Hlavní navigace

CETIN chce do sedmi let dostat gigabit přes optiku do milionu domácností

30. 9. 2019

Sdílet

CETIN začal masivně investovat do sítě krátce po svém vzniku v roce 2015, kdy oznámil plán utratit 22 (později to zvýšil na 27) miliard do roku 2022. Ten spočívá hlavně ve výstavbě předsunutých DSLAMů, čímž se zkrátí „poslední míle“. Zvýší se teoretická maximální rychlost, kterou pak operátor ještě vylepšil zavedením technologií vectoringu (již téměř na všech přípojkách) a nově bondingu (sdružováním dvou metalických párů do jedné linky).

Na letošním partnerském dni CETIN oznámil další plán – dostat gigabitovou optiku do milionu domácností. Ne všude má budování optické sítě smysl, ale milion přípojek už znamená přivést optiku FTTH/FTTB i do staré zástavby, ne jen k nově stavěným domům. V dosahu sítě je nyní zhruba 3,8 milionu domácností, do zbývajícího půl milionu domácností přípojka CETINu nevede, nebo neumožňuje přenos dat. Možnost gigabitu má nyní asi 30 000 přípojek.

Cetin ftth optika foto3 Juraj Šedivý, generální ředitel CETINu

V minulosti přitom CETIN již gigabitové přípojky (v menším množství) nabízel, ale zájem o ně byl celkem malý – nejen kvůli vyšší ceně, ale hlavně proto, že takovou rychlost zatím nejde plně využít. To se má ale změnit. CETIN uvádí, že s gigabitovou přípojkou lze získat prakticky neomezenou kapacitu při internet, televizi i gaming (pokud ale nedojde k uplatnění FUPu od virtuálního poskytovatele, pozn. redakce).

Cetin uvádí, že na gigabit může hned teď zvýšit svoji rychlost necelých pět tisíc přípojek. To by znamenalo, že 25 000 uživatelů tuhle rychlost již využívá – přitom před zhruba 4 měsíci si gigabit koupilo přesně 7 uživatelů.

Zrychlování se ale bude týkat (trochu zbytečně) i současných 100Mb přípojek, nepůjde primárně o navyšování rychlosti tak, kde je dnes stěží 20 Mb/s (taková místa pořád jsou, jinak by nebyl průměr 80 Mb/s).

V roce 2018 došlo ke zvýšení průměrné (nabízené) rychlosti sítě z 52 na 67 Mb/s, letos už je to prý už 80 Mb/s. Půl milionu přípojek umožňuje rychlost 250 Mb/s a stále dobrých 100 Mb/s je aktuálně dostupné na 1,4 milionu přípojek. Necelý půl milion zákazníků nyní využívá nižší rychlost, než jakou může mít.

Cetin ftth optika foto2 Cetin ftth optika foto2

Samozřejmě stále platí, že upload je 1/10 downloadu. V síti CETINu bylo za letošní rok staženo 1 256 011 TB a odesláno 65 832 TB, což by odpovídalo poměru 1/19. To ale neznamená, že by lepší poměr pro upload nebyl pro řadu uživatelů potřebný. Je to však dáno technologií a zvýšit čistě upload by šlo jen umělým omezením downloadu.

Samotná páteřní síť CETINu je prý připravena na obrovské objemy dat (stovky Gb/s mezi krajskými městy), takže zbývá tuhle možnost nabídnout i uživatelům. Současný průměr na jednu přípojku je 5 GB stažených dat denně!

Vylepšená mapa ZrychlujemeČesko.cz

Přes mapu na adrese ZrychlujemeČesko.cz si můžete zjistit orientační nejvyšší nabízenou rychlost, nově má přibýt i zakreslení umístění samotných rDSLAMů, řekla to na partnerské konferenci Kamila Dunděrová, specialistka komunikace. Uživatel tak snad konečně uvidí, ke kterému z nich je připojen. Dalšími funkcemi by měla být jednoduchá kalkulačka, která prozradí, jakou rychlost asi tak potřebujete a měřič aktuální rychlosti připojení.

Cetin ftth optika foto4 Hurá

Vlastní DSL modem již brzy

Cetin také chystá vlastní DSL modem, neboť jejich nabídka na trhu je docela mizerná a neodpovídá požadavkům uživatelů. Zařízení s názvem Terminátor poskytne přímo CETIN za 20 Kč měsíčně.

Terminátor bude mít jeden gigabitový port RJ45, z druhé strany do něj operátor připojí VDSL2, VDSL3 nebo optiku přes G.PON. Zařízení bude posledním prvkem sítě v majetku poskytovatele.

Takto nový DSL modem vypadat nebude, jeho podobu už ale známe. (Bude to trochu jiná bílá krabička)