90letý senior zaplatil reklamu ve WSJ kritizující pomalý internet poskytovatele. Do týdne měl doma optiku

4
Aaron Epstein ATT
Aaron Epstein
-
Zdroj: archiv Anne Epstein

90letý Aaron Epstein měl ještě minulý týden doma pomalý internet od AT&T o rychlosti jen 3 Mb/s. Snahy o kontaktování providera a získání vyšší rychlost k ničemu nevedly, a tak si zaplatil inzerát v novinách, ve kterém si na kvalitu připojení postěžoval. Několik dní na to už má domů zaveden optický kabel a rychlost uploadu mu můžeme jen závidět.

Americký důchodce žijící v severním Hollywoodu Aaron Epstein je uživatelem služeb od AT&T od roku 1960. Svůj problém s internetem se rozhodl řešit tím, že si zaplatil inzerát v novinách The Wall Street Journal, kde zveřejnil otevřený dopis pro Johna Stankeyho, CEO největší telekomunikační firmy na světě AT&T. Již dříve prý zkoušel společnost kontaktovat klasickými cestami, ale nepochodil. Stankey se stal ředitelem loni, když po 17 letech nahradil Randalla Stephensona.

Zaplatil 10 000 dolarů a inzerát vyšel v edicích pro Manhattan (zde jej čtou ponejvíce bankéři) a Dallas (zde je ústředí AT&T). V otevřeném dopise napsal, že v jeho sousedství je běžná rychlost 100 Mb/s a konkurenti AT&T tu nabízejí až 200 Mb/s.

Tip: CETIN chce do sedmi let dostat gigabit přes optiku do milionu domácností

AT&T postupně ukončuje připojení přes DSL, ale ne všude zavádí novější technologii. Po zveřejnění inzerátu se mu začali ozývat novináři a příběh se krátce objevil i v Late Show Stephena Colberta. Manažeři AT&T zřejmě nelenili a pokusili se zmírnit dopad negativního PR.

ATT Inzerát Aarona Epsteina
Inzerát Aarona Epsteina (zdroj: https://twitter.com/raju/status/1356958555824414721)

Technici z AT&T mu o pár dní později domů zavedli optický kabel a zmínili, že kvůli tomu museli v okolí instalovat zařízení za tisíce dolarů. Kabel ale zatím vede pouze do jediného domu, sousední nemovitosti připojené nejsou. Optický kabel vede k uzlu o několik bloků dál.

Sousedi vyšší rychlost nedostali

Stačil jeden týden od zveřejnění inzerátu a Aaron Epstein má doma od AT&T internet o udávané rychlosti 300 Mb/s. Platí to pro oba směry a při posledním testu rychlosti naměřil dokonce 363 Mb/s pro download a 376 Mb/s pro upload. Epstein za službu platí 45 dolarů měsíčně, po prvním roce se cena zvýší na 65 dolarů.

AT&T pro server Ars Technica sdělilo, že upgrade sítě v této oblasti plánovalo delší dobu. Generální ředitel Stankey ovšem Epsteinovi osobně zatelefonoval a řekl mu, že viděl jeho reklamu. Epstein dále sdělil, že AT&T by mělo raději investovat do telekomunikací, ne do filmů. Čímž narážel na nedávnou akvizici filmového studia Time Warner, za které AT&T zaplatilo 85 miliard dolarů.

zdroj: Ars Technica

90letý senior zaplatil reklamu ve WSJ kritizující pomalý internet poskytovatele. Do týdne měl doma optiku
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95.83%) 24 hlasů

4 KOMENTÁŘE

    • Optika v paneláku od menšího poskytovatele je takhle levná, ale např. v Praze položení optiky od Cetinu min. CZK200 000,- a pak nejvyšší tarif 1000/100Mbps kolem CZK800,- dle prodejce…
      Nejvyšší WIFI tarif v ceníku pro Prahu má CZSpeed.net 500/500MBps za CZK3000,- ale neumí ipv6.

  1. Těhle článků o pomalém internetu je stále žalostně málo, protože situace se mění jen tam, kde jsou sídliště a kolektory.
    Na vesnici jsem se snažil starostovi říct, ať s kanalizací nechají natáhnout optiku, ale odbyl to s tím, že by pak nedostal dotaci. Přitom by stačilo, aby lidi chtěli… Stát by měl dotace vypisovat tak, aby se při kopání v obcích dalo čerpat prostředky i na optiku. Projekční firmy by měly starosty poučit, že někdy od roku 2007 platí nařízení EU, které výslovně umožňuje přikládku optiky, pokud se čerpají dotace na výkop. Obce by neměly vyžadovat platbu za břemeno na veřejných pozemcích.

    • Mám to štěstí, že žiju ve městě, kde když se kopne do silnice nebo chodníku, tak se objeví místní ISP a hned začne tahat optiku. Jako není natažená všude, to ani zdaleka ne, ale když je vidím, tak mě to tak nějak lidoivě řečeno zahřeje u srdíčka..