), pochopil byste, jak to bylo myšleno a ušetřil si svůj zbytečný komentář.

   • Rád bych řekl, že jsem z článku četl jen půlku a teď jsem to zlepšil, ale bohužel, četl jsem i tu další větu. Šlo by ty dvě věty aspoň tady v rámci komentáře nějak přeformulovat, když jsem dneska moc natvrdlý pochopit je v původním znění?

   • Já s ním souhlasím. Jednak to není pravda, protože i zrcadlovky nemusí být vždy symbolem dokonalé kvality fotek. Jednak proto, že Olympus zrcadlovky nedělá už deset let. A jednak proto, že ten názor evidentně vůbec nereflektuje reálnou situaci na fotografickém trhu.