V pražské MHD si už vystačíte jen s mobilem (aktualizováno)

0

Aktualizováno 12. 2. 2020

Aplikace pro iOS (App Store) už se také dočkala aktualizace a lze v ní nakupovat dlouhodobé kupóny. Výhodou je, že na iPhonech není třeba zadávat údaje platební karty, ale platit lze přímo skrz Apple Pay. Na Androidu bude časem dostupná alternativa ve formě Google Pay.

Naším dlouhodobým cílem je, aby mobilní aplikace PID Lítačka byla úplnou náhradou za plastovou kartičku. Jsem proto rád, že si mohou uživatelé od nynějška pořídit přímo v této mobilní aplikaci kromě jednorázových jízdenek i časové kupóny. Do budoucna plánujeme také informační kampaň přímo na prodejních místech, abychom rozšířili povědomí o výhodách mobilní aplikace. Přijde mi dobré dát lidem možnost, aby nemuseli čekat ve frontách, když si můžou všechno během chvíle zařídit přes chytrý telefon,“ uvedl k nové funkcionalitě primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Těší nás velký zájem cestujících o tuto novinku a jasně se ukazuje, že Pražané na tuto službu čekali, a proto ji neváhali využít od prvního dne od jejího spuštění. I samotná možnost převést si dlouhodobý kupón do mobilní aplikace, kterých máme po dvou měsících provozu registrováno více než 60 000, jen dokazuje, že směr digitalizace, kterým se městská doprava ubírá, je správný,“ doplnil Michal Fišer, generální ředitel společnosti Operátor ICT, která má na starosti provoz a rozvoj regionálního dopravního systému PID Lítačka.

Aktualizováno 11. 2. 2020

Operátor ICT vydává novou verzi PID Lítačky pro Android (Play Store), tentokrát s číselným označením 3.5. Vývojáři opravili nahlášené chyby a přidal jednu velkou novinku – možnost nakupovat dlouhodobé kupóny a spravovat identifikátory přímo v aplikaci místo webu.

Nakupovat lze kupóny s platností 1, 3, 5 a 12 měsíců, uživatelé si v průvodci zatrhnout vyžadovaná pásma a následně zaplatí kartou. Přímá platba přes Google Pay či PayPal není možná.

Původní článek z 2. 12. 2019

Se skoro půlročním zpožděním, ale nakonec přece… Včera konečně vyšla očekávaná aplikace PID Lítačka pro Android (Play Store) a iOS (App Store) ve verzi 3.4.0, která zpřístupňuje dlouhodobé časové kupóny.

Aplikace může nově sloužit jako identifikátor místo klasické Lítačky, platební karty nebo In Karty Českých drah. Doposud šlo v mobilu pouze zkontrolovat platnost kupónu, teď je jeho plnohodnotným nosičem a cestující mohou jezdit pouze s ním. Jen musí dát pozor, aby se jim mobil náhodou nevybil. Pokud se totiž aplikace nastaví jako identifikátor, kartou se již odbavit nepůjde (aby lidé nesdíleli jeden kupón). V aplikaci je ale možné kupóny mezi různými identifikátory přesunovat a identifikátory blokovat.

U revizora se cestující prokazuje vygenerovaným QR kódem. Pokud má platný kupón, ale mobil zapomene, ztratí nebo jej bude mít vybitý, zaplatí pokutu pouze 50 Kč, když se prokáže v doplatkové pokladně do 15 dnů. PID na Twitteru upozorňuje, že pracuje i na možnosti zaplatit pokudu vzdáleně.

PID Lítačka umožňuje nakoupit také jednorázové jízdenky, pomůže najít vhodné spojení, informuje o dostupnosti parkovišť i událostech v dopravě. Velké plány má aplikace i na příští rok. Hlavní novinkou bude intermodální navigace, pomocí níž půjde naplánovat cestu s využitím všech prostředků MHD, aut, sdílených vozidel, kola, taxi nebo pěší.

Zdroj: Operátor ICT

V pražské MHD si už vystačíte jen s mobilem (aktualizováno)
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.14%) 7 hlasů