V pražské MHD si už vystačíte jen s mobilem. Aplikace nahradí kartu

0
Praha Vltava
Ilustrační foto (autor: MurderousPass / Pixabay)

Se skoro půlročním zpožděním, ale nakonec přece… Včera konečně vyšla očekávaná aplikace PID Lítačka pro Android (Play Store) a iOS (App Store) ve verzi 3.4.0, která zpřístupňuje dlouhodobé časové kupóny.

Aplikace může nově sloužit jako identifikátor místo klasické Lítačky, platební karty nebo In Karty Českých drah. Doposud šlo v mobilu pouze zkontrolovat platnost kupónu, teď je jeho plnohodnotným nosičem a cestující mohou jezdit pouze s ním. Jen musí dát pozor, aby se jim mobil náhodou nevybil. Pokud se totiž aplikace nastaví jako identifikátor, kartou se již odbavit nepůjde (aby lidé nesdíleli jeden kupón). V aplikaci je ale možné kupóny mezi různými identifikátory přesunovat a identifikátory blokovat.

U revizora se cestující prokazuje vygenerovaným QR kódem. Pokud má platný kupón, ale mobil zapomene, ztratí nebo jej bude mít vybitý, zaplatí pokutu pouze 50 Kč, když se prokáže v doplatkové pokladně do 15 dnů. PID na Twitteru upozorňuje, že pracuje i na možnosti zaplatit pokudu vzdáleně.

PID Lítačka umožňuje nakoupit také jednorázové jízdenky, pomůže najít vhodné spojení, informuje o dostupnosti parkovišť i událostech v dopravě. Velké plány má aplikace i na příští rok. Hlavní novinkou bude intermodální navigace, pomocí níž půjde naplánovat cestu s využitím všech prostředků MHD, aut, sdílených vozidel, kola, taxi nebo pěší.


V pražské MHD si už vystačíte jen s mobilem. Aplikace nahradí kartu
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96.67%) 6 hlas/ů