Přehrávač VLC slaví 20. narozeniny a podporuje procesory Apple M1

3
VLC
Tým VLC

Projekt VideoLAN a VLC Media Player slaví 20 let. Oblíbený multimediální přehrávač je známý pro širokou podporu formátů a díky hardwarovému dekódování i nízkými nároky na počítač. V podstatě přehraje téměř vše.

VideoLAN původně začal jako projekt francouzských studentů z École Centrale Paris. První verze spatřila světlo obrazovek 1. února 2001 pod licencí GPL. Program poté evolvoval v neziskovou organizaci a kromě přehrávače (VLC, původním názvem VideoLAN Client) nabízí i řadu dalších nástrojů.

VideoLAN stojí například i za x264, svobodnou knihovnou pro kódování licenčního H.264. Hlavní vývojář a prezident VideoLANu Jean-Baptiste Kempf v minulosti odmítl vložit do aplikace reklamu.

Jean Baptiste Kempf VLC
Jean Baptiste Kempf (VLC)

Používat jej mohou uživatelé Windows, macOS, Linux, Android (včetně verze pro automobily), iOS, OS/2 a BSD. Přehrávač už delší dobu umí video v rozlišení 8K, HDR i 10bitové barvy. Nejnovější verze je 3.0.12, která přinesla podporu pro nové procesory Apple M1. Vývojáři se chlubí stovkami milionů uživatelů a více než 3,5 miliardami stažení.

Přehrávač VLC můžete stáhnout třeba na Slunečnice.cz, kde patří k nejstahovanějším programům všech dob.

zdroj: VideoLAN

Přehrávač VLC slaví 20. narozeniny a podporuje procesory Apple M1
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 10 hlasů

3 KOMENTÁŘE

 1. Si pamatuju asi pred 10 lety (mozna i vice) jsem jako admin na jednom PC u zakaznika videl oranzovy kuzel….rikam si ….co to do prd*** je za sajrajt a uz jsem chtel odstanovat.
  Ale nedalo mi to a koukl jsem co je zac….a od te doby ho ja a vsichni v mem okoli pouzivame :DDDD

  Blahopreji jim a doufam ze daji dalsich 20 let ! 😉

 2. Nikdy jsem ho nepotřeboval a potřebovat asi ani nebudu. A to jsem ho několikrát zkoušel. Nakonec jsem na hudbu zakotvil u Jetaudia a na video MPHC-HC. V současné době zkouším Kodi jak na Win tak na raspberry a jsem nadšený.

 3. Jako já nevím. Dobře – je to zadarmo a je to multiplatformní. Tím pro mě výčet pozitiv bohužel končí.
  Absolutně nechápu to hnusné GUI, které je stejné snad od počátku.
  Skiny sice nějaké jsou, ale žádný neřeší velikost ovládacích prvků na obrazovce, které zůstávají absurdně malé i v 1080p, natož v nějakém vyšším rozlišení.
  Protože pro ovládání používám RF dálkové ovládání, které simuluje klávesnici, potřeboval jsem trochu poladit klávesové zkratky a skončil jsem hned u klávesy Enter pro fullscreen a zpět do okna – nelze.
  Zkoušeno naposled cca. před měsícem jako uvažovaná náhrada za nepřekonatelný PotPlayer, který začal zobrazovat reklamu. Nakonec vyřešeno starší verzi s vypnutými aktualizacemi.