
Následující zpráva začne časovou osou našich zpráv, který je (bohužel) výmluvná:
- Květen 2014: Mnichov převedl 15 000 počítačů na Linux. Hlásí, že ušetřil 10 milionů eur
- Srpen 2014: Mnichov dá asi sbohem Linuxu. Deset let zkušeností prý vyšlo draho
- Listopad 2016: Mnichov byl pionýrem v adopci open source. Možná ale přejde zpátky na Windows
Mnichov byl vzorem pro ostatní města, který se celou dekádu snažil oprostit od proprietárního softwaru, především od Windows a Microsoft Office. Na licencích stoprocentně ušetřil, jenže ani po mnoha letech se nepřestávaly ozývat hlasy, které bezplatný software shazovaly. Město řešilo technické problémy, část personálu se nesžila s novými aplikacemi a nezmizely ani problémy s kompatibilitou.
Dál top rozvádět nebudu, více se případně dočtete v odkazovaných starších článcích. Zbývá dodat, že si sílící hlasy prosadily svou. Mnichov nemohl situaci ignorovat, a tak správní komise rozhodla, že je minimálně Windows nutný. Převod 14 000 počítačů na LiMux, jak se upravená linuxová distribuce pro město nazývá, neproběhl přes noc. Migrace na LibreOffice podle Petera Brighta byla dokončena teprve v roce 2013.

Mnichov jde zpět do náruče Microsoftu
Ani návrat k Windows neproběhne přes noc, jak ale bylo loni na podzim naznačeno, město vybuduje novou IT infrastrukturu – a bude se opírat o Windows. Není to unáhlený krok? Mnichov teprve nedávno dokončil migraci. Problémy by se mohly ještě řešit. Jenže starosta města zvolený v roce 2014 sám podporuje více Windows. Od té doby se možný návrat začal řešit a starosta si nechal vypracovat doporučení.
Doporučení říká, že by měl personál dostat na výběr a sám si určit, jaký software chce používat. V návaznosti na to by měla být šetřena financí návratnost „investice“ do bezplatného softwaru. Nelze vše vyčíslit přímo penězi. To napovídaly stížnosti personálu, které ale zase Matthias Kirschner, prezident FSFE, vnímal spíše jako vinu managementu. Navíc ve vyjádření pro TechRepublicu kritizuje starostu, který podle něj chtěl prosadit Windows stůj co stůj.
Pravda bude opět dost možná někde uprostřed. Buď jak buď, Mnichov přejde na Windows 10, a to nejpozději do roku 2021. Bylo to potvrzeno před pár dny. Paradoxně však nechce používat zbytečně moc softwaru pro Windows, chce se orientovat na webové aplikace, virtualizaci a vzdálený přístup.
„správní komise rozhodla, že je minimálně Windows nutný.“
Minimálně nutný? 🙂
Cca 120 milionů nákladů navíc při úspoře 11 milionů, to se vyplatí!
V době:
– virtualizace
– cloudových řešení
– nástupu Androidních udělátek
u tak velké organizace?
Dělá někdo v Munchen analýzu, co bude v roce 2021?
Že by nakažlivá choroba politiků z Česka přešla do Bavorska.
Pokud mám funkční aplikaci, je mi zcela jedno na jakém systém jede. Ať žije jablíčko! Vivat!
Důležité je to „pokud mám funkční aplikaci“. Především proto se podařilo (za deset let!) převést na linux jen 75% počítačů.
A nebo je pravda jinde?
lord mayor Dieter Reiter has been „against free software from the beginning.“ This, in turn, was, at least in part, because …
😉 Why Munich should stick with Linux 😉
https://www.yahoo.com/tech/m/a751b9a9-fa0b-38de-8eb2-a3893d54432c/why-munich-should-stick-with.html
K Petty – možná nechápu dobře, ale pokud ano, tak 75% nemusí být zapříčiněno platformou.
Například (a vím co říkám – dělám u toho) po ZADARMU update na Windows 10 přestaly chodit ekonomické software, CAD sw, ovladače u drahých profi MFT tiskáren …
Proto dodnes se může MS divit, že zadarmo se nepřecházi na desítky. To „zadarmo“ pro uživatele je VELMI nákladné. 😉
Buď jim tam nejely nějaký hry, nebo to bude mezi klávesnicí a židlí.
Nic proti Windows, ale myslím, že v roce 2021 zjistí, že jsou tam , kde byli.
To asi ano – budou stále v Mnichově 🙂