AMD ustoupilo: bude podporovat Zen 3 na B450/X470 deskách. Ale nebude to žádná sranda

AMD změnilo po vlně kritiky své plány a s výrobci desek poskytne možnost, jak provozovat procesory generace Zen 3 na starších deskách. Ale nebude to snadné.

55

Předminulý týden rozpoutalo AMD internetové bouře, když oznámilo, že nebude oficiálně podporovat procesory s architekturou Zen 3 na starších deskách, ale jen na generaci X570 a nových B550, které se ale teprv začnou prodávat příští měsíc. AMD teď zareagovalo na protesty a vydalo oznámení, že se ve spolupráci s výrobci desek pokusí o alespoň beta podporu.

Minimálně na části desek generace 400 tedy bude možné na Zen 3 upgradovat. Ovšem mohou s tím být spojené značné komplikace a háčky, jak se zdá.

Předchozí
Následující

Změna plánu. „Nějaká“ podpora Zenu 3 pro nadšence bude

AMD oznámilo, že na základě ohlasů, protestů a stížností, které se stihly vyrojit na internetu, se rozhodlo změnit předchozí rozhodnutí a pokusí se na starších deskách podporu procesorů s architekturou Zen 3 přece jenom realizovat. Zatím jsou tyto práce ve stádiu příprav, takže ještě nejsou úplně jasné detaily, nicméně je dobře, že to bylo ohlášeno takto předem.

Je ale také třeba se připravit na to, že tato podpora asi nebude tak hladká, jako na bezproblémově kompatibilních deskách řady 500. Bude zřejmě mít řadu háčků, takže je dost možné, že často půjde spíš o bonus pro nadšence než o něco pro běžnou populaci.

AMD uvádí, že původní rozhodnutí utnout kompatibilitu bylo udělaná s ohledem na to, aby se nekomplikoval život největším vrstvám běžných uživatelů, což jde trošku proti touze nadšenců upgradovat, byť by to stálo nějaké komplikace. Vypadá to, že ono náhradní řešení bude spočívat v tom, že ona podpora pro Zen 3 na deskách řady 400 bude ve formě forku/odbočky – výrobci desek pro ně nabídnou zvláštní a volitelné BIOSy, které budou mít zvláštní status. Přinesou tedy podporu Zenu 3, ale jen v této separátní větvi či vydání, zatímco běžná linie BIOSů pro masy zůstane bez podpory pro nové procesory.

Prezentace cipove sady AMD B550 04
Tabulka kompatibility čipsetů AMD a procesorů včetně next-gen Ryzenů s jádry Zen 3. Nyní AMD přehodnotilo pozici a slíbilo, že se pokusí o alespoň Beta podporu na některých X470 a B450 deskách

Podpora nových CPU zruší podporu pro staré

Důvody tohoto rozštěpení, které samo o sobě bude znamenat značné problémy, kterým se asi výrobci desek a AMD chtěli prve vyhnout, jsou zejména v tom, že podle AMD bude typicky nutné vyhodit z BIOSu podporu starších procesorů, aby bylo místo na kód AGESA pro procesory Vermeer. Toto už nemusí znamenat jen stará 28nm APU s architekturou Excavator, která asi už zajímají jenom z historického hlediska, ale už i první generace Ryzenů Summit Ridge, APU jako Raven Ridge a uvidíme, co všechno ještě.

Jen jednosměrný upgrade a na požávání?

AMD dokonce uvádí, že takový update může nebo bude jednosměrný, tedy že uživatel pak nebude moci BIOS vrátit zpátky (zde doufejme bude alespoň možné využít podporu pro dual-BIOS některých desek). Toto je hodně drastické v kombinaci s tím, že Beta BIOS může být méně testovaný a nemusí vůbec dostávat budoucí aktualizace s opravami chyb.

AMD ještě uvádí, že je v plánu řešit tyto aktualizace kvůli předchozím problémům individuálně, jen s uživateli, kteří koupí procesor architektury Zen 3, který budou moci po aktualizaci v desce provozovat. Asi by to fungovalo podobně jako reklamace nebo požadavky na zaslání Boot kitu pro přeflashování BIOSu, tedy že byste podpoře poslali sken či kopii faktury a obratem dostanete aktualizaci pro svou desku. Nicméně zatím je toto vše předběžné, takže je možné, že někteří výrobci toto síto nebudou používat.

AMD Ryzen 7 4700G zdroj VideoCardz
AMD Ryzen 7 4700G. Tento procesor nemá ještě architetkuru Zen 3, ale jak to bude s jeho podporou, také ještě není jasné (Zdroj: VideoCardz)

Situace jiná než loni?

Komplikace, které se podle tohoto oznámení budou s těmito beta BIOSy pojit, jsou docela závažné a o dost horší, než jak vypadala podpora Zenu 2 na deskách platformy B350/X370. Té se také oficiálně říkalo, že je „beta“, ale ve skutečnosti je nakonec celkem standardní a jednoduchá i na mnohých deskách s 16MB BIOSem. Výrobci tyto BIOSy i normálně aktualizují, místo aby šlo o nějaká jednorázová vydání, o které se firma dál nestará. Zde to zřejmě může být o hodně horší, i když ještě můžeme doufat, že ne vždy budou omezení takto drastická.

U B450/X470 a Zenu 3 to podle všeho bude mnohem větší rodeo a třeba nemožnost zpětného přeflashování v kombinaci s eliminováním podpory pro větší množství CPU zní jako velký problém. S takovýmto BIOSem desky nebudou moci jít do obchodů, protože neznalí uživatelé by je pak vraceli při snaze instalovat nějaké starší procesory z bazaru, s nimiž už deska nebude fungovat, a podobně. Beta BIOS nebude tedy moci být do desek nahráván už v továrně, což znamená, že bude na vedlejší koleji.

Čipová sada AMD B450 (Foto: AnandTech)

Výrobci tedy asi budou udržovat aktualizace a podporu jen pro ne-beta BIOS bez podpory Zenu 3. Určitá naděje je asi pro desky s 32MB BIOSem, kde budou lepší možnosti implementovat podporu s méně oběťmi, ale to teprve uvidíme.

Tyto komplikace asi dokládají, že důvody pro nepodporu Zenu 3 byly už poměrně reálné, protože už by se potýkala s nemalými technickými problémy, a že nešlo jen o zvůli/lenost/chamtivost. Mimochodem, pokud vás zajímají problémy, které s velikostí BIOSů a vyhazováním podpory starých CPU souvisejí, web GamersNexus k nim natočil poměrně zajímavé video. Nemůžeme zaručit, že v některý údajných insiderovských informacích třeba nejsou nějaké chyby, ale pro kontext této kontroverze je to hodně informativní.

Další prodloužení životnosti už nebude

AMD vedle předchozích věcí ještě uvádí některé další háčky. Dostupnost BIOSů se může lišit model od modelu, tedy tato práce navíc asi nebude investována do všech modelů, ale jen těch vděčnějších highendových a nebo hodně populárních. Navíc také asi nebude dostupná hned po vydání procesorů, ale může údajně chvíli trvat (toto dává smysl, aby se nejprve vývojáři mohli soustředit na pilování firmwaru pro nové desky s plnou mainstremovou podporou).

Také AMD varuje, že toto gesto je zřejmě poslední, další podobné prodloužení životnosti starších desek už předem vylučuje (asi aby se vyhnulo podobnému tlaku). Hypotetické další procesory po Ryzenech 4000 s jádry Zen 3 už údajně přidány opravdu nebudou. Zatím nicméně nevíme, co toto znamená. Mohla by být řeč o Ryzenech 5000, pokud by už nešly do nového socketu AM5 a rovnou nepoužívaly DDR5 (naopak určitou možnost další generace na AM4 indikoval blogpost AMD k čipsetu B550). Pokud ne, mohla by být řeč třeba o osmijádrových APU Renoir.

Co si slibujete od teď oznámené Beta podpory procesorů Ryzen s architekturou Zen 3 na B450 a X470 deskách?

Pokud se vám tedy touto cestou podaří rozběhnout Zen 3 a bude to bezproblémově fungovat, bude to poslední možný upgrade. Zatím asi nechvalte dne před večerem, protože při pohledu na tyto strašidelné komplikace není jasné, jak prakticky použitelné toto upgradování bude a jak široce to tedy bude užitečné. Ovšem asi lepší, než nic.

AMD X570 cipset foto techPowerUp
Čipset AMD X570 (Zdroj: techPowerUp)

Doporučené jsou pro Zen 3 jenom desky s B550/X570

AMD také explicitně doporučuje, že pokud teď chce někdo stavět počítač s výhledem na budoucí upgrade, tak se má poohlížet jen po B550 a X570 deskách a nespoléhat na tyto beta updaty. Desky s čipsetem B450/X470 teď asi budou často levnější a tím lákavé, ale jednoduše nemáte garantováno, že vám Ryzeny 4000 poběží tak dobře jako na doporučených deskách generace 5000 (nebo vůbec).

Mimochodem, už jste si asi všimli, že se celou dobu mluví jen o deskách s čipsetem B450 a X470. O deskách řady 300 AMD nic neříká a asi nám to naznačuje, že s nimi již nepočítá. Protože jejich čipsety jsou dost podobné, mohly by asi teoreticky někdy existovat Beta BIOSy i pro ně. Je možné, že třeba u highendových modelů se výrobci slitují a betu udělají i pro ně. Ale zatím s tím nepočítejte, majitelům B350/X370 modelů prostě nic slíbeno nebylo.

Na další stránce naleznete plné znění tiskové zprávy, kterou AMD k této problematice vydalo v originále.

Galerie: Detaily k platformě AMD B550 a původní oznámení, že Zen 3 nepůjde do desek B450/X470

Předchozí
Následující

55 KOMENTÁŘE

 1. Tak lepšie takto ako vôbec, ale bude to ešte určite zaujímavé a pár článkov si o tom ešte prečítame 😁👍
  Amd fans si už asi zvykli…napr. Spotrebu vegy, drivery u navi..
  Mna ale napr. už nebaví riešiť toto všetko okolo (dorob si sám..) a beriem hotove plug & play riešenia od Intelu a nV 🤗

  • Správně!
   Kde jinde než na skvělém Intelu lze vzít starou desku jako Z270 a strčit do ní nejmodernější Kometu, a to stylem plug’n’play! Žádné trampoty s biosem, „it just works!“

   AMD jsou trapáci!

    • Máš 100% pravdu. Jsem podrážděný! Koupil jsem si 3800X a X570 (hned jak vyšly) + 3600MHz RAMky v očekávání krutého ladění, nahrávání biosů, modrých obrazovek, abych předvedl, jaký že jsem to geek a ono mě to totálně vypeklo. Rozjelo se to na první pokus a já neměl co ladit. 🙁 Měl jsem dlouhou chvíli, ale dočetl jsem se, že Navi mají problémy s drivery. Tak jsem nelenil a vyměnil svou starou RX480 za 5600XT. Ano, konečně to nastalo! Měl jsem 2 černé obrazovky s únorovými drivery, tak jsem se konečně (konečně!) jal ladit. Bohužel hned další drivery tomu učinily přítrž. Tak jsem z nudy aspoň přepálil videobios na 14GHz verzi, jenže ani to mi nepřineslo kýžený adrenalin, i když jsem pálil nadvakrát, protože jsem nedostatečně cvaknul s přepínačem BIOSů.

     Vážně uvažuju, že tenhle Navi nepodarek vyměním za nějakou nvidii. Kamarádi z TS mi říkali, že při přepínání z BF do plochy Windows prý je větší riziko, že hra spadne, podmínkou je samozřejmě vlastnit nejlepší značku na světě – nvidii. Není to teda úplně to pravé ořechové, ale protože tenhle problém u nich trvá už nějaký ten pátek (BF4, BF1 i BF5), mohlo by to znamenat, že si konečně trochu zalaboruju. Jé, já se tak těším!!!

    • Řekl bych, že tynyta už nebaví do nekonečna vysvětlovat některým, že tu plácají blbosti jen pro to aby si kopli do značky. Světe div se já si tedy nekoupil X570, ale vlastním X470 a tady se taky adrenalin nekonal (třeba to přijde až ten R5 3600 budu strkat do X370). Prostě jsem nahrál BIOS, strčil do desky R5 3600 a ono to jelo… S grafikami nevím… od kamarádů mám info, že jsou potíže. Jenže díky splaskávající krypto horečce jsem velmi výhodně nakoupil výkonně grafiky, a tak mám na čas vystaráno.

     Adrenalin možná bude přechod na ZEN3 🙂 Uvidíme jako vždy si chvíli počkám, nasbírám informace a podle toho se rozhodnu (budu postupovat).

     Jinak Tynyt není žádný mamlas amatér… Co vím tak v ICT už taky pěkně dlouho dělá a živí ho to.

     Jenda věc se mi na DDW líbila. Daly se tam psát soukromé zprávy. S některými uživateli bych si rád popovídal. Jane neplánujete tu taky něco takového?

     • Ja bych to nevidel pozitivneji nez JO v tech svych komentarich.
      Rekl bych, ze AMD vyslo vstric soucasnym majitelum desek se Zen,Zen+a Zen2 a cilem neni prodavat B450/470 pro Zen3, jen umoznit upgrade stavajicim uzivatelum. S tim se da zit. Co se tyce flashnuti bety po kterem neni ‚cesty zpet‘ a flasnuti novejsi verze bety po predchozi bete..tady bych pockal, jak to bude v praxi vypadat. Osobne mi neni jasne, proc by ‚zpetny‘ flash nemel treba fungovat, potazmo nemelo existovat vic verzi beta biosu.

      • Souhlas, nevidím jediný důvod, proč by backflash ze Zen3 BIOS na Zen2 nebyl možný (samozřejmě za přepokladu, že že se použije Zen3 CPU).

       Ono tady jde asi o to, že se sichrují, aby nějaký mamlas, co nebude mít Zen3 „nezkoušel jen tak“ flashovat BIOS. Já jsem už zažil brouků pytlíků, co se vrtali v něčem, o čem neměli ani páru a dovrtali to domrtva. Společný jmenovatel byl u nich „tuning“ (novější firmware přece automaticky znamená „lepší“) a absolutní nezájem cokoli kolem toho číst či dokonce nastudovat.

       Nakonec každý má volbu: buď si koupí novou desku k novému Zen3, nebo zkusí Fortunu se starou.

 2. tak proseje se zrno od plev, šetřílci utřou a ti co koupili za tehdy vyšší cenu s 32MB ROM budou za vodou. Tady se ukazuje jak je liché dávat za základovku co nejmenší peníz. Já se dočkal bezproblémové podpory od Asusu Ryzen 3000 i na X370-A kde je i velmi praktická sběrnice PCI. Novější X470 sice byla citelně dražší, ale jak je vidět je udělána s výhledem do budoucna, tak těch 4500,- czk které byly na tu dobu za AMD desku dost vysoké rozhodně nelituji.

  • Já bych řekl, že tady se naopak ukazuje, že je lepší vzít levnou základovku a pak ji prodat i se starým procesorem a koupit oboje nové. Vyřeší to spoustu problémů a dráž to nevyjde.

   • nn, to je celé rozebírání stroje, takhle uvolním dva šroubky, očistim starý čip, vyndam, dam nový a nanesu novou pastu, nasadím chladič, zajistím a funguju – to vše do deseti minut, možná patnácti s očistou chladiče. Windows pak taky remcají při aktivaci, z jejich pohledu je to nový počítač což fakticky je. Proto je lepší koupit důležité součástky dražší a kvalitní a pak jen měnit k nim připojené komponenty.

  • Tak je to otázka ceny. B450 Tomahawky stávaly tuším 2650,- takže pokud by člověk po upgradu koupil podobnou a šlo mu to dobře, tak to může být lepší aletrnativa proti nabušenější desce, která by už stále cca 5500. Líp se pak využije nebo prodá původní CPU, na druhou stranu přenos OS na nové PC je lehce komplikovanější nebo se musí udělat čistá.

   Ale pro někoho je i ta dražší deska hodnota, takže to pak takhle kalkulovat nemůže.

   • Zrovna ten B450 Tomahawk (neMAX) nebyl sice nejlevnější a jen 16MB ROM, ale na druhou stranu má fleš BIOS přes tlačítko bez potřeby procesoru a v porovnání s konkurencí za podobnou cenu kvalitnější napájecí kaskádu – je do něj možné bez obav vrazit i 39x0X v rámci generačního upgradu.

 3. J.O.: z ankety jsem si bohužel nevybral. 🙂 Upgradovat nejspíše chtít budu (vypadá to na příjemný ~20-30% výkonnostní uplift), ale desku měnit nehodlám a zároveň X570 má podporu bez problému. 🙂

   • Simi asi narazal na B550. No a tam je to jasne definovana kompatibilita, tak holt pouzijes ine (podporovane) CPU, ked uz sa teda musis „pripravovat“ na buduci upgrade. Ja teda osobne vzdy kupujem dostatocne vykonny komponent pre moje potreby v den nakupu, a nie nejaky „podradny“ s vidinou buducehu upgradu…

     • Naschval som to dal do uvozoviek, aby bolo jasne, ze to myslim obrazne, ale ok.

      A co sa B550 a upgradu tyka, ta moznost tam stale je. Mozete upgradovat zo Zen 2 na Zen 3. Pripadne mozete pouzit jaky chete CPU na B450/X470 s tym, ze risknete beta BIOS. Ja furt neviem, co je za problem, veskera kompatibilita je predsa jasne specifikovana…

      • Nemusíme se bavit obrazně, jde mi o 1600AF a B550. Ostatně moc možností s AF CPU jsem nedal, ne? B550 jste odvodil dobře.

       „Ja furt neviem, co je za problem, veskera kompatibilita je predsa jasne specifikovana…“

       Já přece nemám problém s tím, že by kompatibilita nebyla specifikována.
       Pouze jsem si posteskl nad tím, že v té specifikaci nejsou zajímavé kombinace(zpětná kompatibilita) zrovna oficiálně podporované.

    • No je to buďto proto, aby se na těch deskách nemusely tyhle starší CPU testovat, nebo aby se na nich mohl ypoužít bez obav ty menší/levnější 16MB čipy pro BIOS a ještě tam třeba zbylo místo na Ryzen 5000, pokud by se DDR5 opozdila a přišla pátá generace procesorů na socketu AM4. Nebo kombinace obou důvodů.

     Je ale možné, že budou i desky, kdy Rzyen 2000 půjde. Taky to ale může být přidané až v nějakém pozdějším BIOSu, uvidíme.

 4. Ten slide s podporou CPU u různých čipsetů je blábol, Ryzen 3000 běžně desky s X370 podporují, např. ASRock Fatal1ty X370 Gaming K4. U B350 nevím, ale vzhledem k tomu, že novější B450 je v podstatě přeznačený B350 s novějším BIOSem, nevidím důvod, proč by to nefungovalo.
  Jinak by mě zajímalo, co bude v architektuře Zen 3 natolik odlišné, že je problém s podporou u B450/X470.
  Že by to bylo kvůli PCIe 4.0?

  • „Jinak by mě zajímalo, co bude v architektuře Zen 3 natolik odlišné, že je problém s podporou u B450/X470.“
   .. to neni o tom, ze to nejde, aspon pokud nezmeni uplne treba TDP tridy tech CPU. Zjednodusene..hacek je v tom, ze BIOSy desek museji mit kazdy kompatibilni CPU zapsany ve sve ROM. Tam ma spousta desek omezeni na 16MB, coz pak znamena, ze se tam vsechna ta kompatibilni CPU uz nevlezou i s temi novymi co prijdou. Aby se to obeslo, tak se musi vyhazet nejaka starsi CPU z te pameti..treba prvni generace Zen, mozna i Zen+. To sebou nese ruzne proceduralni potize, tak proto ten ‚humbuk‘ kolekm toho.

   • Tomu já rozumím, ale je i spousta desek, které mají 32MB, tam by to být problém nemusel.
    A desky s X470 nepatřily mezi nejlevnější, tam by to chtělo opravdu promyslet, zda podporu umožnit nebo ne.

    Samozřejmě u desek s 16MB pamětí nastává dilema – Napadá mě situace, kdy pokud by byl nový BIOS pouze s podporou Ryzen 3000 a 4000 pro desku s B450, kde třeba momentálně běží Ryzen 2000, pak by ten konkrétní uživatel vlastně musel nejdříve použít Ryzen 3000 pro naflashování nového BIOSu a až teprve pak by mohl upgradovat CPU na Ryzen 4000. To by bylo hodně nešťastné řešení, takže tady je to pochopitelné.

    • „pak by ten konkrétní uživatel vlastně musel nejdříve použít Ryzen 3000 pro naflashování nového BIOSu“
     .. podle mne ne. Pokud se nemylim, tak Zen+ a Zen2 je podle mne v soucasnosti u aktualnich biosu podporovane ‚combo‘ u B450/470 desek. Takze by melo stacit flashnout z toho, na cem v soucasnosti jede (Zen+ nebo Zen2), pokud je to aktualni.
     Ja bych si tim ale zatim hlavu nedelal, kazdy vyrobce desek na to bude mit „navod“.

     • Tady si myslím, že to bude omezeno právě tou kapacitou. Bude potřeba mít určité kombinace těch BIOSů. Protože pakliže mám osazen ZEN+ a budu chtít dát ZEN3, tak nevím, jestli je možné udělat flash na kombinaci ZEN2 a ZEN3 s CPU ZEN+… Nevím jestli je to pochopitelné. Protože podle mě musí být CPU, se kterým se snažím udělat flash BIOSu , podporován i na tom novém BIOSu. Takto to vidím já. Možná se pletu. Ale proběhl by ten flash, kdybych to dělal na ZEN+ CPU, který by po flash nebyl funkční?
      Řekněme, že mám CPU R5 2600. BIOS má podporu ZEN, ZEN+ a ZEN2. Nový BIOS bude mít z hlediska kapacity podporu jen ZEN2 a ZEN3. Bude možné udělat flash na BIOS ZEN2 a ZEN3 s CPU ZEN+?

      • „Ale proběhl by ten flash, kdybych to dělal na ZEN+ CPU, který by po flash nebyl funkční?“
       .. tady reknu svuj nazor, Podle mne je potreba „jen“ kompatibilni Zen+ CPU v momente pred nahranim noveho BIOSu, ktery pak zaruci kompatibilitu se Zen3. To znamena po flashi, uz to puvodni CPU bude nekompatibilni, za predpokladu, ze bude patrit mezi „nepodporovana“ CPU.
       Jak to bude v praxi, jestli bude potreba napred flashnout nejakou specificku verzi a z toho flashovat na Zen3, nebo to bude fungovat s „kazdym“ starsim biosem..je potreba vyckat.

      • Jak to CPU jednou naběhne, tak pak už není technicky nutné mít podporu ve flash (ono si to ten BIOS iirc stejně nacachuje do RAM a pracuje se s tou kopií, když už je třeba).

       Tj. přeflashuje se obsah Flash/ROM, procesor dál funguje, dokud se nerebootuje – ale asi by se mělo rebootovat co nejdřív, aby se nestala nějaká situace, s kterou se nepočítá.

       V momentě, kdy se PC rebootuje, tak při POSTu už ten nový BIOS to staré CPU nerozpozná a PC nenajede. Musí se CPU vyměnit za to nové.

      • … nebo mít desku s podporou fleše biosu přes tlačítko bez potřeby procesoru. Např. u 450 řady u MSI to tak má dost desek. A ta omezená velikost ROM (16MB) pak znamenala, že u některých desek byl kromě starších procáků zkrouhnut omalovánkový bios na textovou klasiku, což já osobně přivítal 😉