Milion klávesnic v jedné. Odvážná Optimus Popularis stojí jako špičkový notebook

1

Ruské designérské studio Art Lebedev možná znáte. Už téměř 15 let se snaží vyrábět revoluční klávesnice, které si budete moci přizpůsobit. Tu první nazvanou Optimus Maximus firma představil již v roce 2007 a vyznačovala se tím, že v každém tlačítku byl malý OLED displej, který v danou chvíli zobrazoval znak, ikonku nebo cokoliv jiného v závislosti na spuštěném programu. Podobnou funkci později Apple okopíroval do svého Touch Baru na MacBoocích Pro.

Od roku 2011 má Art Lebedev v nabídce druhou klávesnici Optimus Popularis. Před lety jsme o ní psali, a i dnes se ještě dá koupit. A co víc, je skoro dvakrát dražší než v době uvedení. Za Popularis zaplatíte 1500 dolarů (33 000 Kč) a ještě 20 dolarů za dopravu do Česka.

Popularis opět nabízí programovatelné klávesy v šesti řadách, které zobrazují a ovládací to, co si zvolíte v nastavení. Snadno se mohou přepnout do různých jazykových verzí, mohou zobrazit ovládací ikonky pro Photoshop nebo třeba emoji. K tomu přibyl i velký pruh zobrazující různé widgety jako počasí, stav akcií, vytížení počítače apod.

U Maximu mělo každé tlačítko zvláštní OLED panel s rozlišením 48 × 48 px. Popularis zvolil jednodušší konstrukci. Uvnitř klávesnice je jeden velký LCD panel a nad ním jsou průhledné klávesy. Na každé tlačítko vychází ploška 12,5 × 12,5 mm s rozlišením 72 × 72 px.

Konec zmatků

Popularis kvůli ceně nikdy nebude populární, ale řeší jeden velký problém – vždy na klávesách zobrazí jen ty znaky nebo funkce, které v danou chvíli můžete použít. Hlavně u počeštěných klávesnic můžete na některých tlačítkách najít i šest symbolů, což je pro uživatele matoucí. Popularis může zobrazit klidně jen jeden symbol a při stisku různých modifikátorů (Ctrl, Alt, Shift) se klávesy budou dynamicky měnit.

Škoda, že konkurence nápad nepřevzala a netvořila trochu lidovější verzi. Díky jednodušší konstrukci se ale spíš uchytí přímo dotykové displeje. Například Asus letos představil koncept Precog, notebook bez klasické klávesnice i touchpadu. (On už i Art Lebedev vytvořil klávesnici Optimus Tactus tvořenou jen dotykovým displejem, ale nikdy ji nezačal prodávat.)

Milion klávesnic v jedné. Odvážná Optimus Popularis stojí jako špičkový notebook
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 8 hlas/ů

1 komentář