Cnews FM: Toxicita diskuzí. Dá se na síti ještě debatovat? [podcast]

Nemoderované diskuze na sociálních sítích nebo webech nám dávají možnost se vyjádřit, často si při tom ale nebereme servítky, zapomínáme argumentovat a věcně diskutovat.

6
Ilustrační foto (foto: rawpixel.com / Pexels / upravil: Petr Urban
Ilustrační foto (foto: rawpixel.com / Pexels / upravil: Petr Urban

Na internetu se denně projevují miliony lidí. Diskuze se ale zvrhávají do různých podob – až po vulgární a argumentačně nepodložené potyčky. Baví nás diskuze? Kam směřují? Chodíme sami aktivně diskutovat? V čem je naše role problematická? Jak se nás dotýká dehumanizovanost diskuzí? Měly by být diskuze omezené? Na tyto a podobné otázky se snažíme najít odpověď v novém díle podcastu Cnews FM.

Tento pořad si můžete stáhnout také ve formátu MP3 (49 MB).

Minulý díl Cnews FMNové konzole, debakl Intelu a zlý Google

Cnews FM: Toxicita diskuzí. Dá se na síti ještě debatovat? [podcast]
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 14 hlas/ů

6 KOMENTÁŘE

 1. většina lidí diskutuje normálně, jenže pak se vyskytnou “profesionální” rozvraceči a odvaděči od tématů a bohužel hodně diskutérů se jimi nechává zavléci do žabomyších sporů. Na takové vůbec nereagovat a nevšímat si ikdyž je to mnohdy těžké když začnou přecházet do osobní útočné roviny. Je s podivem že jim tolik lidí skáče na stále stejný špek když už mnohdy přezdívka napoví že nepůjde o obvyklého diskutéra ale spíše o provokatéra jehož jediným cílem je zvrácení diskuse do osobních útoků a udržování rozhádanosti. Na technických webech jako je ehw se tento jev prakticky nevyskytuje, ale kde jsou zprávy co jen trochu zavání politikou se okamžitě tito trollové vyskytnou v jakoukoli denní či noční dobu a většinou se jim daří. Jakmile se objeví i ty nejprofláklejší přezdívky tak je to prakticky záruka že diskuse se zahltí spoustou výkřiků a celá půjde “do kopru”. Možná by to byl zajímavý námět pro psychology jak je možné že se tolik lidí nechá evidentním provokatérem rychle strhnout.

 2. I když s Vámi často nesouhlasím, tento formát sdělení myšlenek se mi líbí a chválím Vás za to. Rád bych s Vámi některé věci prodiskutoval “facetoface”, ale vím, že to asi není možné. Přesto děkuji a doufám, že ta svoboda Vašeho vyjadřování ještě nějaký čas vydrží (kvůli vlastní zkušenosti ale jsem pesimista) a třeba to někdy vyjde (a třeba ne).
  B.

 3. Podcast jsem zatím neslyšel, napravím, tzn. píšu k článku v tomto případu podcastu o kterém nic nevím :-); zrovna v pátek jsem se setkal se svým obvyklým problémem, zadám dotaz do Google a vypadne mi příbuzný dotaz na Z**e.cz tazatel položil dotaz na admin oprávnění na portable aplikací na služebním PC, můj problém byl podobný ovšem s tím že jako IT pracovník mám trošku jiné možnosti k řešení; neuvěřitelně mne mrzelo že celá debata u tématu byla z 90% co si to uživatel vůbec dovoluje na služebním PC, ale k položenému dotazu minimum informací.
  Nakonec jsem skončil na zahraničních fórech a opět se mi potvrdilo že české diskuze slouží jen na zvětšování penisů a poprsí.

  • Jako “IT pracovník” bys měl mít právní minimum ohledně autorských práv a jejich porušování, stejně tak bys měl znát základní bezpečnostní pravidla ohledně cizího/neprověřeného softwaru.

   Je smutné, že lidi jako jsi ty, si dovolí tvrdit, že pracují v IT.

 4. Podcast jsem si poslechl celý. Je to asi tak třetí, který jsem si od vás poslechl a možná zase na dlouho poslední. Je to hodně dlouhé na to jakou informační hodnotu to má. Přijde mi, že tomu chybí nějaký moderátor a směr vpřed, ale možná to plně vyhovuje formě podcastu, to nevím, moc to nevyužívám. Hodně se opakujete, neustále se vracíte a jedno téma, které se dá vyždímat tak za 15-20 minut je natažené na hodinu. Problém tykání a vykání, vulgarity, trollení, grammar nazi, zákon překračující příspěvky, cenzura. Mít takhle pár témat, ke každému se vyjádřit a jít k dalšímu Místo toho řešíte, kdo je jak tolerantní, jak to koho z vás zasahuje, kdo z vás brečí v koutě, několikrát zmiňujete jak je hrozné, že jsou tábory, které se v diskuzi jen jdou hádat, aniž by článek skoro četli.

  Samy mluvíte vulgárně, ale skoro se shodnete, že slušný příspěvek o ničem je lepší, než vulgární ale k věci. Řešíte, že v diskuzi reaguje nějaké nižší procento čtenářů, ale nezmíníte, že máte i nějaké hlasování, které je taky minimálně využíváno, takže vážně více lidí komentovat nedonutíte, ne nad obyčejnými informacemi. To samé s chválou, pokud vydáte dva odstavce o nějaké novince apod. to má prostě každý druhý podobný web. Co jsem viděl chválu, tak bývá za větší práci, články, které hodně obsáhle a odborně rozebírají zajímavé téma a přesto pochopitelné pro širší publikum. Vám musí stačit chvála ve formě návštěvnosti.

  Určitá toxicita bude vždy, a pokud se to bude vice cenzurovat budou na to lidé poukazovat ještě víc, “no jo, já bych něco řekl, ale to by mě zablokovali”. Celkem se mi líbí systém hodnocení příspěvků a upozadění těch, které jsou mínusované, s tím, že pokud někdo bude rozdávat jen minusy, bude sám potrestán. Je to složitější, ale nemusí na to být dvacet zákonů s bonzováním státu a ratingu obyvatelstva jako za komunistů. Stačí se podívat jak to má vymyšlené třeba platforma stackoverflow a podobné. Ale na cnews je to samozřejmě zbytečné.

  Co se týče genderové úchylky jednoho z vás, nebo možná i více z vás (neřeším autora článků). Pochopím ještě “programátoři a programátorky” “designeři a designerky” ale chce se mi blít z “uživatelé a uživatelky” “admini a adminky” apod. jestli v tom nevidíte rozdíl, tak je mi za vás trochu smutno. Uživatel, admin apod. jsou obecná označení osob nebo skupin bez ohledu na to, co mají mezi nohama. Programátor je už profese jako třeba policista, prodavač, učitel a tak má své ženské označení. Nebo snad budete genderovat i klíče? Pan klíč a paní klíčová pro ssh spojení…. Pan monitor a paní monitorová v dohledovém centru…. Mluvili jste o tom, že snad ani nechcete nějaký kodex na diskusi a raději použijete rozum, tak ho používejte prosím.

  Nejedná se o hejt, jen můj názor a prostě jako každý druhý, i vy jste dost často pokrytci. Jestli jsem něco interpretoval jinak,než to bylo zamýšleno tak se omlouvám.

 5. IMHO kvalita diskuzí reflektuje kvalitu okolního obsahu, který najdete na daných stránkách.
  Nikdo asi nečeká, že diskuze na Zive, Novinky, TN apod. budou mít jinou úroveň než odpadní stoka.
  Pokud se podívám na Anadtech, Techspot, Liliputing apod. nepřijde mi, že by měly s agresivitou diskutujících nějaké vážné problémy.
  Kvalitní obsah nejspíš přitahuje kvalitní diskuzi.