Manipulace s Bitcoinem. Růst ze 150 na 1000 dolarů mohl způsobit jediný člověk

12
Bitcoin
Bitcoin (zdroj: Michael Wuensch / Pixabay)

Čtveřice vědců z americké Univerzity v Tulze a izraelské Univerzity v Tel Avivu publikovalo v časopise Journal of Monetary Economics zprávu nazvanou Cenová manipulace v bitcoinovém ekosystému (volně je k přečtení zde v PDF). Z dat několikrát hacknuté a dnes již zkrachovalé burzy Mt. Gox se snažili vypátrat, co stálo za prudkým nárůstem ceny první kryptoměny během roku 2013.

 

Markus a Willy

V uniklé databázi objevili dvě záhady, které spolu pravděpodobně souvisí. Jeden účet (pojmenovali jej jako Markus) dokázal 14. února do 27. září 2013 neoprávněně získat 335 898 bitconů. Aktivní byl jen 33 dní z 225, pak se odmlčel. Markusovi se zjevně podařilo obelstít transakční systém, takže od ostatních uživatelů získal BTC, ale od něj nikdo žádné peníze neviděl, ani neplatil transakční poplatky.

Od 27. září 2013 (ani ne osm hodin po odmlčení Markuse) pak 50 dní řádilo 49 různých účtů souhrnně nazvaných Willy. Měly jedno společné. Vždy nakoupily BTC v hodnotě 2,5 milionu dolarů, odmlčely se, byl založen další účet, který opět nakoupil za 2,5 milionu atd. BTC se na účty připsaly, prodávající ale peníze neviděli. Willy celkově získal 268 132 BTC. Souhrnně jde o více než 600 000 neoprávněně získaných bitcoinů. Mt. Gox po vyhlášení bankrotu oznámil, že hackeři burzu připravili o 650 000 bitcoinů. Asi to není náhoda.

Růst ceny Bitcoinu během řádění Markuse a Willyho
Růst ceny Bitcoinu během řádění Markuse a Willyho

V době, kdy na Mt. Goxu řádili boti nazvaní Markus a Willy, cena za jeden bitcoin stoupla ze 150 na 1000 dolarů. Vědci zjistili, že během dní, kdy byli boti aktivní, cena šplhala nahoru, zatímco jindy spíš stagnovala nebo i klesala. Aktivita botů tvořila 20 % denních objemů transakcí na Mt. Goxu. Burza se navenek tvářila, že je vše v pořádku. Poptávka po BTC zvyšovala cenu kryptoměny.

Mt. Gox spolu s Bitstampem, Bitfinexem a Btc-e patřil mezi čtyři největší bitcoinové burzy, takže Willy s Markusem měli na svědomí až 12 % denních transakcí. Způsobili tím globální obchodní horečku.

Stojí za tím Mark Karpeles?

Aktivitu druhého z botů popsal už v roce 2014 tzv. Willy Report. Ale ani on, ani současná zpráva pořád nemají jasno, kdo byl tím člověkem v pozadí nebo kde skončily ukradené bitcoiny. Podezření padá na samotného Marka Karpelese, šéfa Mt. Goxu. Hacknout vlastní službu je nepochybně jednodušší. Willy navíc obchodoval i v době, kdy byla burza pro veřejnost zavřená. Několik různých cest (například časy transakcí) pak vedlo do Japonska, kde Karpeles působil.

Mohl k tomu mít i důvod. Podle firmy WizSec byl Mt. Gox hacknut již dříve v letech 2011–2012 mohla burza přijít o 300 000 až 800 000 BTC. Zamlčením této skutečnosti a následným okradením nových uživatelů by se naplnilo klasické pyramidové/Ponziho schéma. Mt. Gox mohl dál žít a vydělávat na poplatcích. A ještě královsky vydělal díky skoro desetinásobnému zhodnocení BTC. Drobné obchody burza zvládala vyplácet, ale kdyby najednou chtěli peníze vybrat všichni, bude problém. Anebo kdyby se podvod provalil…

K hackování a krádežím BTC (nebo jiných kryptoměn) dochází stále. NiceHash na konci roku 2017 přišel o téměř 5000 BTC, které v tu dobu měly cenu asi 1,5 miliardy korun. Ochrana je jednoduchá. Uživatelé nesmějí nechávat kryptoměny v online peněženkách, nad kterými nemají kontrolu, ale vše mít uloženo lokálně.

Manipulace s Bitcoinem. Růst ze 150 na 1000 dolarů mohl způsobit jediný člověk
Ohodnoťte tento článek!
1 (20%) 1 hlas

12 KOMENTÁŘE

 1. Kupující nezaplatila nikdo se po tím nepídí? Žádná žaloba? Když směňuji, musím naskenovat nějaký doklad totžnosti, nikdo po tom nejde? K čemu jsou nkoupené Bitcoiny, které se dále neprodávají? Není to jen hoax? Jak může někdo převést coiny aniž by mu je někdo proplatil? To je prostě jen snaha o to znedůvěrihodnit Bitcoin. Cena bitcoinu neroste, je pořád stejná, to jn ostatní měny jsou v těžké inflaci.

  • Úplně přesně do toho nikdo veřejně neuvidí, protože to, co se naoko odehrávalo v systému Mt. Goxu se samozřejmě nepromítlo do blockchainu. Manipulovat se mohlo s BTC uloženými v peněženkách, jejichž uživatelé ani nechtěli prodávat a ani nevěděli, že o něco přišli.

   Pokud šlo o hack, vyřešil by se problém s ověřením účtů. Do fiat měny se ani nemuselo převádět, nakonec mohly ty BTC skončit utopené v nekonečném kolotoči BTC peněženek, případně být převedené do jiných kryptoměn. V tom roce 2013 to bylo všechno ještě velká divočina.

   Hoax to podle mě nebude, minimálněn na toho Willyho už přišly dvě skupiny. Tahle práce byla publikována ve vědeckém časopise, takže musela projít recenzním řízením. Důvěry v bitcoin to také neohrozí, vždyť už se dostal zpátky nahoru a celý ekosystém je bezpečnější. Chybuje jen lidský faktor.

   Ale jak uvádím i v článku, skutečnou (celou) pravdu se možná nikdy nedozvíme.

     • kdybych skoupil na začátku co bylo tak mám dneska 250 milionů Kč… Nikde není napsané, že život je fér. Podívej se, strkám tam peníze, které nepotřebuji, jsou to jen drobné, když to vyjde, tak si za to něco koupím, když né – svět se nezboří. Lepší než to rvát Kalouskovi do chřtánu nebo EU, nebo neoprávněným požíračům sociálních dávek všech barev pleti a národností apod…

     • Jo, neustále se všude objevují v diskuzích lidé, jak nechutné peníze vydělali… zkrátka všichni vydělávají, za pár let tu budeme všichni jezdit ve Ferrari a žít ve vilách, aneb jak kryptoměny zázračně spasily lidstvo před chudobou, všichni budeme milionáři. Jednou snad aplikací Bitcoinu půjde vyléčit i jakoukoliv nemoc.

     • Crho, kdybys koupil na zacatku, tak mas dneska leda miliony *coinu, jakmile vy ses to pokusil smenit za dolary, cena zacne s kazdym dalsim *coinem klesat az k nule.
      A o to jde, hraci s *coiny maji hromady *coinu v milionech dolaru, ale jen tehdy pokud ty *coiny nikdy za dolary nesmeni. 😀

     • sidey, však právě teď se někdo snaží prodávat postupně, a měny padaj … takové ty zavádějící grafy, že nálada obchodníků je 80% v zeleném, čili kupoující … ano, ale kupují zlomky coiny, prodávají celé … vymyslel to borec, přidalo se pár dalších, ti se napakují, zbytek prodělá …

 2. gogo1963: Alza bitcoiny neprijima, uz jsem to tu vysvetloval nekolikrat. Clovek jde na web Alzy a chce zaplatit bitcoiny, Alza ho presmeruje na obchodnika s bitcoiny, tomu zaplati v BTC a obchodnik odesle Alze CZK (mozna je to v EUR), Alza potvrdi objednavku. Marketingove Alza prijima bitcony. 🙂