První informace o platformě AM5: AMD končí s piny, socket bude LGA 1718, bez PCIe 5.0

48

První detaily o socketu AM5 pro budoucí procesory Ryzen: Má 1718 pinů, dvoukanálové paměti DDR5, ale neumí PCI Express 5.0. A je typu LGA bez pinů na CPU.

Už prosáklo leccos o nové platformě Intelu LGA 1700, s kterou přijde do desktopu PCIe 5.0, DDR5 a 10nm procesory Alder Lake. Naproti tomu ale bylo známo velice málo o socketu AM5, tedy nové desktopové platformě, kterou bude kontrovat AMD, protože také socket AM4 by měl být brzy nahrazen novým právě kvůli přechodu na paměti DDR5.

Teď se konečně k této platformě, o které předpokládáme, že se bude jmenovat AM5, objevily podrobnosti. Postaral se o ně leaker ExecutableFix a měly by snad být z interních dokumentů AMD.

Dvoukanálové paměti DDR5

AM5 bude skutečně již používat paměti DDR5, pokud jste tuto logickou věc chtěli mít výslovně potvrzenou. Co ale už dopředu evidentní nebylo, je počet kanálů. Ten ovšem nepřinesl překvapení, které by se asi leckomu líbilo. Platforma zůstane dvoukanálová, takže propustnost pamětí bude zvýšena právě jen použitím rychlejší technologie – ale vzhledem k tomu, že DDR5 má jít na hodně vysoké efektivní takty (víme už o efektivně 7200MHz modulech), je to asi správný přístup, protože přidání třetího nebo dokonce třetího a čtvrtého kanálu by platformu významně prodražilo.

Platforma bude používat nové čipsety (nebo alespoň přeznačené) řady 600. Křemík by teoreticky mohl být převzatý ze starších čipsetů, například z B550 by se mohlo stát B650. Ale není vyloučeno ani to, že do té doby vyjdou zase čipsety nové, obohacené už o funkcionalitu jako je USB 3.2 Gen 2×2 (Superspeed USB 20Gbps) nebo dokonce USB4.

Jen PCIe 4.0, AMD do desktopu PCIe 5.0 nepustí

Jsou zde i zprávy, které vás zklamou. ExecutableFix píše, že platforma AM5 nebude podporovat PCI Express 5.0. Ačkoliv serverové procesory Genoa s architekturou Zen 4 budou PCI Express 5.0 umět, AMD tuto technologii nepustí do desktopové verze (5nm procesorů Ryzen „Raphael“). Ty budou zdá se umět jenom PCI Express 4.0.

Socket AM4 (Zdroj: HWSW)

Na jednu stranu je asi pravda, že grafické karty zatím sotva profitují z PCIe 4.0, takže ten by měl aspoň na pár let stačit, ale Intel již u LGA 1700 a procesorů Alder Lake PCI Express 5.0 podporovat bude, takže zde bude mít AMD aspoň teoretickou nevýhodu. A pokud byste třeba takové PC pak upgradovali o novou kartu ve vzdálenější budoucnosti, může to být i výhoda praktická. Podle leakera by PCIe 5.0 platformu prodražovalo a nevyplatilo by se, takže je možné, že tuto volbu AMD udělalo hlavně kvůli nákladům a cenám desek, socketů a substrátů pro CPU.

PCI Express 5.0 by teoreticky mohla přidat nějaká budoucí generace procesorů (přičemž by ale byly třeba i nové desky), podobně jako byl PCIe 4.0 přidán na socket AM4 v průběhu jeho života. Toto omezení tedy nemusí být pro platformu AM5 úplně definitivní, ale minimálně pro první vlnu desek a CPU bude platit.

Konec pinů na procesoru, socket bude poprvé typu LGA

Velká změna ale bude ve fyzickém provedení socketu a také procesoru. AMD prakticky od roku 2003 drží velmi podobný desktopový socket typu PGA s piny na procesoru. Rozměry se prakticky nezměnily a jen se měnil počet pinů (u AM4 i jejich rozteč a tloušťka). V serverech ovšem AMD už používalo styl LGA, kdy jsou piny v patici desky a procesor má zespodu jen kontaktní plošky, které na piny dosedají. U desktopových procesorů Intel už je tomu také tak víc jak 15 let, od LGA 775 až dodnes.

Platforma AM5 bude mít počet pinů zvýšený na 1718 oproti 1331 pinům u socketu AM4. Dost možná z tohoto důvodu už poprvé také přejde na koncepci LGA. Stejně jako u Intelu budou zespodu procesoru jen plošky, piny budou na základní desce. Také se kvůli tomu změní fyzické provedení, pravděpodobně bude na desce nějaký podobný kovový mechanismus, jako má Intel, jenž bude osazené CPU držet na místě a zajišťovat proti pohybu.

AMD socket AM4 procesory Ryzen 1600
Socket AM4 bude zdá se poslední, kde AMD používalo piny na procesoru

Větší odolnost CPU, vyšší cena a choulostivost desek

Toto bude mít výhody i nevýhody. Jak známo, piny na procesorech AMD je poměrně snadné ohnout, zejména když si nedáte pozor při sundavání chladiče a vyrvete s ním ze socketu i CPU (pokud to nevíte: při sundávání chladiče s ním nejdřív ještě na procesoru vždycky otočte po nebo proti směru hodinových ručiček, tím se odlepí a vyhnete se riziku, že CPU půjde ven s ním). Toto riziko u procesorů Intel není.

Socket LGA 1200 foto Asus ilustrace 1600
Socket LGA 1200 pro procesory Intel. Nějak podobně by mohla vypadat i patice AM5 (Foto: Asus)

Na druhou stranu jsou ale piny v socketu LGA na desce ještě choulostivější a protože nejdou kolmo vzhůru, je při jejich poškození velmi těžké je narovnat. Oproti tomu piny na procesoru se rovnají dobře pomocí mikrotužky, kterou na pin opatrně nasunete (bez tuhy), a dokonce to lze zvládnout i pokud nemáte moc jistou ruku, třesou se vám prsty a tak podobně. Patice typu LGA je údajně celkově dražší než provedení PGA s piny na procesoru, takže by se tímto mohly prodražit základní desky (doufejme, že to nebude víc jak o dejme tomu stokorunu…).

Pravděpodobně budou třeba nové chladiče

ExecutableFix uvádí, že rozměr procesoru bude stejný, tedy 40 × 40 mm, ale jak už bylo řečeno, socket (on to tedy u LGA není doslova socket, ale používáme toto technicky nesprávné označení pro zjednodušení) bude muset být úplně jiný. Z tohoto důvodu je vysoce nejisté, zda budou chladiče pro AM4 kompatibilní, leaker si myslí, že nebudou.

AMD by sice asi mohlo zachovat stejnou rozteč montážních otvorů, ale může se změnit výška horní plochy rozvaděče tepla procesoru nad deskou a mohou se změnit požadované či přípustné přítlaky základny chladiče. Tudíž se raději připravte na to, že kompatibilita s chladiči může být zase přerušena – stejně jako to udělá u socketu LGA 1700 Intel (pokud vám tato zpráva unikla). Výrobci chladičů ovšem budou asi moci vyrobit konverzní kity, s nimiž se budou i starší chladiče dát použít.

Kdy se desky pro platformu AM5 objeví na trhu, není zatím jasné. Nedávno se objevily informace, že by AMD mohlo vydat 5nm procesory Ryzen Raphael s architekturou Zen 4, což bude první generace výkonných CPU na této platformě, až ke konci roku 2022. Ovšem AMD příští rok vydá i 6nm APU Rembrandt se Zenem 3 a jejich desktopová verze by také měla už jít do socketu AM5. Proto by se AM5 desky mohly objevit i dřív. Ale zatím o nich nejsou žádné zprávy, toto je vůbec první. Jejich příchod každopádně nastane až někdy v roce 2022, tedy až po vydání platformy LGA 1700 Intelu.

Roadmapa procesorů AMD sestavená z postupně uniklých výřezů. Ovšem mezitím se zdá se vydávání výkonných procesorů v horním řádku opozdilo proti tomu, jak je časově naznačené v plánu Zdroj: MebiuW/Vegeta, kompilace: Cnews.cz

Galerie: Úniky a roadmapy AMD o APU Cezanne, Van Gogh, Lucienne a Rembrandt a CPU Warhol, Raphael (Ryzen 5000/6000/7000)

Zdroje: ExecutableFix (1, 2, 3)

První informace o platformě AM5: AMD končí s piny, socket bude LGA 1718, bez PCIe 5.0
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.75%) 32 hlasů

48 KOMENTÁŘE

 1. S tím PCI-E je to škoda, tím spíš, že Intel to stihne nasadit o rok dřív. U grafik to bude asi jedno, ale spolu s prvními deskami určitě vyjdou i první SSD těžící z pci-e 5 a tady si AMD zbytečně nechává ujet vlak. V stejné době má vyjít i RDNA3 a bylo by komické, kdyby grafiky AMD pci-e 5 uměly a cpu/desky ne. Můj plán upgradu na Zen4 to nemění, ale trochu mi to kazí ideály.

  • Na druhou stranu, nějakého využití PCIE4 dochází aspoň u SSD až v posledních generacích SSD (poslední 2) a ještě to dost zvyšuje cenu, takže úprk v spotřebním trhu k PCIE5 není třeba. A jako ukazuje AND u konzol, je to spíše o SW než sběrnici.
   Jinak není řečeno, že Threadripper/EPIC na PCIE5 nebude.

  • Intel má podle úniků v Alder Lake PCIe 5.0 ×16 pro GPU a pak PCIe 4.0 ×4 pro SSD (a další linky 4.0 v čipsetu). Tudíž SSD by se muselo zapojit do riseru do slotu ×8/×16 a bylo by to na úkor linek pro GPU.

   Je to trochu paradox, protože mi taky přijde, že SSD by měla být schopná využít PCIe 5.0 dřív než grafiky (takže by se možná vyplatila levnější varianta, že by pro GPU bylo PCIe 4.0 ×16 a pro SSD jedno PCIe 5.0 ×4). Ale možná, že si ty firmy teď řekly, že propustnost SSD nad 7 GB/s (dejme tomu 8-14 GB/s) není pro praktické použití už tak důležitá, jako byl upgrade z těch 3,5 GB/s na 5-7,0 GB/s.

 2. Pohoda, idú klasicky v stopách vyšliapaných plus, mínus Intelom.
  Inak, ludia si málo uvedomujú ako veľa za úspechy v posledných rokoch vďačia hlavne TSMC. Pokiaľ fungovali na vlastných továrňach mali neustále rovnaké problémy ako Intel posledné roky aj keď návrh samotného cpu nebol vôbec zlý.

  • Co tím chcete říct? Snad si nemyslíte, že každej kdo si nakráčí do TSMC má najednou nejlepší procesory..
   Klidně se ujišťujte, že AMD jde po stopách intelu. AMD vůbec nezajímá, v čích stopách jde, chtějí pro svoje procesory optimální výkon a rozhodnutí dělají na základě technických faktů.

   • Čo by bolo, keby bolo 😜
    Bez TSMC by ZEN3 vyrábaný v ich vlastných fabrikách also known as GLOFO na 12nm technológii Samsungu zrejme Intel Skylake/Raketu neporazil.

    „každej kdo si nakráčí do TSMC má najednou nejlepší procesory“
    Práveže to ide ako vidíme u Apple s random cpu na najvyspelejších procesoch TSMC… alebo je tajomstvo v 6x ALU ? 😀

    • Tak to neni o TSMC, ale o lepsim/modernejsim procesu. Nikdo nevi, jak by to dopadlo, kdyby GloFo nemuselo svuj 7nm zariznout. Klidne se mohlo stat, ze by byl parametrove stejny/lepsi nez to u TSMC. Samozejme mohl byt i horsi. Co asi ale muzeme tvrdit je, ze kdyby GloFo 7nm nebyl propadak (neco jako prvni 2 verze Intelova 10nm), tak by dneska melo AMD nejspis vetsi podil na trhu a Intel o neco vice vrasek, nez ma s omezenyma moznostma TSMC.
     🙂

     • Jasné s TSMC som myslel práve tu výhodu v lepšom / modernejšom procese čo dostali v čase keď intel dopadol ako dopadol. Pričom v opačnom garde bola toto dlhé roky jeho výhoda. Dakujte TSMC 😉

      Inak by mi nevadilo ak by súčasná situácia na trhu aj s dlhodobou prognózou nedostatku čipov do budúcna presvedčila arabov zas naliať do GLOFO prachy na moderné procesy a ďalšie FABky ✌

      • Arabaci nejspis udelali dost zasadni chybu, pokud byl to opravdu zarizli jen na zaklade nejakeho kratkodobeho finacniho rozhodnoti. Dneska by byli vysmati na X let dopredu,,

      • tombomino 23.5.2021 at 12:54

       Ano snědí pracháči to dobře pohnojili.

      • Uvědomujete si, že x86_64 je AMD technologie? Takže ve skutečnosti v posledních dvou dekádách jde Intel ve stopách AMD. V opačném případě byste používal x86_32 architekturu a asi šetril na IA64 CPU.

      • jj Intel by určitě nic podobné nevymyslel … uvědomuješ si, jaké hlouposti píšeš Lazare?

      • Řeč je o tom co se stalo, ne co se mohlo stát.

       Proč Intel 64-bitové rozšíření x86 sám nevymyslel (patrně to neměl v úmyslu)? Když s tím přišla konkurence, místo vlastního odlišného návrhu akceptoval ten od amd64 a dohodl se s AMD na vzájemné výměně/licencování technologií (amd64, SSE,..). Což se dá označit za následování AMD, To že pro svou implementaci zvolil mírně dehonestující název EM64T (Enhanced Memory Technology) aby si marketingově nepodkopával svou 64-bitovou vizi (IA64 Intel Achitecture 64, Itanium&) platformu lze v kontextu jejího osudu dnes brát již jen jako úsměvný truc.

      • Ked to vezmeme takto, tak ešte par dekád dozadu Intel vytvoril prvý microprocessor. AMD potom skopčilo v sedemdesiatom piatom INTEL 8080 a od vtedy sa vezú v ich stopách 😂

      • PetebLazar 23.5.2021 at 18:41

       Jo jo historie není jenom modrá ale je tam i dost červené. Není špatné si to čas od času připomenout. Ono se to rádo zapomíná.

      • Vlko 23.5.2021 at 18:59

       Vaše představa o tom jak někdo jde v něčích stopách je dosti úsměvná.

      • Jan Olšan 23.5.2021 at 19:29

       Ano a taky mi to AMD připomnělo nedávno když jsem updatoval drivery grafické karty a něco se mi na tom nelíbilo. Po chvíli to docvaklo instalační obrazovka byla ne červená ale překvapivě zelená.

      • Lazare, ty píšeš, že „64-bitovou vizi (IA64 Intel Achitecture 64, Itanium&) platformu lze v kontextu jejího osudu dnes brát již jen jako úsměvný truc.“ … všude jinde se píše, že AMD vyvíjelo amd64 jako alternativu k intelímu IE … že to se neujalo, na tom přece vůbec nezáleží, možná je to i dobře pro všechny … ale psát, že kdyby nebylo AMD64, dodnes bysme jeli na 16 bitech a jednom jádru … no, nevím … na tvém místě bych to tak neprožíval, nedělá ti to dobře …

      • Nepsal jsem, že IA64 je truc. Psal jsem, že truc je pojmenování EM64T (implementace amd64 Intelem) a pokud mne zrak neklame nepsal jsem nic o 16-bitech a jednojádru. Doufám, že většina můj text pochopila tak jak byl zamýšlen.

       Pozn. První vícejádrový x86 CPU snad byl Opteron od AMD.

  • A co myslíte tímhle? „stopách vyšliapaných plus, mínus Intelom“. Myslím si, že situace se otočila a právě Intel se naštěstí inspiroval u AMD. Kdyby tak neučinil tak by to bylo pro nás všechny zákazníky hodně zlé.

    • Vlko, ty jsi chytrý jako radio. Asi stanice „Radio Jerevan“ 😂 „Ked to vezmeme takto, tak ešte par dekád dozadu Intel vytvoril prvý microprocessor……“ Hej? Naozaj? Maďarsky nerozumím, ale Ma biztosan nem ettél. Farkas, hiányzik a juh. A příště prosím použij to, co máš na krku, aby ti do něj nepršelo, a nepiš takové 3,14čoviny…..

 3. Tak PCIe 5 nevadí. GPU ani SSD to nevyuzijí a ani to nevypada, ze v budoucnu bude PCIe 4 pro tyto komponenty brzdou.

  DDR5 je uz nutny zaklad.

  Snad ta konektivita bude dobra a konecne se prosadi USB 4 nebo aspon verze 2×2. Intel ma svuj Thunderbold.

  Pozor na pomalu se rozjizdejici Intel.

  • tak z DDR5 budou zatím těžit nejvíc integrované grafiky. Jinak, je to ohromný pokrok v frekvencích a latence mají zůstat víceméně stejné. Jen trochu zamrzí že sotva se jeden dohrabe do 3,6Ghz modulů už jsou na dohled mnohem rychlejší…
   Se SSD rovněž, sotva jsem pořídil první pcie4 gen. tak už do obchodů mířila druhá.

 4. Tak to je pro mne zklamáním ta nepodpora pcie 5. Na AMD se mi líbilo, že neměnilo sokety jak fusakle. Tahle nepodpora i když je nyní pcie 5 prakticky nevyužitelná nahrává další „výměně ponožek“ navíc. Bohužel ne jenom v tomhle nám AMD Intelovatí.

  • AM4 taky začínalo s PCIe 3 a končilo se čtyřkou. AM5 klidně může mít PCIe 5 se Zen 5. Dnes to na desktopech nic nepřináší, PCIe 4 aspoň umožňuje vyrábět levné grafiky jen s osmi linkami bez vlivu na výkon. Rozdíl ve výkonu grafik na PCIe 3 a 4 je 1-2%, na hranici chyby měření. Nejrychlejší SSD už zase nezvládají dnešní procesory.

     • No a přesně to je ono co píšete „proc hned menit desku?“ Právě kvůli tomu, že AMD zaplevelí trh pcie4 řešením bude pro mnohé uživatele vynucená investice do nové desky s pcie5 důvodem proč budou kupovat levnější pcie4 desky. Díky tomu ani trhu nebude tak veliká poptávka po pcie5 periferiích.

      Prostě z mého úhlu pohledu to je chyba. Zpozdí to vývoj.

      • A co kdyz je treba implementace PCIe 4 vs 5 treba prodrazi reseni (placnu) o 10-20%?
       Zatim nenaplnuje svuj potencial an PCIe4. PCIe3 neni dokonce ani nejakou brzdou a v mainstreamu je prinos PCI4 vs 3 principielne nerozpoznatelny.
       Zpozdi to vyvoj..nejaky argument se da vzdycky najit 🙂

      • Osobně když upgraduji PC, tak vyberu procesor, k němu nejlevnější vyhovující desku a paměti. Tyhle věci měním pokaždé a nějaké generace motherboardů mě netankují, neřeším, jestli deska podporuje o dvě generace novější procesor a co s ní proto nebude k dispozici za funkce…

      • tombomino 23.5.2021 at 13:48

       Raději sei předem připlatím 10 až 20 procent než později plných 100 procent. Nebo si počkám až bude lepší sběrnice. Ale každý to vidí jinak.

       Nejvíc mi ale vadí to zpomalení nástupu pcie5 pod taktovkou AMD.

      • Pety 23.5.2021 at 14:35

       To jsme na tom podobně. Před tím než se rozhodnu stavět tak když je na spadnutí nová sběrnice, nový paměťový standard, nová architektura procesoru nebo grafiky, nový výrobní proces pak čekám. A taky když jsou zvěrstva jako kryptoměny či něco podobného.

       Postavit si počítač je pro mne aby to pomalu zastarávalo a zbytečně finančně nekrvácet.

      • To DedekHrib:

       Co konkretne ti na tom vadi?
       PCIe 4.0 je tu velmi kratko a v PC segmente nejde poriadne vyuzit. AJ pri SSD je PCIe 4.0 dobre len do benchmarkov.
       PCIe 4.0 bude v PC dostacujuca este peknych par rokov. Skor ta zostava moralne zostarne ako by ti PCIe 4.0 nestacilo.

       Tiez sa tymto AMD vyhne riziku zavadzania viacerych novinek naraz.
       Ja chystam kupit AMD APU s „len“ PCIe 3.0. Externu GK tam asi nikdy nestrcim(ak ano, tak urcite nic take, co bi ju brzdilo) a ani buducemu SSD to nebude vadit. Nechystam sa mat prazdne SSD a nahanat na nom SLC cache rychlosti. Pri relanom pouziti bude rozdiel 0.
       Pozri si co dnes zvladaju spickove SSD po zaplneni SLC cache.

       Uvedenie PCIe 5.0 by bolo dobre pre marketing, pre nic ine. A stalo by to peniaze navyse na oboch stranach.

       Za mna dobry krok AMD.

      • odb 23.5.2021 at 19:27

       Budu se opakovat. Ano i když máte v mnohém pravdu tak tohle se mi nelíbí:
       1. AMD tím brzdí rozvoj pcie5
       2. je pcie4 handicap proti připravované pcie5. Zbytečně si takto kazí tuto platformu. Nyní když je AMD na koni mohlo tenhle cirkus odložit a vydat to s pcie5. Počítám hlavně u disků to asi bude chybět.

       Ano je to „dobry krok AMD“ ale mohl být lepší.

      • Kdyz pisete neco o tom, ze si kupujete nejlevnejsi ‚suitable‘ desku a zaroven pisete, ze PCIe5 je chyba, i presto ze Vam tu „levnou desku“ prodrazi, tak to na mne pusobi trochu jako protimluv.
       Nicmene v tomto konretnim pripade PCIe5 vs 4 nesouhlasim, ze je to brzda a jeste nekolik let ani nebude. Samozrejme vzhledem k platforme, o ktere se bavime.

      • Z hlediska výkonu (hlavně udržitelného trvalého zápisu) v současnosti dávám přednost 4x 3.0 (MLC 2-bit) před 4x 4.0 (TLC 3-bit a horší). Jen je škoda, že v comsumer třídě to nepřesáhlo kapacitu 1TB (Samsung 970 Pro).

       Rychlost linek není vše, pokud by například AM5 platformě přidali 4 až 8 4.0 linek z CPU bral bych to jako víc než dostatečnou kompenzaci za chybějící 5.0.

      • tombomino 24.5.2021 at 11:13

       To jsme si nerozuměli. Pro mne je nejvýhodnější deska i taková která mi nejdéle vydrží. Ne taková kterou mohu koupit v daný okamžik za nejnižší cenu. Chápu to jak klasický business case Jak dlouho předmět budu používat a kolik mě bude stát její roční provoz (takový zjednodušený CAPEX a OPEX).

       Je to brzda pcie5 protože ti lidé která tuto základní desku s pcie4 budou kupovat si k ní budou pořizovat automaticky i pcie4 periferie i když budou k dispozici pcie5. Je to podle mne od AMD krátkozraké.

      • No nevím, každý má svůj názor. Za mne je to celkem logické… Kolik dnešních periferií dokáže naplno využít PCIe4? Naprosté minimum !!!!! Spíše bych řekl, že“na plno“ to ještě neumí v desktopu žádná periferie a ani se tomu nepřibliżuje. Ano, jsou výjimky, kterým již je PCIe3 těsnější, ale je jich jako šafránu. A konkrétné současné GK z toho zatím těżí naprosto minimálně! Tak proč nasazovat PCIe5? To jako, že si budeme poměřovat pindíky??? V příštích cca pěti letech nebude pro „herní“ PC rychlejší sběrnice potřeba, a pouze kvůli „pindíkům“ vše zdražovat ??? To je hovadina!!!!!!

  • zbytečně by to prodražovalo nyní desky bez nějakého reálného efektu, ty výkony pcie-5 jsou už v profi-poloprofi segmentu, jako masovka – mainstream to nemá význam. Už tak ceny od X370 brutálně vzrostly – kupoval jsem Prime X370 za 2500,- potom Prime X470 za 4500 a Prime X570 už je přes šest tisíc… Takto bysme se mohli dostat s pcie-5 na slušnější desku této třídy někam na 8-9 tisíc. Tedy AMD správně odhadli že takový skok už by mnoho zákazníků neskouslo, navíc kvůli funkcionalitě která v době vydání má využití tak pro jednotky procent kupujících.

   • Jistě že to bude dražší ale ale efekt se dostaví později a prodlouží to díky pcie5 životnost boardu. Takto AMD utrží mnohem, více když lidi co budou v budoucnu potřebovat pcie5 si budou muset koupit celou základní desku. AMD Intelovatí.

    • Ja byt Vami, tak bych se napred zkusil zamyslet nad tim, v cem Vas to bude v REALITE opravdu omezovat, aby jste si k vuli tomu potreboval koupit novy board. Pokud na to dokazete odpovedet ok, v opacnem pripade je to jen teoretizovani, co by kdyby.

    • DedekHrib 24.5.2021 at 8:10
     Spekulovat můžeme o lecčems, ale na opravdové důvody bychom se měli zeptat inženýrů výrobců desek. Dokážu si představit, že najet s PCIe 5.0 deskami hned první den launche, kdy se často ještě několik týdnů ladí FW, by mohl být problém. U high-end desek se také používají PCIe opakovače. Jsou na trhu (a v dostatečném množství) takové, které zvládají PCIe 5.0?