AMD oznámilo, že Ryzen 4000 „Vermeer“ s jádry Zen 3 vyjde ještě před koncem roku

13

Objevovaly pochyby, že AMD možná nová CPU s architekturou Zen 3 vydá až po novém roce. Firma ale potvrdila, že přímo Ryzeny s těmito jádry vyjdou už letos.

AMD během letoška vícekrát sdělilo, že procesory s architekturou Zen 3 by měly vyjít ještě tento rok. Ovšem přesto bylo slyšet hodně pochybností – například, že toto znamená jen serverové procesory Epyc, případně že by to mohlo být třeba jenom nějaké papírové odhalení. Každopádně se často objevuje přesvědčení, že to co nás zajímá, tedy Ryzeny 4000 s jádry Zen 3 pro desktop (které mají kódové označení Vermeer) AMD začne prodávat až někdy v novém roce.

Jako doklad bývá poukazováno i na nedávný refresh Ryzenů 3000 Matisse, vnímaný pochybovači jako vycpávka učiněná kvůli odkladu Zenu 3. Dobrá zpráva je, že firmě AMD zřejmě není jedno, že se tyto domněnky objevují a znovu uvedlo oficiálně, že Zen 3 bude vydán letos, ale tentokrát i konkrétně s uvedením, že to bude procesor pro PC („client CPU“). Udělala to u příležitosti vydání APU Ryzenů 4000G („Renoir“ – tato APU mají zatím pořád jenom jádra Zen 2, na rozdíl od Vermeeru) minulý týden.

Momentálně nevíme o žádném jiném procesoru s jádry Zen 3 pro osobní počítače, který by mohl vyjít dřív než desktopové CPU Ryzeny 4000 „Vermeer“. Tudíž je z tohoto vyjádření AMD prakticky na beton jasně vyvoditelné, že Vermeer musí vyjít v tomto roce. Už asi skutečně nezůstává žádný relevantní prostor k pochybnostem.

So, what’s next for AMD in the PC space? Well, I cannot share too much, but I can say our high-performance journey continues with our first „Zen 3“ Client processor on-track to launch later this year. I will wrap by saying you haven’t seen the best of us yet…

Rick Bergman, AMD

Teoreticky se s těmito procesory (nebo se třeba může zadrhnout logistika a průmysl kvůli druhé vlně koronaviru) ještě může stát nějaký problém, například objeví se nějaká vážná errata, a tím by se mohlo jejich vydání zase zpozdit. Ale v tuto chvíli jsou plánované na některý z měsíců v tomto roce. Nejspíše říjen až listopad, ale to už hádáme.

Údajná roadmapa desktopových procesorů AMD z roku 2018, v níž poprvé jméno Vermeer uniklo (Zdroj: Informática Cero)

Určitou hrozbou, pokud na tyto procesory čekáte s nákupem počítače, zůstává, že AMD vydá třeba jenom dražší modely. Tento rok skoro určitě nevyjdou Ryzeny 3, jelikož ty AMD v generaci 3000 vypustilo až nyní začátkem léta – generace 4000 se asi podobně opozdí. AMD by snad mohlo od Vermeeru vydat Ryzeny 9 a Ryezny 7, doufejme, že třeba z úvodní soupisky proti stavu při premiéře Ryzenů 3000 nevyškrtne šestijádra Ryzen 5.

Každopádně nějaké Ryzeny 4000 „Vermeer“ s jádry Zen 3 letos budou vydány, takže tyto pochybnosti asi lze po těchto ujištěních opustit. I když samozřejmě nevíme, jak dlouho před koncem roku tyto novinky vyjdou. Vypuštění třeba v polovině prosince už by bylo třeba na vánoční nákupy pozdě, ale takto pozdní uváděčky jsou dost vzácné, typicky se firmy snaží stihnout listopad.

Galerie: Procesory AMD Ryzen 4000G/4000GE „Renoir“: slajdy a oficiální benchmarky

Zdroje: AMD, Tom’s Hardware

AMD oznámilo, že Ryzen 4000 „Vermeer“ s jádry Zen 3 vyjde ještě před koncem roku
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.11%) 18 hlasů

13 KOMENTÁŘE

 1. On v tom nějakej zakopanej pes bude, když se AMD zuby nehty brání na rovinu říci, že opravdu vyjdou Ryzeny generace 4000 založené na Zen 3. Jedna z variant je, že když teď „refreshli“ šesti, osmi a dvanáctijádro, že letos vydají nové šestnáctijádro s lidovou cenovkou 999 dolarů.
  Že bude šestijádro bych vůbec nedoufal. Modelová skladba Zen 2 vycházela z toho, že výtěžnost toho osmijádrového čipletu byla 70 %, dneska prý už je vysoko nad 90 %. Tedy většina šestijader se prodává naprosto zbytečně zmrzačená. Je tedy pravděpodobné, že na ta šestijádra si nechá AMD starší levnější Zen 2 a Zen 3 budou začínat až na osmijádru. Ale i to s největší pravděpodobností letos nevyjde.

    • Aby AMD vydalo jen neco jako 12/16 jadro nedava moc obchodne smysl, protoze prodeje AMD jedou na 6 + 8 CPU kremicich. Co by tim ziskala?
     Spis si myslim, ze vydaji jen jednu radu, nejspise „X“. Ceny upravi bud tim, ze je daji lehce nad soucasne MSRP „XT“ a nebo 3xxx radu stlaci (prostor tam je) a vydaji je na urovni dnesnich „XT“ modelu.
     Jak pise Siddhi, vytrznost by nemela byt problem a i kdyby byla napred nizsi, tim ze budou min cenove na urovni „XT“ modelu ziskaji nejaky cas, nez Intel vyleze z RL.

     • Obchodně nedává smysl nahradit Zen 2 Zenem 3 a už vůbec nedává smysl nějaké stlačování ceny. To má smysl v okamžiku, kdy přijde konkurence. Do té doby má smysl nabídnout vyšší výkon za vyšší cenu. A proto by mi přišlo logické uvést rychlejší a dražší šestnáctijádro a s něčím ménějaderným počkat, jak se situace vyvrbí. Jelikož ty čiplety budou stejné, nebude problém začít s prodejem nových modelů v krátké době, kdyby konkurence „udeřila“. Ale ona asi v dohledné době neudeří, takže není kam spěchat.

      • „Obchodně nedává smysl nahradit Zen 2 Zenem 3 a už vůbec nedává smysl nějaké stlačování ceny.“
       ..jenomze tak jak to podavate to je dost jednosmerka. Socasne XT modely jsou v principu za ty penize ‚neprodejne‘..coz jsou prave ty za nejvyssi cenu s nejvyssi marzi, ktere chcete Proto jejich nahrazeni novou generaci za jejich cenu/pripadne o neco vyssi dava smysl, protoze s tim vykonostnim bonusem nove architektury se jich proda podstatne vic, nez soucasna „XT“ rada. Ta je defacto jen marketingova okrasa. Z toho pohledu dava i ‚stlaceni‘ smysl, nebo mozna „X“ radu prestanou postupne vyrabet. Nevim, ale to je v podstate jedno.Zen2 (non X+X ) radu budou stale prodavat dal za stejne ceny a ta jim dela nejvetsi obrat.
       Co se tyce 16jadra..podivejte se kolik se jich v retailu v Nemecku v pomeru ke 8jadru prodava..1:26. (2200 vs 57000). Pokud vezmu 12+16C dohromady tak je to 1:2,7 .. coz by s 12C aspon trochu davalo smysl, ale samostatne 16jadro vydavat by byl jen cisty marketing.
       Jinak AMD stale muze ziskat dalsi procentni body v retailu, hlavne v Asii (podle info, co tady JO dava), kde ten pomer neni tak dominantni ve prospech AMD, takze podle smysl vydavat Zen3 porad ma.

  • A kde bereš info, že výroba Zen 3 je dražší než Zen 2? Oni budou dost možná na prakticky stejném výrobním procesu. Pokud to nazvou 7nm+ může jít jen o optimalizaci procesu o kterém AMD mluvilo již v rámci vydání XT verzí. EUV proces, který by určitě byl dražší nebyl potvrzen a je ve hvězdách i když se od něj dřív hodně čekalo. Osobně si myslím, že kdyby mělo jít o EUV, či dokonce o 5nm (jak někteří spekulovali), tak by se tím už jak AMD, tak TSMC chlubily.

   • Může ta výroba být něčím levnější? Bude si TSMC za wafer na vylepšeném procesu účtovat méně, než za ten na základním 7nm? Je nějaký důvod si myslet, že ten nový čip bude menší, než ten stávající? A i kdyby bylo všechno stejné, tak ty Zen 2 čipy už mají pravděpodobně zaplaceny (rozpočítány v už prodaných čipech) fixní náklady a dneska už je vyrábějí jen za ty variabilní. A ono všechno stejné nebude. TSMC si možná nenechá připlatit za lepší proces, ale ten starší postupně zlevňuje. Plocha čipu bude pravděpodobobně taky o pár mm2 větší. S novým čipem se musí vymyslet nové pouzdření, nové balení, musí se zajistit softwarová podpora do BIOSů atp.

 2. Když jsem si kupoval 4. generaci Intelu, dělal jsem si naděje, že další CPU, co si koupím už nebude křemík, ale nějaký nový materiál. Roky plynou a ačkoli se neustále tvrdí, jak je křemík na konci své životnosti, nikdo zatím nevypustil ani blbý prototyp z grafenu či jiného materiálu budoucnosti. A do budoucna to na revoluci také nevypadá. A upgrade už potřebuji, takže se holt letos na podzim praštím přes kapsu a budu opět naivně doufat, že to vyjde příště.