Slunce můžete díky této stránce pozorovat i bez vědecké výbavy

0
Slunce zářící v extrémní ultrafialové oblasti
Slunce zářící v extrémní ultrafialové oblasti 17,1 nm (zdroj: NSA/SDO)

Už od roku 2010 na oběžné dráze Země ve výšce 36 000 kilometrů poletuje sonda Solar Dynamics Observatory (SDO) spravovaná americkou agenturou NASA. Momentálně nejdokonalejší satelit pro sledování Slunce obsahuje tři přístroje monitorující atmosféru a magnetosféru hvězdy s cílem zjistit, jaký vliv má na naši planetu a její okolí. Detailně funkci SDO popisuje profesor Petr Kulhánek na Aldebaranu.

Přístup k datům z SDO nemají pouze vědci, ale kdokoliv. NASA zpřístupňuje 16Mpx fotografie ze sondy prakticky v reálném čase. Na oficiálních stránkách sdo.gsfc.nasa.gov najdete obrázky pořízené devíti různými filtry rozdělených podle různých vlnových délek v (extrémním) ultrafialovém spektru a také obrázky z magnetometru a helioseismometru.

Každý filtr zobrazí povrch nebo korónu Slunce odlišně v závislosti na teplotě, která se může pohybovat od jednotek tisíc do milionu Kelvinů. Na webu pick17.net najdete i časosběrná videa spojující snímky za posledních pět dní. NA nich jsou patrné obří výtrysky plasmatu i otáčení Slunce.

TIP: NASA TV ve 4K: Kuki u nás spouští vysílání v Ultra HD

Slunce můžete díky této stránce pozorovat i bez vědecké výbavy
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 8 hlasů