Je tu pasivní GeForce GTX 1650 od Palitu. Nejrychlejší grafika bez ventilátoru

5

Nejvýkonnější grafická karta se spotřebou do 75 W, nepotřebující přídavné napájení, je dnes GeForce GTX 1650 od Nvidie. Příznivci (relativně) úsporného hardwaru teď dostanou naservírovanou navíc i možnost, jak si tuto grafickou kartu pořídit ve zcela nehlučné podobě. Firma Palit totiž vydala GeForce GTX 1650 KalmX, což je už z minulosti známé provedení s kompletně pasivním neboli „fanless“ chlazením.

Palit už karty KalmX vyrábí delší dobu, naposled vzniklo toto fanless provedení od GeForce GTX 1050 Ti generace Pascal. Ovšem grafika GeForce GTX 1650 s 12nm čipem TU117 generace Turing přinesla o dost vyšší výkon, přičemž se však stále vejde do podobné spotřeby, nižší než 75 W. To je limit, do něhož grafiky nepotřebují přídavné napájení a stačí jim samotný slot PCI Express. V tomto případě jde ale hlavně o to, že poměrně úsporně GPU lze realisticky uchladit pasivně s mírným průvanem (případně třeba při otevřené montáži komponent). GPU generace Turing tedy dovolilo posunout výkon dostupný v tomto speciálním segmentu trhu o něco výš.

Palit GeForce GTX 1650 KalmX je dvouslotová grafika s délkou 178 mm, ovšem poměrně značnou šířkou zabranou ve skříni, chladič totiž o dost přečuhuje PCB a profil záslepky – do těch nejkompaktnějších skříní ji tedy nemusí být možno dostat. Chladič samotný používá poniklovaná žebra s relativně větším rozestupem (což je dobře, když chcete chladit pasivně), připojené do základny dvojicí heatpipe. Podoba chladiče nebyla zdá se nijak změněna od předchozích modelů KalmX.

Palit GeForce GTX 1650 KalmX 05
Palit GeForce GTX 1650 KalmX

Parametry GPU jsou referenční, standardní pro model GTX 1650. Čip TU117 s 896 stream procesory běží na taktech 1485 (základ) až 1665 MHz (boost) a k tomu je 4GB paměť GDDR5 na 128bitové sběrnici a frekvenci 8,0 GHz efektivně. To znamená propustnost 128 GB/s. Karta tedy není přetaktovaná. Co je jinak vcelku zajímavé, jsou výstupy. Ty jsou tři, ovšem nikoliv v často používané sestavě HDMI+DVI+DP. Na kartě je jedno HDMI 2.0 a dvojice DisplayPortů 1.4, což dává lepší možnosti pro využití s více 4K monitory.

Palit GeForce GTX 1650 KalmX 04
Palit GeForce GTX 1650 KalmX

Pro milovníky ticha tedy tato karta bude zajímavou volbou, i když dlužno říci, že nevíme jistě, zda jí třeba nebudou trochu pískat cívky. To u grafik není neobvyklé, takže není zaručená úplně naprostá bezhlučnost. Ovšem proti čemukoli s ventilátory bude provoz tichý.

Také pozor na to, že takováto karta má specifické požadavky na řešení skříně. 75 W je hodně tepla a proto nemůžete čekat, že pasiv bude zvládat držet teplotu nízko i v uzavřené skříni bez průvanu. Jde sice o pasivní chlazení, ale fungovat bude jen tehdy, pokud bude pasiv v průvanu například díky ventilátorům ve skříni a ohřátý vzduch bude odcházet. Nicméně u hodně perforované či úplně otevřené skříně by možná mohlo někdy stačit i přirozené proudění vzduchu.

Palit GeForce GTX 1650 KalmX (fotogalerie)

Je tu pasivní GeForce GTX 1650 od Palitu. Nejrychlejší grafika bez ventilátoru
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95.56%) 9 hlasů

5 KOMENTÁŘE

 1. No vida. Už jsem si říkal, že to Palit s řadou KalmX zabalil. Ještě by své řešení mohli oprášit PowerColor (SCS3), Gigabyte (Silent cell) a Sapphire (Ultimate). Dřív bylo na výběr z pasivních grafik tedy o dost víc. I Radeon 5500 XT by se dal bez problémů uchladit pasivně, kdyby Gigabyte použil chladič z HD 5770 Silent Cell.

 2. A ja si tak hovorím, k čomu je úplne pasívne chladenie vlastne dobre? Čo by sa na hlučnosti zmenilo, ak by tam na jemný ofuk hodili jednu 92-ku, alebo 12-ku zregulovanú na nejaké uzamknuté nízke otáčky, ktoré by sa so záťažou proste nedvíhali. Len by permanentne fúkali jemný vánok medzi rebrá. Hlučnosť stále nulová a teplota na karte aj v celej skrinke o niečo nižšia.

  Na druhej strane, teplota sa dnes všeobecne moc rieši a ľudia prepadajú panike zo 40-50 stupňami na CPU v idle trebárs. Mne je tak úplne fuk akú teplotu ma procesor, či grafika pokial všetko beží, ako ma.

  • Když nevíte, k čemu je to dobré, nejste cílová skupina. Tedy kupte si model s aktivních chlazením. Dělají se i ty hodně tiché modely s pomaloběžnými větráčky, které navrhujete.

   • Ja ale nenapadám tento koncept, len mi akosi uniká myšlienka hnať sa za čiste pasívnym chladením. Chápal by som to v prípade, že by ten pasív bol jednoslotovy a teda do určitých mITX skriniek vhodný, ako jediná možnosť. Väščina chladičov je ale dvojslotova, ako aj tento.
    Obzvlášť mi to príde vtipne, ak ma byt ta karta v nejakom htpc, ktorý je pod telkou pár metrov od sedenia, kde nemôžem byt počuť pomalobezne vetranie.

    A vlastne hej… Bez vetračiku sa do skrinky nedostane toľko prachu. To je určite výhoda. Každý ma nejaké preferencie. Ja som tiež skladal mITX, do ktorej sa vojde len krátka grafika, pretože mi to prišlo super. A ono je super, keď mi skrinka nezaberá pol stolu, ale zároveň mám teraz problém kúpiť novú výkonnejšiu grafiku do 19,5cm. U AMD mám z rady Navi na vyber dokonca 0 možnosti 🙂 Premýšľam o novej skrinke…

    • Někdo chce mít proudění vzduchu v bedně podle svého. Tedy pasivně chlazená grafika nemusí vůbec znamenat kompletně pasivně chlazený celý počítač.
     A někdo chce mít plně pasivní celý počítač. A i k tomu tohle dobře poslouží.
     Já mám doma pasivně chlazený Zotac ZBOX CI327 Nano a je to paráda. Absolutní ticho. Uvažoval jsem, že bych si postavil pasivní i svůj hlavní počítač, ale pak jsem to zavrhl. Bylo by to zbytečně drahé a zbytečně pomalé. Mám ale pochopení pro ty, co po tom touží.