VPN v Opeře se změní. Čínští vlastníci budou provozovat vlastní servery

Opera se přestane spoléhat na původního provozovatele služby a nabídne pro VPN vlastní servery. Není to jediná novinka, kterou Opera 51 Dev představila.

1
Opera developer
Opera developer

Opera je stále jediný prohlížeč s VPN, přičemž v rámci vývoje verze 51 dojde k určitým změnám v souvislosti s touto funkcí. VPN, která tak trochu není plnohodnotná VPN, ale jen převlečená proxy, se stěhuje. Je to důležitější, než by se mohlo zdát. Patrně si vzpomenete, že Operu koupily čínské firmy Kunlun a Qihoo 360. Původně jevily zájem o celou Operu, což se nelíbilo regulačním úřadům.

Odkoupily proto jen spotřebitelský byznys. Jak si můžete připomenout ve starším článku Lukáše Václavíka s názvem Opera už patří Číňanům, technicky vzato sice koupily VPN, ale spíše jen koncovou službu. Technologie zajištující chod služby fakticky zůstala v norských rukou. Mezitím ovšem SurfEasy stihl koupit bezpečnostní expert Symantec. Patrně se stejně dalo předpokládat, že Opera dříve či později nabídne vlastní řešení VPN se vším všudy.

VPN v čínských rukou

Je také dobré zmínit, že v Číně pak od příštího roku nebudou povoleny všechny VPN, ale jen ty, které splňují vládní nařízení. Jinými slovy jen ty, jež má vláda pod kontrolou a které tak vlastně neplní svou funkci. Protože teď bude čínská Opera provozovat vlastní datacentra, nezbývá než se zeptat, nakolik bude tato služba důvěryhodná.

Datacentra by ovšem měla být umístěna v různých zemích, takže pokud skutečně budou mimo Čínu, neměl by v tom být problém. Zástupce vývojového týmu tvrdí, že služba zůstane bezplatná, bude ale rychlejší a nebude uchovávat žádné záznamy. S novými datacentry se změní možnosti lokací. Teď budou tři: Evropa, Asie a Amerika. Pro začátek ale dostaneme jen Evropu, na zbylé lokace přijde řada později.

Vyhledávání a VPN

V souvislosti s používáním VPN trpělo podle Opery vyhledávání. Vyhledávače zobrazovaly někdy výsledky v různých jazycích. To chce vývojovým tým řešit tak, že vyhledávání pomocí známých vyhledávačů jako Google nebo Bing ve skutečnosti obejde VPN, pokud bude aktivní. Takže pozor, při vyhledávání bude v takových případech odhalena vaše IP.

VPN nově běží na vlastních serverech Opery a zatím nabízí jen jednu lokaci
VPN nově běží na vlastních serverech Opery a zatím nabízí jen jednu lokaci

Odkazy z vyhledávačů již budou opět zabezpečeny pomocí VPN. Pokud se vám to nebude líbit, můžete vyvolat režim soukromého prohlížení. V něm vás bude VPN chránit i ve vyhledávačích stejně jako doposud.

Částečné resetování prohlížeče

Poslední novinkou, jež stojí za zmínku, je možnost resetovat prohlížeč. Tuto možnost najdete v nastavení a můžete díky ní program obnovit do továrního nastavení. Ovlivněny však nebudou tyto položky: hesla, historiezáložky.

Proto byl do Opery integrován rovněž mechanismus pro automatické zálohování funkčního profilu, abyste případně mohli obnovovat ze zálohy. Kdyby byl nějaký soubor poškozen, Opera sama použije záložní. Odkazy pro stažení Opery developer naleznete na blogu vývojového týmu, případně níže:

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Tak zrovna integrované VPN byl hodně dobrý nápad Opery. To, že to většinou nefungovalo, to už je druhá stránka věci. Právě věčná nefunkčnost mě donutila vyzkoušet zmiňovaný SurfEasy, a ten funguje naprosto bezvadně, navíc na různých prohlížečích.