Opera znovu vynalézá kolo. Touch je její čtvrtý prohlížeč pro mobily

5
Opera Touch
Opera Touch

Opera, Opera Mini, Opera Coast a nově Opera Touch. Norská firma od loňska vlastněná Číňany představuje svůj čtvrtý mobilní prohlížeč a zase zkouší tutéž věc dělat jinak. Touch už názvem napovídá, čím má být novinka zajímavá. Bude se dobře ovládat pomocí dotyků.

V základu jde o jednoduchý prohlížeč, který nabízí Speed Dial, surfování ve více listech, umí blokovat reklamy a scripty těžící kryptoměny. Zapomeňte na VPN, Turbo nebo pokročilé nastavení.

Kouzelné tlačítko

Inovativním prvním je FAB (float action button). Dole uprostřed najdete hlavní tlačítko, které vyvolává několik akcí. Pouhým stiskem se otevře nová stránka s aktivním vyhledávačem a klávesnicí, takže můžete bez dalších klikání rovnou zadat adresu nebo napsat dotaz. Vyhledávat můžete i hlasovým dotazem a nechybí ani tlačítko pro QR čtečku.

Pokud tlačítko podržíte déle nebo na něm popotáhnete prstem, objeví se kruhové menu, na jehož okrajích bude seznam otevřených listů (panelů), mezi kterými se můžete snadno přepínat. Co se pod kterou bublinou nachází, poznáte podle ikonky webu.

Další tlačítka v kruhu se budou lišit podle toho, jestli plovoucí nabídku vyvoláte na otevřené stránce, nebo domovské obrazovce. V prvním případě budete moci stránku zavřít, obnovit nebo sdílet přes Flow (viz dále). Ve druhém otevřete textový, hlasový nebo obrazový (QR) vyhledávač.

Synchronizace jinak

Opera Touch nemá klasickou synchronizaci hesel nebo záložek vázanou na účet. Místo toho Norové přišli s unikátní funkcí Můj Flow. Aktualizovaná Opera pro Windows, macOS a Linux má v bočním panelu nové trojúhelníkové tlačítko, kterým spustíte synchronizaci. Na počítači se objeví QR kód, ten oskenujete v Opeře Touch… a jste spojeni.

Flow neumí totéž co klasická synchronizace. Může vidět, které stránky máte otevřené na dalších zařízeních, a můžete na další místa posílat textové poznámky či odkazy. Poznámku napíšete ručně, případně vyberete text na webu a přes kontextovou nabídku je odešlete. Odkaz na YouTube ve Flow rovnou ukáže přehrávač videa. No, a to je vše.

Spojení mezi zařízení využívá end-to-end šifrování, takže samotná Opera ani nikdo jiný neví, co přes Flow proudí. Zařízení zapojená do Flow můžete jednotlivě zakazovat, najednou lze smazat i veškerý obsah Flow. Případně aktivujete úplný reset. To se odpojí všechna zařízení a odstraní se všechna data.

Jestli Opera Flow zaujme masy uživatelů, ukáže až čas. Osobně se mi líbí plovoucí tlačítko a ovládání jedním prstem, ale klasická synchronizace je pro mě užitečnější. Názor si ale můžete udělat sami.

Opera Flow je momentálně dostupná jen pro Android (Play Store), na iOS se objeví později. Na počítači budete potřebovat Operu 52 včetně poslední aktualizace. Kromě Flow má ještě funkci Okamžité hledání. Po stisknutí zkratky Alt+mezerník můžete rovnou začít vyhledávat na webu.

Videa

Opera znovu vynalézá kolo. Touch je její čtvrtý prohlížeč pro mobily
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

5 KOMENTÁŘE

 1. Někdy si říkám, že to potácení kolem 1%, což provází Operu po celou dobu její existence, si ti Norové/Poláci fakt zaslouží. Namísto aby se soustředili na jeden produkt na desktopu a jeden na mobilních zařízeních, neustále přicházejí s dalšími a dalšími koncepty, které jsou všechny do jednoho na nic (Coast, Touch, kdoví co bude příště). Kdyby alespoň nové fičury zakomponovali do stávajícího produktu a nevydávali jej samostatně se čtvrtinou funkcionality oproti onomu stávajícímu produktu. Opravdu užitečné funkce (M2, Unite, tab stacking, webové panely) hodili do koše s jádrem Presto, synchronizace s mobilní verzí funguje jak u čeho a na jaké platformě (nastavení, hesla!!!), verze Mini na iOS je funkčně roky pozadu oproti verzi pro Android a na takovou základní věc, jako je správce záložek jsme museli čekat rok (!!!) od restartu verze 15.

  • Každý koncept posúva Operu niekam a pritom hlavný vývoj sa sústreďuje na Operu Mini (Opera Coast na iOS už nie je a Opera Mini sa tam pre politiku Apple Store ledva dostala a to s obrovskými obmedzeniami) a desktopovú Operu. Minuloročný zaujímavý koncept Neon vytvoril návrh prostredia Reborn, ktorého nápadu sa postupne implementoval do desktopovej Opery.
   Pozrite sa na vývoj Vivaldi, kde sa sústreďujú len na jeden produkt. Tri roky a oni sa v podstate nikam nepohli a ponúkajú funkčne takmer ten istý produkt, ako na začiatku, len jeho nastavenia sa trojnásobne rozrástli a ten poštový klient nie a nie uviesť do finálnejšej fázy. Pritom som ho skúšal pred dvomi rokmi v internej testovacej verzií a vývoj bol takmer zanedbateľný.

   • Ano o tom přesně mluvím. Prvky z projektu Neon a Reborn byly a jsou postupně zapracovávány do desktopové verze a takto by to mělo fungovat. Naproti tomu namísto toho, aby integrovali Instant search a Flow do verze Mini a pro android, uvedou opět další paralelní verzi Touch, která umí čtvrtinu toho, co Mini a android verze. A dopadne to přesně stejně jako s Coastem – nějakou dobu to budou podporovat a za čas to umře jako Coast. Doufám, že do té doby to implementují do mini nebo android verze. A co se týká Mini pro iOS – fakt, že vinou restrikcí Applu, který do Appstore nechce pouštět prohlížeče s jiným enginem přece není argument pro jeho minimální podporu ze strany Opery 5 let poté, co opustili Presto a přešli na Blink na desktopu. Na desktopu přece mají také turbo, které neběží na Prestu nebo ne? Namísto aby se na iOS plně věnovali Mini, uvedli Coast a nyní to vypadá, že se historie zopakuje s verzi Touch. P.S. Opravdu oceňuji Vaši práci, kterou pro Operu na svém webu spousty let děláte a upřímně obdivuji Vaše nasazení reagovat na každý více nebo méně negativní komentář k Opeře v e fóru na Vašem webu, zde nebo na živě, ale prostě si myslím,že ne za všechny věci lze Operu pochválit a obhajoba za každou cenu není dobrá cesta. P.P.S. Píšu z Opery, kterou používám jako jediný prohlížeč zhruba 11 let jak na desktopu, tak na Symbianu a později na Androidu. Jedinou výjimkou je iOS, kde dávám přednost defaultnímu Safari.

 2. Otázka na Lukáše a Petra. Nechtěli byste jeden díl cnews.fm věnovat právě Opeře – její historii a vývoji. Přes všechnu kritiku v předchozím komentáři je pravda, že se Norové/Poláci hodně snaží a mnohdy přišli na poli prohlížečů s inovativními funkcemi (speed dial, M2, turbo, unite, vpn, ad blocker, battery saver atd.). Navíc jejich historie je docela zajímavá (přechod z premium verze na free s reklamami a poté bez, přechod z Presta na Chromium, kauza ballot screen, odprodej Číňanům, nástup Poláků, odkup surf-easy atd.).

  • Bojím sa, že taký cnews.fm by bol plný nepresností a podivných domnienok (už som niečo podobné počul). Osobne používam Operu od verzie 3.21 (rok 1998) a už vtedy vedela JavaScript. aliasy pre záložky, blokovať popup okná, blokovať obrázky, mazať dáta po ukončení, blokovať reffery, zoom, relácie, RAM cache, skratky, viac okien v prehliadači (MDI, prechodca TDI)… A potom, čo verzia, to minimálne jedna jedinečná funkcia a hlavne bola extrémne rýchla na rozdiel od Netscape alebo Explorera. Napriek tomu, že vývoj skončil koncom roka 2012, tak stále ju používam pre jedinečného databázového klienta, extrémne možnosti prispôsobenia rozhrania, natívnu podporu userJS a userCSS (môžem si ešte prispôsobiť nefunkčné stránky), rýchly prístup a gesta. Nová Opera výrazne vylepšila rýchly prístup, zjednodušila blokovanie reklám (natívna funkcia a automatická aktualizácia filtrov), poskytuje gestá myškou, klávesové skratky (aj zjednodušené), ponúka po novom VPN, šikovnú kontextovú bublinku s prevodníkom mien, jednotiek a častých skratiek, plávajúce okno s videom, náhľady stránok, či vizuálne záložky. A ich najlepší samostatný produkt – Opera Mini, dokáže bežať na každom mobilnom zariadení s pripojením na internet a podporou aspoň Javy. Aktuálna verzia vie vykresľovať v extrémnom režime cez Presto, vo vysokom cez Blink a optimalizovať aj multimédia, blokovať reklamy, mať rýchly prístup, nočný režim, správcu sťahovaní, privátny režim, synchronizáciu (záložky, otvorené listy, rýchly prístup…), zmenu rozloženia rozhrania, či náhľady listov…