Ryzeny 4000 „Vermeer“ už na 5nm procesu? Asi ne, naopak prý bude 7nm Ryzen 5000

Objevily se zvěsti, že desktopové procesory AMD Ryzen 4000 "Vermeer" jsou údajně 5nm. Jde ale o omyl; a dokonce i následující generace je prý pořád na 7 nm.

37

Během včerejška se objevily překvapivé informace, podle kterých údajně má AMD vyrábět procesory s jádry Zen 3 už na nejmodernějším 5nm procesu, ačkoliv zatím bylo všude (i oficiálně) uváděno, že budou 7nm, respektive na vylepšené verzi 7nm procesu.

Tyto zvěsti asi vznikly omylem, nicméně se spolu s nimi objevilo několik dalších zajímavých věcí, týkajících se i možné podoby následující generace Ryzen 5000.

Ryzen 4000 „Vermeer“ téměř určitě není 5nm

Zdrojem drbu o 5nm výrobě Zenu 3 je web DigiTimes, jenž napsal, že podle jeho zdrojů TSMC urychlilo rozjezd 5nm procesu a na této technologii mají údajně být vyráběné procesory AMD Ryzen 4000. Respektive má jít o vylepšenou verzi prvotního 5nm procesu s lepším výkonem, na kterou má najet AMD jako vůbec první zákazník.

Posud tedy údajné zprávy. Téměř určitě jde o nějaký omyl. AMD totiž v roadmapách vždy mělo řečeno, že Zen 3 bude na nějaké vylepšené formě 7nm procesu (ale neřeklo, či už EUV, nebo bez). Toto je oficiálně potvrzeno pro Epycy třetí generace Milan, což bude serverová verze Zenu 3.

AMD roadmapa CPU 01 Epyc Genoa
Roadmapa serverových procesorů AMD s jádry Zen až Zen 4 (AMD Financial Analyst Day 2020, letošní březen)

Desktopová verze Zenu 3, která přijde jako Ryzen 4000/4000X má označení Vermeer a AMD pro ni proces také potvrdilo jako 7nm. Tyto Ryzeny téměř jistě budou založené na stejném 7nm čipletu jako Milan, protože AMD sdílí křemík mezi desktopem a servery.

AMD roadmapa CPU 02 Ryzen
Roadmapa desktopových/klientských procesorů (AMD Financial Analyst Day 2020)

Nejen proto nemůže Vermeer být 5nm. Na tuto technologii je ještě příliš brzo. Letos na podzim ji uvedou jen agresivní mobilní zákazníci typu Applu. AMD vždy trvalo chvíli, než nový proces dostalo do procesorů a před těmi měly několikaměsíční náskok GPU (viz čip Vega 20 v listopadu 2018). Zatím se ale ještě žádné 5nm GPU neobjevilo ani „na radaru“, natož aby bylo vydané. A od Ryzenů 4000 už existují ES vzorky.

Tip: První únik specifikací procesorů AMD s jádry Zen 3. ES dosahují taktů 4,6 GHz

Lisa Su: 5nm nejdřív u mobilních procesorů?

Dalším hřebíčkem do rakve této domnělé informace je to, že CEO AMD Lisa Su včera prezentovala na konferenci Bernstein Annual Strategic Decision Conference a zdá se, že se možná přímo cíleně snažila tuto zvěst sestřelit. O 5nm procesu tam mluvila jen v souvislosti až s následující architekturou Zen 4, pro kterou už byla tato technologii oznámena před pár měsíci.

Také řekla, že nový proces (v tomto kontextu 5nm) bývá nejdříve nasazen u mobilních čipů. Tím se nejspíš myslí hlavně ony ARM čipy a ne přímo produkce AMD. Ovšem dalo by se to interpretovat tak, že AMD tentokrát změní strategii a místo serveru a desktopu nyní jako první vydá 5nm čipy APU.

AMD Ryzen 4000 APU Renoir pro notebooky zdroj AMD 1600
AMD Ryzen 4000, 7nm APU Renoir pro notebooky v pouzdru BGA (Zdroj: AMD)

Protože generace mobilních Ryzenů 4000 je 7nm, mohla by 5nm možná být příští generace APU a mobilních Ryzenů Ryzen 5000, která by mohla vyjít už v první polovině roku 2021 a také by asi mohla mít jádra Zen 3. Ale toto je pořád jenom spekulace.

Tip: První informace o procesorové architektuře Zen 3 od AMD. 8jádrový CCX, SMT4 nebude

Ryzen 5000 „Warhol“?

Možná pod impulsem předchozího se objevila ještě jedna nezaručená informace o budoucích plánech AMD. Tentokrát s ní přišel na twitteru leaker MebiuW, u něhož ale nevíme úplně, jak je spolehlivý. Ten předložil ústřižek údajné roadmapy AMD, na níž je úplně nové kódové jméno, a to procesory označené Warhol. Zatím ae raději všechno následující berte s velkou rezervou (máte-li ve stodole Avii, V3S nebo traktor, použijte gumu z nich místo ze svého Rytíře z Eisenachu).

Pokud je tato roadmapa pravá, pak z ní vidíme jen velmi malý kus. Uvádí, že procesor Warhol obsahuje ještě jádra Zen 3, podporuje PCI Express 4.0 a je 7nm. Protože to však není Vermeer, asi by mohlo jít o jeho následníka. Možná je to dokonce refresh Vermeeru založený na stejném nebo podobném křemíku. Kódové jméno je mimochodem samozřejmě opět založené na výtvarném umělci.

dajná roadmapa AMD ukazující Ryzen 5000 Warhol
Údajná roadmapa AMD ukazující Ryzen 5000 „Warhol“ (Zdroj: MebiuW, via: VideoCardz, květen 2020)

Protože je však Warhol 7nm, musí být logicky 7nm i předchozí Vermeer. Warhol by možná mohl jít na trh příští rok jako Ryzen 5000. A mohl by možná stále používat socket AM4, takže na této patici by nakonec přece jen bylo pět generací a ne jen čtyři. Podobným směrem by se daly interpretovat i nějaké nedávné narážky AMD (zde a zde).

Raphael s DDR5 bude až Ryzen 6000?

Po Warholu zdá se následuje něco začínajícího na „Ra“. To je zajímavé, protože by mělo jít o „Raphael“ neboli o CPU pojmenované po nindža želvě renesančním malíři, o němž jsme nedávno slyšeli coby o prvním procesoru AMD používajícím DDR5. Není vidět, zda už má Raphael jádra Zen 4, ale podle tweetu od stejného původce má Raphael skutečně být 5nm a s jádry Zen 4. Ale vypadá to, že je u něj vyznačeno přidané GPU („Navi?“), zatímco Vermeer ani Warhol grafiku nemají.

Raffael Tri gracie
Raffael: Tři grácie (1504-1505; Zdroj: Wikimedia Commons)

Toto může znamenat, že CPU Vermeer a Warhol budou v této době (2022?) nahrazená ne dalším čistým CPU, ale čipem APU. Možná, že si AMD věří, že bude míst dost odbytu po Threadripperech a Epycích a nebude už pak muset jejich křemík sdílet s tím v desktopových procesorech. A zároveň že počet jader u APU stoupne tak vysoko, že tyto čipy bude možné použít i pro nejvyšší modely mainstreamové platformy AM5.

Je tu ještě ta alternativa, že Tento Raphael by stále mohl být podobně vytvořené CPU, jako je nyní Matisse, ale vedle I/O čipletu a CPU čipletů bude tentokrát přítomný i GPU čiplet – třeba ne na všech modelech, ale jen na některých. AMD by také mohlo umístit nějaké základní GPU do I/O čipletu, v němž je koneckonců řadič paměti. Toto by odbouralo jednu nevýhodu výkonnějších Ryzenů, totiž že nemají integrované GPU a nehodí se proto do business sestav bez samostatné grafiky.

První 5nm AMD až koncem roku 2022?

Tento „Raphael“ na 5nm procesu ale má údajně vyjít až nejdříve v třetím či čtvrtém kvartále roku 2022, podle stejného tweetera, který ukázal onen kousek roadmapy (toto mimochodem mluví i proti tomu, aby APU Ryzen 5000 byl 5nm).

Dávalo by to smysl – pokud procesory Vermeer vyjdou letos koncem roku, pak Ryzen 5000/Warhol by mohl přijít v druhé polovině či koncem roku 2021 jako refresh. A poté by další generace Ryzen 6000/Raphael opět vyšla po roce. Nebo později, kdo ví.

Galerie: Roadmapy AMD pro procesory z Financial Analyst Day 2020

Zdroje: DigiTimes, Retired Engineer (Twitter), VideoCardz, MebiuW /(Twitter)

Ryzeny 4000 „Vermeer“ už na 5nm procesu? Asi ne, naopak prý bude 7nm Ryzen 5000
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

37 KOMENTÁŘE

 1. Pýtam sa, no a čo ?
  Vzhľadom k tomu čo AMD navrhlo a TSMC upieklo na 7nm by som „5nm“ nebral ako niečo čo AMD musí mať v hneť ďalšej a ďalšej generácii lebo to nebude dostatočný skok zo 7nm…
  Uvidíme čo v jeseni prinesie Ryzen 4000 ale tak snáť to bude taká nálož ako sa povráva a prípadných, budúcich, 5nm sa môže v kľude pripravovať a ladiť či príde o rok skôr alebo neskor…
  …tlačiť na výrobný proces musí Intel, nie AMD.

   • Tak on to ma pojate jako uvahu. Z toho pohledu to je/muze byt zajimave cteni. Nidke ale neuvadi, ze by to tak melo byt.
    Ekonomicky ani technicky to podle mne v soucasnosti nedava smysl, vyjma mozna vydani treba dalsi mobilni APU generace. Ale treba AMD dostalo od TSMC nabidku co se neodmita..pak by to byla fakt sranda, kdyby se ukazalo, ze to pravda je.

   • „Zkušenost by velela neakceptovat příliš pozitivní zvěsti. Na druhou stranu argumenty pro jednoznačné odmítnutí této možnosti také v rukou nemáme. Nejrozumnější nejspíš bude považovat tuto možnost za méně pravděpodobnou, dokud se neobjeví další podrobnosti.“

    Jo, tohle je fakt „jasná zpráva“ 😁 – zase jsi tu za kašpara, Víko.

  • Pokud bude výsledkem 5nm shrinku o ~80% větší výtěžnost z waferu a cena bude stejná, nebo vyšší o nižší desítky procent, pak je úvaha „proč“ zcela jasně daná – AMD opět sníží náklady a ještě bude schopno vyrobit více čipů z jednoho waferu (klasická economy of scale). Kromě toho to bude další „klinec“ do současné technologické rakvičky Intelu, což je zase poměrně dobře využitelné marketingově a naopak pro Intel další zvětšení zaostávání.

   a opět: POKUD platí, že si TSMC na 5nm věří a zároveň má nenaplněné kapacity a AMD má možnost/příležitost ten shrink udělat a vyladit (a to teď má), tak není moc důvodů proč to neudělat. Jeden zásadní je onen risk, že to nevyjde, ale v takovém případě je v záloze 7nm výroba. Z mého pohledu je to luxusní pozice, kdy si to AMD prostě může dovolit zkusit.

   • tolik „pokud“, že je to celé vlastně nereálné … o ty kapacity se tam firmy mlátí jako v Koňské opeře, takže předpokládat, že si v téhle situaci budou TSMC s AMD něco dokazovat, když to ani jeden z nich nemá zapotřebí … těžko … a to je jen začátek těch „pokud“

    • Firmy se aktuálně mlátí o 7nm, ne o 5nm. Uvažuješ správně, ale zapomínáš jednu věc: AMD má již 7nm vyladěných, tudíž může „ladit“ těch 5nm (a tady si myslím, že to realita už bude na 100%). Navíc pak získá/může získat další výrobní kapacity na 5nm linkách – to taky stojí za úvahu.
     Co se týká těch „pokud,“ tak první je řečnický obrat. Druhý je pak samozřejmě úvod do spekulace.

   • Kdyby AMD chtěla snižovat výrobní náklady na jeden čip na úkor zaplacení návrhu většího množství čipů, má daleko lepší možnosti, jak to udělat.
    a) Může přestat vyrábět velký 12nm I/O čip a místo něho udělat malý 5/7nm.
    b) Může místo jednoho osmijádrového čipletu, který často používá jen jako 4 či 6 jádrový, vyrobit ještě ty 4 a 6jádrové.
    c) Může opustit čipletovou koncepci u běžných Ryzenů, protože si tím jen prodražuje pouzdření. Když má osmijádrové APU cca 150 mm2, tak osmijádrový čip bez grafiky by měl ještě o pár desítek mm2 méně.
    Ve skutečnosti to neudělají, protože se to nevyplatí. Nové výrobní procesy dneska už nejsou levnější než ty staré (i když do toho započítáte zmenšení čipu), návrh každého čipu na moderním výrobním procesu sežere vyšší desítky až nižší stovky milionu dolarů. Vyšší hustota tranzistorů sebou přináší větší problémy s chlazením (5nm process TSMC je o 20 % úspornější, ale hustotu má vyšší o 84 %), problémy s výtěžností a taky problémy s nedostatečnou kapacitou. To, že TSMC uvede nějaký proces, neznamená sebevražedné se vrhnutí na ten proces, ale skutečnost, že uvedou jednu linku a teprve když to klapne, se kapacity začnou navyšovat. A navyšují se poté, co o ten proces někdo projeví zájem a objedná si ho.
    Že vy vidíte AMD v luxusní pozici, kdy si může dovolit rozhazovat, znamená jediné. Nedíváte se pozorně. AMD se dostala po letech do situace, kdy konečně dokáže inovovat své produkty ne na dluh, ale z toho, co na jiných vydělá, dokáže snižovat své zadlužení. Problémem je, že by potřebovala tvořit rezervy, jejichž absence ji minule stála málem život, kdy měla u GloFo nasmlouváno víc, než dokázala prodat. A podobně to funguje dneska. Musí TSMC platit a musí si výrobu objednávat dlouho dopředu. A nemá na to, aby riskovala, že ty čipy neprodá, jednoduše proto, že si to nemůže dovolit. Každá chybička ji totiž pošle zpátky do červených čísel.

    • https://www.icknowledge.com/news/Technology%20and%20Cost%20Trends%20at%20Advanced%20Nodes%20-%20Revised.pdf

     Tady máš studijní materiál, doporučuju se kouknout na grafy. 5nm vypadá v tomto ohledu jako zásadně výhodnější než 7nm, protože oproti referenční 16nm je sice 2x dražší, ale o 80% hustější, kdežto 7nm je dražší řekněme 1,5x.
     Upozorňuju, že se jedná o do značné míry teoretické informace – jak na tom jednotlivé nody jsou, ví pravděpodobně jen TSMC a možná AMD a další větší odběratelé.

     Dále:
     ad a) – proč by to dělali? 12nm je pro toto nasazení naprosto OK a je za pár peněz u GloFo
     ad b) opět: proč by to dělali? Masová výroba jednoho polotovaru bude vždy jednodušší a levnější. Úspora na ploše je nevýznamná v poměru k nižší celkové výtěžnosti.
     ad c) pouzdření je zřejmě levnější, než výroba monolitů. Celá krása a kouzlo tkví v laciné produkci pouze klíčové části CPU na nejmodernější technologii. I to je BTW další argument, proč AMD může zkoušet nasadit 5nm, protože vyrábí pouze čiplety.

     • a) Takže 12nm výroba je za pár peněz a lepší proces by to nezlevnil, kdežto u 7nm výroby by to lepší proces zlevnil. Zajímavá úvaha.
      b) Masová výroba bude vždy jednodušší a levnější a vy navrhujete, aby tentýž čip začali vyrábět na jiném procesu, tedy, aby šli přesně proti tomu, co sám tvrdíte.
      c) Pouzdření není levnější, než výroba monolitů. Levnější je na tom to, že nemusí navrhovat ty čipy zvlášť. A dokud jich prodají jen pár, tak je to celkově ekonomičtější. Ovšem s nárůstem produkce se to začne prodražovat.
      Jinak ten váš odkazovaný dokument (dost starý), byste jako příznivec AMD neměl moc vytahovat na světlo. Plyne z něj, že jedinej, kdo své výrobní procesy označuje cca správným číslem, je Intel. Vždycky ho označí o malinko hůře, než je skutečnost. Ostatní si ta značení cucají z prstu.

      • ad a) jasně jsem psal, že „pro toto nasazení“ – I/O chiplet nepotřebuje vysoké takty, stejně tak kvůli I/O rozhraním musí mít nějakou velikost (aby se tam všechny plošky vešly), takže použít 7nm prostě nedává smysl.

       ad b) přechod na 5nm je dříve či později nevyhnutelný. Navíc POKUD je pravda to, že 5nm odřekl Huawei, tak je paradoxně stav takový, že 7nm výroba nestíhá (AMD+nvidia) a naopak 5nm má volno. A opakuji, že Zen3 bude drtička Intelu, takže si AMD technicky bude moci říct vyšší cenu.

       ad c) je mi úplně jedno, jaký je název nodu, podstatný je výkon a spotřeba.
       „Pouzdření není levnější“ – s tímto naprosto nesouhlasím, je úplně jedno, jestli se při pouzdření čipu osadí jeden nebo dva či tři kusy, probíhá to strojově a všechno v jednom kroku, mašina prostě osadí místo jednoho monolitu více malých chipletů. Ale tenhle malý whatabotism beru jako souhlas s tím, že ekonomicky dává přechod na 5nm smysl. 😉

      • k a) AMD je pořád vázané smlouvou s GF, podle které musí odebírat od GF určité množství 12nm wafferů, jinak platí penále. A na splnění tohoto požadavku jsou IO čiplety nejvhodnější produkt.

  • Co to je za bullshit? AMD procesy nevyvíjí, to vyvíjí TSMC. A to, pokud vím, tak s 5nm procesem nemá nějaký výrazný problémy, možná s 3nm a to díky Covidu. Pokud by AMD s řadou 4000 nebo i 5000 nepřešlo na 5nm, tak to zřejmě nebude kvůli tomu, že není k dispozici novej proces. Osobně bych pochopil využití 3 roky vyladěnýho 7nm procesu s vysokou výtěžností. AMD by mohlo sypat kvanta procesorů se slušným IPC a frekvencí a na 5 nebo 3nm přejít, až bude vyladěn. Intel se taky u jednoho procesu dostal ze 4.0 GHz čtyřjádra na 4.8-5.3 desetijádro.

    • tomboDDino, jeden nick si uvedl nesprávne…neoblbuj lidi…
     Teba je na všetkých weboch plno a všade ťa znají ako tajtrlíka s plným košem pomenování, napríklad – trombóza, narkóza, glukóza, truhlík, tomboDDino, stachanovec…atd.

      • tomboDDino, všade je to stejné, hned jak sa objavíš začneš urážkami, OT príspevkami, presne jak tu. Diskutovalo sa k téme i keď padali odlišné pohľady na vec, teda až do tvojho príchodu.
       Drž sa tématu a nezakladaj flame.

      • Jen se vyblej posuku…
       „Teba je na všetkých weboch plno a všade ťa znají ako tajtrlíka s plným košem pomenování, napríklad – trombóza, narkóza, glukóza, truhlík, tomboDDino, stachanovec…atd.“
       „…hi..hi…nebudeš stačiť prepletať nožičkama a modliť sa aby si už dorazil domov do bezpečia DDgaráže….huhúh…“

      • tomboDDino, ty si neuvedomuješ, že negatívne komentáre sú vždy až po tvojej provokácii a potom sa to už sype – urážky, flame, OT.
       V tejto diskusii končím, kašlem na teba, píš co chceš. Pokračovaním by to viedlo len k ďalšej zasvinenej diskusii. čau…

      • „c.k. polni marsalek 29.5.2020 at 11:46
       tomboDDino, ty si neuvedomuješ, že negatívne komentáre sú vždy až po tvojej provokácii a potom sa to už sype – urážky, flame, OT.“

       jáááj, tak to mě pobavilo, maďar tu postne kravinu jako první, ale svede to na ostatní, že spouští flame 🙂 Tomu říkám integrita na maximum aneb „zloděj křičí chyťte zloděje“
       Jeho komentáře vadí už i Intelákům… No jako na pobavení dobrý, jen to tu nemusím mít každý den.

      • @Wendak.. je to sranda, kdyz jsi nekdo az tak nevidi do huby co pise 🙂

      • Wendaku, na pobavení dobré možná jednou, třikát, ale pořád dokola stejné s prominutím píčoviny, to už musí lézt na nervy každému …

 2. „DigiTimes totiž tvrdí, že AMD s TSMC se rozhodli, že nové ZEN 3 procesory (RYZEN 4000 pro desktop), které mají dorazit v závěru tohoto roku a byly původně oznámeny jako 7nm+ (7nm EUV), budou nakonec vyráběny rovnou 5nm. A dokonce ještě lepší verzí 5nm+!“

   • „Ten 5nm+ už TSMC má hotový, a ve speciální verzi přímo pro AMD, o čemž už se ví delší dobu. Není divu, že konkurence bije na poplach, nedávno bylo oznámeno, že NVIDIA se snaží narychlo zamluvit nějaké 5nm kapacity pro sebe už na příští rok, což je pro tuhle firmu netypické, když ještě nepředstavila ani 7nm generaci herních grafik. Ale pokud AMD s TSMC jdou tak rychle kupředu, že dokonce speciální 5nm výroba pro AMD je již hotová, dávalo by to samozřejmě smysl.“

 3. Vzdyt Apple bude vyrabet A14 na 5nm a pujde asi o komplexnejsi chip nez chiplet Zenu3. Navic asi tezko Apple vyuzije ty nepovedene, na rozdil od AMD. Sjednocene CCX mohou prinest snazsi vytezeni tech vadnych., mozna i z pohledu velikosti cache (nektere modely s mensim poctem jader mohou mit L3 cache mensi, diky sjednoceni L3 stale dostatecnou).

  Lisa Su jako zastupce verejne obchodovatelne spolecnosti nesmi vypoustet nepravdiva tvrzeni, ale muze odlozit sdeleni tech pravdivych. Tuto moznost tj. Zen3@5nm nepoprela, pouze rekla co byva zvykem (rozjezd na mensich mobilnich chipech). To ovsem nemusi byt pripad Zen3, ten muze byt tim dnes tim mensim (jiz A13 je snad vetsi nez chiplet Zen2).

  • „Vzdyt Apple bude vyrabet A14 na 5nm a pujde asi o komplexnejsi chip nez chiplet Zenu3.“

   No ale pak to bylo stejné jako s A12 (nebo který byl ten první 7nm?), který nebyl asi o moc méně komplexní než ten nynější 5nm (minimálně taky potřeboval všechny IO a LPDDR PHY, nejen čistou logiku a SRAM), a přesto byl vydán o 3/4 roku před Ryzenem 3000.