AMD potvrdilo, že Ryzeny 4000 „Vermeer“ s jádry Zen 3 vyjdou letos, nemají zpoždění

97

Pokračující spekulace tom, že procesory architektury Zen 3 by už mohly být 5nm a/nebo že vyjdou až v roce 2021 a ne letos, zřejmě už byly na AMD moc.

V poslední době se pořád objevují dohady či spekulace, že AMD nakonec neuvede procesory s jádry Zen 3 (Ryzeny 4000 „Vermeer“) letos, jak se původně očekávalo. Je to poněkud navzdory tomu, co firma dosud o harmonogramu Zenu 3 říkala, ale nyní těmto obavám přiložilo pod kotel vydání „XT“ modelů procesorů Ryzen 3000 Matisse. Refresh CPU totiž bývá vydáván tehdy, pokud ještě od vydání úplně nové generace zbývá dlouhý čas.

Vypadá to však, že přímo představitelé AMD se rozhodli tyto spekulace zkorigovat. Firma se teď dopustila oficiálního prohlášení, které verzi, že procesory s architekturou Zen 3 vyjdou až v roce 2021, víceméně vylučuje.

Dementi kolujících zvěstí

Robert Hallock z technického marketingu firmy tento týden v oficiálním brífinku potvrdil, že procesory architektury Zen 3 vyjdou ještě letos. O tomto vyjádření referuje několik různých médií (viz zdroje), jejichž zástupci se zúčastnili, takže to vypadá na poměrně pádné dementi zmíněných pesimistických zpráv.

Prezentace AMD Epyc 7003 Milan s architekturou Zen 3
Prezentace AMD Epyc 7003 Milan s architekturou Zen 3: CCX má obsahovat osm jader s monolitickou 32MB L3 cache (Zdroj: AMD)

Toto by se sice teoreticky mohlo týkat serverové verze Zenu 3, tedy Epyců „Milan“, nicméně jak uvádí například techPowerUp, šlo o brífink týkající se se čistě klientských produktů (tedy procesorů pro PC). Ty bývají v AMD od serverů zcela oddělené. Záležitosti serverů komunikují odlišní zaměstnanci a pokud jedna strana tohoto rozdělení nedává informace spadající do portfolia té druhé.

Aktualizováno:

Web Guru3D publikoval přímo slajd z prezentace, který říká, že Zen 3 pořád „směřuje podle plánu k vydání v roce 2020“. Jak můžete vidět podle oranžového písma, šlo o prezentaci procesorů Ryzen (serverová divize používá v materiálech tyrkysové barvy, nikdy tyto Ryzenistické odstíny). Ovšem určitou mnohoznačnost ponechává ve hře to, že se výslovně mluví o architektuře Zen 3, ne o procesorech Ryzen 4000/Vermeer. Ovšem toto nemusí nutně znamenat nějakou zradu.

AMD Zen 3 on track Guru3D
„Zen 3 směřuje podle plánu k vydání v roce 2020“ (Zdroj: Guru3D)

Podle techPowerUpu dokonce zástupce AMD přímo zmínil, že „zkazka o zpoždění Zenu 3 neodpovídá pravdě“. Mimochodem, AMD také nedávno oficiálně potvrdilo, že procesory s jádry Zen 3 budou používat 7nm proces a nikoliv 5nm, jak teď některé jazyky tvrdily. To byl podle našeho názoru dosti nereálný drb, který asi i byl s tím o odkladu procesorů do roku 2021 částečně propojený, nicméně pořád se trošku držel.

Tip: AMD ustoupilo: bude podporovat Zen 3 na B450/X470 deskách. Ale nebude to žádná sranda

Po tomto tedy je asi vysoce pravděpodobné, že se Ryzeny 4000 s jádry Zen 3 opravdu budou dát koupit ještě v tomto roce. Před časem se objevily úniky či dohady mluvící o září či říjnu, což by byla poměrně logická data. Ale vyloučit se asi nedá ani listopad.

Roadmapy AMD z Investor Presentation (červen 2020): procesory Ryzen pro PC Zdroj: AMD

Galerie: Roadmapy AMD z Investor Presentation (červen 2020)

Zdroje:  Andreas Schilling, PCWorld, techPowerUp, AMD

AMD potvrdilo, že Ryzeny 4000 „Vermeer“ s jádry Zen 3 vyjdou letos, nemají zpoždění
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.86%) 14 hlasů

97 KOMENTÁŘE

 1. „Vypadá to však, že přímo představitelé AMD se rozhodli tyto spekulace zkorigovat. Firma se teď dopustila oficiálního prohlášení, které verzi, že procesory s architekturou Zen 3 vyjdou až v roce 2023, víceméně vylučuje.“
  Asi jste mysleli 21

     • Takmer nikoho, čiže minorita javí záujem o AMD, ak tomu neveríš, vyhľadaj si podiel AMD na trhu notebook/desktop/server a v grafikách za posledný rok skutočne klesli, taká je pravda…

      • Správne iris, to len spomínaná AMD fans minorita nechce vidieť pravdu a sranda je, že máme exaktné čísla, ktoré jasne ukazujú na neschopnosť AMD osloviť veľkých výrobcov preferujúcich Intel procesory a dokonca nastal odliv koncákov v GPU…

      • Pošahanec a jeho dementní rodinka opět v akci. C.k. Idiote – předpověděl jsem ti před pár měsíci, že budeš do půl roku zabanovaný, vzhledem k tomu jak tvoje vyšinuté chování graduje, to možná bude i dřív…

      • Ažnohu, prdelko, nepatrí sa prihlasovat cez dva účty, navyše v jednej diskusii…stejne tak sa nepatrí škaredo nadávať diskutujúcim…človeče, ty zreješ na bananos….

      • Ty tvoje halucinace nikoho nezajímají trotle. Máš tu 22 příspěvků jen v této diskusi. Plus další příspěvek jako Vladarov tatko, kterej si píšeš sám. Vezmi otce, tetu a ty další nicky co sis tu vymyslel a zajdi se všema tvýma rozdvojenýma osobnostma za doktorem…

      • Ažnoha máš to chlapče marné, pod nickom vladarov tatko sa prihlasuješ ty, noho….

      • Vladař 30+ příspěvků, cca 1/3 celé diskuse. 90% hloupé příspěvky mimo téma, lhaní, nadávání ostatním. Tyhle tvoje double nicky co si píšeš sám táta strejda to je jen třešnička na dortu.

  • Pozerám chlapče že jediný koho to naozaj zaujíma si ty. Pri každej zmienke o AMD leží tvoj potrhlý modrý komentár. Takže si buď majiteľom Intelu alebo poriadny tĺk. čo keby si si našiel poriadnu babu, a n…..l len v komentároch?

     • Kamilko, každý nemôže byť génius, predstav si to, že by každý jedinec bol géniom ako ty, to by nám tá genialita tak zovšednela až by došlo k absolútnej negácii tohto fenoménu a sme na začiatku….

      • Tak, tak, všetci nemôžu. Ešte by sa náhodou prestalo troliť a pritom ľaľa ho, aká bujará diskusia okolo komentárov jedného popletka.
       Ale ešte mi vysvetli, prosím ťa, čo ťa vedie k týmto zúrivým príspevkom pri každej zmienke o AMD? Lebo úprimne, logické a ani kritické myslenie to nebude …

      • Kamilko, ty žiješ v inej dimenzii ? Zúrivé, arogantné príspevky tu majú moji oponenti, to jak čítaš…

 2. Že toho trolícího magora s mnoha nicky (mvladar. c.k. polni marsalek, atd. atd.) pořád krmíte…
  Stejně to není ani slovák na kterého si hraje a mimo to chodí jen a jen trotlit.
  Podle mě toto hovádko boží má základnu v Brně, ale můžu se mýlit. (myšleno s tím Brnem)

 3. Takže pre všetkých, ktorí majú ešte nasadené červené brýle a nadávajú do debilov za pravdu :
  – podiel AMD za prvý kvartál 2020 – server 5%, notebook 17%, desktop 18% !
  – v GK pokles z 28% na 25% !

  • „podiel AMD za prvý kvartál 2020 – server 5%, notebook 17%, desktop 18% !“

   podíl AMD za první kvartál 2019 – server 2,9%, notebook 13,1%, desktop 17,1% .
   Upravil bych tvoje čísla za Q1 2020 na: server 5.1%, notebook 17%, desktop 18,6% . To znamená, že AMD prodává více než předchozí rok. Čili roste. Nikdo neočekává, že ten nárůst bude skokový. To ani nejde. K tomu je potřeba čas a bude to trvat několik let. Čili ano. Intel má stále největší podíly ve všech segmentech, ale ztrácí na ükor AMD.

   • Ano, inak povedané AMD ma minoritný podiel v CPU desktop/notebook, slabučký až bezvýznamný podiel v server CPU a v GK dokonca stratilo.
    Aspon niekto sa našiel, kto to priznáva, iní radšej nadávajú do debilov, styďte se…..

      • ale jo, lehké to nebude, ale prodat za rok-dva víc kusů procesorů než konkurence, to asi nebude bezvýznamné … já jen o tom …

      • trochu plácám, protože u tržních podílů je to jinak a pokud je nárůst slabšího v jednotkách procent, neprodá víc kusů, než konkurence, akorát prodá víc, než obvykle prodával … nějaká prodejní čísla „mindfactory“ nejsou relevantní … aby podíl začal stoupat, musí prodat víc, než je číslo tržního podílu …

      • To mas celkem jedno Gogo..podil na trhu jim roste, to znamena, ze pomerove jim prodeje stoupaji na ukor konkurence, v tom pripade Intelu. Mindfactory je jeden z ukazatelu a pokud se spravne interpretuje, tak je naopak relevantni.
       Pokud si predstavis, ze by najednou zacali vykazovat jejich stats misto aktualnich 85:15 ve prospech AMD jen 50:50..tak z toho muzes celkem dobre odvodit, ze AMD ztraci podstatnou cast retail trhu. Samozrejme se nedaji z toho odvodit absolutni cisla v globalu, ale pro urceni nebo upresneni retail trendu je to dobry ukazatel.

      • kdysi dávno jsem měl obchod, sice ne s komponenty, vím ale, že pokud jsem něco prodat nechtěl, resp. chtěl jsem prodat něco na úkor nečeho, nebyl problém …

      • Jenomze ty ty statistiky nesledujes. Mne to zajimalo, takze jsem se dival, jak ty prodeje rostou. Muzes si to srovnat s dobou, kdy byl na vrcholu skylake se svym 6700k a 6500..jake pocty Intel tehda prodaval. Krome toho v nemecku pocitacovych magazinech, jako je „cnews“ ty statistiky nikdo nerozporuje, ze by byli cinkle, nemaji k tomu duvod. Mindfactory proste prodava..ignorovat tak obrovsky obchod a myslet si, ze ta cisla nic neznamenaji nedava zadny smysl.

      • to pak ale jen potvrzuje, že význam retailu je takřka nulový … a to naše „mlácení prázdné slámy“ tady detto …

      • „to pak ale jen potvrzuje, že význam retailu je takřka nulový “
       .. a kde pak vezmes tech 18% globalniho trhu desktopu?
       Nulovy to asi nebude, protoze mne teda 18% globalniho trhu jako nulovy podil urcite nepripada..

      • Ja se nebavim o OEM.. ja se bavim o Retailu.. pokud ma AMD 18% v desktopu globalne, tak vetsina z tech 18% je tvorena prave Retail ..
       OEM desktop je samozrejme vetsi, ale Retail je taky slusna cast.

      • Chudák tomboDDino, furt mu nedocvaklo, že Helmutova mindfactory je plivanec do ATLANTIC OCEAN,,,.

      • „Povedzte Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom retail“? 😀 … 18% má AMD podíl na trhu stolních CPU … všechny prodeje dohromady, retail, oem, já nevím co dalšího …

      • No jo, ale da se celekm uspesne predpokladat, ze AMD pres OEM prodava malo..
       OEM je vetsinou myslen firemni sektor, ktery jde kompletne za Intelem. AMD desktopy prodavaji spis jen lokalni „OEM“ zase koncakum domu a kolik toho je se da tezko urcit, ale celkem urcite je to mensina z tech jejich celkovych 18%
       Uz si rozumime?

      • ano, to je možné, tím pádem retail drží AMD nad vodou, pokud se něco nezmění … pořád ale ta čísla z jmenovaného obchodu neznamenají celosvětový trend … že by Intel prodal svoje cpu z 99% jen v hotov ých compech, to se asi předpokládat nedá … jen to hafo různých desek u všech řad v maloobchodu svědčí o jiném …

      • „tím pádem retail drží AMD nad vodou, pokud se něco nezmění “
       .. presne tak
       Ta cisla muzes vztahnout treba pro zapadoevropsky retail. Pro americky si muzes udelat predstavu podle nejakych statistik Amazonu.
       Celosvetovy trend v retailu..uplne jiny asi nebude. Nebo proc si to myslis?
       AMD se potrebuje dostat do OEM…zatim postupne probublava aspon do OEM notebooku urcenych zase prevazne pro home sektor.

      • myslím … Intel pořád prodává cca 78% všech procesorů, těžko bude většina z nich jen nějaké kancelářské sračky v oem křápech

      • jenze ono to tak asi nejspis bude..ono to ale nejsou krapy, dneska se do korporatu dodavaji klidne i i5ky..coz mas 6jadra :))
       Bohzuel tak to je.
       Jinak desktopovy trh je dneska mensi nez notebookovy. treba se pocita, ze na jeden desktop se prodaji cca 3 notebooky. Myslim, ze z toho je i celkem jasne, proc se Intel v ramci moznosti snazi vic v noteboocich, nez v desktopu 🙂

      • Fascinance nějakým podílem na trhu je zcela zcestná.. pokud teda nejste třeba akcionáři. To je jak řešit, že Ferrari má nízkej podíl na trhu, tak to musí být sračka. Nebo že McDonalds prodá miliardu burgerů za rok, tak je to suveréně nejlepší jídlo..

       Důležitá pro uživatele je především kvalita produktu.

      • Aznoho, gratulujem, fascinujúce prirovnanie, to je original z tvojej makovice ?
       Podiel Ferrari porovnávaj tak s Lamborghini, predaje hambáčov tak s KFC, nie s procesorovým trhom….katastrofa chlape jak si dezorientovaný a to som na teba za tie sprostosti moc dobrý….

      • Já porovnávám prodeje hambáčů s procesorovým trhem? Rofl ty jsi opravdu retard…

      • Aznoho, nepatrí sa diskutujúcim nadávat, diskusia je o výmene názorov, ty si to pleteš so staničným bufetom. Elementárna slušnosť chlape nešťastná….
       Inak to Ferrari s hambáčom – jedna perla za druhou….

      • „nepatrí sa diskutujúcim nadávat, diskusia je o výmene názorov“
       .. to by jsi nesmel byt dementni blb, ktery by na jinych forech dostal davno banan za tapetovani diskusi hovadinama.

      • tombo, tak od teba to sedí, skus si pozametat pred vlastným prahom. Mockrát ťa diskutujúci označili za najvulgárnejšieho agresora na celom webe…máš nejakú malú a hlavne podtaktovanú RAMku….

      • Dej si sam nejdriv pres drzku demente..
       „červený ufňukaný žák “
       „velkého demagoga z garáže“
       „trumpetko“
       „pane garažmistre“
       „velice nechápavý rudý bojko“
       „snažíš sa vyvolat nenávisť“
       „original z tvojej makovice “
       „Ažnohu, prdelko“
       Ty si asi myslis, ze kazdy je stejne dementni jako ty, ze nevidi ty tvoje infantilni urazky..

      • Tombo, ak sa cítiš dementom, je to tvoj slobodný názor, mňa s tým nezaťažuj….
       Dobrú noc chlapci !

      • Ck Vladař Jožkopower – postiženej člověk co tu 24/7 refreshuje a zvrací toxické příspěvky proti výrobci cpu, kterýho k smrti nenávidí.
       Jak smutnej život musí někdo takovej mít..

      • Dík za péči Aznoho, mne je veľmi fajn, až to prestaneš tak žrát, možno bude aj tvoj život radostnejší. Hlavu hore, však sú to len kremíkové kúzla….

      • Kdo tu co žere a nežere velmi dobře všichni vidí. Celodenní toxický hejt na výrobce čehokoliv je na návštěvu psychiatra…

      • Aznoho, tak si k tomu cvokárovi zajdi a prestaň otravovat sprostosťami. Konec diskusie, čau.

      • Chápu, že s tvým nízkým IQ jsi nepochopil, že řeč je o tobě. Psychická porucha v kombinaci s nízkou inteligencí to je smrtelné kombo. Proto ti radím, zajdi k doktorovi dokud je čas. Ta progrese je v tvém případě dost znatelná.

 4. Šel by prosím BAN pro c.k. polni marsalek ? Ten jeho hnůj se po něm nedá číst. Jedna věc je diskutovat ale to co předvádí tento člověk je hnusny spam. Myslím ze každý muže mít určitý názor nebo pohled na nějaké téma ale s tímto človíčkům to nejde.

 5. Pověste ho vejš, ať se houpá !

  – Pověste ho vejš, pretože kritizuje AMD produkty a to je zakázané..
  – Pověste ho vejš, pretože udáva reálne čísla, ktoré sú pre AMD značne nelichotivé…
  – Pověste ho vejš, pretože na nadávky typu debil či magor reaguje sarkazmom a zdrobnelinami…
  – Pověste ho vejš, pretože poukazuje na úspešné produkty Intelu….