Opět únik roadmapy AMD. 7nm Epyc a PCIe 4.0 bude za rok, Ryzeny v roce 2019, APU 2020

24

Různé úniky o plánech AMD tu máme dost často a tento týden zřejmě zase nastal ten čas. Tentokrát to bude hlavně o procesorech. Web Informática Cero totiž publikoval několik slajdů, které by údajně měly pocházet z nějaké neveřejné roadmapy AMD. Pokud nejde o falzum – což jako obvykle jistě nevíme – pak nám dávají lepší pohled na to, co bude mít AMD na trhu za procesory v roce 2018 a 2019.

 

Pinnacle Ridge je refresh, Raven Ridge na 12 nm?

Na prvním slajdu máme zřejmě zachycenou roadmapu procesorů, a to jak čistých CPU Ryzen pro desktop, tak i APU pro desktopy a notebooky. Na letošní rok obsahuje Ryzeny první generace „Summit Ridge“ a APU Bristol Ridge (28nm Excavator). Důležité ale je, co následuje. V první kategorii je pro rok 2018 uvedeno nám už známé Pinnacle Ridge. Slajd o něm říká, že má přinést „zvýšení výkonu“ a „architekturu Summit Ridge“. To s velkou pravděpodobností znamená, že Pinnacle Ridge bude zřejmě jen refreshem Ryzenů Summit Ridge s vyššími takty a pravděpodobně i na stejném výrobním procesu. Dosti reálné je i to, že jde o tentýž návrh čipu, podobně jako to dělaly předchozí refreshe APU (Richland, Godavari, Bristol Ridge).

V oblasti APU je na příští rok (i když notebooková verze se asi stihne vynořit ještě letos) už vedené Raven Ridge. Jeho specifikace již známe (4 jádra s SMT, 11 CU architektury Vega), potvrzena je zde kompatibilita s AM4, ovšem BGA pouzdro pro notebooky je odlišné o Bristol Ridge: FP5 (budou tedy potřebovat nové desky). Čeho si všimněte, je barevné odlišení od Summit Ridge a Pinnacle Ridge. Jiný odstín v roadmapě by se možná dal vysvětlit tak, že je procesor vyráběn odlišným výrobním procesem. AMD sdělilo, že příští rok bude mít nějaké Ryzeny vyráběné 12nm procesem a z tohoto slajdu by mohlo vyplývat, že oním produktem je už Raven Ridge. Pinnacle Ridge totiž asi zůstává na procesu 14LPP jako Summit Ridge a jiný Ryzen, který by mohlo proces 12LP použít, už v této roadmapě není.

Údajná roadmapa procesorů AMD pro roky 2018 a 2019, se 7nm procesory Matisse a APU Picasso (Zdroj: Informática Cero)
Údajná roadmapa procesorů AMD pro roky 2018 a 2019, se 7nm procesory Matisse a APU Picasso (Zdroj: Informática Cero)

Novinky: Matisse, Picasso

V roce 2019 se má situace podle všeho obrátit. V tomto roce je pro oblast APU naplánován procesor označený „Picasso“ (zdá se, že po horských hřebenech přichází nová éra kódových jmen). Ten má stejné barevné značení jako Raven Ridge a AMD uvádí, že používá „architekturu Raven Ridge“ a vylepší výkon a spotřebu. Toto APU by tak zřejmě mohlo být stejným refreshem, jako bylo Pinnacle Ridge. Zdá se, že AMD najelo na střídavý rytmus, kdy jeden rok uvede nový čip APU, a druhý pak nové CPU pro desktopy servery a v druhé větvi vždy uvede refresh předchozího čipu.

Zatímco v APU by tak rok 2019 měl být rokem „refreshe“ 12nm čipů, v desktopu a serverech přijde nový čip, označený „Matisse“. Ten bude mít jádra Zen 2 s novou vylepšenou architekturou a domnívám se, že už také bude 7nm. AMD totiž dříve uvedlo, že Zen 2 bude spojen se 7nm výrobou a roadmapa také pro Matisse používá odlišný odstín. Ryzeny 3000 (jak nejspíš budou značené) ale stále mají pasovat do socketu AM4, stejně jako Raven Ridge a Picasso. Do oblasti APU se zřejmě 7nm čip s architekturou Zen 2 dostane až na to, v roce 2020.

Procesor Ryzen a čip Zeppelin, kterým je tvořen (Foto: Fritzchens Fritz)
Procesor Ryzen první generace a čip Zeppelin, kterým je tvořen (Foto: Fritzchens Fritz)

Bude mít AMD 7nm čipy před koncem roku 2018?

Další pro nás hodně zajímavý slajd patrně zachycuje roadmapu AMD pro sektor strojového učení, soudě podle softwarové části s Caffe, TensorFlow a ROCm. V grafu jsou GPU Vega 10 a budoucí Vega 20 plus coby „nosič“ procesory Epyc. Opět samozřejmě nevíme, jak moc tomuto slajdu věřit, pokud by však byl přesný, pak Vega 20 je zřejmě plánována někam mezi třetí a čtvrté čtvrtletí roku 2018. Zdá se, že by mělo jít o nové GPU, jelikož údajně podporuje PCI Express 4.0 (což už není úplně novinka, přičemž starší zprávy také Vegu 20 uváděly jako 7nm GPU).

První 7nm čipy by se možná mohly objevit před koncem roku 2018 v segmentu serverových CPU (Zdroj: Informática Cero)
První 7nm čipy by se možná mohly objevit před koncem roku 2018 v segmentu serverových CPU Epyc (Zdroj: Informática Cero)

Nicméně všimněte si řádku s procesory Epyc. Jako platforma pro GPU Vega 20 mají údajně v podobném čase (tedy snad ke konci roku 2018) vyjít procesory Epyc s kódovým označením „Rome“. To je důležité, jelikož tento kód patří 7nm procesorům na bázi architektury Zen 2. Pokud tedy slajd mluví pravdu, pak AMD chystá úplně první 7nm čipy už na konec roku 2018. V procesorech Epyc by tedy mohly být nasazené agresivně už v Q4 2018, byť jak už víme z předchozího slajdu, desktopové Ryzeny ho asi dostanou až roku 2019. Nicméně toto by alespoň mohlo znamenat, že to bude spíš v jeho dřívější části, než pozdější.

Roadmapa příštích generací serverových procesorů AMD Epyc
Roadmapa příštích generací serverových procesorů AMD Epyc, podle níž je Rome už 7nm CPU (květen 2017)

Kromě toho je zde ještě jedna potenciální informace: 7nm Epyc zřejmě má podporovat PCI Express 4.0, tudíž i Ryzeny 3000 na bázi těchto čipů by jej teoreticky mohly umět na platformě AM4. Pro jeho využití ale si budou třeba nové desky, na těch starších bude se stejným CPU dostupné stále jen PCIe 3.0 (pro ilustraci si vzpomeňte, jak to vypadalo s příchodem PCIe 3.0 na platformy LGA 1155 a FM2/FM2+).

Ryzen Mobile proti Kaby Lake v noteboocích

Poslední slajd už nic nového neodhaluje, týká se jen výkonnostního srovnání notebookové verze APU Raven Ridge (Ryzenu Mobile). Jde o odrůdu Pro, která by se však neměla příliš lišit ve výkonu od běžné spotřebitelské. Jde ovšem o oficiální benchmarky, které je třeba brát s rezervou a neznáme použité konfigurace. AMD slibuje, že Raven Ridge bude mít výrazně rychlejší GPU (měřeno 3DMarkem 11) a výrazně vyšší vícevláknový výkon (v Cinebench R15) proti mobilním Kaby Lake. Ovšem poměřuje se tu s dvoujádry, nikoliv s nyní přicházejícími čtyřjádry generace 8000. S tím má také být srovnatelná spotřeba v nečinnosti, důležitá u notebooků pro výdrž na baterii. Proti 28nm APU má být výrazně lepší.

Srovnání Ryzenu 5 Pro Mobile s APU Bristol Ridge a Core i5 generace Kaby Lake podle AMD (Zdroj: Informática Cero)
Srovnání Ryzenu 5 Pro Mobile s APU Bristol Ridge a Core i5 generace Kaby Lake podle AMD (Zdroj: Informática Cero)

Pozoruhodné je, že zatímco CPU část má být o hodně rychlejší než 28nm Bristol Ridge, GPU jen mírně. Nicméně srovnáván je Ryzen 5, který by měl mít ořezanou verzi grafiky, s top Excavatorem A12, který má své GPU plnotučné. Také Intel je zde reprezentován třídou Core i5. U vyšších modelů i7 a Ryzen 7 to tím pádem může vypadat jinak. S určitou rezervou je ovšem třeba brát všechny tyto informace, jelikož nevíme jistě, zda jsou dokumenty pravé. Případně i tehdy, pokud reálné jsou, není jisté, zda jsou úplně aktuální a zda od té doby třeba někde nedošlo k odkladu.

Opět únik roadmapy AMD. 7nm Epyc a PCIe 4.0 bude za rok, Ryzeny v roce 2019, APU 2020
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

24 KOMENTÁŘE

  • Kdyby jen to, ale co ty neustale uniky. Vsichni uz dost dlouho vime, ze AMD marketingovy oddeleni trpi silnou inkontinenci. Jenze to vypada, ze se to zhorsuje. Takovyho hypu okolo Zenu/Ryzenu a nakonec to nedopadlo, jeste vic hypu kolem Vegy a to uz byla v realu primo tragedie.

   To mnozstvi uniku v pomeru k realne vydanym a dostupnym produktum je az zarazejicim zpusobem vysoke. Kdyby AMD melo dolar za kazdy unik nebo bombasicky slib, drsne jmeno pro uplne obycejnou technologii atd., nemusi vubec nic delat a stejne budou milionari 🙂

    • Tak on kazdy kdo to sledoval, tak vicemene potvrdi, ze Ryzen pozitivne prekvapil. Pomer vykon/cena pak velmi. Cekalo se mensi IPC, to bylo nakonec jeste o 11% vetsi. Problem slepence je stejne pro 98% uzivatelu nepodstatny a castecne jej resi rychlejsi pameti.
     Jinak, kdo dnes tvrdi, ze Ryzen nedopadl, tak nema cenu jej presvedcovat. Stejne to budou porad ty stejne individua dokolecka dokola…

 1. Bristol Ridge má Polaris GPU ? Od kdy ???? Vždyť je to Carrizo s DDR4 řadičem….

  „Jiný odstín v roadmapě by se možná dal vysvětlit tak, že je procesor vyráběn odlišným výrobním procesem. “

  nebo to taky značí rozdělení procesorů podle použité architektury a typu:
  oranžová Ryzen – desktopové CPU – ZEN 1
  červená APU – ZEN1 + Vega
  modrá – Excavator
  žlutá – nová generace ZEN2

  • Ty APU se můžou trochu lišit a neodpovídat přesně architektuře konkrétních samostatných GPU, možná bylo Carrizo architektonicky trošku na pomezí mezi Volcanic a Arctic Islands, akorát že s jiným procesem.

   • to určitě nebylo, GPU část Carriza vychází z GPU Tonga/Fiji. A Bristol Ridge jen updatoval memory controler a patici na AM4.

    „For the A-series parts, integrated graphics is the name of the game. AMD configures the integrated graphics in terms of Compute Units (CUs), with each CU having 64 streaming processors (SPs) using GCN 1.3 (aka GCN 3.0) architecture, the same architecture as found in AMD’s R9 Fury line of GPUs. The lowest processor in the stack, the A6-9500E, will have four CUs for 256 SPs, and the A12 APUs will have eight CUs, for 512 SPs. The other processors will have six CUs for 384 SPs, and in each circumstance the higher TDP processor typically has the higher base and turbo frequency.“

    https://www.anandtech.com/show/11669/amd-releases-bristol-ridge-to-retail-am4-gets-apus

  • A v čem to bude masakr?
   Co přesně od těch 7 nm očekáváte? Vyšší frekvence a nižní spotřebu? To asi moc nevyjde, alespoň ne oboje najednou.
   Jediné reálné, co je možné očekávat, je zvýšení marží. Jenže když vezmeme dnešní marže (2Q/2017), má AMD 33 % a Intel 61,6 %. Když to přepočítáme na něco reálného, třeba na 300dolarový procesor, tak AMD ho dokáže vyrobit za 200 dolarů a Intel za 115 dolarů. Takže z této vlastnosti neplyne nějaký masakr, který očekáváte.

   • Ja očakávam toto: „7LP technology delivers more than twice the logic and SRAM density, and either >40% performance boost or >60% total power reduction, compared to 14nm foundry FinFET offerings.“.

    https://www.globalfoundries.com/technology-solutions/cmos/performance/7nm-finfet

    Inak tie marže… to sa snáď nedá rátať len tak. To bude nejaký priemer ovplyvnený extrémami ako 6700K a high-end Xeonmi za 10 000€ a viac. Na druhej strane AMD sa spolieha skôr na konzoly a iné semi-custom…

    • „nak tie marže… to sa snáď nedá rátať len tak. To bude nejaký priemer ovplyvnený extrémami ako 6700K a high-end Xeonmi za 10 000€ a viac. Na druhej strane AMD sa spolieha skôr na konzoly a iné semi-custom…“

     Přesně tak. Výrobní cena přece nemůže záviset na prodejní ceně (viz to, že v Core i3-7350K a Celeronu G3950 je stejný křemík, má to stejné pouzdro, jenom je to jinak „fused“).

     Jinak Intel má ve své marži zároveň jako by marži „AMD“ i „GlobalFoundries“, protože si vyrábí sám (a samozřejmě mu pak pomáhá velkej objem výroby).

    • Tomu teda vůbec nevěřím, ani na vteřinu. Šíří se to webem, ale je to skoro určitě naprostá blbost. Už jen proto, že 300dolarový CPU (i7-7700K) má velikost 125-130 mm2 IIRC, kdežto křemík Ryzenů měří 216 mm2 nebo tak nějak. A jak už bylo řečeno, nějakej kus marže slupne GlobalFoundries.

     Nevím jestli je to nějaká transformace toho drbu, že má Ryzen úplně fantastickou výtěžnost (řekl to člověk z BitsAndChips v tweetu, nikdy oficiálně nepotvrzeno, ani neoficiálně z nějakého nezávislého zdroje, pokud vím), ale jestli si někdo myslí, že má Intel nějakou naprosto tragickou výtěžnost, tak se asi hodně plete.

     I kdyby mělo AMD na procenta lepší výsledek (třeba 95 vs 80 %), tak všechno ostatní mluví proti němu: 1) AMD má větší čip – o hodně. 2) AMD musí platit externí továrnu, Intel má vlastní a tyhle peníze jdou do jeho vlastní kapsy. 3) objem výroby je u Intelu mnohem větší než u AMD, což Intelu hodně pomáhá, tzv. „economies of scale“ (a díky tomu je taky pro Intel mít vlastní továrny levnější než platit TSMC/GloFo, i když si někdo myslí, že to není pravda). GlobalFoundries má taky menší objem než Intel, takže opět, economies of scale jsou proti nim (a tedy AMD).

    • @Jan Olsan.. dovolil bych si s jednou veci polemizovat. „AMD musí platit externí továrnu, Intel má vlastní a tyhle peníze jdou do jeho vlastní kapsy“…toto je sice obecne pravda. Na druhou stranu, casto to ale byva tak, ze jednotlive divize v ramci jedne korporace mezi sebou „souperi“. Vysledkem tudiz pak je, ze interni naklady, ktere si mezi divizema pocitaji, muzou byt klidne i vyssi, nez to, co by platili externi firme. Neda se to samozrejme brat jako pravidlo a mozna ze v celkovem ucetnictvi se to nejak mezi sebou anuluje..nicmene toto je casto realita, se kterou jsem se v korporacich setkal.