Přes 23 % počítačů s Windows 10 běží na verzi Anniversary Update. Je to moc, nebo není?

Nové statistiky používanosti jednotlivých verzí Desítek opět prozrazují, že distribuce Creators Updatu pokračuje pozvolným tempem. Jenže na dohled je už Fall Creators Update…

12
Windows 10
Windows 10

AdDuplex přichystal novou statistiku aspoň zhruba vypovídající něco o tom, jak se vyvíjí podíly používanosti jednotlivých verzí Windows 10. Data aktuální ke dni 22. září prozrazují, že minimálně jeden trend Fall Creators Update kopíruje. Před koncem vývojového cyklu se používanost testovacích sestavení zvedla. Systém je prakticky hotový, takže někteří v tomto bodě riskují upgrade. (Patřím k nim.)

Zatím stále aktuální stabilní vydání Creators Update si už našla cestu na skoro 73 % počítačů s Desítkami. AdDuplex hlásí, že v podobnou dobu po uvolnění však už Anniversary Update dosáhl na 91,2 % instalací. Již jsme řešili, že Microsoft tentokrát k upgradům přistupuje zodpovědněji prostřednictvím tzv. řízené distribuce.

Jistě se najdou kritici a kritičky přístupu poukazující na to, že chvíli před vydáním nové hlavní verze (Fall Creators Update) běží stále ještě přes 23 % počítačů na vydání předchozím (Anniversary Update), nikoli aktuálním (Creators Update). Jde o úhel pohledu. V jistém směru nám tato data říkají, že strategie „máme všichni aktuální Windows“ se nenaplnila, jak si Microsoft představoval.

Podíly jednotlivých verzí Windows 10 aktuální ke 20. září 2017
Podíly jednotlivých verzí Windows 10 aktuální ke 20. září 2017

Realističtější pohled ale říká, že pomalejší distribuce nových hlavních verzí Windows je zodpovědnější než bezohledné a zbrklé instalování bez ohledu na důsledky a nevyladěnost nové verze. Pravdu mají částečně oba tábory.

Je ovšem také pravda, že koncem července Microsoft řekl, že řízená distribuce končí a že tedy Creators Update brzy získají všichni. To se ale zjevně nestalo, Microsoft nám tudíž musel lhát. Mně samotnému teď na stole stojí notebook, kde lze Desítky bez problému ručně povýšit na Creators Update, automaticky k tomu však zatím nedošlo. Proč ne, když je to kompatibilní počítač?

Vývoj podílů jednotlivých verzí Windows 10 aktuální ke 20. září 2017
Vývoj podílů jednotlivých verzí Windows 10 aktuální ke 20. září 2017

Podstatné ve výsledku je, že většina strojů se až na čestné výjimky k novějším verzím Windows postupně dostane. Každé vydání Windows má podporu zajištěnou po dobu 18 měsíců, takže realisticky a obecně vzato není kam spěchat. Mimochodem, AdDuplex vytvořil úplně novou webovou prezentaci výsledků. Nabízí také interaktivní mapu států, podle které v Česku Creators Update používá 71,3 % počítačů s Windows 10.

Říjen: Na Fall Creators Update během týdne přešlo přes 5 % zařízení s Windows 10

Ohodnoťte tento článek!

12 KOMENTÁŘE

 1. „Mně samotnému teď na stole stojí notebook, kde lze Desítky bez problému ručně povýšit na Creators Udpate, automaticky k tomu však zatím nedošlo. Proč ne, když je to kompatibilní počítač?“ Jaká edice Home, Pro nebo vyšší? Jaké je nastavení pro upgrade a update obecně? Nějaký zásah do gp? Mě osobně se automaticky nesmí nic, alespoň co MS dovolí nastavit a neporušuje to.

 2. Mne spis zajima, koho ty pulrocni updaty jeste opravdu zajimaji… Na zacatku to jeste vypadalo, ze diky tomu 10kove vidle daji do pucu tak, ze konecne vymizeji duvody, proc je nepouzivat. No nestalo se, vetsina z tech updatu prinaseji „neco“ co ani uzivatel nevidi. Co ale vidi urcite je opruz, kterym mu Mrkvosoft tlaci nasilny reinstal systemu kazdych pul roku…opravdu vynikajici 😀

  • Ber to z té lepší stránky. Čím více průserů po každé další aktualizaci, tím více bude nahlodána trpělivost uživatelů, tím více bude nas**ných akcionářů a o to dříve tam něm huculům v MS dojde, že je třeba vyrobit nějaké další, tentokráte už normální Windows 😀

   • V cem je problem s Windows 10?

    Ja je pouzivam a vcelku nemam vaznejsi problemy. Je par veci, ktere by chtely vylepsit, ale nic dramatickeho.
    Co uzivatele Windows 10 stve a me take je ten „reinstall“ kazdeho pul roku. V podstate mne rolling update nejak nevadi, ale co pul rok je opravdu trochu moc. Kdyz by tyhle upgrady vychazely jednou rocne, tak budu vcelku spokojeny uzivatel.

    • V čem je problém s Windows 10? Ty nečteš ty nářky napříč internetem už dva roky? Asi ne …
     Co přesně myslíš tím „já je používám“ a „nemám výraznější problém“? Ono mezi používat a používat je kapečku rozdíl a mezi nemám problém a nemám problém taky, vůbec to nejde takhle paušalizovat. Pokud je budu „používat“ na nějakém kancláku (tady samozřejmě nejde o používání Windows, v kanclu se samotným OS nikdo nepracuje) tak tam to asi chodit bude. Semtam se to po upgrade přepne do švédštiny, semtam spadne ovladač grafiky (nejčastější potíže které chodím řešit … pak jich je ještě X drobných, ale to bychom tu byli do rána) , ale to není nic dramatického. Hlavně ale na tuhle kancelařinu žádné Windows nepotřebuješ, takže ani tyhle Microsoftí průsery (které jsou všeobecně známé a milionkrát diskutované, takže otázku “ cem je problem s Windows 10?“ může položit akorát někdo kdo byl poslední dva roky někde v pralese), pokud jenom trošku nechceš, vůbec řešit nemusíš a to pak může člověk říct, že je spokojený uživatel 🙂 Né, Windows 10 fakt není system, který chci mít v PC, když necjci mít potíže. Už jenom to, že si nemohu zvolit co aktualizovat chci a co ne je pro mě problém a system aktualizací tohohle systemu je průser naprosto fatální, nemůžu si pomoct ….

     • Hele a aky je rozdiel medzi pouzivat a pouzivat Windows? Ja ich pouzivam ako medzikus medzi HW a SW ktory prave potrebujem.
      Ja som spokojny uzivatel.
      S tym systemom aktualizacii suhlasim, pokial to bude stale lepit novu verziu systemu na staru, nikdy to nebude v poriadku.

  • spíš to vypadá že kopírují dřívější trend a vydávání subverzí je tomu šumák. Vydání W10 – vcelku ok, první update nic moc, AN byl ucházející, CU opět na pytel, takže FC by teď měl být v pohodě….

   • Podle mne by udeali daleko lip, kdyby vydalvali max 1 update rocne (kdyz uz teda musi..), ktery by opravdu prinasel nejake viditelne zmeny a hlavne mel lip vychytane mouchy. Ten pul rocni rytmus je naprosta kravina