Oprava Ryzenů 3000 kvůli Destiny 2 a Linuxu se opozdí, aktualizace měla sama chybu

AMD chtělo spolu s výrobci desek zřejmě vydat opravu chyby v RdRand co nejrychleji, ale AGESA 1.0.0.0ABA měla sama další problémy a musela být stažená.

194

Minulý víkend jsme tu měli zprávu o rozbité instrukci RdRand v nových procesorech Ryzen 3000. Ta dává špatné výsledky při generování náhodných čísel (což může znít docela vtipně, ale má to důsledky třeba pro bezpečnostní software, který by ji používal). Sekundárně se tato chyba projevila nefunkčností aktuálního systemd a tím Linuxových distribucí, ale také zřejmě stojí za nefungováním hry Destiny 2. AMD původně chtělo vydat opravu velmi rychle. Ale vypadá to, že se trošku jako v případě oprav Spectre loni trošku zpozdí, protože při spěchu se v opravách softwaru často nadělají nové chyby a přesně to se údajně stalo i zde.

Původně byla zřejmě snaha protlačit tyto opravy (které by měly formu aktualizace BIOSu základní desky) k uživatelům extrémně rychle. Na Redditu je například tento komentář od zástupce Gigabyte, který obvykle ohledně nových BIOSů za firmu komunikuje na fórech. Podle něj plánovala firma začít tyto BIOSy ještě ve zkušební verzi beta vydávat už na začátku příštího týdne. Oprava by spočívala v nové verzi interního softwaru AGESA označené 1.0.0.3ABA (nyní je venku verze AB). Ovšem výrobci desek dostali tento kód jen okolo přelomu tohoto týdne, což by bylo velmi málo času. Stabilní verze BIOSů by pochopitelně musela vyjít až později kvůli nezbytnému testování. Například u MSI byl údajně uvedený termín až v srpnu, což mohlo možná odpovídat stabilnímu vydání, zatímco u příští týden od Gigabyte měl být termín pro betu.

Každopádně ale oprava RdRand nabere proti těmto dřívějším pánům zpoždění. AMD totiž AGESA 1.0.0.3ABA zase stáhlo zpět kvůli chybovosti. Opravné BIOSy budou muset počkat na nové vydání od AMD, aby mohli výrobci znovu provést integraci do svých UEFI, testování a poté proceduru vydání beta a posléze i stabilních vydání.

Oprava potřebuje opravu

Opravná AGESA 1.0.0.3ABA bohužel přinesla separátně jiný problém, na deskách údajně destabilizovala sběrnici PCI Express, což vedlo k degradování konektivity z PCIe 4.0 (u desek s čipsetem X570) na PCI Express 2.0. Nejspíš nejde přímo o vliv samotné opravy RdRand, která s PCIe pravděpodobně nesouvisí, ale o nějakou regresi plynoucí z jiné změny. AMD bude tak muset buď tuto chybu opravit a vydat novou verzi (ABB?), nebo vypreparovat z ABA jen čistě opravu RdRand a vydat ji samostatně.

AMD Ryzen 9 3900X bez heatspreaderu Tomshardware
AMD Ryzen 9 3900X bez heatspreaderu (Zdroj: Tom’s Hardware)

Tato informace pochází od Asusu, přesněji od jeho zaměstnance Petera „Shamino“ Tana. Asus měl zřejmě také záměr vydat opravu velmi rychle, BIOS s AGESA 1.0.0.3ABA se ale asi ven dostat nestihl. Podle onoho komentáře byla chyba odhalena při testování ještě před vydáním, možná ještě v AMD. Že vydání ABA bylo zrušeno nebo staženo z oběhu, jinak potvrdil i výše zmiňovaný zdroj z Gigabyte.

we just got told to pull (was undergoing validation prior) 1003 ABA version:
„… found that PCIE speed of BXB-C downgraded from gen4 to gen2,…“

Toto selhání by nemělo znamenat, že problém v RdRand zůstane neopravený. Řešitelné to asi určitě bude, jen se teď všechno zdrží a výrobcům desek to přidělá další práci navíc. Včera večer se uvádělo, že na opravenou verzi opravné AGESA zatím ještě čekají. Tudíž zatím bohužel nemáme představu o tom, kdy by se dalo čekat vydání opravených BIOSů, na které Linuxáci (a hráči Destiny 2) čekají.

Aktualizováno: systemd 243 už chybu RdRand obejde

Neschopnost spustit se na Ryzenu 3000 kvůli RdRand opravuje také (respektive v tomto případě obchází) nové vydání systemd, verze 243, která by zřejmě měla vyjít poměrně brzo. Zatím těžko říct, zda se dostane jako oprava do nyní dostupných distribucí a jak se případně bude řešit instalace.

Nicméně například distribuce Mageia (pokračování někdejší známé Mandrake/Mandriva) nyní vydává speciální vydání Mageia 7.1, které má patch systemd pro příslušnou chybu aplikovaný a s Ryzenem 3000 funguje „out of the box“, včetně instalace z nemodifikovaného média.

 

Galerie: Architektura jádra AMD Zen 2 (prezentace z E3 2019, červen 2019)

Oprava Ryzenů 3000 kvůli Destiny 2 a Linuxu se opozdí, aktualizace měla sama chybu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

194 KOMENTÁŘE

  • Jj, Tombo je tím už světoznámý. Tam kde působí, tak ochraňuje před trolly jak jen může. Akorát že jen na jedné straně barikády. A největší ochranu poskytuje našemu ObJackovi, z toho je úplně hotovej.

   • Koukam, ty jsi taky hezky pitomec, ktery nedokaze sice splacat ani par vet do komentare, ale rypat, to by ti slo. Ted mas utrum na ddwordle, co..nejede jim web tak nemas na cem pracovat..
    Jinak budes podobny chudak jako Hnizdko, Jakim, Maudit a dalsi..mas to kvalitni spolecnost :))

      • Nechcete tu už dát s tím Stachem pokoj? Na DDW nechodím, nezajímají mě tamní půtky a nelíbí se mi, když se přelévají na stále ještě solidní CNews. Také vám tu nevyprávím jak dnes rozhodovala soudkyně Barbara 🙂

      • @gi
       Mozna by stalo za to pouvazovat o zmene nazvu na cnews. Kdysi se rikal pczumpa diskusim na pctuningu. Dneska bych spis rekl, ze to uz sedi na cnews..

      • když už i Tombo začne brečet jak je mu ubližováno, začíná být situace vážná … tombo… ta „pcžumpa“ byl bojový pokřik AMD fans, takže ne „říkalo se“ ale „říkali jsme si mezi sebou, my, amd fans“ … ty zavádíš rád 😀

    • Jo tak pitomec? Proč ne bukvice? Na to že k na garáž nelezeš tak nějak moc dobře víš, že nefunguje. Asi jsme mu tam nahnali příliš mnoho ovcí a ten amatérský dlouhodobě vyladěný blog to prostě nevydržel. Prostě se objektivně potentoval.

     P.S. Zdravím ochránce kopající za jednu jedinou firmičku s malým rozpočtem.

     • Pitomec jsi. Tvoje otravne komentare, kdy vypisujes cele citace a dokonce jednou i cely thread s DDworldu, jsou zabavne tak mozna akorat pro tebe. Ze s tim opakovane otravujes vsechny ostatni, ktere to nezajima..ti do te tve hlavicky jeste nestacilo dorazit i presto, ze ti nekolik lidi reklo opakovane at s tim jdes laskave nekam do haje.
      Psat o mne a neco o Obrikovy..opet ukazuje jen jaky jsi pubertalni vyrostek. Ja tohle nikam netaham, neotravuji s tim druhe narozdil od tebe. A dalsi vec..jestli na garaz lezu nebo ne, do toho je tobe uplny kulovy. Mne to nevadi..ale ty mas z toho komplexy, s kteryma pak otravujes ostatni. A nakknec samozrejme skatulka..ta nemuze chybet..poznavaci to znameni jinych pitomcu, ke kterym se nejspis rad radis.
      Mej hezky den

     • Tady mas verzi „osloveni“ :))
      Tvoje otravne komentare, kdy vypisujes cele citace a dokonce jednou i cely thread s DDworldu, jsou zabavne tak mozna akorat pro tebe. Ze s tim opakovane otravujes vsechny ostatni, ktere to nezajima..ti do te tve hlavicky jeste nestacilo dorazit i presto, ze ti nekolik lidi reklo opakovane at s tim jdes laskave nekam do haje.
      Psat o mne a neco o Obrikovy..opet ukazuje jen jaky jsi pubertalni vyrostek. Ja tohle nikam netaham, neotravuji s tim druhe narozdil od tebe. A dalsi vec..jestli na garaz lezu nebo ne, do toho je tobe uplny kulovy. Mne to nevadi..ale ty mas z toho komplexy, s kteryma pak otravujes ostatni. A nakknec samozrejme skatulka..ta nemuze chybet..poznavaci to znameni jinych zdejsich expertu, ke kterym se nejspis rad radis.
      Mej hezky den

      • já si myslím že tombomino je stach v celé své ryzí kráse, akorát se to snaží maskovat.

      • není, ten magor tady sem-tam něco napíše a ihned je poznat, čí je to fake … nepřeháněl bych až tak moc 😀 Tombo je samorost, jako ty 😀

    • Poprosil bych pana Olšana, aby mazal všechny urážející příspěvky tohoto autora. Místo k tématu se vyjadřuje jen k lidem, činí tak všude a asi se v tom vyžívá.
     Cnews není psychologická poradna!! Měl by raději navštívit odbornou pomoc než bude pozdě.

      • Jistě, je nutno vše ozřejmit explicxitně, třeba by to Honza Olšan špatně pochopil a vymazal Jakima, že? 😜

      • @oldass
       Já bych vyzval vás, abyste ho k tomu neprovokoval, když se z toho udělá 20komentářové vlákno, tak už se to maže dost blbě, i když už jsou na konci samý příspěvky typu „ty si vůl – ne, ty“. Na takovou debatu jsou třeba dva…

       Tohle vlákno jste jinak začal vy a v pořádku ten komentář rozhodně nebyl.

      • v klidu, nic nemazat, všichni víme, o co tady pánům jde a když není o čem, protože nějaký bug Zenu trápí opravdu snad jen promile lidí, pokud vůbec, je alespoň nějaká zábava 😀

     • Ale kdepak, mazat by se měli jen všichni ostatní. Tombo přeci píše 99.9% komentářů k tématu, zbytek mu prostě jen ulítne když se zrovna rozruší nad nějakým příspěvkem ohledně Stacha. 😀 😀 😀 😀 😀

      • Koukam, ze nic jineho nez tyhle pubertalni putky z tebe stejne nevypadnou..
       Ale hlavne kdyz si do necoeho kopnes..neni nad ten pocit co..

      • Jo aha, ono je to naopak. Tombo má 99.9% urážek druhých a zbytek je nějaká haluz.

 1. Malá aktualizace, v systemd 243 už bude patch, s kterým to na Ryzenech 3000 už poběží.
  Mandriva má speciální verzi 7.1, která se dá na Ryzen 3K nainstalovat, patrně má už v základu stejný patch.

  • Možno, že vyriešia Linux, ale Ryzeny 3000 majú problémy, ktoré nikto od 7nm procesu nečakal, ten proces skutočne vypadá na fail. Uživatelia sa sťažujú na teploty do 50st. v idle, pričom chladič je fakt chladný, potom voltáž 1.5V, nestabilné RAM, proklamovaná boost single frekvencia sa nedosahuje, zabugovaný RM atd.

   • Napětí mají takové, kolik do nich pere deska. Jelikož ty procesory fungují i na výrazně nižším napětí, bude chyba spíše v desce, než v procesoru. Spíše než že by 7nm proces byl fail, to vypadá, že vydání Ryzenů, desek a BIOSů ke starším deskám, značně uspěchali. Ale zatím tam není nic fatálního, co by jim mělo nějak výrazně uškodit. Tohle se během pár měsíců vyladí.

    • Fungujú aj na nižšom U, ale na nižšej frekvencii. Čo som si všimol, viacerí to nastavia na 4.2GHz all core a undervolt. V tomto prípade sa oberajú o výkon v single a málovláknových aplikáciách. 16-jadro má mať 4.7GHz single, tak to nechcem vidieť potrebné U v booste.

     • Uživatel nataktuje manuálně procesor na 4,2 GHz a pak se diví, že do něj deska pere vysoké napětí? A není náhodou chyba v tom uživateli?
      AMD dodává to, co slibuje. Ty procesory mají nějaký základní takt, na kterém v pohodě pracují, a nějakou maximální frekvenci, na kterou se v ideálním případě jsou schopny dostat. Že hloupí uživatelé očekávali víc, je jejich problém. Nikdo je nenutil kupovat zajíce v pytli. Mohli si v klidu počkat, jak to funguje ve skutečnosti.

    • Ano, možná fungují na nižším napětí, ale jak fungují, veškerý boost je v zadeli, prostě jedou ohledně vyššího napětí aby z toho dostali maximum a trochu se přiblížili Intelu, samozřejmě to bude kus od kusu, ale ve vyšší míře potřebují jejich procáky krmit pořádným napětím aby se aspoň na jednom jádru dostali co nejvýš, jinak by byl jejich single thread ke smíchu.

     • No a to je podle vás chyba?
      Podle mě je to vlastnost. A jsem rád, že to konečně pochopí i milovníci AMD. Procesor má nějaké TDP, které na základní frekvenci dodrží, a když z něj chce uživatel něco vymáčknout, tak holt spotřeba stoupá. Je to přesně to, co vyčítali Intelu u 9900K.

      • Zatim to vypada na kombinaci nekolika veci..neodladenost BIOSu, mozna i rezervy v AGESe a pak kombinace s novym MS profilem..casem si to nejspis sedne, Pokud bych tech 1,5V mel byt opravdu problem. AMD by si nelajstlo mit prednastavena napeti, ktera by mela poskozovat CPU…

      • S tim co pisete souhlasim. Ja to myslel spis tak, ze tech 1,5V je „skodlivych“. Pokud je to stale v ramci napeti, se kterymi pocitaji a ktere by nemeli ovlivnovat napr. zivotnost tech kremiku, ze by to za „2 roky chchiplo“, tak je vsechno ok.

      • Ze Ryzeny neboostujou ani v zakladu na frekvence uvadeny samotnym AMD a ze jsou nataktovany, jak je uz skoro normalni u AMD, na hranu svych moznosti jen proto, ze by se jinak ani nedostaly k ST vykonu Intelu, neni vlastnost. To je lez AMD. Rozeslali na recenze ty nejlepsi kusy a ani nektery ty nejlepsi kusy nezvladaj to, co AMD slibuje. To ti prijde normalni?

      • Maudit:
       Asi máte problém s chápáním. Kdyby AMD řekla, že minimální turbo frekvence je třeba 4,3 GHz a na nich to nejelo, tak AMD lže. Když řekne, že maximální turbo frekvence je těch 4,3 GHz, tak nelže, pokud to jede méně nebo stejně. Maximální turbo je turbo za ideálních podmínek. Zákazníci a příznivci AMD sice byli z minulosti zvyklí, že když má čip maximální turbo x GHz, tak to znamená, že tuhle frekvenci zvládne na všech jádrech, a navrch je schopen nějakou tu desetinku i přidat v jednovláknovém zatížení. Na druhou stranu byli zvyklí, že IPC bylo u jejich procesoru horší, než u konkurence. A dneska se to oboje změnilo. Ale že se to změnilo, neznamená, že AMD lže.
       To, že udělají všechno proto, aby z toho čipu vymáčkli co největší výkon, je snad taky jasné. A mně, jako zákazníkovi, se to líbí. Když to porovnám s Intelem, tak ten vydá třeba i3-9100 a dá mu maximální turbo 4,2 GHz. Přitom ten čip by v pohodě dal 5 GHz. To se mi jako zákazníkovi naopak nelíbí.
       Ale že se mi to nelíbí, neznamená, že to nechápu, a že to třeba jako akcionář neoceňuju. Prostě každá firma si jde svou cestou. A každá cesta má svoje.

      • „Zákazníci a příznivci AMD sice byli z minulosti zvyklí, že když má čip maximální turbo x GHz, tak to znamená, že tuhle frekvenci zvládne na všech jádrech, a navrch je schopen nějakou tu desetinku i přidat v jednovláknovém zatížení.“

       Ono to neplatilo ani pro Ryzen 2000 – tam model 2700X taky většinou umí 4,35 GHz jenom na některých jádrech a není úplně automatické se na to dostat, IIRC.
       Člověk se holt musí orientovat podle testů/benchmarků, které tohle automaticky zohledňují, ne podle těch čísel na papíře…

     • Ty jeden pytliku, uz si nekdy slysel o tom, ze kdyz prijde nova platforma, tak se ladi BIOSy klidne jeste i par mesicu..evidentne, protoze jinak by jsi tady nespamoval jeden priblbejsi prispevek za druhym..

      • A zase blbá výmluva od olejového muže, AMD ladí a nikdy nic nevyladí, jejich opravy té slavné zabugované Agesy jsou už k pláči, jejich slavné Adrenaline k pláči, a Wattman,? Ten kdo si s tímto super programem začal hrát tak skončil v Kroměříži na samotce. )))))) A časem si to sedne ))))))))))))))))

      • Wattman jsem normalne pouzival. Je to tool, ktery je pro Lamy, co si to chcou vyzkouset ok. Jde videt ze opet pindas o vecech, o kterych nemas ani paru.
       Sundej si ten modrej hadr z hlavy..

 2. P. Olšan, to neřeší problémy , které Ryzen 3000 má, a není jich málo, osobně mám kompresorové chlazení a můj soused který má přesně ten typ co já, si Ryzena pořídil, napřed ho osadil chladičem Wraith , teploty šílené, poté na to posadil blok a bylo mu to prd platné, ten procesor se peče ve vnitř jak v alobalu, a to stáhnul chlazení okruhu na nulovou teplotu, tak asi ke chlazení. co se týče toho napětí kecal bych už nevím, ale maník to tam popisoval s tím že jen zapne chrome a má tam asi o cca 20 st víc. Opravdu nevím kde jsem to četl, ale svým způsobem je to úplně jedno jestli tam měl 1.5 nebo 1.55, obě hodnoty jsou šílené. Zítra bude testovačka u souseda, tak se těším, nějaké foto postnu.

     • A uvedomujete si, ze kazdy z tech prispevku je reakce na neco co by v normalni diskusi byt nemelo? Ze pomalu pod kazdym clanekm o Ryzenu se opravdu rozpouta zumpa nesmyslnych, trolich prispevku lidi, kteri krome toho, ze vedi, ktera barva je spravna, tak neznaji vubec nic?
      Ty prispevky typu Jakim, Oldass, Hnizdo, Mvlad a dalsich, ty Vam pripadaji normalni?
      To ze nekdo kopruje cele diskuse z jineho webu, a pak s tim zasira diskusi..to Vam prijde taky normalni?
      Nemate to nahodou trosku moc zjednodusene…

      • Aha..takze lhat nevadi, pomlouvat jine redaktory, nevadi, zamerne psat provokativni prispevky, nevadi..ale napsat nekomu, ze je pitomec, protoze si dokolecka dokola zamerne treba vymysli..to je spatne. Koukam, ze jste tim spravnym zpusobem politicky „korektne“ zaslepeny .. jinymi slovy vubec nerozlisujete.
       Nic z toho neomlouva zase vasi zaslepenost. Pokud se tak rad pasujete do role samozvaneho arbitra..

      • „Aha..takze lhat nevadi, pomlouvat jine redaktory, nevadi, zamerne psat provokativni prispevky, nevadi..ale napsat nekomu, ze je pitomec, protoze si dokolecka dokola zamerne treba vymysli…“
       Nic takového jsem nenapsal. Vymyslel jste si to, jste tedy také pit…..?

       btw:https://cs.wikipedia.org/wiki/Argumenta%C4%8Dn%C3%AD_klam#Podsunut%C3%BD_argument_(slam%C4%9Bn%C3%BD_pan%C3%A1k,_straw_man)

       Reaguji na Vás, protože mi prijde ironické, že člověk, který se značně podílí na stavu zdejší diskuze množstvím svých příspěvků napíše:
       „tombomino 19.7.2019 at 22:04
       Cim vetsi pitomec, ti vic hluku kolem sebe nadela…“

       Prostě mám rád ironii:-)

      • Tak si tu ironii nechte pro nekoho jineho, kho to bude zajimat..pokud nemate neco k veci.
       Jinak by Vas treba mohl nazvat pit…..
       On treba ironii takoveho druhe nema rad 🙂

      • Já nemám rád Vaše pokrytectvý a Vy nemáte rád moji ironii.

       Ale proč bych měl přestat právě já a Vy pokračovat?

      • Pokrytectvi? vy jste dobrej koumak :))))) Hlavne, ze Vy nejste pokrytec :))
       Mne takove vlnky co tu poustite do etreu nebavi..to budeme za chvili na urovni diskuse s hnizdem.
       Delejte si co potrebujete, svuj nazor jsem Vam rekl.

      • Ale copak, najednou tu Tombomino má i další odpůrce a né jen Crhu? Neměl by se za sebou tombomino zamyslet a nepsat pod každý příspěvek, který nehypetrainuje AMD, urážky ?

      • Tombomimo:
       Je na čase, aby sis pořídil děti a měl koho vychovávat. Protože ti to rozhodně chybí.
       Odpoj se z „Matrixu“, začni žít a nebudeš mít potřebu nadávat ostatním a posilovat slabé ego.

      • 1,
       Proč by mi to mělo vadit? Co s tím chcete dělat? Urážet ho taky, či se do něj návážet je slabomyslné řešení, které se zcela míjí s vaším požadavkem na nepodělanou diskuzi. A to zcela pomýjím fakt, že to je možná právě ten důvod, proč provokuje.

       2,
       Vy sám jste (nejen) zde pourážel kdekoho.

       3,
       Myslím si, že když někdo uráží ostatní vypovídá to častěji více o něm samém než o těch, které uráží.

      • Ad1. Kdyz Vam to nevadi, tak proc Vam vadi moje urazky a reagujete na ne? neprotirecite si tak trosku opet?
       co s tim chci delat?
       Takove prispevky se maji mazat, okamzite. Kdyz Vam nekdo rozbije okno u auta a vytahne Vam radio..tak taky reknet..co s tim chcete delat?
       ad2. jasne..ja jim to vracim, at si to vyzkouseji na sobe, jak to funuje. Uz jsem to psal tady nekolikrat.
       ad3. tahle reseni mam nejradeji..takze nejlepe je sedet, soupat nohama a delat, ze je vsechno v poradku..

      • 1,
       Reaguji na Vás, protože mi prijde ironické, že člověk, který se značně podílí na stavu zdejší diskuze množstvím svých příspěvků napíše:
       “tombomino 19.7.2019 at 22:04
       Cim vetsi pitomec, ti vic hluku kolem sebe nadela…”

       Prostě mám rád ironii:-)

       2, Nefunguje, troly se doporučuje nekrmit již desetiletí(2all:omlouvám se brzy toho nechám). Pro vnějšího pozorovatele není rozdíl mezi Vámi a těmi na druhé straně. Současný stav diskuze je potom i kvůli Vám.
       Opět ta stará dobrá ironie:-)

       3,
       OK. Takže jste to vyřešil Vašimi příspěvky? Blahopřeji, teď se můžete opřít do dalších problémů, které tak palčivě sužují tento svět.

      • ad2/ pokud nekdo umi rozlisovat..bude to chapat. Pokud nekdo nerozlisuje a nebo nechce..dopadne to stejne jako diskuse s Vami.
       Jinak nemam co moc dodat a s Vami bych se do reseni problemu opravdu nepoustel..:))
       To nebyla ironie 😉

      • Naposledy, opravdu:
       Zajímavé.
       Očekáváte, že čtenář diskuze není schopen idenfikovat trola podle jednoduchých znaků na začátku vlákna, ale umí rozlišit to, že vy někomu něco vracíte(tedy jste ten dobrý) v nekonečných stromech vláken. Skoro jako by se Vám to tak hodilo…

      • @tombomino
       Sakra tak to jsem měl smazat, ale nevšiml jsem si toho. Achjo.

       (Edit: s dovolením smažu i tu citaci, ať to tu nestraší. Pro budoucí kontext, aby se někdo nedivil – bylo to fakt hodně sprostý/urážlivý.)

      • tak už toho nechte klucííí a běžte raději někam ven. Je tak krásně 😀

      • Je tam hnusné vedro:-), ale své jsem již napsal a více tuto diskuzi zaplevelovat nebudu(nechám to dobroserům), slibuji.

    • Změn svůj život a tvoř, ta zapšklost z tebe vyprchá. Znova opakuji, urážet ostatní ti nepomůže, nebudeš úspěšnější ani chytřejší. Děláš tak už dlouho a sám vidíš, že to nikam nevede.

  • Mohu poprosit o realna cisla? Ryzen 3700X mam, dal jsem na nej nejprve box chladic, protoze jsem neveril tvrzeni, ze se to neda provozovat. Da. K zadnym viditelnym vykonnostnim propadum nedochazelo, pravda procesor mozna neboostoval tak vysoko, nicmene pocitac fungoval naprosto bez problemu. Teploty pri zatezi dosahovali max 80st. Ted mam na procesoru AIO vodni chlazeni. Krapet se mi zvysil maximalni boost radikalne se snizil hluk vydavany chladicem a pri vytizeni jsou teploty do 75st.

     • Pravda, mel jsem napsat ze vytezuji cely system a ne jenom procesor. Pokud poustim CPU load teplota nejde nad 60. Uznavam, moje chyba. Nicmene je to tim, ze jsem byl liny si koupt novou case, takze to mam ve stare trosku natesno…

      • Jo, takze kecas. Soucasti vodniho chlazeni je radiator, kterej odvadi teplo mimo case. Je uplne jedno, jak to mas ve skrini namackany. To ma vliv tak maximalne na vzduchovy chladice.

       Troll alert! To bude zas nejakej novej ucet nejakyho tro(t)la z blogysku ..

      • Ne, takze nekecam. Ano soucasti vodniho chazeni je radiator, nicmene ten radiator sam teplo z case neodvede, teplo odvadi vzduch, ktery proudi skrz radiator. A pokud ten vzduch bude teplejsi z duvodu, ze ho ohrivaji i jine vytizene komponenty, napriklad grafika, tak bude zakonite vyssi i vysledna teplota procesoru.
       Maudit alert! Zakladni neznalost problematiky vodniho chlazeni. 😀

      • Ty mas radiator v case? 😀 Co jsi to za lamu? Maly case maji na strane takovy maly diry, kteryma mas tu vodu protahnout ven k radiatoru. Nebo si koupit nejakou velkou case treba od TT, ktera ma drzaky na radiatory nahore, dole, po stranach atd. a velky airflow control vetraky (tak to mam ja).

       Proste jsi bud lamicka (1%) nebo kecalek z blogysku s cerstve novym accountem (99%). Stratos, Belka? hmm .. 😀

      • Nevím co se ti Maudite nezdá, velká část PC se dělá tak, že radiátor je na místě výstupního ventilátoru/ů a vytahuje teplej vzduch zevnitř ven mimo case. má to tu výhodu, že teplo hned odchází ven. Radiátor na nasávání má sice lepší efektivitu kvůli studenějšímu vzduchu na vstupu, ale zase všechen hic jde do skříně. Radiátory úplně mimo skříň, který by tohle dilema obcházely jsou jak často, u 0,1% sestav?

       P.S. Už jsi se podíval, na kolik ti boostuje to Core i9-9900K v zátěži? Já že pořád ještě nepřišla nějaká vtipná odpověď na toto a přesunul jsi se s pouštěním rozumů sem: https://www.cnews.cz/oprava-ryzenu-3000-destiny-2-linuxu-zpozdeni-mela-chybu/#comment-213992

      • Ano ja mam radiator v case. Jak jsem psal ve svem prispevku ‚Ted mam na procesoru AIO vodni chlazeni‘. O te bedne zauvazuju, pravda je ze to ted uplne idealne postaveny nemam.

       Nejsem kecalek a zadny blog nemam. Na Diit obcas zabrousim, stejne tak pct a shw.

      • @olsan

       Radiator sloty na stane case se delaji na velkych skrinich pro to urcenych, ktery maji dalsi airflow control komponenty. Nektery stredni skrine maji perforace taky (typicky nahore), ale ty jsou urceny v prevazny vetsine pripadu na pridavny vetraky, ne na radiator. Vis, ony dnesni vetraky maji standardizovany rozmery, takze to tak vypada, ale neni to tak. Je mi jasny, ze to nektery lamky tam nacpou (nectou manual ke case) a pak maj i s vodou takovy teploty. Proto jsou na tech strednich a malejch case ty dve diry vzadu nebo dole – na vyvedeni hadic.

       Navic on sam pise, ze ma starou malou namackanou case 😉

       P.S. uz jsem davno odpovedel, ale vtipny to (pro tebe) nebude 😀 😀 😀

      • Radiátor mimo skříň má minimum lidí, už proto, že většina uživatelů vodníka má AIO. Ty díry jsou tam na custom chlazení.
       Hodně málo lidí bude tudíž vytahovat radiátor ven a pak ho šroubovat na nějakej speciální stojan. Akorát tak aby jim ho děti//psi/kočky porážely… Viděl jsem hodně fotek s AIO i custom vodníkem, ale všechny měly radiátor uvnitř skříně, i ty custom. Mám pocit, že jsem viděl asi tak dvě-tři sestavy kde to bylo vytažené ven, a ty byly zrovna hodně ghetto a DIY (paráda…), takže zrovna nóbl osoba jako vy by je určitě odsoudila 😀

      • Samozrejme, ze radiator mimo skrin ma malo lidi. Vetsina si totiz kupuje skrine prave uz s podporou vodniho chlazeni.

       Ty jsi dobre natvrdlej posledni dobou .. 😀

      • Tak já nechápu vo co ti de?
       Celý to bylo o tom, že on ti řekl že to záleží na interní teplotě vzduchu. Nejdřív mu říkáš že je lama že to má uvnitř a že to měl mít venku. Teď si uznal, že normální je to mít uvnitř. Takže prostě jenom vždycky musíš každýho poprskat za nějakou malichernost, co tě zrovna napadne, abys vypadal jako max. king, a když ti někdo ukáže, že naopak sám meleš kraviny, tak začneš otáčet a vykrucovat se a tvářit se, žes mluvil o něčem jiným? Jako sorry že jsem teĎ na tebe oprsklej, ale ty tohle děláš pořád, už jsem to tu viděl snad dvacetkrát.

      • Klasika Maudit, král všech výmluv, lhář a manipulátor. 😀
       Se divím, že tohle ještě někoho překvapuje. 🙂

  • u AMD se nevyplatí být „early adopter“. Je lepší počkat, až danou platformu vyladí. Kdo si pamatuje uvedení prvních Ryzenů a všechny problémy okolo tak ví o čem mluvím. Ovšem za půl roku může být situace uplně jiná .-)

   • No ono to tak horky neni, ja mam zatim jeste porad 1700X a jedinej rozdil ted a predtim je, ze mi s poslednim biosem jedou pameti konecne na 3200 s CL 16,20,18,44 , predtim jen do 2933 CL18 … na druhou stranu jsou to micron EEC 2x16GB puvodne na 2666, tam asi nikdo ani nikdy nepredpoklada, ze by to nekdo taktoval, ale jde to 🙂 EEC pri tom hodne pomahalo odhalovat chyby a nestabilitu, bez nej bych asi ani nepoznal, ze to chybuje krom toho, ze by to asi padalo do modre smrti, EEC ty chyby opravovalo a ja to nataktoval tak, ze to jede bez chyb, pac kazda oprava chyby stoji velkou penalizaci …

  • Diky za link, je tam velice krasne vysvetleno, proc CPU-Z ukazuje hodnoty co ukazuje. Je tam taky krasne popsano, jak a proc se procesor chova. BTW kdyz jsem zkusil prepnout windows power plan z Ryzen Balanced na balanced, udelal par testu v 7zip a CPU-Z propad vykonu byl 1-4%. Napajeni se pohybovalo mezi 0.9V – 1.4V
   Procesor mam 5 dni doma a zatim jsem nenarazil na nic kvuli cemu bych ho mohl nazyvat nedodelkem, ale treba s nim mate jine osobni zkusenosti…

 3. Já pořád nechápu 2 věci.
  1) Proč to AMD tak lidem co preferují Intel CPU tak pořád leží v žaludku. Ok mají svojí značku a asi si kupují pouze výrobky od Intelu. To je v pořádku, tak ale potom nechápu jejich hejtující komentáře na AMD. Přitom by jsme všichni mohli být rádi, že tu není monopol ať Intelu nebo od AMD. Místo toho všichni “ ti Inteláci“ povykují v diskuzích jak opice na střeše, hned jak se ukáže nějaká chybka v ladicím procesu. Až se k tomu postaví AMD zády a nebude to řešit, tak potom nadávejte, ale pokud vím, tak na odladění pracují. Btw Těmi „Inteláky“ nemyslím všechny majitele Intel CPU, ale opravdu pár jedinců, kteří si asi v životě nic od AMD nekoupí, ale mají nějakou „úchylku“ se k výrobkům od nich hanlivě vyjadřovat. To by si opravdu přáli ten monopol?
  2) Proč se tu nemažou komentáře a to urážlivé a úplně mimo téma?
  Jen tak pro rýpaly, X let jsem preferoval Intel a kupoval výrobky od něho. Doma i na firmě mám vesměs výrobky od něho. Po těch X letech jsem si koupil Ryzen 2gen a světe div se, jsem s ním taky spokojený. Nechtěl bych aby můj komentář vyvolal flame, pouze když si pročítám diskuzi pod některými tématy, musím příspěvky některých uživatelů přeskakovat. Přitom jde vidět, že se v HW vyznají a mají určité znalosti a zkušenosti. Škoda že dávají do příspěvků takovou zaslepenost.

  • Ad 1) A máte pocit, že obráceně to nefunguje? Podívejte se těch hejtů na Intel pod libovolným článkem o jeho produktech. A čím víc to jedna strana hrotí, tím víc jí to druhá strana vrací, když má téma. A AMD si tentokráte naběhlo, tak to schytalo, samozřejmě hodně přehnaně a naprosto zbytečně.
   Kdybyste prošel diskuse a spočítal třeba jen počet narážek na bezpečnostní chyby Intelu, bylo by to asi hodně desítek, možná stovek. A vytahování se do nebe, že si člověk musí koupit bezpečné AMD. No a pak se ukáže, že jedna z klíčových bezpečnostních instrukcí nefunguje. Opravdu vděčné téma na odplatu.
   A nemyslím si, že je to úplně špatně. Člověk sám od sebe nepochytí úplně všechny nevýhody. Takže když si chce koupit nějaký produkt, není úplně od věci, že se v diskusích dozví jeho nevýhody. A díky tomu, že jsou příznivci konkurence velmi snaživí nějaké najít, dozví se i o těch, které by mu asi unikly.

   • Jo vidíš to v tom co jsem napsal jsem zapomněl zmínit, že ty různé chyby mají obě společnosti. Intel je nyní víc děravý (aspoň co se ví), AMD zas musí s výrobci doladit BIOSy (ze zkušenosti vím, že ne každý výrobce to zvládá stejně).
    Subjektivní asi bude pocit každého, která ze stran je útočnější.
    Já mám třeba opravdu tu výhodu že v WH a v ICT celkově už dost dlouho pracuji a baví mě to. Takže si můžu osahat dobře dost značek a odzkoušet si co a jak. Ale ani já nevím vše a tak se obracím s dotazy na lidi co ví víc a hlavně co už mají s daným produktem zkušenosti. Takže i tuto diskusi jsem postnul vícero známým, ať mi napíší kde je vlastně pravda. Nejlepší je mít vlastní zkušenost takže jak píši pořídím si nejdříve 3600.

    Dodatkem pro skalní fanatiky Intelu a jejich argumentaci jak je Intel kvalitnější. Asi bych Vás mohl pozvat ať se podíváte na cca 30 mrtvých procesorů Intel a cca 40 mrtvých desek. Pravda jsou to věci z farmy o kterou se pomáhám starat, ale tam nejsou pořádně ani desky ani CPU v plné zátěži a přesto to odchází ( co šlo bylo reklamováno, ale když Vám deska začne hořet, tak se prodejci vymluví na přepětí) . Takže ne ani Intel není modla a i Intel je poruchový. To samé bylo teď s bratránkem… Odešla mu grafika AMD tak už nechtěl AMD ani vidět. Říkal jsem mu že to má jedno že odchází i grafiky nVidie… No A před pár dny mi dal za pravdu… Prozměnu mu odešla nVidia… Takže asi tak 🙂

   • to Radek Holeček Vůbec jste mě nepochopil.
    1) jde mi hlavně o to, že můžeme být všichni rádi a dokonce i radikální Intel/AMD nadšenci za konkurenci. Dokážete si vůbec představit situaci, kdyby tady byl monopol Intelu nebo AMD. Vývoj by šel šnečím tempem, ceny kosmické, změny IPC pro změnu kosmetické.. Bylo by více vhodné kdyby „Inteláci“ kvitovali s povděkem, že AMD má produkt, který je minimálně na stejné úrovni a očekávali jaká bude odpověď Intelu (nepsaného lídra) na konkurenci. A z důvodů zmíněných výše to samozřejmě bude platit i naopak.. Ryzen prostě konkurenceschopný produkt je, o čemž svědčí řada recenzí a záměrně netvrdím lepší!!

   • Tady ale přece není problém v tom, že se objeví chyby, ty se zákonitě objevit musí, při takové komplexitě výrobku. Jde o to, jak jsou závažné a samozřejmě taky o to, jakým způsobem jsou řešeny.
    A zrovna Intel si poslední průšvihy moc za rámeček nedá, navíc dělá jako by se nic nedělo.

  • 1) Já mám pocit, že z části se to dá vysvětlit bajkou o kyselkých hroznech. V řízkách je teď nová architektura (v Intelech bude mít jádro teď 4leté výročí), AMD předběhlo Intel v IPC, což byla vždycky taková oblíbená prestižní záležitost/disciplína pro porovnávání. Nebo třeba energetická efektivita je lepší, což je taky něco, co fanouškové dřív využívali ve flamech… tak holt je třeba to nějakým způsobem okecat… ono to samozřejmě v jiných debatách bude zase dělat ta druhá strana (třeba proti RTX u Nvidie tu byla spousta iracionálních/zavádějících argumentů – edit: nebo jak říká RH, třeba u těch debat o těch chybách CPU – jako je racionální/legitimní část věcí, co se o tom dá říct, ale spouta lidí to hrozně přepínala), ale tady je to zrovna IMHO pěkně vidět, občas mě docela pobaví, jak z toho ta liška kouká.

   2) Já nechci mazat moc, ono je těžký udělat tu hranici, a hlavně většinou to vlákno začne něčím, co ještě člověk nechá, ale pak se to postupně zhoršuje. Případně se to nabalí, ještě než k tomu člověk přijde.

   Jinak myslím, že to není moc zaslepenost, ale často taky taková intelektuální nepoctivost. „Ano, sice máš pravdu, ale protože je to značka X, tak to nikdy nepřiznám.“ „Tohleto nemám rád, takže budu jenom postovat, jaký hrozný to má nevýhody, výhody zamlčím“. Je i sem tam případ lidí už dost bez zábran, co nejenom vytahujou selektivně vždycky jenom to, co se jim hodí, ale už jako vyloženě lžou/záměrně ohýbají realitu.

   • Jane Tvé názory mi přijdou jako dlouhodobě asi nejlepší a nejvyváženější 🙂
    Ale nezapomeň, že i Ty jsi zařazen mezi členy rudé úderky. Je tu zpochybňována jak Tvá odbornost, tak Tvá nestrannost. 🙂 Dokonce je Ti vyhrožováno i žalobami 😀
    I já bych byl pro to, aby se to tu aspoň lehce korigovalo. Jak nadávky, tak i úmyslně útočně napsané blbosti (někdy i pravdu)… kde nejde o nic jiného jen vyvolat hádku.

    • Chceš rozporovat, že mají vyšší IPC* a energetickou efektivitu**?
     (inb4 hry – hry ale neměří IPC, ale tady asi hlavně latenci pamětí)

     *
     https://images.anandtech.com/graphs/graph14605/111165.png
     https://www.anandtech.com/show/14605/the-and-ryzen-3700x-3900x-review-raising-the-bar/6

     **
     https://cdn.techreport.com/wp-content/uploads/2019/07/power-taskenergy-FIXED.png
     https://techreport.com/review/34672/amd-ryzen-7-3700x-and-ryzen-9-3900x-cpus-reviewed/13/

     SPEC a Blender jsou jinak věci, co jdou Skylake dobře, takže se nedá tvrdit že je to „blé Cinebench“ nebo tak něco.

     • To testování energetické efektivity není úplně férové. Je to testování efektivity na maximálním taktu. Tedy je paradoxně výhodnější, když procesor není schopen pracovat na vysoké frekvenci. A kdyby se srovnávaly jen Intely mezi sebou, tak nekáčkové procesory to těm Káčkovým v té energetické efektivitě natřou.

     • Jak je videt, tonouci se stebla chyta 😀

      Chci rozporovat vyssi IPC. Je krasny, jak jsi zapomnel zminit podstatny veci z toho Anandtechu:

      „Moving on to the 2017 suite, we have to clarify that we’re using the Rate benchmark variations. The 2017 suite’s speed and rate benchmarks differ from each other in terms of workloads. The speed tests were designed for single-threaded testing and have large memory demands of up to 11GB, while the rate tests were meant for multi-process tests. We’re using the rate variations of the benchmarks because we don’t see any large differentiation between the two variations in terms of their characterisation and thus the performance scaling between the both should be extremely similar.“

      „Unfortunately I’m not quite as familiar with the exact characteristics of these tests as I am with the 2006 suite, so a more detailed analysis should follow in the next few months as we delve deeper into microarchitectural counters.“ 😀

      Vzhledem k temhle faktum a tomu miniaturnimu rozdilu se da tezko mluvit o nejakym vitezstvi 😀

      A co se tyce efektivity – Techspot? Jeden z nejvic AMD-biased webu? (kdyz nepocitame to cesky trio tady) Prekvapi vubec nekoho, ze si na ten test vybrali Blender s jeho pristupem k pameti? Hmm, co takhle Cinebench (kterej je u AMD fans tak oblibenej, protoze ma taky dost AMD bias)?

      Multi-threaded efektivita:
      10.2kJ vs 10.8kJ coz je opet v ramci chyby mereni, navic v testu, kterej favorizuje AMD a jeste podle vseho AMD rozeslalo vzorky, ktery boostujou vic nez realny kusy:
      https://tpucdn.com/review/amd-ryzen-9-3900x/images/efficiency-multithread.png

      Ale co takhle single-threaded spotreba? Intel 12.1kJ, AMD 21.9kJ coz je skoro dvakrat lepsi efektivita pro Intel.
      https://tpucdn.com/review/amd-ryzen-9-3900x/images/efficiency-singlethread.png
      https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-9-3900x/18.html

      Podtzeno secteno, kdyz se jedna o maximalni zatez vsech jader na dlouhou dobu a to jeste v AMD-biased testu, tak se AMD na Intel dotahne. Diky masivne lepsi efektivite jednovlaknovy zateze ale bude jakejkoliv mensi workload znamenat stale vetsi a vetsi vitezstvi pro Intel – cim mensi zatez, tim lepsi vysledek a vetsi rozdil.

      A to jeste nezapominat na to, ze Ryzeny se prakticky nedaji taktovat:
      „Overclocking the Ryzen 9 3900X proved difficult because its heat output is so high. Even with a 240 mm all-in-one water cooler, we couldn’t even get close to what it can do. We had to lower our voltage over and over again to keep it from overheating when fully loaded on all cores. In the end, our maximum overclock of 4 GHz is disappointing compared to what (low-threaded) boosts we would see from even the stock processor.“

      Zato i9-9900K/KF taktujou uplne paradne. Takze pro dobrym vzduchovym nebo vodnim chlazenim je u Intelu jeste docela slusnej bonus navrch 😉

      Ryzen 3900x – zakladni takt 3.8GHz, max. OC na vsech jadrech 4.0GHz
      https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-9-3900x/21.html

      Intel i9-9900K – zakladni takt 3.6GHz, max. OC na vsech jadrech na vzduchu 5.0GHz, na vode 5.1GHz
      https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-9900k/18.html

      Ryzen? Diky ne 😉

      • Jo a jeste navic je ten SPEC2017 Rate-1 syntetickej test 😀 (uz mi vyprsel edit timer)

      • „A co se tyce efektivity – Techspot? “

       The Tech Report. Ale fascinuje mě, jak dlouho ti nějakej web je schopnecj ležet v žaludku proto, že se ti někdy před půl rokem nehodil do krámu.

       „Vzhledem k temhle faktum a tomu miniaturnimu rozdilu se da tezko mluvit o nejakym vitezstvi“

       Minimální rozdíl to není, ale beru že uznáváš porážku
       BTW pokud je tam něco pofidérního, tak způsob měření, kdy to borec z AnandTechu nezamknul na stejnou frekvenci, ale vzal ST výsledek a podělil maximálním turbem. A protože ty tvrdíš, že Ryzen nedosahuje svého maximálního turba, tak určitě chápeš, že reálný IPC je tudíž ještě o kousek výš, než mu v tom testu vyšlo 🙂

       „Ale co takhle single-threaded spotreba? Intel 12.1kJ, AMD 21.9kJ coz je skoro dvakrat lepsi efektivita pro Intel.“

       Protože u 12jádra a 8jádra na singlethreadu nejvíc záleží, co? A zapomněl jsi, že v tom testu běželo Core na o hodně úspornější desce, což ST krásně zkreslí. A taky TechPowerUp měří spotřebu v Cinebench, což zdá se dost podstřeluje potenciál Intelu (například mu i9-9900K vychází hodně optimisticky v MT zátěži).

       Jinak je vysoce možný, že jádro Zen 2 žere v maximálním turbu u top modelů víc, než jedno jádro v Core i9. Je to kvůli těm vysokým napětím, kdyby Intel běžel na tom samém místě křicky napětí/taktu, tak na tom bude stejně. Tak to bylo i u generace 1000 a 2000 IIRC. Problém je, že to málokoho zajímá, kdežto plná zátěž je už trošku důležitější.

       „A to jeste nezapominat na to, ze Ryzeny se prakticky nedaji taktovat:“

       Což hodně souvisí s IPC a energetickou efektivitou.

       „Podtzeno secteno, kdyz se jedna o maximalni zatez vsech jader na dlouhou dobu a to jeste v AMD-biased testu, tak se AMD na Intel dotahne.“

       Lež, jak jsem psal, AMD-biased test by byla cinebench, kdežto Blender a SPEC vycházejí pro Intel jako jeden z těch lepších scénářů. Třeba v x265 nebo x264 je to pro Intel po připočtení SMT taky slušenej výklep, pokud si dobře pamatuju.

      • „Minimální rozdíl to není, ale beru že uznáváš porážku“

       Ajo, Olsan nema dostatecny vzdelani na to, aby vedel, ze slozena hodnota ze dvou merenych hodnot (ano, oni meri jak rychle se spocita uloha a pri tom meri spotrebu) ma trochu vetsi potencialni chybu 😀

       „Protože u 12jádra a 8jádra na singlethreadu nejvíc záleží, co?“
       Ono staci, aby load vytizil vsechny jadra krome jednoho-dvou a uz je to dost na strane Intelu diky lepsi single core efektivite. V realnym provozu bude v 99.99% situaci a 99.99% casu Intel mnohem efektivnejsi. Uz jsme zas u toho, ze vsichni AMD fans ocividne 24/7/365 konvertujou videa 😀

       „A zapomněl jsi, že v tom testu běželo Core na o hodně úspornější desce, což ST krásně zkreslí.“
       Wow tak takovyhle usmevny argumenty uz jsem dlouho nezaslech. Opravdu tonouci se stebla chyta 😀 I can hear tears falling!

      • Mate nejaky bugy v tom edit scriptu. Nekdy se mi ta moznost editovat zobrazi az po nekolika reloadech.

      • Jan Olšan 20.7.2019 at 20:43 „Jinak je vysoce možný, že jádro Zen 2 žere v maximálním turbu u top modelů víc, než jedno jádro v Core i9. Je to kvůli těm vysokým napětím, kdyby Intel běžel na tom samém místě křicky napětí/taktu, tak na tom bude stejně. Tak to bylo i u generace 1000 a 2000 IIRC. Problém je, že to málokoho zajímá, kdežto plná zátěž je už trošku důležitější. “

       Ano? Jako vazne? Z jakeho pohledu? Z pohledu maximalni hlucnosti a problematice chlazeni pri maximalnim loadu? nebo z pohledu prumerne spotreby v klidu a bezne zatezi? Kolik procent casu se PC nachazi v rezimu maximalni spotreby pro jednotlive typy uzivatelu a workloadu?

       To bych cekal od cloveka, ktery se ohani kravinami typu intelektualni nepoctivosti trochu komplexnejsi pristup, nez pouzivani argumentacnich faulu jako „priznavas porazku“.

      • @hnizdo

       Odpoved uz asi nedostanes. Olsan nezvlad domaci ukol a neprecetl si, jak to s tou efektivitou Ryzenu 2 je. Unikla mu ta podstatna cast, ze efektivitu Intelu dorovnava jen v extemni situaci uplne zateze vsech jader/vlaken na delsi dobu. Unikl mu fakt, ze efektivita Intelu se prakticky nemeni mezi jednovlaknovou a maximalni zatezi 10.8kJ vs 12.1kJ, zatimco AMD se propada z 10.2kJ na 21.9kJ 😀

       Proste to vyignoroval. A argumentacni klamy? To je primo Olsanovo domena. Kolikrat jsem tu uz linkoval priklady na wiki pod jeho prispevkama, ktery ukazovaly ceho presne se dopousti? 20 krat? 30 krat? Asi to zacnu pocitat 😉 Kolikrat na to uz ostatni ctenari, i ti mene vyrecni/trollujici, poukazovali?

      • To jsem jako měl v neděli ve 2 v noci bejt vzhůru a odpovídat na ty tvoje blbosti? 🙂

       Já to budu ignorovat, protože píšeš kraviny a v tomhle případě není nutná žádná diskuze, aby se to jako ukázalo nebo demonstrovalo. Každej se může podívat do recenzí, vyšší IPC než Skylake a lepší efektivita jim tam prostě vychází.

       To že tady do mě budeš rejt zrovna do mě (možná bys měl spíš říct těm recenzentům, jaký jsou pitomci 🙂 a snažit se předstírat, že to vyšlo úplně jinak, tím fakt jako nic nezměníš.

       A já se nebudu zdržovat tím, že ti budu vyvracet evidentní kraviny, když to je v těch testech. Určitě budeš schopnej najít nějakej, kde to náhodou vychází naopak (SuperPi) a pak s ním tady šaškovat, ale ono nejsou důležitý ty odchylky, ale jak jak to vychází v převážným množství případů…

      • @Hnizdo
       „Ano? Jako vazne? Z jakeho pohledu? Z pohledu maximalni hlucnosti a problematice chlazeni pri maximalnim loadu? nebo z pohledu prumerne spotreby v klidu a bezne zatezi? Kolik procent casu se PC nachazi v rezimu maximalni spotreby pro jednotlive typy uzivatelu a workloadu?“

       Zátěž jednoho jádra u všech těch procesorů znamená příkon hluboko pod TDP, takže to typicky není nějak omezené TDP ani chlazením. Že je hodně počítačů typicky většinu času v idle, to je pravda, ale zrovna tu idle spotřebu moc nezvedne vysoký příkon jednovláknového turba, protože to turbo typicky jede krátký okamžik a pak to hned zase jde do C-stavů.

       Na druhou stranu když už je něco multithread, tak to taky většinou jede delší dobu. Proto je IMHO důležitější ta efektivita v takové zátěži, protože MT už na chlazení a TDP (respektive u těchhle Ryzenů už ne TDP, ale limit příkonu alias PTT) naráží.

       Ke srovnání efektivity té architektury a procesu je to taky lepší, protože jak jsem tam napsal, tak Intely nejedou až na tak vysoké napětí a kdyby se srovnávalo Core při 1.30 V a Ryzen při 1.45 V, tak to Core vyjde efektivnější, než je ve skutečnosti.

       Takže korektní je podle mě říct že ten 7nm čip je efektivnější (což ale nemůže být žádné překvapení, žejo, to je prostě výhoda procesu). Ale je pak dobrý k tomu dodat, že v ST turbu je vyhnanej do neefektivního pásma, kde se ta výhoda ztratí*. No holt realita je jako vždycky složitá a nedá se vystihnout jednou větou.

       * ono těch srovnání ST spotřeby si moc nevybavuju, takže si nejsem jistej, jestli 1T příkon vychází opravdu typicky hůř pro ty vyšší Ryzeny 3000 než pro Intely, nebo je to jenom někdy.

      • V prevaznym mnozstvi pripadu? Dalsi argumentacni klam 😀 Ty jedes teda.

       1 test, kterej ma navic jeste primo jeho autorem napsanej „disclaimer“, kterej jsi ty jaksi „zapomnel“ pripomenout, neni prevazny mnozstvi pripadu 😀

       Tim spis, kdyz dostanes obratem komplexnejsi test, kterej se diva na efektivitu z vic pohledu a ukazuje jinou realitu.

       https://cs.wikipedia.org/wiki/Argumenta%C4%8Dn%C3%AD_klam#Nereprezentativn%C3%AD_vzorek
       https://cs.wikipedia.org/wiki/Argumenta%C4%8Dn%C3%AD_klam#Klam_dan%C3%BD_vylou%C4%8Den%C3%ADm

      • Bláblá.
       Jak říkám, jdi nadávat těm recenzentům, ti ten výkon naměřili, ne já.
       https://tpucdn.com/review/amd-ryzen-7-3700x/images/relative-performance-cpu.png

       Průměrnej výkon z recenze v aplikacích, recenze TPU (který jsi ještě asi nezavrhl, když ho cituješ):
       Ci9-9900K: 103 %
       R7 3700X: 100 %
       Oba 8c/16t. Teď mi doufám budeš tvrdit, že 9900K běží na frekvencích, které jsou míň než o 3 % vyšší než u toho Ryzena (kterej přece běží na takových mizerných frekvencích dle tebe, viď?), aby nemělo AMD vyšší IPC 🙂

       Lidi, co odmítaj uznat realitu…

      • Spin master much? 😀 Takze na efektivitu se zapomnelo.

       A pak sem das link na test, kde je videt, ze maji obe CPU stejnou zakladni frekvenci. Ouch 😉

      • Takže ten 5,0GHz boost Intel Core i9-9900K je taky vylhanej? A zřejmě je tedy taky pěknej kec, že má all-core turbo boost na 4,6 GHz.
       Teda ten Intel, to je něco. Nechceš je jít taky přede všema nemilosrdně demaskovat?

       Mám pocit, že tvůj génius je teď třeba k útoku na větší výzvy, než na nějakýho bezvýznamnýho lempla z Cnews 🙂

      • Ok, takze k efektivite uz nic? 😀

       A ja si na rozdil od tebe nemusim nic vymyslet. Pro oba procesory tam grafy boostu jsou. Opet placas, nez si o tom neco prectes:

       Core i9-9900k: all-core boost pri dlouhodoby zatezi 4438MHz (ano, na 5GHz bostuje all-core, nez se moc zahreje)
       https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-9900k/17.html

       Ryzen 3700x: all-core boost 4219 MHz
       https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-7-3700x/20.html

       Rozdil 4.9% 😉 To uplne bohate k vysvetleni ~3% v souhrnem vysledku CPU testu, zahrnujicich kde co od kancelarskych baliku az po AI trenovani staci.

       A pro jistotu ti pripomenu tvoje vlastni slova – zkusime to slavny nastavovani zrcadla 😀
       „Jan Olšan 20.7.2019 at 14:00“
       „Jinak myslím, že to není moc zaslepenost, ale často taky taková intelektuální nepoctivost.“

       Moc dobre se bavim 😉

      • Vyšší efektivita Zenu 2 je už snad doložená, ne? Recenze, chlape, recenze. Už jsem ti řekl, že se mnou se hádat nemusíš, já to neměřil, já jenom říkám, jak to vyšlo.

       „Core i9-9900k: all-core boost pri dlouhodoby zatezi 4438MHz (ano, na 5GHz bostuje all-core, nez se moc zahreje)“
       No vidíš, takže má all-core boost minimálně o něco vyšší než má 3700X maximální single-core turbo. Na které podle tvého vlastního názoru to CPU ani v praxi nedosáhne.

       Rozdil 4.9% 😉 To uplne bohate k vysvetleni ~3% v souhrnem vysledku CPU testu,

       Ne blbečku, když i9-9900K má o 3% vyšší výkon ale o 4,9 % vyšší frekvenci, tak musí mít nižší IPC než Zen 2. To to trvalo… BTW, v tom průměru jsou zarhnuté i single thread programy, kde má Core i9-9900K frekvenci vyšší o 13,6 %. Střední hodnota teda je kdybychom to míchali 1:1, že 9900K má zhruba o 9,25 % vyšší frekvenci ale jen o 3 % vyšší výkon. ;P

       …jdi někam, nestydatej lháři.

       P.S. btw… takže Intel nedodržuje slibované all-core turbo? Teda koukám, že aby sis uhájil svoje osobní výmysly, tak už ani milovanou značku nešetříš 🙂 Ve skutečnosti IMHO v těch benchích na TPU jel na vyšších taktech, než jsi si teď vymyslel.
       Stejně teda, pitomý fórum, ale ty investuješ takový energie do lhaní ve snaze tam někoho přesvědčit, že realita je jinak než ve stkutečnosti je… není to smutný? Mě teda smutný je, že těma kravinama v práci trávím čas, ale u mě je to aspoň teoreticky součást zaměstnání, u tebe je to nějaký hobby honění e-pindíka ve volným čase.

       —————————————
       “Jinak myslím, že to není moc zaslepenost, ale často taky taková intelektuální nepoctivost.”

       Je vtipný, že to vytahuješ, protože přesně potom se potrefená husa ozvala… já původně nechtěl říkat, o kom si to myslím. Mohs ocitovat i
       „Je i sem tam případ lidí už dost bez zábran, co nejenom vytahujou selektivně vždycky jenom to, co se jim hodí, ale už jako vyloženě lžou/záměrně ohýbají realitu.“

      • Efektivita Ryzenu byla dolozena kde? 😀 Dal jsi sem jeden povrchni test, kterej jsem ti hned na oplatku vyvratil komplexnejsi testem z duveryhodnejsiho zdroje. Muzes se stokrat snazit tvrdit, ze si mam jit stezovat za recenzentama, ze „neco“ blbe meri, ale ti prave rikaji co ja. Jenom se vykrucujes a doufas, ze z tech par (i kdyz i o tom pochybuju) lidi, co to jeste cte, treba nekoho spletes 😀 No nevim, koho se tim snazis presvedcit, ale me bohate staci, ze sam vis opak 😀

       Opravdu se bavim nad tim, jak jsi najednou v ragi, kdyz jsi zjistil, ze TPU grafy boostu zahrnuje do recenzi. Dokonce tak, ze se to snazis zpochybnit, ale zase (hele chlape fakt si nejdriv neco precti nez neco placnes), ti unikly realny vysledky – i9-9900k je v single threaded zatezi rychlejsi o dost vic nez o 3%, konkretne o 17%:
       https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-7-3700x/5.html

       Coz krasne odpovida i tvy „hodnote“ o rozdilu single-threaded boostu:
       „BTW, v tom průměru jsou zarhnuté i single thread programy, kde má Core i9-9900K frekvenci vyšší o 13,6 %.“

       😀

       A ano, ~3% na prumeru cca 20 testu se da vysvetlit rozdilem 4.9% uplne v klidu. Je to mix mnoha testu, z nichz ani jeden nedela Hz-to-Hz srovnani. Podrtzeno secteno AMD v IPC stale neni lepsi – v nejlepsim pripade dohnalo 4 roky starou architekturu. V efektivite je pak o dost horsi.

       „Ne blbečku,“ noo, tak kdyz uz jsme na takovym levelu, tak takovej narcis jako ty snad zvladne i peprnejsi urazky, ne? Aspon v tom bys mohl mit navrch. Manipulatori to myvaj zmaknuty prece 😉

      • Btw (protoze jsem na to zapomnel odpovedet), i9-9900K boostuje vic, ale jak sam moc dobre vis, Turbo Boost ty hodnoty po zahrati CPU snizuje (viz ten graf na TPU). Tady prichazi vyhoda vodniho chlazeni a zvlast na i9-9900K to jede krasne. Tim spis, kdyz zvysis power limit a zvednes zakladni frekvenci. Ja sem tam, narozdil od AMD fans, nejaky to video a rendering delam. Staci si pak prehodit OC profil a mam vykon mnohem lepsi, nez tyhle Ryzeny.

      • TL;DR
       Nevymýšlej si tu kraviny a výmluvy, jdi si přečíst recenze a nadávej jejich autorům, ať to udělají znovu a jinak, aby se ti ty výsledky líbily.

      • Lol, koukám že na dovolené člověk o nic nepřijde. Vše při starým… Maudit manipuluje a lže a seká hrubky jednu za druhou. Už jen chybí jeho výmluva na autokorekci. 🙂
       „Manipulatori to myvaj zmaknuty“ ROFL
       Prostě DDementovo dvojče z druhé strany.

      • Jan Olšan 21.7.2019 at 23:49 „Ne blbečku, když i9-9900K má o 3% vyšší výkon ale o 4,9 % vyšší frekvenci, tak musí mít nižší IPC než Zen “

       Být tohle seriózní web seriózního provozovatele, nepustí tě druhý den přes vrátnici. Tohle si snad nedovolí ani Stachuj … na jeho vlastním soukromém webu.

      • Vrátníci mě nepouštějí už dávno, já tam musím lízt po hromosvodu okýnkem od záchodů, od tý doby, co si na nás Maudit v zimě stěžoval v radě bezpečnosti OSN.

      • honzo nikdo te nenuti se s mauditem bavit. ale aby redaktor media v diskusich nadaval svym ctenarum, a muze si o nich myslet co chce, to jsem u media ktere ma ICO a DIC snad jeste nevidel.

  • dumardus 20.7.2019 at 11:43
   Předběhl jsi mě 🙂 Chtěl jsem napsat prakticky to samé 🙂 Jo počítej s tím že tímto příspěvkem cos napsal jsi byl automaticky zařazen do rudé úderky.
   Chtěl jsem právě napsat, že se na EHW začali shromažďovat fanatičtí AMD odpůrci. Asi jim spadla poslední bašta, když už i Obermaier udělil zlatou procesoru AMD. Tomovi bych znovu poradil, ať to tolik nehrotí. Zbytečně se rozčiluje. A bacha na HW speedyho, když ho moc naštvete tak vás bude šmírovat a zjišťovat kdo vlastně jste… Pak se Vás pokusí zastrašit tím že napíše třeba Vaše přímeni… Třeba u mě se o to pokusil… Je pak komické jak se tady šmírák snaží tvářit jako ten co moralizuje ostatní.
   K tématu… No co jsem mluvil s lidmi co už procesory mají, tak jsou v pohodě. Teď budu skládat sestavu s 3700X. Vybral jsem desku o které vím, že je v pohodě jak co se týče napájení, tak i odladěnosti BIOSu. Vím, že ne každý výrobce umí dobré BIOSy. Ostatně i já budu pořizovat 3600 (místo atsrší 1600). Na té samé desce. (už ji mám dávno). Díky testu na DIIT už vím, že ASRock zatím nemá odladěné biosy na 370X tak si chvíli počkám.
   Tím bych jen dodal, že když to umíš problémy nemáš. Vždy si chvíli počkám a nasbírám informace.
   Na závěr ano rozumní lidé jsou rádi, když je konkurence a HW vybírají podle potřeb jak svých tak svých přátel a zákazníků. Fanatici budou napadat HW jimi neoblíbené značky i když z konkurence mají sami prospěch. Ostatně to jsem už tu psal mnohokrát…
   Takže to chce klid 🙂 I když vím že sám jsem se v minulosti taky pouštěl do nekonečných přestřelek (hlavně s fanatickým Mauditem). Dnes už na blbosti nemám čas 🙂 Přeji krásný letní den 🙂

   • vždyť ty bys taky někdy udělal lépe kdybys mlčel, než blábolit pořád dokola něco o nějakých úderkách … odkdy je/byl „wagner“ web bašta modrých, když hodnocení modrých je/bylo a bude v 99% případů zabaleno? Mám rád pablby, třeba takové, na kterého reaguješ … snaží se podsouvat vznešenou myšlenku vzájemné tolerance, nakonec ale stejně jejich řeč vyzní jako směs blábolů s účinkem naprosto opačným …

    • Je fajn že to píšeš zrovinka Ty 🙂 A že zrovinka Ty ses tu i zmiňoval o tom že je někdo neslušný tak od Tebe to fakt sedí 😀
     PS: já o úderkách? nemáš včí mlhu? Vzpamtuj se 🙂 Já jen konstatuji co tu jistí jedinci píší 🙂 Nejsem to já kdo tu zařazuje lidi do rudých úderek to jsou Tví kamrádi 😉 (Tví kamarádi protože se k nim přidáváš i když ne vždy)
     Víš a třeba to není pablb 🙂 Múžeš to být i Ty i já záleží na úhlu pohledu 🙂 Jinak napsal to co bych napsal i já byť jinak. A z mého pohledu má pravdu.

     Pokud reaguješ na PCT tak si asi děláš srandu proč se mu říkalo a říká ani AMD web. Byl to protipol již zde neustále omílanému DDW. A důvod byl jasný ten balast tam dělal Obermaier. Naopak o Adamu W. jsem se vyjadřoval, že ho beru jako slušného a čestného. Kdo chce si to dohledá… On například přiznal, že Obermaier podváděl. Mě to stálo acc na PCT ten rozhovor v chatu kde jsem se na to téma bavil i když slušně. Nevím zda byl k tomu Obermaier dotlačen nebo se něco opravdu změnilo ale teď dal dokonce zlatou. Předtím úmyslně falšoval výsledky. O jeho každoroční řeči, že AMD zkrachovalo už ani nemluvím. On je negativně vnímán i u Intel příznivců. Takže asi tak…

      • Je to možný tak jsem asi Tvůj příspěvek nepochopil a vyložil si jej jinak. Můžeš ho vysvětlit.
       – Rudé úderky, gardy, dumy a pod. tu dookola sviští a padají na hlavu těm co nekopou do AMD ale umí uznat i přínos a to že se té firmě i něco povede…
       – „odkdy je/byl “wagner” web bašta modrých“ – tohle jsem pochopil jako narážku na Adama W. z PCT a popravdě jsme se divil proč to tu píšeš, když jsem tu nic o tom nepsal.
       – „Mám rád pablby, třeba takové, na kterého reaguješ“ – no jak jsem psal já s tím (dumardus 20.7.2019 at 11:43) co napsal souhlasím a proto jsem to napsal. A v jeho očích můžeš být pablb Ty. To je na úhlu pohledu.

       No a teď můžeš vysvětlit cos myslel jinak 🙂

      • nemůžu, nepochopil bys … promiň … opravdu nemá smysl citovat každou tvojí větu s komentářem a čekat, kdy se začneš kroutit …

      • KOCHREN 21.7.2019 at 8:23 „Rudé úderky, gardy, dumy a pod. tu dookola sviští a padají na hlavu těm co nekopou do AMD “

       modrozeleni hemeroidi, pitomci, inteli trolici, chudaci (vybrano jen od trombozy a jen na teto strance) padaji na hlavu tem, kteri sobrem nehykaji nad cimkoliv s logem AMD, a nezvraci pod tlakem nad cimkoliv od intelu/nvidie.

      • Takže jsem Tě vystihl naprosto přesně 🙂 Jinak bys měl odpověď… A od krouceni tu já rozhodně nejsme na to tu jsou jiní mistři 😉

   • KOCHRENEK: „Chtěl jsem právě napsat, že se na EHW začali shromažďovat fanatičtí AMD odpůrci. “

    A japak se rika lidem jako Trombozka bezznoha, tynejtek, kochrenek? O-DD-bornici? 😀

    To jsou takove ty boje proti hatespeech, ktere vedou lide prejicim oponentum smrt na rakovinu.

    • Víš hnízdo Tebe netřeba moc komentovat Ty se vždy odpravíš nějakou blbostí sám 🙂
     Jen pánové a netýká se to jen taky mistra hnízda najděte mi kde tak povykuji a snažím se očerňovat Intel či nVidii 🙂 Opět hodně štěstí při hledání 🙂
     AD tom. Nechává se Vámi vyprovokovat… časem ho to taky přejde. Jako i mě. Taky jsem byl bojovnější… Dnes už jen stačí v klidu poukázat na nesmysly… 🙂
     Ale ta přehnaná aktivita svědčí o tom že jste z toho , že se AMD daří pekně vytočení 🙂 Já jsem rád Aspoň je z čeho vybírat a podle potřeby skládat PC 🙂 Třeba teď to bude R7 3700X, 32GB RAM a 2070S. Děkuji AMD za super procesory a nové grafiky díky čemuž nVidia vydala karty S 🙂

 4. Zaujimavé je, že týchto problemoch sa nikdy nedočítame na dvoch najobjektívnejších cz AMD weboch. Z pohladu ich autorov ako by ani neexistovali. (diit a ddword pre ludi čo ich nepoznaju).

  Inak tieto haluze som kedysi riešil tiež, pomohla zmena na intel+nv. howg

  • U Intelu se nic neřeší neodladěné Biosy? Opravdu? 🙂 No to jsou novinky …Jestli to není tím že u Intelu skoro vždy platí nové cpu= nová deska…
   Všechny problémy jsou řešitelné novým Biosem a je jenom otázka času než se porodní bolesti vychytají.
   Poté bude otázka podpory PCIe4 na starých deskách.
   Zajimavě se bude bude v OEM prodejích hledat důvody proč volit Intel poněkuď děravé CPU.

   • Nový BIOS ti hardwérové problémy Ryzen 3000 nevyrieši :
    – vysoká voltáž v single /Zen 2 nezvláda vyššie frekvencie bez nap. dopingu/
    – malá styčná plocha jadra s chladičom /špatný teplovodný most/
    – špatné, decentrické umiestnenie jadra čipu v puzdre
    – vysoké latencie /najlepšie výsledky 68ns po OC/
    – vysoké teploty v idle /potreba 1.45 -1.5V pri 4.5GHz/
    – polovičná priepustnosť RAM v zápise /špatná komunikácia IF/
    – mizerné možnosti OC /jadrá su už na default na hranici možností/

    • „– polovičná priepustnosť RAM v zápise /špatná komunikácia IF/“

     To je jenom u těch nižších modelů, a nejspíš se to asi nikde moc neprojeví mimo syntetický přímo test propustnosti.

     „– špatné, decentrické umiestnenie jadra čipu v puzdre“

     Je otázka, jak moc tohle bude mít vliv. Mezi tím čipem a chladičem je IHS a ten to asi dost často vyrovná.
     Kromě toho to taky platí jenom pro nižší modely. R9 3900X/3950X mají ty čiplety dva a jdou tím pádem přes celou výšku CPU. Díval jsem se na to a na většině věžových chladičů jdou ty čiplety v pruhu kolmo na heatpipe v základně, tj. všechny heatpipe budou přímo nad čipletem odebírat teplo. (Tohle je dost možná záměně.) Jinak u menšího čipu uprostřed by některé heatpipe šly „nad vzduchem“….
     Horší by to mohlo být u dvouvěží, které mají heatpipe rovnoběžně. Tam bude zajímavé to otestovat třeba na Noctuách, které se dají otočit o 90 stupňů. Ale tipl bych si, že to neudělá nějakej dramatickej rozdíl právě proto, že je tam IHS.

     • Okomentoval si len 2 body zo 7. S priepustnosťou RAM v zápise a IHS by som celkom súhlasil. Uživatelia si sťažujú na nízku teplotu chladiča v idle i keď majú jadrá do 50st., to svedčí o špatnom teplovodnom premostení.

      • To chlazení je IMHO hlavně kvůli ploše – čiplet má jenom 74mm2 proti 214mm2 co mělo 14nm/12nm osmijáro. Takže při stejném příkonu musí být o dost teplejší. (Pro srovnání osmijádro Intel cca 180mm2).
       Ta čipletová kompozice má jednu nevýhodu pro chlazení – to uncore/řadiče na čipu, které zvětšovaly plochu pro kontakt s IHS a taky sloužily k rozložení tepla, jsou teď mimo a nemůžou pomoct s chlazením, protože většina příkonu se koncentruje v CCX čipletech.

 5. Je neskutečné jak Rudá Duma vyjadřuje své okecávání v závěru , nikdy nepřizná chybu, ale poukazuje na něco co neexistuje, vidím že Kochren přebírá žezlo velitele vesmírné galaxie fanAmD. cit.. No co jsem mluvil s lidmi co už procesory mají, tak jsou v pohodě. cit.. Asi bych Vás mohl pozvat ať se podíváte na cca 30 mrtvých procesorů Intel a cca 40 mrtvých desek. Další P. objektivní, další na seznamu olejových tajtrlíků.

 6. Ono je jednoduché vysvětlení proč má AMD a hlavně v České republice tolik příznivců, a může vyrábět jeden zmetek za druhým a pořád bude nej nej nej, ve Vašich očích je to chlebodárce, který vyrábí,sice zmetkové, ale produkty které si mohou socky dovolit koupit. Vidím to před domem, fronty u popelnic ( mám 3) jen zvednu víko a letí tam krabice s měsíc starou myškou za 2 tácy, by se málem pozabíjeli.

  • Tak pravdaže v našich končinách je to hlavne o cene. Intel i9-9900K je desktopový top procesor, ale má vyššiu cenu, preto spústa ľudí hľadá dôvody čím ho nahradiť z lacnejšieho AMD. Inak ešte bude predstavený i9-9900KS, to bude výberový kremík pre skutočných nadšencov výkonu.

   • pokud je to o cene, pak nechapu proc se u amDDe tolik vyzdvihuje upgradovatelnost CPU, protoze to se v dnesni dobe absolutne nevyplati. naopak se pak druhym dechem dodava jak amd grafiky udajne dloiho moralne vydrzi, coz je tedy zrejme lepsi, kdyz neni potreba upgradovat. to jsem ponekud zmateny 😉

  • Jakim dokážeš při své zaslepenosti vůbec pochopit, že konkurence je třeba. Intel jako monopol a jediný výrobce Mainstream a High- end CPU to je tvá představa? Nechceš mi tvrdit, že by se Intel choval lidově a nevyhnal ceny do nesmyslných čísel….Prostě by se zachoval tržně, protože tady jde o byznys především. A platí to i naopak AMD je taky firma založená na generovaní zisku. Pokud nechceš nic od AMD, dobře máš právo výběru. Ale neodpírej toto právo jinému. A tvoje ego kecy „Vidím to před domem, fronty u popelnic ( mám 3) jen zvednu víko a letí tam krabice s měsíc starou myškou za 2 tácy, by se málem pozabíjeli.“ Když pominu fakt, že je to pravděpodobně lež, tak způsob takového waste chování to mi hlava nebere. Ale to už bychom zabrousili do OT roviny ekologie a kvality člověka. Pozorovat lidi, kteří stojí ty fronty u tvých !třech! popelnic….to musíš mít žaludek. Nechci ti sahat do svědomí, ale když máš tolik peněz na vyhazování, nechceš se stát Filantropem….

  • Když už to vyhazujete, tak by to mělo jít do elektroodpadu. Nedělejte na planetě bordel, plus skládky má hodně našich měst plné a je to pro samosprávu a její rozpočet dost problém, takže je *fakt* dobrý ten komunální odpad zbytečně nepřidělávat a nekomplikovat věcma, co v něm být nemusí.

  • Ty bych ani ja nechtel 😀 Ne ze by mi Logitech vadil, naopak, ale ty stupidni hranaty tvary a diry (asi aby to vypadalo drsne) – to akorat rusi, hromadi se v tom pot a bordel a blbe se to cisti. Naopak Logitech G Pro mys & klavesnici muzu doporucit, ty maji cistej design a perfektni hardware (pouziva treba Serral, soucasnej nejlepsi Starcraft 2 hrac).

  • Jakim 21.7.2019 at 18:15
   Ahoooj 🙂 Ne dík za nabídku, ale mám doma dva plné herní sety od Logitechu k herním počítačům a paráda. Jsem více než spokojen víc opravdu nepotřebuji 🙂
   To už mě spíš trápí věci od Razeru… prostě mi to nesedí ani tak zpracování jako ten soft k tomu… Tak mám to aspoň jen na počítači v ložnici co mi slouží jen na net a pod. Tiká mi v tom poslední Intel co mám doma, tak tam to stačí.
   Jinak mě teď víc baví 3D tisk… mám doma 2 tiskárny od Prusa a třetí rozdělanou co se pokouším postavit sám (není moc volného času).