Opera Neon: inovativní koncept, který se vymyká roky neměnným standardům

Opera překvapila konceptem prohlížeče, který se současným prohlížečům nepodobá. Snadno v něm zobrazíte dvě stránky vedle sebe, Neon rozmazává hranice mezi webem a prohlížečem. Navíc nabízí nástroje pro pořizování snímků nebo ovládání multimédií.

5
Opera Neon
Opera Neon

Jak to máme s Operou, už víte, neboť nedávno jsme prohlížeče rozebírali v podcastu. Po restartu vývoje nás příliš norský produkt příliš nezajímal. I když nabídla pár zajímavých konceptů přístupů k obsahu a webu, byla velmi jednoduchá a až příliš podobná Chromu. Až loni se rozjela slušně. Kromě příjemných funkcí, k nimž patří videa v samostatných oknech a úsporný režim, především přidala bezplatnou VPN.

Opera Neon
Opera Neon

Jenže nový přístup Opeře nepomohl. Její podíl používanosti na osobních počítačích je dnes 1,33 %, což není lepší než v dobách, kdy bývala prohlížečem pro náročné. Jedná se spíše o lehce horší výsledek. Proto je možné, že se pod novým majitelem dočkáme převratných změn. Že vývojový tým minimálně zkouší přijít s něčím novým, dokazuje koncept prohlížeče, který se nazývá Opera Neon.

Staré prvky namíchané v novém koktejlu

Patrně jste zaznamenali, že Neon je rovněž kódové jméno nového designového jazyka pro Windows 10, s nímž se osobně seznámíme v tomto roce. Takže neplést. Co se Opery týče, Neon je experiment, který nabízí dostatečně odlišné prostředí a uživatelský zážitek než dnešní prohlížeče, aby vás šokoval. Hlavní obrazovka obsahuje variaci na Rychlý přístup a pak opravdu velký adresní řádek kombinovaný s vyhledávacím polem.

Neon vypadá jinak a nově, jde však o variaci na klasické prostředí s Rychlým přístupem a adresním řádkem
Neon vypadá jinak a nově, jde však o variaci na klasické prostředí s Rychlým přístupem a adresním řádkem

Kombinovaný adresní řádek s bublinami sice působí na pohled odlišně, v jádru je však to stále klasický koncept uživatelského prostředí. V podstatě totéž platí pro otevřené stránky. Rozdíl oproti běžným prohlížečům spočívá v tom, že panely najdete uspořádané vertikálně po pravé straně. Tím šikovně vyplňují prostor, který nám širokoúhlé obrazovky nabízí. S panely v Opeře Neon se ale přece jen pracuje trochu jinak.

Jiný přístup k webu

Webová stránka nikdy nevyplňuje úplně všechen prostor, co okno nabízí, takže se někteří budou ohánět plýtváním. V režimu prohlížení oproti klasice chybí velká část uživatelského prostředí. Zbylo jen pár tlačítek pro základní navigaci a také tlačítko pro minimalizaci stránky. Primárně tak stránky nezavíráte, ale minimalizujete je do postranního panelu. V něm už ale stránku úplně běžně zavřete.

Nejzajímavější je další práce s obsahem. Po levé straně najdete další panel, kde se nachází mj. očekávaný seznam stažených souborů, ale pak také tlačítko se symbolem plus. To vás z webové stránky vrátí do prostoru, o němž bychom mohli říct, že je to nový panel. V koncepci Opery Neon se nicméně jedná spíše o centrální pracovní plochu, která vás ale vizuálně (v důsledku pocitově) tolik neodděluje od zbytku dění v prohlížeči.

Weby nejsou jen na suché prohlížení

V levém panelu navíc najdete nástroje pro práci s obsahem, jak jsem již letmo naznačil. Nástroj pro vyřezávání snímků vám umožní klepnout a uložit si do galerie část webu, jakou chcete. Druhé tlačítko vám zase otevře galerii, kde si všechny snímky webů projdete. Otázka zní, k čemu taková funkce je. Nechci ji předem odsuzovat, jen bych chtěl naznačit, že možná nejsem cílová skupina, která by výřezy využívala.

Naopak nemusím uvažovat, k čemu byla do prohlížeče přidána nabídka s multimédii. Tato nabídka v levém postranním panelu sdružuje multimédia, která Opera najde na otevřených stránkách. Typicky se jedná o videa na YouTube. Zatímco brouzdáte, můžete tak přehrávat na pozadí. To sice dnešní prohlížeče umí také, jenže Opera Neon prozkoumává možnosti ovládání přehrávání.

Když otevřete nabídku s multimédii, můžete v ní přehrávání rovnou ovládat, aniž byste se museli vracet na danou stránku. Videa pak lze zobrazit v malém náhledu, který zůstane na obrazovce viset nejen během prohlížení, ale i když prohlížeč minimalizujete a půjdete dělat něco jiného. Jedná se o převtělenou funkci, o níž byla řeč výše a kterou loni představila klasická Opera.

Detekce multimédií není úplně ideální, prohlížeč zatím detekuje jen videa, proto např. nereaguje na Soundcloud. Což je myslím škoda, protože by dávalo smysl, aby byly z uvedené nabídky ovladatelné rovněž zvukové nahrávky. Bavíme se však o pouhém konceptu prohlížeče, na což je třeba brát zřetel.

Multitasking v prohlížeči

Opera Neon nabízí ještě jednu zajímavou funkci, a sice prohlížení dvou stránek vedle sebe. Ne, že bychom něco takového nikdy neviděli a obecně můžete vždycky otevřít dvě okna prohlížeče, která ručně posadíte vedle sebe. V tomto případě se ale nemusíte tak namáhat, jen přetáhnete otevřenou stránku do horní části okna, kde vám bude naznačeno, že vyplní buď levou, nebo pravou část okna.

A voila, vidíte dvě stránky vedle sebe, takže s nimi můžete pohodlně pracovat. Což se v době, kdy trávíme většinu času ve webových aplikacích, zkrátka může hodit. (Podobný režim se objevuje také na tabletech, podporují jej Windows a iOS.) Věřte mi, když píši, že se na tento režim velice rychle zvyká. Jedná se o vysoce příjemnou a přínosnou inovaci. Myslím, že by takovou funkci měly mít všechny prohlížeče.

Mít dvě webové aplikace vedle sebe se hodí. Můžete třeba mít přehled nad Facebookem a u toho číst článek na Cnews
Mít dvě webové aplikace vedle sebe se hodí. Můžete třeba mít přehled nad Facebookem a u toho číst článek na Cnews

Konečně snaha o inovaci

Tím jsme možnosti konceptu skoro vyčerpaly. Podporuje i např. anonymní režim prohlížení, ale logicky mu chybí řada jiných běžných funkcí, především pak synchronizace uživatelského obsahu. Měl bych ještě zmínit, že se v Neonu podle vývojového týmu objevilo nové jádro, o němž ale nevíme nic. Službě www.whatismybrowser.com se prohlížeč hlásí jako Chrome, takže zcela na zelené louce prohlížeč nejspíš nevznikl.

To nicméně není důležité. Důležité je prostředí, přístup k obsahu a koncepce ovládání. Opera Neon je velice zajímavý experiment, nad jehož budoucností ovšem visí otazník. Může se snadno stát, že už o něm neuslyšíme, může se z něj ale časem vyvinout nástupce v roce 2013 restartované Opery. Což by z mého pohledu nebylo špatné, protože kopírovat Chrome nestačí, jak jsme si už několikrát řekli.

Neon se mi líbí, cítím v něm potenciál. Kdyby se v něm objevila např. zmíněná synchronizace, doplňky a další základní funkce, myslím, že bych si na představené prostředí a ovládání rychle zvykl. Toto je čerstvý vítr, který v oblasti prohlížečů roky nevanul. Operu Neon si můžete sami vyzkoušet, pro stažení přejděte na opera.com/neon.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

  1. Přes Windows Store probíhá distribuce naprosto mizivého procenta toho, co je fyzicky k mání a Opera nejspíše nebude vyjímkou. Důvod je jednoduchý – v této podobě a za této podpory to nemá budoucnost. Vyzkoušet a následně odebrat to pochopitelně lze i bez Windows Store … dokonce paradoxně i mnohem lépe …

  2. Jako dlouholetý uživatel Opery, už třeba dobrých 8 let, jsem tohle nemohl minout a nevyzkoušet. Na stávající Operu nedám dopustit, i když je to více méně přeskinovaný Chrome… Kupodivu tento experiment mě velmi překvapil. Cítil jsem se v prohlížeči dobře, je to něco nového a inovativního, což si myslím, že je pro Operu jedině dobře. S používáním jsem měl akorát jeden menší problém a to „rychlý přístup“, pokud tak tomu v Neonu můžeme říkat. Bubliny se skládali náhodně podle toho jak se tam stránky přidávali. Z aktuální Opery jsem naučený najít stránky v rychlém přístupu i poslepu, protože přesně vím kde jsou. Ale řekl bych, že je to všechno o zvyku.

  3. Vždyť to je první použitelný prohlížeč pro 10-13 palcové Windows placky! Bubliny by mohly trochu míň skákat, ale už takhle si to určitě na tabletu nechám. A jako hlavní prohlížeč Vivaldi.

  4. Díky za tip. Fakt zajímavej koncept, vypadá velmi slibně a je dost toho, čím by se to dalo ještě vylepšit. Hodně se mi to líbí, až dokonce zvažuju usídlit se sem trvale (a to jsem věrný a spokojený uživatel chromu už od jeho první verze). Doufám, že časem bude i android verze, minimálně ty bubliny jsou pro širokoúhlé obrazovky tabletů jako dělaný.