První vlna zahájena. Poprvé může kdokoli oficiálně přejít na Windows 10 Creators Update

Microsoft oficiálně umožnil na Creators Update přejít všem, kdo mají zájem. V této první vlně jde o čistě dobrovolný krok.

8
Windows 10

6. 4. | Článek byl doplněn o informace o dalších možnostech získání produktu.

Microsoft slíbil, že od 11. dubna bude distribuce Creators Updatu zahájena pomocí služby Windows Update. Nezdálo se mi, že byla formulace slov až příliš přesná, protože toto datum se skutečně týká jen služby Windows Update. O něco později Microsoft přiznal, že vůbec poprvé umožní těm, kdo o nový systém opravdu stojí, přejít ještě dříve. Jen nikoli pomocí Windows Updatu, nýbrž prostřednictvím Pomocníka s aktualizací.

Den D nastal a upgradování skrze uvedený nástroj bylo před chvílí povoleno. Kdo tedy chce, může si stáhnout Pomocníka s aktualizací a nejnovější vydání Windows 10 si nainstalovat. Jak jsem si ověřil, systém je dostupný ke stažení také pomocí nástroje Media Creation Tool, s nímž lze buď stáhnout instalační obraz ISO, nebo rovnou vytvořit instalační médium.

V tomto bodě bych upozornil, že dosavadní zkušenosti s novými verzemi Windows příliš pozitivní nebyly, takže pokud nepatříte k tvrdému jádru, tak s upgradem aspoň několik týdnů počkejte.

Pomocník pro instalaci nejnovější verze Windows 10
Pomocník pro instalaci nejnovější verze Windows 10

Microsoft pro Creators Update uvolnil několik aktualizací (aktuálně je číslo sestavení 15063.14), které ale v souhrnu opravily minimum chyb. V seznamu známých problémů finálního sestavení však bylo uvedeno několik položek, které byly spojené převážně s instalací. Doufejme, že je systém na širší distribuci opravdu připravený.

Nový Windows, nový plán distribuce

Proč Microsoft tentokrát umožnil upgrade pomocí Pomocníka s aktualizací v předstihu před zahájením distribuce skrze službu Windows Update? Krok je výhodný pro obě zúčastněné strany. Největší fanoušci a fanynky si mohou nový systém osahat co nejdřív, přitom Microsoft bude ze všech takto provedených instalací sbírat telemetrické údaje.

Ty mu pomohou odhalit první problémy, které se mohou na různých konfiguracích vyskytnout. Redmondští tím zvyšují svou šanci na to, že po 11. dubnu bude distribuce pro širokou veřejnost skrze Windows Update probíhat hladce.

Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

  • Hahaha. Super, bylo doplněna možnost MCT, ale proč tak nesmyslně? MCT rozhodně iso nestahuje, stahuje esd a z něj teprve vytvoří iso. Mimochodem přesně ty linky na esd (combined), přes které MCT stahuje, jsem měl na webu:
   http://krakatoa.www3.cz/win10.php
   od 25. března (samostatné home, pro, entr dokonce 22. března).
   A proč v článku není doplněna ta třetí možnost? A tedy stáhnout rovnou iso pomocí té stránky:
   https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10ISO/
   to v cnews nemáte nějaký hardware bez winowds a zobrazit si ten web na něm nebo si ve windows, jak jsem psal, nastavit jinýho než windows useragenta, třeba linuxového, a pak si tu webovou stránku zobrazit? Jen dodám, že pokud je useragent windowsácký, tak ta webová stránka je přesměrovaná na tu, kde je upgradovací utilitka a MCT, ale bez windows useragenta to nabídne ke stažení RS2 finální iso.
   Ach jo.

  • to je normální, chce to jen zkusit několikrát po sobě. Když jsem stahoval update 1601, tak mi to taky asi 4x po sobě vyhodilo chybu a změny instalace se vrátily cca v půlce instalace zpátky k původnímu sestavení. Je to holt Microsoft a jak vidím k lepšímu se nic nezměnilo :-))

   Vzhledem k ztracenému času při těch upgradech jsem dospěl k názoru, že MS by měl uživatelům za ty upgrady platit . LoL 😀

   • bylo to docela zklamání, ale u MS se nic nezměnilo. Mě to doběhlo dokonce, pak při startu probliklo mezi startovací obrazovkou jakési okno (tak půlsekundové) a hopla začla obnova předchozí instalace. Nejhorší je že to jde plně automaticky, nic se nedá ovlivnit, ani opakovaným restartem ten pokus o obnovu nejde vyrušit…
    Zřejmě se mu nelíbí nějaký hw, ale nejde o žádnou exotiku – Pentium G4560, 8GB RAM a GT730 1G DDR5+Creative X-Fi+WD1TB Blue 7200. Tedy nic extra.