Porovnání výhod a nevýhod upgradu na Windows 10. Vyplatí se vám přejít?

0

Výhody upgradu na Windows 10

Pokaždé si klademe stejnou otázku. Vyplatí s přejít? Není starý systém lepší než nový? Velký odpor uživatelé kladli např. při příchodu Windows XP, která na svou dobu nabízela pěkný vzhled, nové funkce a především tolik požadovanou stabilitu, jenže za cenu obětování kompatibility a poměrně vysokých nároků na výkon. Kdo si na to ale dnes vzpomene?

Ikspéčka se stala na dlouho nejoblíbenější a nerozšířenější verzí Windows, na kterou o mnoho let později někteří nedali dopustit. Časy se zkrátka mění. Kontext doby je kritický. Na stejnou otázku dnes dostanete jinou odpověď než třeba za rok. Nebo za pět let. S tím, jak budou funkce ve Windows 10 přibývat, případně ubývat, se bude rovněž měnit odpověď na naši otázku. Zkusme si odpovědět, proč se (ne)vyplatí využít nabídky bezplatného upgradu na Windows 10.

1. Desítky jsou rychlejší

Dnešní Osmičky běhají rychleji než jejich přechodce. Především oproti Sedmičkám zavedly upravený model spouštění, díky němuž je možné pracovat s počítačem i do několika vteřin po zmáčknutí tlačítka napájení. Ideálně musíte mít SSD, i bez něj je však rychlejší spouštění patrné. Odezva systému se rovněž zlepšila, což pocítíte při každodenní kancelářské práci. Mají se tedy ještě Windows 10 kam posunout?

 

Kupodivu ano. Jedná se o několik let mladší Windows. Osmičky za zastaralé úplně považovat nelze, ale Sedmičky jsou na světě skoro šest let. Nemusíte být zrovna vědci, aby vám došlo, že za tu dobu Microsoft musel jádro operačního systému více odladit a lépe optimalizovat. Proto je skok ve zlepšení odezvy patrný zejména při přechodu z Windows 7. Přestože jsme to nečekali, konečné sestavení Desítek je při běžné práci dokonce rychlejší než Windows 8.1. I kdyby vás tak nezajímalo nic dalšího, upgrade vašemu počítači dodá druhý dech.

2. Desktop v nejlepší formě

I tentokrát přechod doporučíme především majitelům počítačů s Windows 7. S Windows 10 totiž dostanete všechna příjemná zlepšení režimu klasické pracovní plochy, která Microsoft představil v rodině Windows 8. Oproti Sedmičkám se tedy můžete těšit na předělaného, mnohem hezčího a funkčně bohatšího Správce úloh. Dialogy při přesouvání dat se slučují, pokud jich vyvoláte víc, a umožňují vám přenosy pozastavit.

Průzkumník je pak obepnutý pásem karet s mnoha nástroji a možnosti. Zatímco v Sedmičkách byste kupříkladu pro zobrazení skrytých souborů museli do dialogu Možnosti složky, v Osmičkách – a tím pádem i v Desítkách – stačí klepnout na tlačítko v pásu karet. Windows 10 ovšem pouze netěží z novinek zděděných z Windows 8, rovněž přidávají další povedená vylepšení.

Slučující se dialogy umožňují pozastavit akci
Slučující se dialogy umožňují pozastavit akci

Když připnete okno ke straně obrazovky, nabídne se vám k připnutí další. Okna se navíc neroztahují do poloviny obrazovky, ale chytře vyplní zbývající prostor. Možnosti automatického rozmístění oken jsou také širší. Za korunní funkci lze považovat virtuální plochy. Nové tlačítko na hlavním panelu jednak nabízí živý přehled otevřených oken, jednak vám umožní spravovat plochy. Mimochodem, i nabídka vyvolaná zmíněným tlačítkem (či kombinací kláves Alt+Tab) je díky živým náhledům příjemnou evolucí desktopu.

3. Dotykové prostředí

V první vlně na Windows 10 přejdou především majitelé klasických počítačů, případně velkých tabletů, byť se v tomto segmentu Windows v době Osmiček tolik neprosadila. Proto bude upgrade zajímat především příznivce myší. Mohlo by se zdát, že moderní aplikace je minou, ale s Windows 10 to už není pravda.

V Osmičkách aplikace získané z Windows Storu běžely v celoobrazovkovém režimu. S Desítkami se přestěhovaly do oken. Na tabletu si s okny hrát nemusíte, ale na desktopu to opravdu oceníte. Díky této změně se mažou rozdíly mezi klasickými a moderními aplikacemi. Z vašeho pohledu je dnes jedno, co za aplikaci budete používat.

Přepínání mezi režimy může být zcela automatické, ale také ho můžete mít plně pod kontrolou
Přepínání mezi režimy může být zcela automatické,
ale také ho můžete mít plně pod kontrolou

Zrušení hloupého omezení tedy primárně dotykovým aplikacím otevřelo cestu na standardní počítače. Navíc pokud vlastníte hybridní zařízení, oceníte Continuum, které při odpojení klávesnice dokáže stroj automaticky přepnout do tabletového režimu. Nebo se vás může pokaždé zeptat. Buď jste v režimu klasické pracovní plochy, nebo v režimu dotykovém. Nic mezitím, ovšem režim vybíráte vy.

4. Lepší aplikace

To, že s Windows 10 mají moderní aplikace lepší šanci proniknout na osobní počítače, berte jako dobrou zprávu. Moderní aplikace prochází schvalovacím procesem, dále běží v tzv. sandboxu, čili odděleně od systému, a v obchodě navíc můžete sledovat hodnocení a uživatelské recenze. To všechno prospívá k lepšímu zabezpečení a ochraně uživatele. Navíc tyto aplikace najdete na jednom místě.

Windows Store se pak stará o aktualizace, takže vám jednak neutečou nové funkce, jednak nebudete provozovat (a sebe tím tak ohrožovat) staré a děravé verze. To byl vždycky kámen úrazu počítačů. Navíc mít na počítači klienta pro YouTube, možnost prohlížet si a přidávat fotky na Instagram a sledovat počasí pohodlně prostřednictvím aplikace, která vás o důležitých věcech informuje skrze aktivní dlaždici, vůbec není na škodu.

E-mailový klient již v první verzi překonává svého předchůdce, ale pořád mu některé funkce chybí
E-mailový klient již v první verzi překonává svého předchůdce,
ale pořád mu některé funkce chybí

Tyto činnosti nemusí zůstat vyhrazené mobilům a tabletům. Když aplikace pochází z Windows Store, neřešíte ani licence a produktové klíče. Digitální obchod zprostředkuje transakci a poté vám stačí, když se na zařízení přihlásíte ke svému účtu Microsoft. Všechny potřebné licenční údaje jsou s účtem spárovány. Pokud používáte Windows 8.1, tak už tohle znáte. Alespoň vás potěší podstatně kvalitnější integrované aplikace. Pošťák nebo kalendář zašlapávají starší sourozence z Osmiček do země.

5. Upgrade je zdarma

Pro Windows 10 bezesporu hovoří nulová cena. Zdarma můžete přejít do 29. července 2016, pokud vlastníte počítač s Windows 7 či 8.1. Právě cena bývá rozhodujícím faktorem při zvažování, jestli vylepšení v produktu investici ospravedlní. V momentě, kdy můžete přejít bezplatně, se není nad čím rozhodovat – tahle nabídka se opravdu neodmítá. Jen nespěchejte, první verze bývá nejméně odladěná. Po pár měsících budou mít Desítky více co nabídnout.

6. Déle trvající podpora a rozvoj

S tím, jak pomalu dnes počítače morálně zastarávají, je pravděpodobné, že svůj stroj budete používat i za několik let. S Windows 7 budete záplaty dostávat do začátku roku 2020, s Windows 8.1 do ledna 2023. Nová verze Windows životní cyklus vašeho počítače prodlouží. Pokud ho do té doby nevyměníte za rychlejší model, případně neodejde do křemíkového nebe, budete mít i po dvou zmíněných datech stále podporovaný a rozvíjený operační systém.

V budoucnu byste tak patrně stejně řešili nákup licence, nebo používali děravou verzi Windows. Když do zmíněného data můžete přejít zdarma, není co řešit. To, že Microsoft bude Windows 10 neustále vylepšovat, znamená, že nebudete o nic ochuzeni. Vždycky budete mít k dispozici nejnovější funkce a vylepšení. Nebude se tak opakovat fragmentace trhu a problémy s kompatibilitou. Výrobci budou svůj software optimalizovat pro aktuální verzi Windows. Tu budou mít všichni. I v tom mají Desítky navrch.

Nevýhody upgradu na Windows 10

1. Méně elegantní kabátek

Pakliže používáte Windows 7, nevýhody se hledají opravdu těžko. Někomu mohou vadit změny v uživatelském prostředí, které obecně není tak průhledné a elegantní jako Aero. Prostší grafický styl bez efektů nicméně nastoupil ve jménech lepšího výkonu a delší výdrže na mobilních zařízeních. Průhledné Aero poslaly do důchodu již Osmičky. Když pomineme hodnocení vizuálu, změny s tím Microsoft přinesl také do praktické části. Miniaplikace z plochy se ztratily, přičemž je částečně nahradily aktivní dlaždice.

Líbí se vám hranaté objekty? S tím souvisí jiná podoba nabídky Start, protože se od nabídky v Sedmičkách přece jenom podstatně liší. Jedná se prakticky o průnik nabídky ze Sedmiček a Úvodní obrazovky z Osmiček. Není špatná, ale je jiná a bezesporu si na ni budete chvíli zvykat. Podobně ale platí, že z nového vzezření a lehce odlišného stylu ovládání nemusíte být odvaření, pokud jste fandili Metru v rodině Windows 8, kde vám Úvodní obrazovka mohla vyhovovat více. Zvykání na nové prvky a předělané nabídky ovšem dobře známe z let minulých.

Ikony nás nostalgicky vrací do 90. let
Ikony nás nostalgicky vrací do 90. let

2. Jiný OneDrive

Windows 8 představila přinejmenším pokrokový koncept propojení cloudového úložiště s počítačem. Zatímco do té doby jsme byli od Dropboxu a dalších zvyklí na to, že jsme museli vybrat složky synchronizaci, přičemž se obsah právě těchto a žádných jiných složek kompletně stahoval do počítače, v Osmičkách se v prohlížeči souborů zobrazuje kompletní obsah cloudového úložiště. Soubory ovšem nejsou nutně všechny stažené.

OneDrive stahuje metadata, aby bylo možné vyhledávat, jinak ale příslušné soubory stáhne v momentě, kdy je potřebujete. Aby se složka případně standardně kompletně a automaticky synchronizovala, stačí ji označit v Průzkumníku. Microsoft má důvody, proč model opustil a vrátil se v Desítkách ke standardnímu vybírání složek k synchronizaci, což znají dodnes mj. uživatelé Windows 7, pokud jste si avšak zvykli na Windows 8 a do OneDrivu nahrnuli spoustu dat, bude pro vás upgrade krokem zpátky. Microsoft slíbil, že časem podobnou funkci do Windows 10 přidá.

Synchronizovat už zase můžete pouze vybrané složky, zbytek cloudové jednotky v Průzkumníku neuvidíte
Synchronizovat už zase můžete pouze vybrané složky,
zbytek cloudové jednotky v Průzkumníku neuvidíte

3. Plno aplikací

Ne snad, že by nové aplikace nebyly povedené, právě naopak. Pošťák nebo kalendář vám udělají radost, přesto Microsoft vybavil Windows 10 mnoha aplikacemi, které nelze odebrat. Jakkoli je e-mailový klient dobrý, pokud pro něj nemáte využití, neexistuje rozumný důvod, proč byste neměli mít možnost jej odinstalovat. Takhle akorát zabírá míst na disku, byť ne mnoho, a Windows Store jej bude zbytečně aktualizovat.

Nejedná se o nic zásadního, co by vám používání počítače s Windows 10 znemožnilo, ale Microsoft nás tímto vrací do starých dob, kdy předinstalované aplikace byly pro některé jedince a subjekty trnem v oku. Vadilo nám to na počítačích, vadilo nám to na hloupých mobilech. Přičtěte k tomu bloatware od výrobců na nových počítačích, např. dema antivirů a zkušební verze Office, a výsledkem bude opět ne úplně příjemný zážitek po rozbalení krabice. Nebo po upgradu.

Microsoft k systému přibalil řadu aplikací, které nelze odinstalovat, zato se budou navěky aktualizovat
Microsoft k systému přibalil řadu aplikací, které nelze odinstalovat,
zato se budou navěky aktualizovat

4. Chyby a nedodělky

Sedmičky jsou na trhu zhruba šest let, Osmičky pak o pár let méně. Přesto se v obou případech jedná o odladěné systémy, které běží stabilně a dělají dobře to, k čemu byly navrženy. Windows 10 na trh dorazila jako polotovar. Verze, kterou měli široké masy k dispozici od 29. července, nebyla stabilní a pojily se s ní různé problémy. Ty doprovází každé vydání operačního systému, ale v případě Desítek byly podstatně větší než jindy.

Nelze odhadnout, kdy bude všechno v pořádku, ale určitě není kam spěchat. Doporučujeme upgrade klidně o pár měsíců odložit, ostatně máte čas do července 2016. Do té doby bude systém odladěný, výrobci hardwaru vydají kompatibilní a bezproblémové verze ovladačů atp. Navíc můžeme doufat, že se časem zlepší schizofrennost. Jestliže byla vytýkána Windows 8, vězte, že v Desítkách se schizofrennost prostředí stále projevuje.

Microsoft se snažil, aby např. nastavení počítače přesměroval do nového jednotného ovládacího střediska, ale pořád mu kus chybí. Stále se hojně setkáváte se starými dialogy a okny z klasického desktopového prostředí, které vypadají jinak a navíc je nelze dobře ovládat dotykově. Systém byl šitý horkou jehlou, což se dále projevilo nedodělky v podobě kontextových nabídek a jiných prvků, které zůstaly z Windows 8 a nikdo je nestihl předělat.

Jste v moderním Nastavení, které vás však náhle hodí do klasického dialogu…
Jste v moderním Nastavení, které vás však náhle hodí do klasického dialogu…

5. Chudý Edge

Poslední částí, kde se projevuje uspěchané vydání, jsou chybějící funkce. To se nejvíce dotýká prohlížeče Edge, který připomíná Chrome v začátcích. Jedná se o prohlížeč, který je sice nesmírně rychlý a dostal do vínku příjemné funkce jakou ukládání poznámek, ale ty za prvé nevyužije každý, za druhé mu chybí řada základních funkcí, včetně toho, co znáte z Internet Exploreru. Už to byl přitom jednoduchý prohlížeč.

Edge v první verzi není plnohodnotnou náhradou Internet Exploreru. Za pár měsíců bude situace na každý pád lepší, dorazí mj. slibovaná podpora doplňků. Tudíž platí, že není kam spěchat, upgrade vám neuteče. Platí to pro Windows 10 jako celek. Počkejte pár měsíců, přibudu nové funkce, vyjdou tolik potřebné opravy a fungují ovladače.

I v šedivém prohlížeči můžete narazit na kontextovou nabídku z Windows 8
I v šedivém prohlížeči můžete narazit na kontextovou nabídku z Windows 8

6. Vynucené aktualizace

V konečném důsledku považuji za užitečné, že mají všichni stejnou (aktuální) verzi operačního systému. Nebudou se tak často opakovat nešťastná rozhodnutí kompletně vypnout Windows Update, jež nechávala počítače nezabezpečené. Přesto nebude každý nadšený z toho, že se budou aktualizace instalovat automaticky a bez varování s tím, že aktualizace není možné zadržet. Už si nebudete moct ručně vybírat, co nainstalovat. S přijmutím licenčních podmínek souhlasíte s tím, že budete instalovat aktualizace.

 

Majitelé edice Home mohou měsíc zadržet aktualizace ovladačů nových funkcí (edice Pro zvyšuje prodlevu na až osm měsíců), všechno ostatní se instaluje hned. Největší kontrolu nad instalací aktualizací mají nepřekvapivě firmy. Nový model je v principu přínosný, ale na Microsoft klade vysoké nároky ohledně kontroly kvality vydávaných aktualizací. V pilotním režimu se již vyskytly první problémy, kdy do Windows 10 putovaly např. nestabilní ovladače pro grafikou kartu, zatímco jedna záplata negativně ovlivnila stabilitu Průzkumníka.

Z minulosti známe případy, kdy Microsoft chtěl aktualizace vydávat často a nutit uživatele, aby je instalovali hned, jenže se několikrát stalo, že aktualizace způsobily problémy. Odklad instalace vám proto pomohl v tom, že jste se nestali oběťmi dosud nezjištěných potíží. Microsoft jednoznačně musí lépe a velice důkladně testovat, neboť v opačném případě znepříjemní mnoha uživatelům život a sebere jim důvěru v systém.

Aktualizace jsou povinné
Aktualizace jsou povinné

Porovnání výhod a nevýhod upgradu na Windows 10. Vyplatí se vám přejít?
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82%) 10 hlasů