Plány Intelu: po Cannon, Ice a Tiger Lake prý přijde Alder Lake. Patrně první 7nm čip

3

Intel tento podzim vypustil procesory Coffee Lake a někdy kolem přelomu roku by se měly objevit také první 10nm čipy Cannon Lake. Víme o tom, že následujícím pokračováním linie budou procesory Ice Lake, které přinesou novou architekturu CPU jádra, tedy to, co se dřív označovalo „tock“. A loni v lednu prosákla informace, že po Ice Lake přijde jeho stále ještě 10nm refresh neboli „optimalizace“ (tedy něco podobného Kaby Lake), nazvaná Tiger Lake. Dál ale jasno nebylo, tedy přesněji řečeno, nebylo až do této chvíle.

Po Tiger Lake by dle schématu PAO měla přijít již fáze „proces“, tedy přechod na novou výrobní technologii. A to znamená, že onen následník Tiger Lake by měl být prvním už 7nm procesorem Intelu, i když zatím to potvrzené nemáme. Ashraf Eassa, který zjistil už ono kódové označení Tiger Lake, nyní na Twitteru napsal, že dle jeho informací se následující generace bude jmenovat Alder Lake. V překladu tedy „olšové jezero“ (skvělá volba, troufnu si říct).

Aktualizace (5. 12. 2017):

Zdá se, že kódové jméno Alder Lake má potvrzené také Canard PC Hardware. Ten ho podle všeho zveřejnil formou binárního řetězce už v září. Pokud se jeho kód interpretoval jako geohash, odkázal vás na mapě k jezeru Alder Lake. Zdá se, že tato hádanka byla ale na kohokoliv už příliš obtížná, Eassa se údajně jméno dozvěděl nezávisle. To ale na druhou stranu znamená, že máme Alder Lake pravděpodobně potvrzeno už ze dvou zdrojů.

alder-lake-kod-canard-pc-hardware

Nová architektura GPU

Dále toho o Alder Lake zatím kromě jména a možné výroby na 7nm procesu prakticky nic nevíme. Podle Eassy ale údajně v této generaci nastoupí minimálně jedna architektonická změna, a to v GPU. Zatímco Tiger Lake před ním má mít GPU „Gen12“, u Alder Lake má být jeho architektura povýšena na Gen13. Intel zdá se hodlá na grafických jádrech pracovat s rychlou kadencí (což začne u Cannon Lake) a novou architekturu produkovat prakticky každý rok. Čistě z čísel pochopitelně nelze vyčíst, jak velké změny mezi jednotlivými generacemi budou. Je samozřejmě možné, že s vyšší frekvencí budou jednotlivé evoluční kroky méně výrazné. Nicméně Intel chce patrně zvětšit záběr svých GPU a asi do nich také bude víc investovat, takže tempo vývoje by snad mělo zrychlit reálně.

Po stránce jader CPU asi není na místě čekat něco nového, jelikož jde o fázi „tick“ (postaru řečeno), kdy se bude Intel soustředit na nový výrobní proces, ačkoli i u ticků (Penryn, Ivy Bridge, Broadwell) Intel v minulosti někdy zlepšoval výkon (IPC) jader. Toto asi odráží i přidržení se „jezerní“ nomenklatury. Alder Lake by asi mohl být její poslední příslušník. Po něm už totiž zřejmě nastoupí architektura Sapphire Rapids zase s novými jádry. Hovoří se o tom, že Sapphire Rapids bude výrazně překopaná, pokud dokonce ne na zelené louce postavená architektura, nicméně to jsou vesměs neověřené informace, takže je zatím berte s rezervou.

Aktualizace (5. 12. 2017):

Sapphire Rapids nemusí nutně být přímým následníkem Alder Lake. Toto označení by mohlo patřit jen separátní generaci procesorů pro servery, jejíž časové zařazení pak není úplně jasné. Následník Alder Lake v desktopu by tak mohl mít úplně jiné jméno, možná i opět jezerní (Sapphire Lake?).

intel-coffee-lake-core-procesor-lga-1151-1600CPU řady 9000 jsou už Ice Lake. Kompletně 10nm

Možná jste v posledních dnech zaregistrovali v médiích také „informace“ o generaci procesorů (eventuálně) následující po dnešní řadě 8000, zejména o Core i7-9700K, které má mít 8 jader a 16 vláken. Tyto zvěsti se začaly šířit z čínského webu HKEPC. Ačkoliv je dost pravděpodobné, že v následující generaci Intel skutečně jádra přidá, zde pravděpodobně jde jen o spekulace, nikoliv o případ, že by se již z Intelu o těchto čipech dostávaly ven konkrétní zvěsti.

HKEPC například uvádí, že tato CPU jsou „Cannon Lake“, ovšem ve skutečnosti vše svědčí o tom, že Cannon Lake se na desktop nikdy nedostane. Je totiž nahrazen aktuálními čipy Coffee Lake – pokud by se to nestalo, pak by desktopové Cannon Lake bylo uvedeno jako generace 8000, nikoliv generace 9000. Toto číslování již totiž bude patřit rodině Ice Lake. Tvrdí to redaktor webu FanlessTech, jenž údajně už viděl důkaz (patrně nějaký interní dokument Intelu). Navíc má podle něj platit, že v generaci 9000/Ice Lake již budou 10nm úplně všechny procesory, tedy nejen ty mobilní.

Podle FanlessTechu tedy nenastane to, co nyní v generaci 8000, v níž se smíchají nové 10nm čipy (Cannon Lake) a pozdní 14nm křemík (Coffee Lake, Kaby Lake-R). Tudíž to vypadá, že po Coffee Lake už další vlna desktopových CPU Intelu, včetně onoho i7-9700K, konečně bude na 10 nm – respektive na procesu 10nm+. Otázka je jenom, kdy by to mohlo být. Pokud by se Intelu podařilo zachovat roční odstup po Coffee Lake, mohly by tyto čipy být uvedené už v říjnu 2018, ale nevíme, zda bude 10nm proces již připraven. Možné je tudíž také vypuštění na trh třeba až v první polovině roku 2019. Tiger Lake by pak asi měl přijít rok poté a Alder Lake zhruba za dva roky po Ice Lake.

Plány Intelu: po Cannon, Ice a Tiger Lake prý přijde Alder Lake. Patrně první 7nm čip
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

3 KOMENTÁŘE