Portované aplikace Windows nezachrání. Přináší funkce, ale jsou pomalé [komentář]

0

Facebook přinesl své aplikace do mobilního ekosystému Windows až s Desítkami. Do té doby se o klienta pro největší online sociální síť světa staral sám Microsoft. Jeho aplikace byla poměrně svižná, byť se objevovaly ohlasy rychlost zpochybňující, větším problémem byla nakonec stejně nedostatečná funkcionalita. Řadu věcí jste museli řešit na webu, takže byl klient spíše na lehčí používání, nesloužil jako úplná náhrada webového Facebooku.

Což myslím není dobré s přehlédnutím k tomu, že někteří už nemají počítač a svůj digitální svět spravují pouze ze svého smartphonu, maximálně tabletu. Protože web na těchto zařízeních nefunguje tak dobře jako na počítačích, je potřeba mít kvalitní aplikace. Bez nich je úplně jedno, jak dobrý operační systém máte. V propadlišti dějin i kvůli nedostatku aplikací skončila řada skvělých systémů.

Bez plného Storu to nepůjde

Příběh mobilní edice Windows ještě neskončil, ale v současnosti už bychom to mohli oprávněně považovat pouze za formální záležitost. Realita je taková, že Microsoft sám telefony neprodukuje a aktuálně ruší poslední prodávané Lumie. Jakmile budou sklady vyprázdněny, nastane zvláštní období. Na systému se bude nadále pracovat, jenže bude k dispozici dost telefonů?

Kdo dlaždicím fandí, může sáhnout po nadupaném HP Elite x3. Jenže Microsoft prodával většinu zařízení s Windows Phone a později s Windows 10 Mobile. Bez něj se situace zdá být ztracená. To už však odbíhám. Systém mrtvý není a Microsoft to s ním ještě zkusí. Aby uspěl, bude potřebovat aplikace. Proto se s Windows 10 zaměřil na celou řadu způsobů, jak naplnit Windows Store.

Facebook pro W10M oficiálněFacebook pro W10M oficiálněFacebook pro W10M oficiálně
Facebook pro W10M již nabízí stejné funkce jako na jiných platformách, ale…

Weby jako aplikace

Problém s těmito způsoby spočívá v tom, že se nejedná o nativně vytvořené aplikace. Jde mj. o weby vměstnané do kontejneru a v lepším případě vylepšené o funkce jako notifikace. Jenže jak jsme si řekli, weby na mobilech a tabletech nefungují zcela ideálně. V převedení webu do podoby aplikace lze spatřovat cestu nejmenšího odporu, někdo se však snaží ještě méně, než byste čekali. Oprávněně se obáváme o kvalitu takových kousků. Např. Amazon se své nativní aplikace zbavil.

Nedlouho poté představil novou přímo pro Windows 10. Jenže je to převlečený web. Oproti verzi v prohlížeči jen najdete v postranním panelu tlačítko s ozubeným kolem, které otevírá nastavení. Co v něm najdete? Nic, když nepočítám možnost změnit verzi obchodu nejlépe odpovídající vašemu geografickému umístění a vašim potřebám. A pak tradiční odkaz na licenční podmínky, jenž směruje do prohlížeče. Vypadá to až komicky.

Webová aplikace v okně. Navíc oproti webu nabízí notifikace
Webová aplikace v okně. Navíc oproti webu nabízí notifikace

Jak je pak prostředí webového Amazonu přizpůsobené dotekovým obrazovkám, posuďte sami. Patrně se ale shodneme na tom, že se o žádnou hitparádu nejedná a na dotekovém displeji je nativní aplikace s vhodně uzpůsobeným ovládáním zkrátka o velký kus pohodlnější. Nevhodnost prostředí se pak projevuje ještě ve druhém ohledu.

Cizí vzhled, špatný výkon

Nástroje jako Facebook a Messenger, které si nyní Facebook tvoří pro Windows 10 sám, dobře ukazují dvojsečnost portování. Aplikace pochází z iOS, takže se jedná o funkčně bohaté nástroje na úrovni, nikoli jako kdysi v případě klientů, které tvořil Microsoft pro mobilní Windows sám. Jenže portované aplikace mají v první řadě úplně jiné prostředí než systém. Nezapadají tedy do grafického stylu, navíc se může rovněž lišit i logika ovládání.

Člověk si na to časem zvykne, je ale podivné, když se portovaná aplikace chová jinak než zbytek systému a nativní aplikace. Rozhodně to snižuje uživatelský komfort a takový zážitek nemůže být lepší než na domovské platformě. Dále nám porty Facebooku, Messengeru a Instagramu, které používám za příklady, neboť se jedná o jedny z nejpoužívanějších a nejznámějších nástrojů, předvedly další velkou bolístku portů.

Portovaná aplikace z iOS se vzhledově do Windows nehodí, zvlášť na mobilech vyčnívá
Portovaná aplikace z iOS se vzhledově do Windows nehodí, zvlášť na mobilech vyčnívá

Porty mají problémy s výkonem. První verze Facebooku a jeho výše zmíněných kumpánů byly tak pomalé, že by člověk nejraději vyhodil mobil z okna. Po pár verzích byl výkon zlepšen. Zvlášť pro Messenger platí, že poslední verze podle všeho předvedla pořádné zlepšení. Bude to ale stačit? Kvalita portů mne zatím příliš nepřesvědčila. Jsme zase u stejné otázky jako dřív, jen tentokrát máme v ruce porty místo nativních aplikací.

Store je třeba naplnit. Ale není obsah jako kvalitní obsah

Je port s více funkcemi lepší než rychlejší a z pohledu ovládání a vzhledu logičtěji volba než nativní aplikace? Domnívám se, že těmito porty nepřesvědčíte nikoho, kdo používá iOS nebo Android, aby opustil svou platformu. Tam aplikace běhají rychle, nové funkce mají pořád o něco dříve než porty. Sesterské verze pro Windows nemohou nabídnout prakticky navíc. Snad jen tu aktivní dlaždici.

První verze portů měly špatně provedené dlaždicePrvní verze portů měly špatně provedené dlaždice
První verze portů měly špatně provedené dlaždice

Ani to ovšem nemusí být správně implementovaná funkce. Dlaždice patřící Facebooku či Messengeru vypadaly divně. Dnes už vypadají normálně, jenže ani základní funkce, na které jsme ve Windows Mobile zvyklí, nemusí být implementovány s pečlivostí a využívat systémové funkce naplno. Možná tak portované aplikace nakrmí opravdu hladový fanouškovský tábor, jinak není o co stát. Možná pomohou platformu nakopnout krátkodobě v určitém bodě, ale bez vyhlídky nativních aplikací nebude důvod, proč by měl Windows 10 Mobile průměrné spotřebitelstvo používat.

Portované aplikace Windows nezachrání. Přináší funkce, ale jsou pomalé [komentář]

Ohodnoťte tento článek!