První vydání PowerToys umožňuje rozdělit plochu do zón pro okna

Dochází k přislíbenému oživení kdysi populárních PowerToys. Nástroje pro pokročilé umožňují vytěžit z Windows co nejvíc a zvednout tak produktivitu. Co nabízí první testovací vydání pro moderní Windows?

1
Při přesunování okna podržte Shift. Tak ho budete moct umístit do některé ze zón
Při přesunování okna podržte Shift. Tak ho budete moct umístit do některé ze zón

Před několika měsíci vyšlo najevo, že Microsoft oživuje značku PowerToys a chystá nové nástroje pro ty nejpokročilejší uživatele a uživatelky Windows, kteří chtějí zvýšit svou produktivitu a vymáčknout z operačního systému co nejvíc. Jako první byly oznámeny nástroje dva: jeden přidá tlačítko pro okamžitý přesun okna na jinou plochu, druhý vám poradí s klávesovými zkratkami.

Před několika dny došlo k vydání první testovací verze PowerToys, a to v souvislosti s uvolněním Windows 10 Insider Preview build 18975, kterým sám o sobě příliš zajímavý není. (Za zmínku stojí určitá vylepšení WSL a dostupnost přejmenovávání virtuálních ploch pro všechny.) Seženete ho na Githubu.

Funkce pro pokročilé se sdružují pod jednou střechou. Platforma PowerToys se spouští se systémem a je „postaru“ zastoupen ikonou v oznamovací oblasti. Zastoupeny jsou právě dva nástroje, které byly oznámeny dříve jako první. Samozřejmě je spustíte ve Windows 10, ale Microsoft explicitně neuvádí, že starší řady Windows nejsou podporovány. V tuto chvíli to nemohu ověřit, ale pokusím se. Minimálně mohu konstatovat, že se PowerToys nekamarádí se 32bitovými systémy.

Doplněno: Podporován je pouze Windows 10 verze 1803 a novější.

Nápověda pro klávesové zkratky

Jeden z nástrojů vám ukáže a na obrazovce přímo graficky naznačí, jaké klávesové zkratky a k čemu můžete využít. Nápověda se objeví, když podržíte klávesu s logem Windows. V PowerToys pak pouze konfigurujete, jak velká má být prodleva zobrazení nápovědy a jak (ne)průhledné má prostředí nápovědy být. Vyvstává ovšem otázka, k čemu je taková nápověda pokročilým uživatelkám a uživatelům.

Šablona pro rozmístění oken

Druhý nástroj je výrazně sofistikovanější a je to přesně to, co podle mě pokročilejší jedinci chtějí. Umožní vám totiž rozdělit plochu do zón. Do těchto oblastí pak poměrně pohodlně rozmisťujete otevřená okna. Jedná se tak vlastně o šablonu, kterou vyplňujete podle potřeby. Na výběr máte několik předvytvořených rozložení, vytvoříte si ovšem i vlastní. Při přetahování oken do těchto oblastí držíte Shift.

Volitelně pak můžete určit, aby při použití klávesových zkratek pro rozmisťování oken po obrazovce (Win+šipky) místo „přilepování“ k rohům a stranám obrazovky okna vyplňovala raději právě zóny nastavené v PowerToys. Jak se vám první testovací vydání líbí?

Zdroj: Notes on Previews via Windows Experience Blog

První vydání PowerToys umožňuje rozdělit plochu do zón pro okna
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlas/ů

1 komentář