Operátoři chtěli Babiše opít rohlíkem. Ten se nenechal

27

Andrej Babiš se v polovině března sešel s generálními řediteli tuzemských operátorů, kteří mu slíbili, že mu do týdne dodají reálná data ukazující, jak to s českým trhem vlastně vypadá. Dokument se tento týden objevil na vlada.cz a ministerskému předsedovi jej dodala Asociace provozovatelů mobilních sítí. Dokument ale konkrétně vytvořil Radek Plic, marketingový manažer O2.

Babiš se zprávou nebyl spokojený a s asociací již nechce jednat, protože reálná data mu vlastně nedodala. Chce opět oslovit jednotlivé operátory, nikoliv jejich centrální spojku.

Jak se kreslí hezké grafy

Pojďme se tedy podívat na onen dokument, který APMS zaslala premiérovi. Jeho podrobnější rozbor ukáže různé kličky, které mají operátory vykreslit v lepším světle. Přestože řada nezávislých analýz řadí jejich ceny k nejvyšším v Evropě, asociace dokázala i ze stejných zdrojů vytáhnout několik grafů, které jejich ceny údajně řadí k průměru.

APMS dodala pouze veřejně dohledatelné údaje, které skutečnost zkreslují. Dokument zohledňuje maloobchodní ceníky, ale už nereflektuje už to, které tarify lidé nejvíce používají nebo kolik skutečně platí (20 % Čechů má podpultové tarify, které jsou levnější až o 79 %). Vůbec se nedotýkají velkoobchodních cen účtovaných virtuálům. Prostě těch užitečných dat, ke kterým běžná veřejnost nemá přístup a která se pak nemohou promítnout ani do zahraničních srovnání. Taková data chtěl Babiš a my také.

babiš apms
Cena za gigabajt dle operátorů klesá (zdroj: APMS)

Třeba hned první graf ukazuje, že v roce 2015 a 2016 sice trvala stagnace a cena za 1 GB dat se neměnila, v roce 2017 ale spadla o čtvrtinu a v dalším roce o dalších 42 %. Jak číslo vzniklo? Prostým zprůměrováním cen všech paušálů s daty vydělených počtem gigabajtů. Zde k poklesu samozřejmě došlo, protože operátoři u nejdražších tarifů přidávali data a uvedli i nové nabídky. Takže když T-Mobile před dvěma lety oznámil nové tarify, hodně zamíchal trhem. Najednou tu byla datová nabídka bez volných minut/SMS s 10 GB za 500 Kč (1 GB za 50 Kč) nebo neomezenka s 60 GB za 2500 Kč (1 GB za 42 Kč). To je rozdíl oproti předchozí generaci tarifů, kde v neomezence za 750 Kč bylo 1,5 GB (500 Kč z 1 GB).

babiš apms
Cena za 1 GB v EU (zdroj: Cable / APMS)

Takové průměrování ale neukáže, co lidé skutečně používají. Důkazem budiž druhý graf, který dle stejné metodiky zpracoval Cable.co.uk, avšak v mezinárodním měřítku. Srovnání jsme se věnovali v článku Kde je nejlevnější 1 GB? Podle britské společnosti se v EU za giga průměrně platí 6,9 dolaru, v Česku je to 4,9 dolaru (113 Kč). Operátoři ale dlouhodobě tvrdí, že nejpopulárnější tarify jsou ty neomezené v ceně okolo 700 až 800 Kč. U nich gigabajt donedávna stál oněch 500 Kč, dnes je to jen zlomek. U srovnatelných tarifů si Vodafone účtuje 111 Kč, T-Mobile 200 Kč a O2 250 Kč. Mezinárodnímu srovnání se přiblížil jen rudý tarif.

Jak je průměrování ošidné, ukazují extrémy uvedené o dva odstavce výše, kde cena za gigabajt klesá k 50 Kč. Opačným extrémem jsou ale levné tarify, kde za 500 Kč lidé dostanou jen 500 MB nebo méně (či nic). A reálně lidé používají levnější tarify (což AMPS ukáže o pár stránek dál), kde jednotková cena za gigabajt bude mizerná.

Jak je to se spotřebou dat?

Další graf ukazuje, jak se v mezi roky 2015 a 2017 snižovala jednotková cena za gigabajt ve světě. Data pocházejí od analytické firmy Tefficient, která k nim dospěla tak, že vydělila příjmy operátorů z mobilních služeb celkovou spotřebou dat. Česko opět vychází nadprůměrně dobře, protože dva roky po sobě klesla ona hodnota o 45 %.

babiš apms
Změny ceny za gigabajt v EU (zdroj: Tefficient /APMS)

Což se dá přeložit tak, že operátorům se stagnujícími příjmy každým rokem vrostla spotřeba dat na zhruba dvojnásobek. To je u rozvíjejících se trhů naprosto normální. Jenže i Finsko, kde mají operátoři levná neomezená data, klesly ceny dle stejné metriky o 42 a 30 %. V Polsku, které si také často dáváme za vzor, dokonce o 58 a 44 %.

Z českého pohledu to tak není žádná ostuda, ale ani nic k chlubení. Možná naopak. Za dvojnásobnou meziroční spotřebu dat totiž mohou fixní LTE, kde operátoři za pětistovku měsíčně nabízejí datově neomezené připojení na doma. V zahraničí nejde o tak běžnou věc, u nás ale výrazně míchá se statistikami. Dle zprávy ČTÚ v roce 2017 proteklo mobilními sítěmi zhruba 185 PB dat a rovnou polovinu z toho mělo na svědomí právě fixní LTE. Data byla využívána na 8,7 milionu SIM kartách a ty ve fixních modemech tvořily jen 3 % z nich. Ano, tři procenta SIM karet spotřebovala polovinu všech dat!

babiš apms
Spotřeba dat v ČR patří k nejnižším, ceny k nejvyšším (zdroj: Tefficient)

Co už APMS neukazuje, jsou další údaje ze stejného reportu společnosti Tefficient, kde je vidět, že jen málo zemí má nižší spotřebu dat a jen málo z nich platí vyšší ceny. Naprosté dno je Řecko, kde mají draho, data málo využívají a je tam samozřejmě také horší životní úroveň. APMS nezmiňuje ani pokračování analýzy od Tefficient, kde explicitně stojí, že v Česku jsou služby drahé a dat málo.

V dalším grafu od BERECu pak operátorská asociace ilustruje, že výdaje českých domácností a firem jsou přesně na evropském průměru, který činí 10,8 eura (279 Kč bez DPH) na SIM kartu. Čísla ale nezohledňují kupní sílu ani množství dodaných či využitých služeb. Bez kontextu je údaj, že utrácíme stejně jako jinde v Evropě, k ničemu.

babiš APMS
Češi prý platí málo, ale dostávají hodně (zdroj: BEREC / ČTÚ / APMS)

Proto APMS dodává i české souvislosti. Z analýzy ČTÚ vyplývá, že mezi roky 2016 a 2017 klesly průměrné výnosy v domácnostech o 6 % na 317 Kč s DPH, ale datová spotřeba vzrostla o 39 % na 678 MB. Čísla paradoxně pochází právě z té analýzy, na základě níž ČTÚ zvažuje trh regulovat. Už z ní ale necituje negativní skutečnosti jako předražené velkoobchodní ceny pro virtuály nebo velké využívání podpultových tarifů. APMS ani nereaguje na zjištění velké analýzy Evropské komise, která mobilní tarify v Česku označila jako druhé nejhorší hned po Kypru.

Inspirací k článku byl rozbor dokumentu od APMS od Ondřeje Malého, bývalého radního ČTÚ.

Operátoři chtěli Babiše opít rohlíkem. Ten se nenechal
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98.62%) 29 hlasů

27 KOMENTÁŘE

 1. A víte, že je to kampaň? Babiš jen pokračuje ve svém PR monstru. Cena dat je totiž důležitější než podvody, střet zájmů, faltýnek, vykrádání návrhů a nápadu ostatních a prohlašování, že nic nedělají a jen koblihy makají, lajkování vlastních příspěvků atd. Zajímavé jak málo lidem stačí, ten hodný strejda nám jistě zajistí levnější data nebo to alespoň tak bude vypadat a mezitím si přihraje pár miliard, who cares. Jsem zvědav, jestli se z toho národ někdy probere a nebo jste tak tupé ovce, že jim budete ještě stavět sochy k poctě zloděje co dělal drsňáka na operátory když to bylo v módě.

  • Nepracuji pro Babise dokonce jsem ho ani nevolil. Presto se mam nejlepe, jak jsem se kdy mel. Muze Babis rozkradat co chce, pokud se mi bude zvysovat zivotni uroven, tak to beru, hlavne uz ne zadne dalsi Kalousky!

  • „hh“ na předchozích dvou odpovědích vidíte, že je to marné. Lidé jsou nepoučitelní. Střídání hospodářských cyklů jim vůbec nic neříká. Zmáklé PR a pomyslná kobliha a zrodil se nový polobůh. A až přijde třeba další krize, tak mu zase sežerou nějakou báchorku a bude za to moct kalousek

   • na tebe je opravdu zbytečné reagovat … však jdi, ukaž, jak se to dělá … teoretiků je v republice plná prdel … Babiš zalouží metál a sochu už jen za to, jak Agrofert vzdoruje třeba 15x silnějšímu Bayeru …

    • Clovek si az rika, jestli je to vubec mozne, ze ma Babis takove stesti, ze zrovna prevzal vladu v dobe, kdy jsme smerovali do obdobi konjunktury. Jiste nam ted jeho kritici vysvetli, ze to ze Agrofert slape je take jen stesti. No osobne mi je vcelku jedno, jestli ten clovek je takovej machr nebo ma jen takove stesti, hlavne kdyz to dokaze nejak zaridit. 😉

    • Když každý rok pobereš od státu a EU dotace v úhrnné výši, která převyšuje odvod daní, to se to pak hospodaří.

     https://www.denik.cz/ekonomika/rekordni-rok-pro-agrofert-na-dotacich-loni-ziskal-vice-nez-dve-miliardy-korun-20180726.html

     Agrofert je hlavně dotační mašina. Likviduje malé zemědělce a pak na jejich půdu pobírá dotace. Dokonce mám dojem, že byla i aférka, že si nárokovali i dotace na půdu, která jim nepatřila. Ale to bude jistě zase nějaká „kampaň“ proti nejlepšímu hospodáři.

     https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2317459-agrofert-dostava-dotace-na-pozemky-ktere-mu-nepatri

     Ale nečekám, že si to přečteš, nebo že tomu dokonce pochopíš a uvěříš.

     Jen k tomu dodám jedno: když si půjdeš vyřídit žádost o dotaci, budeš muset doložit věci jako vlastnictví, beztrestnost, zaplacené daně (žádný dluh vůči státu) apod. Je ovšem zřejmé, že někteří ten metr mají nastaven jiný. Opět nečekám, že to pochopíš, protože se ti papaláši zřejmě líbí.

     edit: mimochodem, snažím se dělat co můžu a myslím, že toho nedělám zrovna málo. Na majitele Agrofertu fakt neaspiruju. 😉 Mně stačí, že to dělám podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

     • Ta aférka s půdou která jim nepatřila byl jenom vylhaný konstrukt. Bylo to přesně naopak.
      Dotace jsou bohužel zlo obecně ale francouzi a němci si zničit své zemědělství konkurencí z východu nenechají.

      • Znám několik soukromých zemědělců, a ti to vidí úplně jinak. Ti jsou celkem nabroušení na „velkofirmy“ jako jsou ty Babišovy nebo Tomanovy .

  • Naprosto vážně by mě zajímal věk, těch, kteří si myslí, že Babiš a současná vláda to dělá dobře, že má výsledky, že je rozpočet v přebytku jak tvrdí atp. Jestli jsou to naivní čtrnáctky nebo je to „dospělej“ človek, který pracuje, platí daně, užívá si výhod státu jako jsou komunikace (doprava), úřady, státní správa, volení zastupitelé, nadnárodní molochy, které jsou nad zákony atd. Protože jestli jste dospělí lidé, kteří jsou zapojeni do systému, tak vaše IQ musí být zatraceně nízko a nebo jste přesně cílová skupina zpívaných reklam na půjčky, zpráv tv nova/prima/barrandov a PR Babiše.

   Nebo jak si mám vysvětlit, že o kom Babiš řekně, že je to blbec, tak tomu věříte a tvrdíte to taky (eg APMS) ale záměrné zkreslování pravdy, které je ještě horší kvality, které předvádí vláda a zejména babiš, nikomu nevadí a věří tomu asi jako těm zpívaným reklamám, jak s půjčkou s RPSN 400% jim bude do zpěvu. Ať už jsou to zmíněné „nové dálnice“, výnosy z EET, členství v STB, ovlivňování velkých zakázek, výměna vysokých úředníků za podržtašky, snižování počtu úředníků tak, že je jich 2x víc, přebytek rozpočtu, který je daný tím, že došli platby z EU z období před Babišem. Tomu nikdo nevěří, protože Babiš tvrdí, že je to jeho práce. Ale proč by nevěřili, prej bude levnější pivo a teď i data, teda možná. Zdanění práce se zvedne, to nikomu nevadí. Hlavně že ušetří dvě stovky na datech, že o dva tisíce přijdou neva.