Opera čelí žalobě kvůli predátorským úvěrům. Nejde už primárně o výrobce prohlížečů

Lednový report analytické firmy odhalil problematické chování Opery a zavdal několik důvodů, proč se bát o její budoucnost. Aktuálně už Opera čelí vyšetřování a žalobě. Nabízíme shrnutí.

7

Musíme si promluvit o Opeře. Jak je vám určitě známo, původně norský produkt koupily čínské firmy Qihoo 360 a Kunlun. Transakce byla dokončena v listopadu 2016. Dne 16. ledna 2020 pak forenzní finanční výzkumná agentura Hindenburg Research vypustila výbušný report, kde poukázala na problematické chování a situaci Opery. O co jde? Pro někoho možná překvapivě o krátkodobé predátorské úvěry, ačkoli jmenovaných potíží agentura vnímá více.

Opera Limited relativně krátce funguje v sektoru nazývaném fintech. Jedná se o zkratku pro finanční technologie, cílem tohoto obchodu je nabízet finanční služby při použití moderních technologií. I firmy jako Opera pak takto dokáží do určité míry konkurovat tradičním finančním institucím. Hovoříme o nevýhodných úvěrech, v rámci kterých dostane peníze každý (skoro) bez prověrky. Hindenburg Research poukazuje na dílčí aspekty situace Opery:

  • podíly prohlížečů značky Opera se od léta 2018 snížily o 30 %,
  • za posledních 12 měsíců Opera zaznamenala negativní cash flow,
  • ředitel podniku a předseda správní rady Yahui Zhou byl součástí čínského úvěrového byznysu a čelí nařčením z podvodných a nelegálních praktik.

Opera prý pod jeho vedením tyto praktiky přijala za své a na základě zavádějících metod poskytuje úvěry s úrokovými mírami mezi hodnotami 365 a 876 %. Opera tak podle Hindenburg Research porušuje pravidla Google Play Storu a riskuje, že až si Google pochybného byznysu všimne, příslušné aplikace odstraní a Operu tak připraví o byznys. Jmenovitě se jedná o aplikace OKash a OPesa působící v Keni, CashBean v Indii a OPay v Nigérii.

Finanční zprávy potvrzují dominanci úvěrů

Zkusme tvrzení zasadit do kontextu nahlédnutím do finančních zpráv. Ve výsledcích za třetí čtvrtletí 2019 Opera uvádí značné zvýšení příjmů: suma 93,7 milionu dolarů znamenala 119% meziroční nárůst. Firma uvádí, že její prohlížeče v průměru každý měsíc použilo 232 milionů lidí na mobilech (18% meziroční růst) a 68 milionů na tradičních počítačích (16% růst). Opera finance získává mj. od poskytovatelů vyhledávačů v prohlížečích, což ale činilo jen 21,5 milionu (13% zlepšení). Z reklam inkasovala 18,3 milionu (17% zlepšení).

Jenže finanční zpráva ukazuje, že největším příjmem pro firmu představoval právě fintech. Šlo o sumu 39,9 milionu dolarů. Firma dále uvádí, že oproti předcházejícímu čtvrtletí tak šlo o trojnásobný růst s tím, že za to děkuje expanzi v Keni a v Indii. Lidé si skrze mobilní aplikace Opery pořídili 4,9 milionu mikropůjček v celkové hodnotě 250 milionů dolarů.

V nastavení Opery můžete zapnout blokování sledovacích skriptů
V nastavení Opery můžete zapnout blokování sledovacích skriptů

Ve druhém čtvrtletí 2019 firma zaznamenala 1,8 mil. mikropůjček v hodnotě 70 milionů dolarů. Půjčky firma rozdává skrze mobilní aplikaci nazvanou OKash, technicky vzato tento byznys spadá pod dceřinku OPay (OperaPay). Aplikací ale existuje více, viz výše. Co to znamená? Pro Operu je už v tuto chvíli byznys s úvěry důležitější než samotná tvorba prohlížeče a k tomu přidružené obchody.

Provozní zisk firmy ve třetím čtvrtletí 2019 činil 6,7 milionu s tím, že před rokem byla suma vyšší – 11,8 milionu dolarů zůstalo vzdálených kvůli zvýšené investici do reklamy. Provozní náklady se zvedly dokonce o 181 %. Jak se zdá, investice do reklamy a nových produktů se dlouhodobě vyplatí. Za celý rok 2019 firma odhaduje až 80% zvýšení příjmů (až 310 mil. dolarů). Na potvrzení si ještě několik dní počkáme. Nebo tyto výsledky nejsou tak skvělé?

Opera v roce 2018

Pro srovnání nahlédněme do třetího čtvrtletí 2018. Opera hlásila 17,4% zvýšení příjmů na 44,7 milionu dolarů. Největší podíl na této částce mělo vyhledávání (17,1 milionu, zlepšení o 12,3 %) a dále reklama, která vyrostla dokonce o 56,8 % na 17,6 milionu. Výdaje ve výši 32,8 milionu se Opeře podařilo udržet na nulaprocentní změně, tj. stejné výdaje zaznamenala před rokem.

Pro komplexní vykreslení situace je potřeba dodat, že Opera v létě 2018 vstoupila na burzu. V rámci své první veřejné nabídky akcií firma získala dalších 115 milionů dolarů. Dnes už zveřejněné finanční zprávy nejdou před začátek roku 2018, což nám ztěžuje možnost hodnotit dlouhodobý vývoj firmy. Totéž platí pro tiskové zprávy. Firma v tomto ohledu není transparentní. Nejstarší dostupná zpráva uvádí, že dochází OKash byl vypuštěn na keňský trh. To bylo v březnu 2018.

Motivace v poskytování půjček je těžko jiná než finanční. I počáteční nabídkou akcií se podniky snaží získat finance. Byla Opera ve špatné kondici a nebylo jiné cesty ven? S ohledem na výše uvedené můžeme čerpat informace např. z našich či cizích starších textů. Ve třetím čtvrtletí 2014 jsme pozorovali dlouhodobou stagnaci desktopové Opery. Příjmy firmy se zvedly na 138,8 milionu dolarů (o rok dříve to bylo 75,5 milionu), zajímavý je ale pohled na čistý zisk, který činil 33,9 milionu. O pár let později už situace tak růžová nebyla. Podle Cnetu se Opeře podařilo vrátit do mírného zisku v roce 2017 po provozní ztrátě z roku 2016.

OPay je jedna z aplikací, která poskytuje nevýhodné úvěry

Na jaře 2018 bylo oznámeno ukončení bezplatné VPN v podobě samostatné aplikace. V prohlížečích tato převlečená proxy zůstala. Co se týče používanosti prohlížečů, Operu ve třetím čtvrtletí 2019 používalo každý měsíc na desktopech 68 milionů lidí (asi o 10 milionů víc než před rokem a asi o 17 milionů víc než v roce 2014). V roce 2012 pak mobilní platformy Opery využívalo přes 200 milionů lidí. Portfolio prohlížečů se sice změnilo, na výraznou expanzi už nicméně nedošlo – dnes je to 232 milionů lidí.

Jenže do tohoto čísla Opera počítá všechny své mobilní produkty, k nimž poměrně čerstvě patří rovněž News, viz níže. Hindenburg Research uvádí, že podíly prohlížečů Opera se snižují a lze pouze konstatovat to, že obecně mít pravdu může, je ale nemožné to ověřit s tím, jaké údaje Opera zveřejňuje.

Spuštění Opera News

Pro úplnost nelze nezmínit další službu, která je čerstvá a přináší Opeře nějaké finance. Začátkem roku 2018 byla spuštěna platforma Opera News, který se snaží nabídnout relevantní zpravodajství. Tento byznys od loňského listopadu rozšiřuje základová platforma Opera News Hub, která láká internetové tvůrce a tvůrkyně obsahu. Podobná funkce už byla dříve integrována přímo do prohlížeče.

Samostatná aplikace opět cílila na Afriku podobně jako půjčky. Službu Opera News ve třetím čtvrtletí 2019 používalo průměrně 169 mil. lidí měsíčně (39% meziroční změna), samostatnou aplikaci pak 41 milionů lidí (136% zlepšení).

Další pochybnosti o stavu Opery

Nový vlastník se tedy všemožně snaží zhodnotit svou investici a zlepšovat příjmovou a ziskovou složku. Tak aspoň vypadají oficiální materiály. Podle dostupných údajů, viz výše, se mu to aktuálně daří. Svůj nový byznys Opera neskrývá a pár dní po zveřejnění reportu od Hindenburg Research vydala zprávu pro zlepšení veřejné image, kde vysvětluje, jak mikroúvěry přináší finanční stabilitu lidem v Keni.

V tuto chvíli se nezdá, že by Opera nový zajímavý zdroj příjmů nějak omezila, právě naopak. Koncem ledna 2020 totiž oznámila, že svou působnost ve fintechu rozšiřuje akvizicí estonské bankovní služby Pocosys. Hindenburg Research se obává o budoucnost Opery, protože investorům a investorkám nedostatečně zdůrazňuje riziko spojené s možným odebráním OKash z Play Storu, místo toho od nich naopak vybrala ve druhém kole nabídky akcií dalších 82 milionů dolarů.

Poukazuje dále na to, že Opera přesunula 40 milionů do byznysů nynějšího ředitele podniku. Podle finanční zprávy Opera za prvních devět měsíců roku 2019 disponovala finančními prostředky ve výši 171 mil. dolarů, za stejné období roku 2018 to 218 mil. dolarů. Z uvedených důvodů se Hindenburg Research obává o budoucnost Opery. Jde o riziko v příjmech z predátorských úvěrů, upadající byznys s prohlížeči a čerpání peněz ředitelem do podivných podniků.

Reakce Opery, vyšetřování a žaloba

Report Hindenburg Research je skutečně rozsáhlý, podrobnosti najdete v něm. Závěrem ukazuje údajnou snahu o manipulaci s finančními výsledky, aby vypadaly o kousek lépe. Den po zveřejnění reportu vydala Opera své stanovisko. Podle jejího úsudku report obsahuje řadu chyb, nepodložených tvrzení a zavádějících závěrů a interpretací. Dále se odkazuje na silné finanční výsledky, spuštění nového byznysu a vysoké standardy vedení. Konkrétní příklady chyb v reportu Opera nicméně neuvádí.

Dne 18. ledna pak právnická firma Kirby McInerney oznámila, že zahajuje vyšetřování pro možné porušení zákona na základě zmíněného reportu. Chování firmy tedy bude prošetřeno a nakonec se dozvíme, nakolik byly úsudky a tvrzení Hindenburg Research správné. Na pohled má agentura argumentaci důsledně podloženou.

Dění tímto neskončilo. Dne 17. února byla odstartována hromadná žaloba vůči Opeře. Podle žalujících byly v době první veřejné nabídky akcií značně nadhodnoceny prostor pro tržní příležitosti prohlížečů a možnost udržitelného růstu. Předmětem žaloby jsou ale rovněž predátorské úvěry.

Zdroje: Finanční zpráva Q3/2019 | Finanční zpráva Q3/2018 | tiskové zprávy (1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8) | Cnet | Hindenburg Research

Opera čelí žalobě kvůli predátorským úvěrům. Nejde už primárně o výrobce prohlížečů
Ohodnoťte tento článek!
3.6 (72%) 10 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  1. Ono je to tezke, trh s prohlizeci je cim dal naslapanejsi a rozebiraji si ho velci hraci. Jenze pokrocilemu uzivateli proste omezene Chrome nedostacuje. Vidim to u nas v praci, kde se pouziva tenky klient pres prohlizec a samozrejme nova verze je naprogramovana pro Chrome, takze z ni vypadlo spousta veci, ktere ten prohlizec proste neumi. Jenze treba Firefox upada podobnym zpusobem. Je to dost tragicky.

    Doma pouzivam na PC Vivaldi, ale obcas potrebuju dva prohlizece a tak mam jako druhy prave Operu. Pokud skonci, tak cim ji nahradim nevim. Mozna Chredge od MS zacne byt pouzitelne, zkusim ho.