Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku

10
Zdroj: ExtraHardware

Při pohledu do obchodů se může zdát, že se už možná trochu zklidňuje krize v oblasti grafických karet, kterou pro běžné zákazníky rozpoutali těžaři kryptoměn. Ti od druhého čtvrtletí masivně skupovali hlavně mainstreamové grafiky jako Radeony RX 580/570, GeForce GTX 1060 a GTX 1070 a způsobovali jejich nedostupnost či zvyšovali ceny. U zmíněných Radeonů se právě situace zřejmě začíná lepšit, i když se stále neprodávají za doporučené ceny. Není ale jisté, zda je již důvod k nějakým oslavám, podle samotných výrobců grafických karet totiž mánie ještě u konce není.

Pokud říkáme „výrobci grafik“, znamená to zde společnosti stavějící samotné karty, tedy například Sapphire, Evga, MSI, Asus, Gigabyte, Zotac nebo TUL (firma stojící za značkou PowerColor). Tyto firmy údajně počítají spíše s déle trvajícím pokračováním současné vlny a přizpůsobily mu své plány, tvrdí teď na základě informací od zdrojů z tchajwanského počítačového průmyslu web DigiTimes.

Podle DigiTimes výrobci zvýšili objednávky GPU jak od Nvidie, tak od AMD (těží se na obou značkách). Momentálně se údajně neobávají toho, že by bublina měla co nevidět prasknout, jelikož ceny kryptoměn stále stoupají (Bitcoinu, ale i Etherea), a to i přes to, že se proti nim nedávno obrátily vlády v Číne nebo Rusku. To by mělo znamenat, že firmy grafiky stále ještě vyrábějí zvýšeným tempem a patrně stále produkují také speciální těžní modely. Ze zvýšené spotřeby čipů GPU by měly finančně těžit také AMD a Nvidia.

Demo těžení s osmi GPU na desce ASRock H110 Pro BTC+
Demo těžení s osmi GPU na desce ASRock H110 Pro BTC+

Výrobci silně profitovali

Firmám vyrábějícím grafické karty těžní mánie podle DigiTimes výrazně pomohla. Společnosti Sapphire a TUL (které vyrábějí pouze Radeony, nikoliv karty GeForce) se prý díky vysokému zájmu a z toho plynoucím tržbám dostaly ze ztráty a vytvořily už v druhém čtvrtletí zisky. Také firmy MSI a Gigabyte údajně z těžení profitovaly výrazným nárůstem tržeb. V případě Gigabyte dokonce prý tento byznys podle zdrojů DigiTimes vedl k tomu, že firma zaznamenala vyšší zisk z prodeje grafických karet, než jaký měla z prodeje základních desek, poprvé v historii.

DigiTimes uvádí, že příležitost v hornickém segmentu některé firmy začaly ždímat hodně rychle, zatímco jiné byly opatrnější, patrně v obavě, aby nešlo jen o krátkodobou přeháňku jako v roce 2013. Mezi agresivními „prodejci krumpáčů zlatokopům“ byly dle zdrojů tohoto webu zejména Gigabyte, MSI, TUL, Colorful a Galaxy. Naopak Asus byl ze začátku nedůvěřivý. I tato firma se ale už údajně rozhodla aktivněji zapojit, což zřejmě znamená prodeje karet přímo provozovatelům farem a nabízení speciálních báňských modelů. Během třetího čtvrtletí už i Asus údajně také zaznamenával vyšší prodeje plynoucí od těžařů.

Asus: dobývání bude „in“ minimálně do konce roku

Co z toho plyne pro nás, prosté zákazníky? Firmy vyrábějící grafiky mají o stavu trhu asi nejlepší přehled, jelikož přímo znají objem objednávek přicházejících z distribuce a směřování jejich trendu. Tudíž bychom asi jejich prognóze měli dát určitou váhu. Mají-li pravdu, pak asi v nejbližších dnech a týdnech nepřijde zlom a radikální „prasknutí bubliny“, které by ceny grafik rychle snížilo. Například zmiňovaný Asus prý očekává, že těžení bude populární minimálně do konce letošního roku.

Na druhou stranu by alespoň mělo být pozitivní to, že výrobci zůstávají optimističtí a nesnižují preventivně výrobu v obavě z „kryptokrachu“. Pokud totiž objem výroby zůstane vysoký, mělo by to postupně potlačovat nerovnováhu trhu a snižovat ceny, kdežto přiškrcení výroby by nedostatek zhoršilo a grafiky zdražilo.

Ohodnoťte tento článek!

10 KOMENTÁŘE

 1. Bude to zajímavé číslo z celosvětového hlediska. Já mám osobně jeden malý rig s 6x GTX 1070, ale na FB jsem ve skupině ethereum a tam je cca 3300 členů a každý tam má od 3xGPU až třeba po 50GPU. Né každý je na tom fóru a spousta těch znalejších těžby tam vůbec nebude. v ČR to odhaduji tak na cca 50 000+ grafik, které jedou na těžbě. celosvětově to bude v 10tkách miliónů kusů. Takovéto farmy viz tento odkaz https://www.youtube.com/watch?v=NFK4u8wx4A8 nejsou žádnou vyjímkou a jsou i daleko větší.

 2. Než tu opět někdo neznalý začne vypisovat nesmysly o vzrůstající obtížnosti těžení Etherea atd a že jeho těžba končí apod… :
  Ethereum bez problému prošlo před čtyřmi dny forkem do Metropolis Byzantium éry. Difficulty bomb byla tímto na rok odložena. Obtížnost těžení Etherea se snížila o cca 25% a o tuto hodnotu se zvedla výnosnost. Na této úrovni rok zůstane a měnit se bude jen přírůstky/úbytky minerů, které jsou momentálně minimální a na obtížnosti prakticky neznatelné.

  • Vcelku s Váma souhlasím a pan Maťko je trochu mimo mísu. Mě se celý rig do koruny (včetně elektřiny) zaplatí někde kolem května 2018 a v tu chvíli i kdybych to hodil do šrotu, nebo z okna, tak budu na nule (nic netratím). Tím pádem karty i kdybych prodal jen za 6000,- kus (a to je prodám za víc), tak budu minimálně cca 40 000,- v plusu čistý zisk.

   • @SirTiesto tak do kedy do pana to bude u nás výhodné ?
    Mám to akože chápať tak že ešte +/- minimálne rok sa bude veselo ťažiť – minimálne to Ethereum ?

    Možno píšem „mimo mísu“ ale tu vážne z 10 článkov hovoria 4 tak, 4onak a 2 sú uprostred – a vážne nechcem akby kamoš kúpil 1050Ti za 150€ a o pol roka boli bazáry plné RX4/5xx od 150€…

    Nebudú ?

    • Maťko je to jak jsem psal. Pokud někdo má svůj plán a toho se drží, tak minimálně další rok nic prodávat nebude. Ale někdo kdo se tolik neorientuje (a že těch lidí je taky spoustu) tak se možná nyní lekl klesajících profitů a rigy prodává. Každopádně nové grafiky by měly být určitě lépe dostupné, ale nějaký velký výprodej použitých grafik bych nečekal.

     SirTiesto: pokud můžu poradit, tak Eth neprodávej. Příští jaro je můj odhad 500$ a po přechodu na Casper (přelom 18/19?) začne být po Eth hlad, protože jeho těžba skončí, což nakopne poptávku. Je to deflační měna… cena půjde nad 1000$

 3. A teraz babo raď !
  Kamoš príde po 24-25tom z brigády, chce nové GPU na hranie GTA V, CPU ma i5 2400@3,2Ghz, 1600x900pix LCD, stará GPU je 1GB HD7850.

  +/- plán je kúpiť GTX 1050 Ti AERO ITX 4G OCV1@145€ – spotreba, cena, výkon konkrétne v GTA V a fakt že má 4GB oproti už ozaj obmedzujúcim 1GB v 7850ke + kamoš mal možnosť hrať dokonca v 1080p na 1050Ti GTAčko a vyjadril spokojnosť. (+ napr. HW unboxed prekonala 1050Ti 3gigovú HD7950 o 20% v priemere 8hier takže z 7850ky to bude ozaj skok.)

  Ale… troška ma se*e že až za snáť niekoľko mesiacov bude už minimálne v našich končinách ťaženie coinov na grafikách proste nevýhodné a začne sa priam šialenstvo na bazároch tak za 150€ budú lietať používané RX470-480-570 4GB a to by bola netaká grafika za tie €€€. Ono, neviem, možno je to len súčastná anomália ale čo si všímam SK Bazoš tak stále viac sa objavujú na predaj horové rigy či GPU z ťaženia a za stále „normálnejšie“ ceny…