Osud ARM procesorů X-Gene je nejistý. Firma byla prodána, divize CPU půjde pryč

1

Ve finančně zaměřených zprávách z IT se tento týden objevila jedna položka, na první pohled nijak nápadná. Firma Macom, která asi nikomu moc neříká, za 770 milionů dolarů koupila jiné málo známé jméno, společnost Applied Micro. Respektive – méně známé těm, kdo se nezajímají o procesory architektury ARM. Na tomto poli má ale Applied Micro docela velký význam. Tato firma vyvíjela jeden z prvních 64bitových procesorů této instrukční sady a zároveň byla průkopníkem použití této architektury v serverech. Její SoC X-Gene se téměř stal prvním prodávaným CPU s 64bitovou instrukční sadou ARMv8, předběhl ho ale nakonec Apple se svým čipem A7.

Pro procesory X-Gene a ARM na serveru není však tato zpráva dobrá. Macom totiž o tento konkrétní produkt nemá zájem. Applied Micro totiž koupil pro její komunikační čipy (jde o dodavatele například pro Cisco) a hodlá se věnovat také jejímu embedded portfoliu. Divizi procesorů X-Gene ale nechce, neboť v se mu „nehodí do portfolia“. Důvod je zároveň hospodářský – byznys serverových ARMů zatím nenašel své zákazníky a je ztrátový. Podle Macomu byl ročně v mínusu o asi 55 milionů dolarů. To je 51 % provozních nákladů celého Applied Micro, ale tržby byly téměř zanedbatelné, X-Gene tvořil jen 1 % celkového obratu.

Procesor Applied Micro X-Gene první generace
Procesor Applied Micro X-Gene první generace

Macom proto uvádí, že vývoj procesorů ARM pro servery ze své strany ukončí a divizi se pokusí prodat či jinak odštěpit. Applied Micro by nyní mělo uvést na trh třetí generaci X-Gene již na FinFETovém procesu a teto čip by snad mohl sklidit větší úspěchy, než předchůdci. Nadějně to podle svých slov vidí i Macom, ovšem ten ve své pozici přirozeně nebude hanit něco, co míní prodat. Zda ale úspěch skutečně nastane, není jisté, neboť Intel doposud prokázal, že je na vyzyvatele připraven, zejména „pádné“ v tomto směru byly jeho Xeony D.

 

Serverovým ARMům se zatím moc nedaří, ačkoliv jim zejména ARM Holdings přisuzuje zářnou budoucnost a nějakých nasazení se už zřejmě i dočkaly. Applied Micro ale není první firmou, která narazila na fakt, že serverový hardware s těmito CPU se stále vesměs nachází v roli „technologických demonstrátorů“ nebo „vývojářských desek“. Už před časem zkrachovala Calxeda, ze začátku jeden z nejvýraznějších „věrozvěstů“ ARM mikroserverů. Broadcom údajně rozpustil tým pracující na 64bitovém ARM jádře Vulcan, které mělo konkurovat Xeonům E5, a problémy má také AMD. Jeho Opteron A1100 se potýká s odklady (ani dostupnější desky HuskyBoardCello se stále nepodařilo dotáhnout do prodeje, druhá má údajně nějaké problémy se slotem PCI Express) a u jádra K12 není ani jasné, zda se vůbec dostane na trh.

 

 

Tudíž budoucnost X-Gene není úplně jistá. Jádra neměla nejnižší spotřebu (i když je omlouvá, že v první generaci byla vyráběna na zastaralém 40nm procesu), takže se pravděpodobně nebudou hodit do krámu firmám, které se zaměřují na mobilní trh, jenž je pro ARM stěžejní.

Nicméně podle EE Times údajně nějací zájemci jsou a firma Macom se prý vyjádřila, že divizi pravděpodobně prodá do 100 dní od akvizice Applied Micro. Pokračování existence X-Gene tím ale ještě zajištěno není, požadovaná cena údajně nebude moc vysoká a teoreticky by tak mohlo dojít k prodeji třeba jen kvůli tomu, aby kupující získal patenty a další IP. V takovém případě by samotný program vývoje procesorů mohl být ukončen.

Základní deska Gigabyte MP30-AR0 s ARM procesorem AppliedMicro X-Gene 1
Základní deska Gigabyte MP30-AR0 s ARM procesorem AppliedMicro X-Gene 1   

Zdroje: Business Wire, EE Times

Osud ARM procesorů X-Gene je nejistý. Firma byla prodána, divize CPU půjde pryč

Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

1 komentář