Vyšly testy Intel Core i7-11700K. Ale výkon asi není definitivní, je s ním pár problémů

157
Prezentace procesorů Intel Rocket Lake na CES 2021 02
Prezentace procesorů Intel Rocket Lake na CES 2021 02
-
Zdroj: Intel

Na web se dostalo už několik testů výkonu nových procesorů Rocket Lake. Ovšem dejte si pozor, je tu několik problémů, které ještě výsledky mohou zamíchat: BIOSy, nová dělička a Gear 1 × Gear 2 u pamětí, možná i boosty.

Tento měsíc se snad nějakým nedopatřením stalo, že se v Německu začaly prodávat procesory Core i7-11700K, tedy osmijádra nadcházející nové generace CPU Rocket Lake, která má vyjít až 30. 3. Logický důsledek byl, že se pak začaly objevovat různé benchmarky tohoto CPU, a nakonec i kompletní testy, řekněme před-recenze.

Na mnoha místech se z nich už dělají závěry o tom, jak Rocket Lake dopadlo, ale to je chyba z několika důvodů. Vypadá to, že do finálního výkonu a vysvědčení pro Rocket Lake například v herním výkonu vstoupí ještě další faktory, takže zatím je ještě brzo na definitivní závěry. Pro fandy Intelu to znamená, že ještě nemusí házet flintu do žita, pro fandy AMD asi zase platí přísloví o neříkání hop před hopnutím.

První předběžné recenze

Jako první se objevila recenze předčasně prodávaného (ale finálního sériového) Core i7-11700K od AnandTechu, která také vzbudila nejvíc diskusí. Najdete ji zde a shrnout se asi dá tak, že výkon Rocket Lake v ní trošku zaostal za očekáváním. Ukazuje zlepšení proti Core i7-10700K díky lepšímu IPC, ale omezené. Procesor jen výjimečně poráží konkurenční osmijádro Ryzen 7 5800X, který celkem pohodlně vede téměř všude, a to i ve hrách, kde se čekalo, že Intel zase převezme žezlo.

Jak už jsme řešili v diskusích pod články, jsou důvody si myslet, že tento výkon je horší, než nakonec bude ve finální recenzích. Bylo poukázáno například na to, že výkon v Cinebench je poměrně nižší, než by měl být, a že možná tedy nefungoval úplně nejlépe Boost. Další problém mohl být ve výkonu mezipamětí a paměti. Kolují informace, že právě tam by totiž měly pomoci nové BIOSy pro desky, které jsou teprv dopékané výrobci.

Příklad herního výkonu Intel Core i7 11700K Rocket Lake z předběžné recenze AnandTechu
Příklad herního výkonu Intel Core i7-11700K Rocket Lake z předběžné recenze AnandTechu. Jak můžete vidět, Rocket Lake (tyrkysový proužek) v tomto testu nemá ve hrách zrovna nejlepší výsledky (Zdroj: AnandTech)

Informace o tom se zřejmě už potvrdila, protože poté vydal svůj test také německý HardwareLuxx. Ten dostal o něco lepší poměr výkonu Core i7-11700K proti Ryzenu 7 5800X, i když pořád ne vítězství – recenzi naleznete zde.

Zajímavé na tom je, že HardwareLuxx v průběhu dne pak ještě aktualizoval test a přidal informace právě o novém BIOSu. Není jasné, zda ten už je definitivní, nebo ještě ne, ale opravdu to vypadá, že výkon zlepšuje.

Rozdíl ve výkonu pamětí a L3 cache procesoru Core i7 11700K mezi starším a novějším BIOSem HardwareLuxx
Rozdíl ve výkonu pamětí a L3 cache procesoru Core i7- 11700K mezi starším a novějším BIOSem (Zdroj: Hardwareluxx)

Možná dosáhl o stupínek vyšších taktů boostu (což by mohlo vysvětlovat třeba ten nižší jednovláknový výkon Cinebench u AnandTechu), ale zdá se, že hlavně opravdu vylepšil výkon pamětí – zkrátila se totiž latence L3, RAM a naopak stoupla propustnost v zápisu. Pokud by AnandTech přetestoval s podobnou aktualizací své desky, asi by také dostal lepší čísla.

Core i7 11700K v testu Hardwareluxx skóre v 7 Zipu
Core i7-11700K v testu Hardwareluxx, skóre v 7-Zipu. Je vidět nárůst výkonu s novým BIOSem. Ne vždy ale je takto velký (Zdroj: Hardwareluxx)

Docela zarážející je, že po aktualizaci BIOSu shledal HardwareLuxx docela masivně zvýšený výkon v yCruncheru, což je jeden ze zatím poměrně mála programů, profitujících z AVX-512. Výkon tam skočil z čísel horších než pro i7-10700K nebo Ryzen 5 3600X až skoro k Ryzenu 9 5900X (výpočet na 500M míst z 26,138 sekundy na 19,271 sekundy). Starší BIOS patrně škrtil výkon 512bitových instrukcí sníženou frekvencí nebo nějak jinak. To se ale samozřejmě mohlo projevit jen tam, kde se AVX-512 používá.

Silný potenciál, když se využije AVX-512

Mimochodem, když je řeč o AVX-512, test procesoru vydali také autoři benchmarku SiSoft Sandra, kteří se logicky soustředí na své vlastní syntetické benchmarky, s komentářem o tom, jak si Core i7-11700K vede v jednotlivých dílčích disciplínách. I jim v souhrnu osmijádrové Rocket Lake vychází hůř než Zen 3 (Ryzen 7 5800X), ale je tu jedna výjimka, která ho zachraňuje. Tou je právě AVX-512, které v testech zpracování obrazu ukazuje vysoké nárůsty výkonu o desítky procent.

Výsledky procesoru Intel Core i7 11700K v testu SiSoft Sandra zpracování obrazu akcelerované AVX 512
Výsledky procesoru Intel Core i7-11700K v testu SiSoft Sandra, zpracování obrazu úspěšně akcelerované AVX-512 (Zdroj: SiSoft Sandra)

To ukazuje, že v multimediálním kódu může AVX-512 být hodně platné a i když jde jen o dílčí oblast programů, bude to jedna z mála věcí, kterou bude Rocket Lake/architektura Cypress Cove schopná přesvědčivě porážet Zen 3 (o to víc mrzí, že s následující generací Alder Lake může přístup k instrukcím AVX-512 zase omezený kvůli big.LITTLE. Programů, které by mimo syntetické benchmarky tyto instrukce využívaly, pořád není mnoho a když dokonce i u procesorů Intel bude chybět podpora…).

Předešlé nicméně platí asi jen při srovnání stejného počtu jader a když ignorujeme spotřebu. V momentě, kdy si pořídíte místo osmijádra Rocket Lake 12jádro Ryzen 9 5900X, pravděpodobně chybějící AVX-512 více nebo méně doženete jádry navíc.

Výsledky procesoru Intel Core i7 11700K v testu SiSoft Sandra celkové skóre
Ovšem v celkovém průměru skončí i7-11700K až za konkurenčním osmijádrem. I zde by ale možná ještě mohlo dojít k posunům s novým BIOSem (Zdroj: SiSoft Sandra)

Gear 1 versus Gear 2 u pamětí

Je zde asi ještě jedna věc, která se může pro Rocket Lake ukázat jako divoká karta, kvůli níž vypadá teď výkon o trochu horší. Před časem se objevily úniky snímků z BIOSu desek, které ukazují, že Intel zřejmě u Rocket Lake používá děličku pro takt pamětí, podobnou tomu, co AMD uvedlo u Ryzenů 3000. Jde o nastavitelný poměr mezi taktem „IMC“ (paměťového řadiče) a taktem DDR4.

Ten může být buď 1:1, což Intel bude nazývat „Gear 1“, nebo ½:1, což Intel bude označovat „Gear 2“. Gear 2, kdy je takt paměťového řadiče vždy poloviční proti taktu DDR4, umožní používat vyšší frekvence pamětí, ale pravděpodobně za cenu určitého zhoršení výkonu na 1 MHz frekvence pamětí – měla by se nejspíš zhoršit latence, soudě podle toho, jaké dopady má toto nastavení na platformě AMD.

Nastavení děličky frekvence paměťového řadiče u procesoru Rocket Lake Zdroj Chiphell
Nastavení děličky frekvence paměťového řadiče u procesoru Rocket Lake (Zdroj: Chiphell)

Jak redaktoři AnandTechu, tak HardwareLuxx byli tázáni, který Gear je použitý v jejich testech, ovšem uvedli, že informace o těchto věcech dostali přímo z Intelu, takže jsou pod informačním embargem a toto zatím nelze sdělit. Zde se právě možná skrývá jeden z faktorů, proč nebyl herní výkon Core i7-11700K tak dobrý, jak se čekalo.

Mezitím se totiž objevil uniklý slajd s parametry procesorů Core i7 a i9 Rocket Lake – samotné parametry jsme už měli, takže to by nebyla taková novinka (i když se nově dozvídáme, že hranice pro Thermal Velocity Boost bude opět 70°C a také je potvrzená grafika UHD 750). Ale v poznámce pod specifikacemi je důležitá věc ohledně oficiální podpory pamětí.

Uniklý slajd se specifikacemi procesorů Core i7 a Core i9 Rocket Lake Zdroj HXL
Uniklý slajd se specifikacemi procesorů Core i7 a Core i9 Rocket Lake (Zdroj: HXL)

V samotném přehledu specifikací je u všech procesorů uvedeno, že oficiálně podporují DDR-3200. Ale pozor, v poznámce dole je, že pouze procesory Core i9-11900K a i9-11900KF podporují oficiálně běh na 3200 MHz v režimu Gear 1, s paměťovým řadičem na taktu 1:1.

Poznámka o podpoře pamětí DDR4 3200 u Core i9 11900K a dalších procesorech Rocket Lake Zdroj HXL
Poznámka o podpoře pamětí DDR4-3200 u Core i9-11900K a dalších procesorech Rocket Lake (Zdroj: HXL)

Ostatní procesory Rocket Lake, tedy všechny Core i7 a také Core i9-11900 a i9-11900T, umí 3200 MHz jenom po přepnutí na Gear 2, tedy s taktem řadiče sníženým na polovinu – a tedy asi s nižším výkonem. Gear 1 je pro ně oficiálně podporovaný maximálně s DDR4-2933.

Z tohoto vyplývá, že minimálně AnandTech, který vždy testuje s výchozími nastaveními RAM, musel Core i7-11700K testovat s pamětí nastavenou na horší Gear 2. To je asi klíčem k části skluzu v herním výkonu proti Ryzenu 7 5800X, který tento web naměřil.

Otázka je, do jaké míry je Gear 2 skutečně nutný, nebo zda nejde o umělé omezení, kterým chce Intel pouze dodat větší atraktivitu procesoru Core i9-11900K. Ten by se jinak totiž od i7-11700K lišil jenom frekvencemi boostu (takže mnozí už asi plánovali, že jednoduše vezmou i7 a přetaktují). Osobně si ale nemyslím, že by paměťový řadič čipů Core i7 nezvládal totéž co i9, takže pravděpodobně dělička půjde přenastavit na Gear 1 a s levnějším procesorem se bude dát docílit stejného paměťového výkonu, i když to bude štelování navíc.

Raději počkat s hodnocením

Toto vše neznamená nutně, že se finální výkon po součtu všech těchto „ale“ zvedne třeba o 15 % a Core i7-11700K nakonec Ryzen 7 5800X překoná. Možné to je, stát se ale může i to, že rozdíl bude v jednociferných procentech, herní výkon dopadne spíš nerozhodně, nebo i7-11700K dokonce zůstane o kousek pozadu. Ale každopádně teď je třeba počkat na konec měsíce, kdy vyjdou ty plně oficiální testy. V nich by měly být z většiny tyto problémy podchycené a hlavně recenzí bude víc, takže když v některé vyjdou podezřele špatné výsledky, bude možné to srovnat s dalšími.

Které procesory nakonec podle vás budou vést v jednovláknovém výkonu a ve hrách, Rocket Lake nebo Zen 3?

Zdroje: HXL, Chiphell

Vyšly testy Intel Core i7-11700K. Ale výkon asi není definitivní, je s ním pár problémů
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (89.41%) 17 hlasů

157 KOMENTÁŘE

 1. Rocket Lake určite posunie o kus výkon v AI. Náročný fotograf pracujúci s formátom .raw/.dng/.tiff
  veľmi rýchlo zistí obrovský výkonový skok s využitím technológie OpenVINO, ktorý je až +400%.
  A čo na to procesory AMD ? Smola, bez podpory.

  • Připomínáte mi ty lidi, co při nástupu Buldozeru vykládali, jakou výhodu bude mít, protože co nevidět se objeví aplikace, které těch 8 jader dokáží využít. Je to 10 let a pořád to většina aplikací neumí.

      • Tak čemu nerozumíte na tom, že „většina aplikací pořád neumí využít 8 jader“?
       Já 8 jader využít samozřejmě dokážu, ale v menšině aplikací. I takový Handbrake musím mít spuštěný 3x současně, abych dokázal své dvanáctijádro vytížit konverzí videa z H.264 do H.265.
       Když se podíváte na hry, tak málokterá dokáže těžit z osmijádrového procesoru proti šestijádrovému. Proč asi? Protože ho prostě neumí využít.

      • Handbrake 3x na 12 jadru? Me bezi plne 2x na 16 jadru pri konverzí videa z H.264 do H.265 … ale ve fullHD nevim jestli se to tak chova i v 4k nebo naopak mensich, prijde mi to nejak zbytecne moc instanci, to mas jen 4 cores na instanci prece?

      • mittar:
       Chová se to tak, že čím menší rozlišení, tím menší schopnost vytížit procesor. Takže FHD videa stačí konvertovat dvě současně, videa smenším rozlišením musím (teda nemusím, ale dává to lepší výsledek) mít spuštěné 3x.
       Nevím, čím to je. Ono to může být i jen tím, že má Handbrake špatně naprogramované I/O operace a procesor se fláká, než se načte další snímek z videa.

      • Pak to asi bude tim, ze ten kodek proste jede po obdelnicich a vice jich do obrazu dostanes pri vyssim rozliseni, takze nejmin procesu bude u nizkyho, kde to vezme asi jen ty 4 obdelniky a nejvic to dokaze alokovat pri vysokym, predpokladam, ze 4k by stacila jedna instance na plny vytizeni 16 jadra, kdy tech obdelniku na obrazovce naflakas vic nez pri 720p tudiz si alokujou svoje jadro.

      • mittar:
       Škoda jen, že tohle neřeší ten program sám. Když má frontu videí ke konverzi, tak by mohl zjistit, že procesor se fláká a přidat další souběžnou úlohu.

      • V nightly verzich si v Advanced muzes nastavit kolik instanci zaraz chces pustit.

   • Buldozer chytil druhy dech defakto s Win10 kdy se MT vyrazne zlepsilo, nicmene to uz davno postradal smysl jak z hlediska vykonu tak z hlediska podpory instrukcnich sad. Zas ale ta tafka AMD docela prospela, snad to prospeje i Intelu.

    • Intel žádnou ťafku nedostal. To si jen někteří namlouvají. AMD s Buldozerem šlápla vedle a bylo to vidět na financích. Intel možná šlápnul vedle, ale na financích se to neprojevilo. Tak co by mělo být tou ťafkou?

      • Pověsti se nenajíte. Navíc je to jen subjektivní dojem, který může mít každý jiný. Ve výsledku budou vždycky rozhodovat peníze. Pokud by ta pověst opravdu utrpěla, tak se to na těch penězích musí projevit taky.

      • Setrvacnost a Covid, myslim ze pri Intelu stalo hodne svatych, ze ted je situace, ze kazdej proda vse co vyrobi at je to co chce, nejen Intel.

      • Zvyšuje tržby, takže setrvačností to nebude. Covid mu asi v některých segmentech pomohl, ale v jiných zase ublížil. Na začátku loňského roku očekával zisk 5 dolarů na akcii, dosáhl 5,30 na akcii. Může to být příznivým vlivem Covidu. Ale i těch 5 by byl nárůst proti předcházejícímu roku.

      • No prave ze mu paradoxne pomohly i ty prusery, kdy jeho zakaznici museli navysovat pocet instanci kvuli derave architekture, takze to na nej moc vliv nemelo, ale to je takovy nenormalni projev upadku nez klasicky stav kdyz proste technologicky zaostanes. Byt to v oblasti kde je klasicka opravdova konkurence tak to vypada uplne jinak.

      • mittar:
       Kdyby byla opravdová konkurence, tak se určitě bude chovat jinak. Ostatně to každý. Kdyby byla konkurence, tak AMD neprodává 5800X za 12 tisíc.
       Intel si nikdy moc nehrál na nějaké dojmy. Krásně je to popsáno v článku o historii PC. Intel se prosadil s procesorem 8088, co nebyl nic moc. A těžko ho může někdo vinit z toho, že to tenkrát bylo nějakou setrvačností. Ten procesor přinášel proti konkurenci nějaké výhody a proto se prosadil. Stejné je to dneska. Že konkurence není schopná vyrobit dostatek čipů není chyba Intelu.
       A to, že Intel ten dostatek čipů je schopen dodávat, to je naopak jeho plus.
       Dovedete si představit, jak vděční museli loni být výrobci notebooků, když jim prodeje ve 4Q vzrostly meziročně o nějakých 50 procent? A hádejte komu za to vděčí? Úplně vidím, jak zas někdo bude vykládat o tom, jak Intel výrobce uplácí a nepochopí, že právě schopnost dodat čipy v okamžiku, kdy jsou potřeba, je ten základ, na kterém se budují obchodní vztahy.

      • Pověst? Jako vážně? lol. Intel = rock stable a na tom nic nezmění ani to, že TSMC boostlo AMD a pomohlo mu dorovnat výkon s Intelem, v některých úlohách předehnat. Intel drtil AMD roky, teď na pár měsíců AMD lehce předehnalo Intel, opravdu si myslíš, že to něco znamená? Vůbec nic. Ty, kterým nevadí, že jim PC občas hodí random restart, si klidně koupí dražší nevýhodné AMD protože fans. Bu’ď v klidu, nejsi sám, je vás 20%. No a ty, kteří na PC pracují, a kteří fakt nechtějí přijít o rozdělanou práci, ty všichni kteří chtějí hrát bez toho aby řešili všemožné problémy, tak ty všichni, 80% uživatelů, kupuje Intel.

      • No peknej bullshit si vypotil, jestli nekdo ma random restarty tak by mel hledat pricinu, ja je tedy uz roky nepozoruju, stejne tak modre smrti, od doby co mam ECC pameti, PC na UPS, nevim kam na ty pohadky chodite 😀

      • Pagat sice nikdy neměl AMD, ale ví o něm všechno 😀 To ukazuje na „chytrost“ C.K. Mongola.
       Mě se teď naopak seká noťas s Intel i7 od Dellu a co slyším od kolegů, tak nás je víc. Tomu říkám „nepřijít o svou práci“. Takže si ty svoje debilní moudra nech od cesty

      • Pagat: hm.. co jsi napsal je blábol. Stabilita PC není závislá na procesoru, ale celé sestavě. špatný zdroj, nevhodná deska, neotestované RAMky… a celý PC se ti bude skládat jako domeček z karet.

       Problém u stavby PC je ten, že to dnes už skoro nikdo neumí, a to často ani ve firmách, které se tím profesionálně zabývají. Každý stroj totiž vyladit trvá. A ano, „ladit“ nějakou plečku s intelem prostě nedává smysl, protože ta plečka neumí rychlé paměti, má pomalé sběrnice, atd. atd. Takže třeba mně trval můj vlastní stroj vyladit 2 dny, přičemž 60% tohoto času na něm běžely testy RAM, protože jedou na 3600MHz a já chci 100% stabilní PC. A tak mám (podle tebe nemožné) stabilní PC postavené na AMD..

     • Když Intel žádnou ťafku nedostal, proč z něj byla odejita Kredencózní Renée, Mohykán Brian a vposledku Usměvavý Bóbika?

      Finanční výsledky jsou jedna věc, u takto velkých gigantů jde o setrvačnost a zaběhnuté distribuční kanály. Druhá věc je technologický rozvoj a leadership, a tady do intelovy kocábky docela pěkně teče.

      • Zel to je pravda, intel trosku usnul na vavrinech a co popsal tynyt – technologicky se drzi zuby a nehty, leadership take strada.
       Na druhe strane intel alespon nejake tovarny ma. Kdyby ted TSMC odrizlo AMD (coz se samozrejme nestane), tak to AMD muze s GLOFO rovnou zabalit.

      • Zas ale budme radi ze AMD prezilo alespon jako vyvojar .. jeden cas to fakt vypadalo na posledni pomazani 🙂

  • Kdy uz pochopis, ze profici uz roky pouzivaji WS mimo jine kvuli ECC a ne XXX00K „gaming CPUs“ pokud teda tim narocnym fotografem nemyslis sebe 😉 Nereknu kdybys doporucil novy Xeony, ale dvou kanalovou Raketu? Brrr.

    • Jasne a proto houfne odmitaji prechazet na Apple M1 Mac z Xeonu i kdyz ty CPU jsou jinak docela fajne … btw sam moc dobre vis, ze u foto softu hraje velmi vyraznou roli propustnost pameti, tak fakt nevim jak te napada 2 kanal pro takovy pouziti. Tam to defakto perfektne skaluje 2 kanal vs 4 kanal vs 8 kanal … ja ti nerozporuju prinos pro OpenVino ani AI, jen ze ty Xeony budou daleko lepsi volba at uz pro ECC tak pro vicekanalovy zapojeni pameti. Pro to domaci pouzivaji je to ale sumak, jen si napsal narocne, tak proste pro narocne je lepsi ten Xeon.

     • Tu predsa nejde o mňa, ja 4-kanál používam, ale o ťažké milióny fotografov, ktorí tvoju naivnú predstavu o WS/ECC jaksi nerešpektujú, lapaji.
      Venuj troška času fotoportálom napríklad dpreview /USA/, digineff /CZ/
      ephoto /SK/ ….

      • Tak uvidime, nejak se mi nechce verit, ze ty miliony fotografu ceka na Raketu, ale treba ano.

      • Miliony fotografov na nič nečaká, kontinuálne fotia a majú z toho radosť, ostatne mňa nevynímajúc….

      • @mittar, ak to neni tajné:
       – ideš do 5950X ?
       – ktorý prehrávač používaš na 4k video ?

      • @marsalek: ja doufam, ze vydaji 6950X Warhol a do toho bych sel, tak me AMD nesmi zklamat 😀 pro AM4, jinak asi uz zustanu na 3950X a budu resit pak uz uplne novej komp treba za dva roky, nejaky Zen 5-6, prehravac pouzivam mpc-hc s madvr pac mi nejlip dava HDR obsah

      • @mittar – mph-hc som nedávno testoval s tou chuťovkou od ruského programátora – plynulé prehrávanie 4k/25/30p na monitoroch 60Hz/+60Hz…
       Inak ja HDR moc nemusím, mám videofoťák i 77″ OLED telku s HDR,
       no frčím na klasike. Samozrejme, každému vyhovuje iný obraz, ak sa ti HDR páči, prečo nie…

      • @marsalek, jo ja mam to prepocitani na plny Hz zapnuty trvale i s AI upscalingem jak pro obraz, tak pro chroma sampling. Ty myslis to SVP? Pac jsou dva pluginy to madVR a SVP co umi prepocitat video na rychlejsi vykreslovani

      • Tak ten ruský bude už tretí plugin, pod SVP sa podpisujú Jackson a Cameron…

      • a ma teda jmeno kdyz uz se o necem bavime at alespon vim o cem ze se to bavime? 😀

      • Zajimavy, skoda podpory jen nVidia, takze neporovnam, u madVR na typu grafiky nezalezi, staci ze umi DirectX.

      • Ja by som sa do toho porovnania aj pustil, no stratil som motiváciu,
       už pár rokov točím 4K/60p a starší materiál telka solídne dopočíta. Je skutočne iritujúce, aby v roku 2021 figuroval záznam 60p ako výsada prémiových prístrojov. Prvý videofoťák Panasonic GH5 profitujúci z 4k/60p som vyprášil z baráku, aktuálny Fuji X-T4 je proti Panáku snový aparát.
       Ako píšeš, pre ľudí s 4k/25/30p bude dmitrirender interesantná voľba.

      • Taky mam Fuji rad, koukam, ze tvuj ma BSI-CMOS, muj ma jeste X-Trans II, ani nevim jestli po III vubec dal pokracovali nebo to byl posledni.

      • A co přepnout monitor do 24(48)Hz. Nebylo by pak přehrávání 24p obsahu přirozenější? I řada monitorů co nemá podporu 24p nativně si díky podpoře FreeSync/G-sync v rámci svého podporovaného rozsahu vertikální frekvence většinou nechá líbit nějaký celočíselný násobek 24p.

      • Aj v prípade, že sa ti podarí prinútiť vertikálny rozklad monitora na 48Hz, stále to je 24 obrázkov, teda dva stejné po sebe.
       U filmových premietačiek to zjemnilo blikanie, ale u monitorov moc neverím na nejaký lepší vizuálny dojem.

      • PetebLazar: tam jde o to, ze kdyz se to prepocita treba na 60Hz tak ono to bere i ty vektory, takze ten pohyb treba postavy to pomoci vektoru proste udela plynule v tech 60 krocich pri 60Hz, to neni jen to, ze to prida duplicitni snimky k tem 24 … aby to bylo jako 60

      • prakticky to vyuziva toho jak dnes funguji komprimacni kodeky, ze si najdou a zapamatuji objekt a pak uz jen zaznamenavaji zmenu pozice, proto to video muze byt tak maly oproti RAW, tim ze ten objekt ale posunou 60x misto 24x tak skace po min pixelech …

      • U filmového 24p záznamu je závěrka typicky 180°(1/48s), takže plynulost je mj. dána právě rozostřením pohybu úměrnému této době expozice. Případná interpolace snímků na 60p nemusí být vjemu ku prospěchu. Cca století sledujeme filmy z 99,999% natočené právě tímto způsobem. Stačí se podívat na 60p produkci jak to působí nepřirozeně.

       Film, který byl natočen ve 120p dopadl taky neslavně. Jak k němu někdo prohlásil většina herců umí zahrát ve 24p, ale málokdo ve 120p (ve fps co nic neodpouští).

      • A co tak misto teoretizovani to proste zkusit a posoudit jestli to je ci neni ku prospechu 🙂 Vzhledem k tomu ze to je celkem individualni viz treba problemy s Hobitem v 48p u nekterych lidi to proste kazdy ma tak nejak jiny. Me to treba tak vyhovuje a roky uz to tak mam, takze naopak mi neprirozeny prijde tech 24p.

  • Jakožto fotograf si dovolím připomenout, že OpenVINO není technologie určená pro fotografy a že nějaké AI pořádně nenahradí ruční retuše. Ano, máme automatické vyvážení bíle, úpravu barev apod. Ale robot si automaticky nevydedukuje, co za retuš chceš udělat. Takže ne, fotografovi AVX-512 vážně nový způsob práce s fotkami nepřinese. 🙂

 2. Ahojte viem že je to mimo tému ale chcem poradiť chcem upgrade Pc mam Xeon E3-1231 v3 a 1080ti a chcem upgrade procesoru viete poradiť či 5800x alebo i9 10900x cena je skoro rovnaká a mne je jedno či AMD alebo Intel je to len na zábavu hry atď ďakujem 😉

  • Z těchhle dvou bych vzal 5800X. i9-10900X (a X299 deska tím pádem) by dávalo smysl kdyby člověk třeba chtěl mít osazeno 256 GB paměti a podobné speciálnější zájmy (k 5800X se dá narvat jen 4*32 GB = 128 GB).

   • I proti tomu bych spíš bral 5800X 🙂
    Rocket Lake jsou o dost zajímavější než ty předchodzí 14nm procesory, ale Zen 3 vypadá, že je z těch dvou asi první volba. I když jestli bude i7-11700KF o 3 tisíce levnější…

      • Ale AMD má problémy se stabilitou, to je známá věc. Tomu se ale nelze divit, nemá tolik peněz na armádu inženýrů aby všechno poladili jak má být. Proto 2 měsíce trvalo, než přišla použitelná AGESA 1.2.0.0 No a když počkáš do dubna, tak tam přijde AGESA 1.2.0.2, která po roce a půl!!! opraví problémy s USB porty. Docela fofr, co? Na to, jaké peníze za to chtějí… No, 19% trhu proti 81% Intelu, s tím nic nenaděláš. A dokud nebude mít AMD vlastní fabriky, díky kterým by se zbavili závislosti na volném místě v TSMC, tak to lepší nebude. Protože OEM nestojí o někoho, kdo nemůže pravidelně spolehlivě vyrábět. No a tak na AMD „zbývá“ retail, kde se mu celkem daří, dobrodruhů je mezi námi dost 🙂

      • Pagat 14.3.2021 at 1:56
       AMD funguje stejně dobře jako Intel a naopak. Není to tak dávno co USB porty přestávaly fungovat u Intelu a tam to prostě neřešili vůbec. Jen suše konstatovali, že nové procesory už na tom budou líp a že se jedná o problém EOL.
       Jinak… máme AMD i ve firemních strojích a bez potíží to samé u mě doma. Takže není třeba dobrodruhů. Ony jsou na tom obě firmy stejně…

  • Jednoznačne si počkaj na finálne testy a recenzie rocket lake. 30.03 to začne. A nech si píše kdo chce čo chce v tomto segmente sa kupujú z 99% procáky na hry, domácu zábavu a tým to končí. Intel to vie, a , že by si tu terajšiu remízu v hernom výkone novými procákmi opäť nevzial späť ? Keď dobre vie, že v tomto segmente nálepka best game CPU znamená vśetko.

      • To viem chcel som pôvodne 5900x ale není skladom a ani tu v DE je len čakáme tak beriem to čo je Intel možno bude kôli svojim fabrikam skôr dostupný ako AMD

      • PeStik:
       Od AMD máte dostupný jak 5800X, tak 3900X(T). Ten druhý má vyšší MT výkon a bývá i levnější. Není potřeba kupovat v tomto případě Intel.

      • U toho 5900X to asi chce objednat i když není skladem a čekat. Čím dřív člověk začne, tím líp…

      • @Radek – chlapec sa chystá pustit dost peńazí za nový procesor a ty mu poradíš staršiu generáciu….

      • PeStik pokud muzes chvili cekat, tak zkus objednat tu 5900X, prubezne do obchodu chodi 🙂 Bohuzel nekdo v AMD dostal genialni napad utlumit vyrobu 5900X a 5950X a zvysit mnozstvi „lowendu 5600X a 5800X“ a tak to dopada jak to dopada, misto toho aby chrlili co nejlepsi kousky 🙂 jenze pak zase lidi rvali, ze AMD dela jen „highend“, se nezavdeci nikomu, ale osobne ten genialni napad fakt nechapu, meli prodavat co to de ty nejdrazsi kousky

      • c.k. polni marsalek:
       Proč řešíte nějakou generaci? U Intelu taky neřešíte, že ty nové procesory jsou na starém procesu. Většina lidí kouká na poměr cena výkon. A srovnání 5800X a 3900X je podle mě korektní. Pro některé úlohy je lepší to první, pro některé to druhé.
       Pokud ocení hlavně výkon při zatížení malého počtu jader, vyhrává 5800X, pokud dokáže vytížit všechna vlákna, tak si 5800X na starší dvanáctijádro ani neškrtne.

      • @Radek, pretože počítače rýchlo zastarávajú a cpát do do nového PC 1.5 ročný procesor je proti môjmu svetonázoru…
       Chlapec to chce na hry /zábavu, to tvoje full all core mu bude na dve veci….

      • @c.k. polni marsalek

       „@Radek, pretože počítače rýchlo zastarávajú“
       Tohle platilo kdysi a už dávno to není pravda. Velký zlom přišel až s příchodem AMD Ryzen kdy i Intel musel přidat jádra a odejít od koncepce 4/8 je to nej co můžete v desktopu mít.
       Jinak rozdíl mezi Ryzen 3000 a 5000 pozná ve hrách. Pokud dotyčný bude využívat hlavně programy, které umí využít více jader, tak se mu opravdu může vyplatit i starší 3000 generace s více jádry. Radek Holeček má pravdu.

      • Máš v tom hokej, skus sa sústrediť na predošlé príspevky, borče,,,

 3. Śvihácky nahodený Rocket Lake si to vykračuje po pešej zóne, zvodne mrká po nafintených
  nVidiách, keď zrazu zmerkuje nejakého nešťastníka, jak plieska víčkom o zeď. Príde bližšie
  a čo nevidí ?? Však to osmičkový Ryzen úplne na prášky…i rečie mu, Ryzenku a tebe sa kieho
  ancikrista prihodilo ?? Jáj bráchu ani sa nepýtaj, veliká kalamita ma postihla, včera si ma šéfka zavolala na koberec a hromžila ako besná, že som večne upotený, že mám cache v prdeli, že
  mám sériové porty načaté a že som nemožný a nestabilný jak jej prvý muž….asi sa zmárnim.
  Rocket sa zamyslí a hovorí Ryzenu – bráško na ženu musíš ísť inak, musíš jej povedať niečo
  pekné, také citové, napríklad vyriekni pekného ptáka povedz jej trebárs Čáp, okamžite jej
  prídu na myseľ detičky, rozcíti sa a odpustí ti. Ryzen vyčarí úsmev, ty vole, parádne si mi
  poradil, hnedka prášim za šéfkou….mockrát díky….
  Na druhý deň stretne Rocket Lake Ryzena v supermarkete a pohľad je to žalostný, Ryzen zmaľovaný,
  jak keby ho prešiel autobus… i pýta sa ho – hovoril si zo šéfkou ? Hovoril, rečie Ryzen, takú mi
  vrazila až mi piny ohlo a pritom som jej tých ptákov aj rýchlo zopakoval : čapičapičapiča

 4. Vy se tu hádáte i beze mě, to pohodička. Můj SkyLake pořád zůstává chladný, kdy že bude ta nová nadupaná verze intelu ? na konci roku 2022? Do AMD nejdu ani kdyby bylo poplatinovaný.

  BTW: Nechápu zdejší diskuzjící proč si nedokážou nastavit ikonku? Jako mě to příjde jako test inteligence, protože to není jednoduchý, ale jakmile vidím člověka bez nastavené ikonky, tak je pro mě plebs. Komentovat musíte z grácií, aby vás bylo možné rozeznat i graficky. Takhle to je jak monolog stále stejných lidí do kola. Přece svět není černobilý, ale krásný a barevný. Tak se přízpůsobte.

   • Pomatenec? Domnívám se, že jsou tu samí pomatenci a tu a tam se najde rozumný člověk, který to nevydrží a napíše pravdu neuzajateho čtenáře. Jak se říká mezi slepými jednooký král.
    A ostatní se na něj vrhnou stylem, všichni jsou blázni jen já jsem letadlo.

  • Opravdu budu raději, než hledat po všech čertech kde se nastavuje ikona, dělat něco smysluplnějšího. Jestli Vám opravdu vadí defaultní ikony tak zkuste se podělit jak se to dělá. Třeba si to někteří lidé nastaví.

   PS: to hledání změny ikony mi nepřipadá jako test inteligence ale trpělivosti. 🙂

   • Dělat něco smysluplnějšího a přitom vy tady ztrácite čas obhajováním AMD. Gratuluji, to je smysluplné jak máčet citron v rybníce.

    Nepodělím, protože už to sám nevím, musíte se někde přihlásit do wordpress.org nebo tak nějak pod stejným loginem co se přihlašujete zde a pak někde v nastavení profilu se někam proklikat ke změně ikonky. Debilnější systém jsem v životě neviděl. Ale jak říkám, je to test inteligence. Proto mám Tynýta radši než tombomina, proto když něco napíše beru to víc vážnější, než u toho AMDD hypetrain trola.

    Trpělivost a inteligence jde ruku v ruce. Neznám moc hloupých co by měli trpělivost. Teda řekl bych, že skoro žádného, každý hlupák chce mít vždycky všechno hned.

     • Čtu příspěveky zvrchu dolů, čtu jej zespodu nahoru, snažím se ho přelouskat zleva do prava a i z prava do leva, ale jak jste proboha přišel na to, že bych Vám měl dát zapravdu o ztrátě inteligence jsem nepřišel.

      jinak jdu dělat něco smysluplnějšího, jdu si přepojit roury aby mi voda ze střechy tekla do nádrží pro pozdější zalévání. Na zimu je vždycky přepojuji do kanálu, aby mi nádrže nepraskly.

      • Normalne jste me ted takto v Ne odpoledne potesil p. Crho. Konecne smysluplny prispevek od vas. Tak jsem vam to chtel jen napsat 🙂

      • Tak Vám napovím vycházeje z Vašich podivných logických závěrů se kterými nesouhlasím.

       Tady 13.3.2021 at 18:50 definujete test inteligence nastavením ikony „Nechápu zdejší diskuzjící proč si nedokážou nastavit ikonku? Jako mě to příjde jako test inteligence, protože to není jednoduchý, ale jakmile vidím člověka bez nastavené ikonky, tak je pro mě plebs.“ který jste odmítl složit.

       Tady 14.3.2021 at 12:49 jste si uzavřel cestu ven výmluvou že jste neměl trpělivost test inteligence znova složit. „Trpělivost a inteligence jde ruku v ruce.“

      • Alich 14.3.2021 at 16:06

       A v čem vidíte jeho smysluplnost? Protože v příspěvcích pana Crhy vidím jenom rozpory tak by mne to zajímalo.

      • DedekHrib 15.3.2021 at 10:14
       Viz „jdu si přepojit roury aby mi voda ze střechy tekla do nádrží pro pozdější zalévání. Na zimu je vždycky přepojuji do kanálu, aby mi nádrže nepraskly.“

      • Pan Jaroslav Crha 15.3.2021 at 14:20

       Vidím ikonu ale také přemýšlím a ikona není důkaz toho, že jste si to nastavil sám.

      • Dědo, to nemyslíš vážně. Normálně tvoje babka mi to nastavila.

      • Pan Jaroslav Crha 15.3.2021 at 18:27

       Mohl jste mi dokázat, že jste si to nastavil. Stačilo pár vět jak na to. Neučinil jste tak. Místo toho mi jenom dokazujete, že máte problémy s logikou a přemýšlením a proto se uchylujete k invektivám.

 5. Redaktor známeho portálu situáciu ohľadne AMD polotovaru vystihol úplne presne a to je Rosalindin človek :

  “ V případě AMD si tak opravdu asi budeme muset zvyknout na to, že aktualizace BIOSu desek bude nutná pro optimální běh sestavy asi jako aktualizace ovladačů hardwaru. „

  • Nevím proč bych měl updatovat Bios každý měsíc? To jsem udělal po složení a včera podruhé, kdy přidali lepší podporu L3 cache, ale to spíš jen pro pocit, ne že bych musel, vše mi běží. Teď nejspíš rychleji než při koupi (a při recenzích). Nejsem blb, abych viděl všude problémy. A pokud bych chtěl rýpat, tak bych taky musel měnit bios Intelu, protože je děravej a záplaty se dělají postupně.
   Jen opět Mongol z komára dělá velblouda

     • Proč sebetrýznění ? Mě to baví jednou za dva tři dny na to mrknu abych byl v obraze.
      Víš jak na Novinkách ti napíšou že bitocin rekorně propadnul, ale když jsem v obraze tak vím, že to je kec, protože to leze nahoru a padá úplně běžně. Takže mi pak nedělá problém se vysmát kdejakýmu novinářskýmu pamfletu.

      • Poslední 3 články o bitcoinu na Novinkách:
       V úterý – Bitcoin se vyhoupl nad 50000 dolarů a stále roste.
       V pátek – Bitcoin se blíží rekordnímu kurzu.
       V neděli (dnes) – Bitcoin pokořil nový rekord.
       Tedy nevím, jak na Novinkách píšou, že se bitcoin rekordně propadnul.

      • 23. 2. 2021 Bitcoin se propadl o 11 tisíc dolarů – Novinky.cz
       1. 3. 2021 Bitcoin se propadl až na 43 000 dolarů. Před … – Novinky.cz

       kdyby jste nelhal pane bez ikonkový Radku Holečku.

      • V té době se ten bitcoin ale evidentně propadl, tak o čem to mluvíte? Já vidím, že když bitcoin klesá, Novinky napíší, že klesá. Když roste, Novinky píší, že roste. Tak proč je obviňujete z toho, že kecají? A v čem lžu já?

      • Crha, jehož vrcholný duševní výkon spočívá v nastavení ikonky na cnews, nám dává najevo, že umí i přelouskat písmenka na novinkách. Bravo, potlesk.

      • jasně několikrát se mi stalo, že čtu na Novinkách že se Bitcoin propadl a koukám že on roste. Tak jako promiň. Já ti dal důkaz že lžeš. Že Novinky píšou i o tom kdy bitcoin padá.

      • ty voe, bylo to nalej vylej, radši jsem zavčas vystoupil, protože to nebylo na moje nervy. Normálně jsem si na to vydělal, vyzkoušel obchodovat, vybral jsem plus minus tolik co jsem do toho dal a za to koupil radši pozemky, který mají stálou hodnotu a nehrozí jejich pád. Spíš jsem čekal škodolibost, že si mi budete vysmívat, že jsem mohl být teď milionář, ale to bych vám omlátil o hlavu, protože zas tolik peněz to nebylo aby z toho byly miliony. Samozřejmě ta částka by byla pěkná, ale jak říkám, jsem příliš moc konzervativní na tyhle trhy kdy to lítá nahoru a dolů. A přiznejte se, nikdo z Vás nevěděl, že bitcoiny koupí Elon, a do té doby to riskatní prostě bylo.

      • Já do toho taky nešel i když jsem mohl ještě v době, kdy ET teprve začínalo. To samé u BC. Kamarádi do toho třeba šli a jsou teď v balíku.