Prima snížila kvalitu obrazu v DVB-T2, anamorfní Full HD jí vydrželo jen dva měsíce

31
Prima HD logo
Prima HD logo

Televize Prima snížila v terestrickém vysílání rozlišení svých stanic v DVB-T2. Jako jedna z mála přitom od konce října využívala alespoň anamorfní rozlišení 1440 × 1080, což se ale nelíbilo operátorům placené televize. Satelitní či internetová televize má jako jednu z konkurenčních výhod právě vyšší kvalitu obrazu, což ale v tomto případě téměř neplatilo.

Prima jejich tlaku ustoupila a snížila rozlišení na 1280 × 720 px, informoval o tom portál Českého rozhlasu. Výsledek je stále podstatně lepší než běžné SD vysílání (960 × 540 či 720 × 576 px), ale má také daleko ke kvalitnímu Full HD. V plném HD vysílá terestricky pouze Česká televize a v anamorfním Full HD po Primě zůstávají jen Seznam TV a hlavní stanice Barrandovu.

V placeném vysílání přitom Prima vysílala také ve Full HD, byť prokládaně, a teoreticky tak s o něco vyšší kvalitou obrazu proti anamorfnímu formátu. V praxi byl rozdíl velmi malý. V rámci terestrického šíření vysílá Prima své stanice prostřednictvím multiplexu 22. Ten provozují České radiokomunikace a v muxu jim tak teoreticky může vzniknout místo na nový kanál.

Rozlišení 720p se týká všech stanic Primy s výjimkou Prima+1, která je dostupná v nižším 540p. Rozlišení dnešních televizorů činí 3840 × 2160 px a obraz vysílaných stanic se snaží vylepšovat pomocí různých technik. Na velkých úhlopříčkách je to velmi znát.

Prima snížila kvalitu obrazu v DVB-T2, anamorfní Full HD jí vydrželo jen dva měsíce
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (89.26%) 54 hlasů

31 KOMENTÁŘE

  • Jako SD+ označovala ještě loni přímo Prima ono anamorfní 1440 × 1080 px. Spíše z marketingových důvodů a aby si nenaštvala operátory placených televizí. Nepovedlo se.
   Ten úvodní obrázek je z doby obráceného přechodu na vyšší rozlišení, takže asi může mást.

  • Tenhle nepsaný standard HD, SD, FullHD není snad nikde pevně definovaný. A vzhledem k tomu, že největší stramovací server YouTube loni přestal definovat 720p jako HD, tak i toto rozlišení se právem může označovat jako „Standard Definition“. A nezlob se na mě, ale zkus si dnes na velké TV pustit tuhle sr*****u. Méně jak 720p je dnes na velké TV prostě odpad. A jako takový si zaslouží být nejlépe „Standard Definition“. Ať ti markeťáci cpou jakékoli žvásty. Je třeba poukazvat na tu ubohost co se vysílá.

     • Záleží, co se tou „editací“ myslí.
      MKV je kontejner, nikoliv kodek, takže surová obrazová data pomocí MKVToolnix nezměníš (ve smyslu nějakých efektů, atp.)
      Ale je to šikovná věc, pokud potřebuješ vyměnit zvukovou stopu, změnit titulky, přečasovat titulky např. z PAL zdroje (TV, evropské DVD), tak aby seděly k obrazu NTSC filmu (Blu-Ray, americké DVD), nebo třeba sloučit víc klipů dohromady (např. sloučit VOB soubory z DVD do jediného MKV souboru). Není pak vůbec potřeba video jakkoliv překódovávat. Rychlé, efektivní a beze ztráty na kvalitě videa.

      Pokud potřebuješ vyšmiknout reklamy z nahrávky z TV (ale v podstatě i jakéhokoliv videa), vřele doporučuji VideoReDo TV Suite V6.
      Funguje to jako stříhání a lepení pásky. Obsah se nijak nezmění a není potřeba žhavit procesor. Celá operace je tak rychlá, jako přenosová rychlost disku.

    • Já jsem už rezignoval na to abych sledoval jakýkoli TV pořad s vloženou reklamou, natož abych ještě něco něčím proháněl. Koneckonců, věci hodné archivace se dají spíše najít na jiných kanálech než Prima nebo Nova, i když uznávám, že program Primy je lepší než Novy (na kterou nekoukám vůbec). Nicméně pro diváka nesvázaného jazykovými omezeními jsou k dispozici daleko nosnější zdroje zábavy, byť placené. Ale nikomu nic nenutím.

     • Pokud máš na mysli Netflix a spol., tak což o to, myšlenka je to hezká, o tom žádná. Ale investice je to prchavá, stejně jako ten mráček na obloze (i když… která není?)
      A i proto možná časem zjistíš, že co si člověk nenasyslí, to nemá. A občas tomu tak opravdu je. Bez ohledu na jazykovou bariéru.

  • Ne, nemá, neboť to není zdaleka jediným měřítkem „kvality“ a už vůbec takový údaj nebo výpočet není sám o sobě jakoukoliv zárukou. Když už nic jiného, chybí mi v tom tvém vzorci někde počet snímku za sekundu, bitová hloubka,…
   Trochu mě mrzí, že téma digitální televize, nebo to slavné propagované digitální rádio, upadlo informačně (z technického hlediska) na absolutní dno. Existují sice nejmenované úzce zaměřené weby, ale co ty vypouštějí, tak se ani nedivím, že je ta mizérie ještě přiživovaná v diskusích.
   Většině lidí však, soudě dle i této diskuse, „kvalita“ TV Nova v DVB-T2 bohatě stačí, tak je zcela irelevantní bavit se o snížení rozlišení TV Prima. Přitom zrovna u TV Nova došlo ke zhoršení vůči vypnutému DVB-T. I kdybych označil kvalitu obrazu Novy v DVB-T a DVB-T2 za srovnatelenou, tak pořád mi tu zbývá degradace zvuku.

   • 12 bit
    Bitová hloubka je ta nejnižší 8 bit, Chroma subsampling : 4:2:0 (Type 0)
    barvy degradovány, tyto veličiny se nemění. Pokud požadujete jinou kvalitu, tak si hledej jiné zdroje a dvb-t2 vynech. Je zdarma. Přeji Vám(tobě) hezký den bez urážek.
    opsáno z media info a opisovat se nesmí

    • Ale to já ti nenadávám, jen už mě nebaví, jak se něco zprzní, a pak se na to pějí chvalozpěvy.
     Jinak ano, je to zdarma, ale to je ale i, podle slov Skylinku, příjem základních programů na satelitu. Tam už je opravdu TV Nova v koukatelné a poslouchatelné kvalitě.
     „Jiný zdroj“, zejména ten legální, než TV, leckdy neexistuje. Když zařadím pirátské ripy a pominu hollywoodského filmy, tak se stává, že buď nejsou vůbec, nebo je jejich kvalita tragická. A to pozor – mohou mít poměrně vysoký bitrate. Problém je, že prošly několikanásobným ztrátovým kódováním.

     Jinak výstupní log z MediaInfo byl přímo vytvořen k Ctrl+C a Ctrl+V…

 1. „což se ale nelíbilo operátorům placené televize“
  Co to jako má být? To proti nim nikdo nezakročí? Takové svinstvo.
  To je jako kdyby nějaká menší síť začala prodávat aditivovaný benzín a Benzina s OMV by na ně začala tlačit ať s tím skončí.

  • Prostě prachy. IPTV nejspíš bude Primě platit nějaký licenční poplatek za každého uživatele, který přes něj má přístup k Primě. Když začne Prima vysílat pozemně ve vyšším rozlišení tak se dočká akorát poplácání po zádech a možná s tím bude mít ještě větší náklady než s SD vysíláním.

  • Operátoři platí televizím za FullHD. A logicky se jim nelíbí, že zadarmo bylo k dispozici skoro to samé. Proto jen to SD/HD v DVB-T2 – kdyby nasadili FullHD, přišli by televize o poplatky od operátorů kabelovek, satelitů, IPTV…
   Osobně třeba mám kabelovku, kde se k základnímu tarifu připlácí 30 Kč za FullHD všech stanic Prima a Nova. Takže ono ty poplatky nejsou nic extra velkého – když odečtu daň, případnou marži operátora a rozdělím to na půl tak Prima a Nova dostane každá za jednoho zákazníka na měsíc cca 5-10 Kč – evidentně jim ale tyto peníze za to stojí.