Milion klávesnic v jedné. Odvážná Optimus Popularis stojí jako špičkový notebook

1
Optimus Popularis
Optimus Popularis

Ruské designérské studio Art Lebedev možná znáte. Už téměř 15 let se snaží vyrábět revoluční klávesnice, které si budete moci přizpůsobit. Tu první nazvanou Optimus Maximus firma představil již v roce 2007 a vyznačovala se tím, že v každém tlačítku byl malý OLED displej, který v danou chvíli zobrazoval znak, ikonku nebo cokoliv jiného v závislosti na spuštěném programu. Podobnou funkci později Apple okopíroval do svého Touch Baru na MacBoocích Pro.

Od roku 2011 má Art Lebedev v nabídce druhou klávesnici Optimus Popularis. Před lety jsme o ní psali, a i dnes se ještě dá koupit. A co víc, je skoro dvakrát dražší než v době uvedení. Za Popularis zaplatíte 1500 dolarů (33 000 Kč) a ještě 20 dolarů za dopravu do Česka.

Popularis opět nabízí programovatelné klávesy v šesti řadách, které zobrazují a ovládací to, co si zvolíte v nastavení. Snadno se mohou přepnout do různých jazykových verzí, mohou zobrazit ovládací ikonky pro Photoshop nebo třeba emoji. K tomu přibyl i velký pruh zobrazující různé widgety jako počasí, stav akcií, vytížení počítače apod.

U Maximu mělo každé tlačítko zvláštní OLED panel s rozlišením 48 × 48 px. Popularis zvolil jednodušší konstrukci. Uvnitř klávesnice je jeden velký LCD panel a nad ním jsou průhledné klávesy. Na každé tlačítko vychází ploška 12,5 × 12,5 mm s rozlišením 72 × 72 px.

Konec zmatků

Popularis kvůli ceně nikdy nebude populární, ale řeší jeden velký problém – vždy na klávesách zobrazí jen ty znaky nebo funkce, které v danou chvíli můžete použít. Hlavně u počeštěných klávesnic můžete na některých tlačítkách najít i šest symbolů, což je pro uživatele matoucí. Popularis může zobrazit klidně jen jeden symbol a při stisku různých modifikátorů (Ctrl, Alt, Shift) se klávesy budou dynamicky měnit.

Škoda, že konkurence nápad nepřevzala a netvořila trochu lidovější verzi. Díky jednodušší konstrukci se ale spíš uchytí přímo dotykové displeje. Například Asus letos představil koncept Precog, notebook bez klasické klávesnice i touchpadu. (On už i Art Lebedev vytvořil klávesnici Optimus Tactus tvořenou jen dotykovým displejem, ale nikdy ji nezačal prodávat.)

Milion klávesnic v jedné. Odvážná Optimus Popularis stojí jako špičkový notebook
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 8 hlasů

1 komentář