Placená podpora Windows XP výrazně zlevnila. Nekonečně dlouho podnikům nevydrží

0

Ačkoli někteří říkali, že během dubnové záplatovací úterý vyšly poslední záplaty pro Windows XP, není to tak docela pravda. Jednalo se o bezplatné záplaty. Velké podniky si další podporu zaplatí. Právě tyto ceny Microsoft v reakci na konec bezplatné podpory podstatně snížil. Ačkoli organizace něco ušetří, stále tyto peníze považuji za vyhozené.

Tip: Stávající počítač mi vyhovuje. Zůstávám proto uživatelem Windows XP

I kdyby je firmy věnovaly nákupu nových licencí a počítačů, případně na školení zaměstnanců, dávalo by to pořád lepší smysl než udržovat na přístrojích neperspektivní a oficiálně mrtvé řešení. Zvlášť když se upgradu stejně nevyhnou. Dříve bylo odhaleno, že spoustu peněz za dodatečnou podporu zaplatí vlády některých zemí, včetně Velké Británie.

 

Dalším velkým zákazníkem jsou banky. Zpráva o tom, že velká část bankomatů bude používat nepodporovaný systém, proletěla již loni v létě. Banky nicméně nedokázaly naplánovat včasnou migraci. Některé proto teď platí za další přísun záplat. Bankomaty se pod vlnou útoků ocitly ještě před 8. dubnem. Některé používají zvláštní edici Windows XP Embedded, většina jich ale kupodivu běží na běžných Ikspéčkách.

Jeden kontakt Mary Jo Foley tvrdí, že se nejmenované firmě podařilo snížit cenu dodatečné podpory z 85 milionů na pouhé 3 miliony dolarů. Podle Computerworldu se pak nový strop zastavil na 200–250 dolarech za zařízení. To je mimochodem víc, než kolik stojí nová licence k Windows, resp. jde o srovnatelnou cenu. Základní edici si Microsoft cení kolem 120 dolarů, dražší Pro sahá na 200 dolarů.

Ani placená podpora podnikům nevydrží věčně. Abyste na ni měli nárok, musíte mít rovněž připravený plán migrace, včetně data dokončení.

Zdroj: Computerworld via ZDNet

Ohodnoťte tento článek!