Špatná zpráva: v třetím čtvrtletí opět zdraží operační paměti. Zlevnění letos nepřijde

9

Nemilá zpráva přichází z dálného východu. Pro letošek přicházely původně signály, že by se měl již konečně zastavit nárůst cen operačních pamětí (tedy DRAM – DDR3, DDR4, mobilních pamětí LPDDR3/LPDDR4), vyvolaný jejich nedostatkem na trhu. Bohužel to vypadá, že úleva se odkládá, operační paměti mají ještě nějakou dobu na světovém trhu zdražovat.

Podle tchajwanského webu DigiTimes, který cituje analýzu DRAMeXchange, se možné zlevňování odsouvá až na rok 2019. I v aktuálním třetím kvartále má podle analytiků DRAMeXchange pokračovat zvyšování cen. Naštěstí má údajně být mírné, ale pochopitelně se kumuluje s předchozími nárůsty. V čtvrtém kvartále by se sice už mohl růst cen zastavit, ale ceny by pak ještě zůstaly na stejné úrovni, nemají ještě začít klesat.

Výrobní kapacity se poněkud zvyšují díky novějším výrobním procesům. V třetím čtvrtletí má produkce DRAM narůst asi o 4,8 % proti druhému čtvrtletí (počítáno celkovou kapacitou vyrobených čipů v bajtech) a v druhém kvartále se produkce zvětšila o 3,2 % proti prvnímu. Ovšem v druhé polovině roku zároveň nastává zvyšování poptávky po pamětech kvůli výrobnímu cyklu mobilních telefonů a obecně vyšší poptávce po zařízeních, která paměti DRAM obsahují. A tento nárůst poptávky zvýšení produkce pohltí. Po předešlém nedostatku navíc velcí zákazníci a distributoři stále nemají nasmlouvané nebo koupené obvyklé množství čipů, které si dříve udržovali na skladech, což opět zájem o paměti zvyšuje. Kvůli silné poptávce proto nyní v třetím kvartále mají ceny pamětí stále narůstat.

ddr4-rdimm-lrdimm-pamet-rambusPodle DRAMeXchange bude poptávku po pamětech (a tím jejich ceny) v Q3 2018 živit kromě mobilních zařízení také zájem o paměti pro servery. Naopak by ale situaci na trhu měla ulehčit situace v grafických kartách. Po opadnutí těžební mánie s kryptoměnami se snížily prodeje GPU a tím i grafických pamětí. Nicméně ve finále se po sečtení všeho stále mají ceny ještě o něco zvýšit, firmy údajně zaznamenají vyšší průměrné prodejní ceny.

Ve čtvrtém kvartále by snad už k dalšímu zdražení dojít nemělo, podle DRAMeXhange budou ceny v tomto období stabilní (nedojde ale ani ke zlevnění pamětí). Není uvedeno, jaká je prognóza pro rok 2019, ale v jeho prvním kvartálu by snad ceny mohly konečně klesnout, na začátku roku bývá totiž poptávka nižší. Aby se ceny RAM dostaly opět na dřívější nízké úrovně za jeden gigabajt, k tomu ale bude třeba dlouhodobé zlevňování každý kvartál. Příští rok mají najet do výroby nové továrny a také čínští noví výrobci by měli přidat novou konkurenci, což by mohlo zajistit impulzy k takovému snižování cen. Stále asi půjde o dlouhodobější proces, který příští rok teprve začne.

Špatná zpráva: v třetím čtvrtletí opět zdraží operační paměti. Zlevnění letos nepřijde
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.4%) 25 hlasů

9 KOMENTÁŘE

 1. Hmm … A protoze budou ceny pameti stoupat, tak rychle kazdej utikejte (ted, v letni okurkove sezone, kdy prodeje tradicne klesaji) kupovat pameti. Hmm …

  V Listopadu budou ceny pameti o 30-40% nizsi aktulanich cen (tzn. co ted bylo ze 100 xx bude za 60-70 xx).

   • To verim, ze to rikali. Jenze loni tu nebylo (si myslim) obvineni vyrobcu pameti z kartelu (nevim jestli to skoncilo u soudu a jestli ten uz skoncil).

    Pokud se trh nasyti, klesnou prodeje a ceny budou muset dolu a v kombinaci s „vanocni“ sezonou bych to videl jako vybornou moznost.

    Ale jako vzdy, uvidime co prinese cas. V Srpnu 2016 jsem koupil 32GB DDR3 (4x8GB) za 2600,- vc DPH a jsem dost rad, ze jsem to tenkrat udelal.

    • Soudy nebo pokuty můžou ještě proběhnout, ale nic moc to v dohledné době neudělá. Dneska právěže není trh nasycený a to je celý problém. V druhé polovině roku je vždycky celková poptávky větší (i ty prodeje hardwaru na trhu komponent/retailu jsou naopak vyšší než v první polovině roku, btw, tady „okurková sezóna“ v tomhle smyslu není), takže v ní se to už nezmění. Proto píšu, že naděje na zlepšení je až v 2019, protože v první polovině roku je poptávka o něco slabší a tudíž tehdy by trh nasycený být mohl.

     On je taky problém, že když už ceny vylezou takhle nahoru, tak všechny části řetězce je budou jen neochotně pouštět dolů a zdržovat ten proces co to půjde. I kdyby na vstupu ty čipy DRAM třeba regulačním zásahem zlevnily, bude tedy trvat delší dobu, než se to plně projeví.

     Stačí se kouknout, jaký je odpor ke snížení cen GPU, i když celý druhý kvartál údajně prodeje hodně trpěly. Ono totiž když ten koncový výrobce grafiky sníží cenu o 10 %, ale jeho vlastní amrže tím klesne o 50 %, tak si snadno spočítá, že je lepší nechat cenu výš a přijít třeba o 40 % prodejů – tržbu sice bude mít o dost nižší, ale protože na každé grafice vydělá 2x tolik, tak je to pořád výhodnější.

     • Mno ja bych byl taky opatrnejsi, kdysi jeste za dob 486 jsem kupoval 4MB za cca 4k, taky protoze vysel clanek v nejakym casaku, ze ceny budou stoupat a mesic na to jsem je mohl koupit za 1k … tehdy me ten autor dost nasral, jenze nebyl internet takze jsem si nemohl veci nejak overovat, ted uz je to nastesti jiny, ale stejne proste kupuju kdyz potrebuju, takze pokud potrebuju koupim, to ruzne cekani na to az bude, jak bude, moc smysl nemaji.

 2. Když jsem před měsícem skládal nový počítač, kukal na základní desku a všechno její příslušenství, ,na srdce počítače s Vegou 11, na zdroj který váží několik kilo, rychlé disky, tak mi nešlo a nejde do hlavy, že ty dva plátky paměti, jsou suverénně nejdražší kus počítače….