Příští rok vyprší České poště licence. ČTÚ již hledá, komu ji udělí na dalších pět let

7
Česká pošta
Česká pošta
-
Zdroj: Česká pošta

Poštovní licenci vydává Český telekomunikační úřad na pět let a ta aktuální skončí na konci příštího roku. ČTÚ dnes vydal zprávu, že zahájil přezkum úrovně kvality základních poštovních služeb, což povede k vybrání nového provozovatele poštovních služeb pro období 2023 až 2027. Může jím být opět Česká pošta, ale také někdo jiný.

Při minulém udělování licence Česká pošta nesplnila všechny podmínky, ale do výběru se nikdo jiný nepřihlásil a Český telekomunikační úřad jí licenci nakonec udělil, neboť vyhovovala nejlépe.

Česká pošta splňovala kritéria finanční, technická a odborná. Poslední kritérium, kterým je výše čistých nákladů pak nakonec ČTÚ nehodnotil, neboť neměl s kým srovnávat.

Pro minulé období patřilo k podmínkám udržovat 3200 provozoven v předem stanovených obcích s tím, že maximálně 3 % z nich může provozovatel nahradit jiným typem pobočky. Ty musí mít otevřeno každý pracovní den.

Držitel poštovní licence je povinnen zajistit na celém území:

a) službu dodání poštovních zásilek do 2 kg,
b) službu dodání poštovních balíků do 10 kg,
c) službu dodání peněžní částky poštovním poukazem,
d) službu dodání doporučených zásilek,
e) službu dodání cenných zásilek,
f) službu bezúplatného dodání poštovních zásilek do 7 kg pro nevidomé osoby,
g) služby, které musí být zajištěny na základě závazků vyplývajících z členství České republiky ve Světové poštovní unii.

Ostatní služby může nabízet komerčně. Je možné, že ČTÚ pro další období bude požadovat služby v jiném rozsahu.

Na českém trhu existuje aktuálně 33 provozovatelů poštovních služeb. Reálně však služby poskytuje jen dvacet z nich a veškeré výše uvedené služby pak nabízí jen pět provozovatelů. Nejvíce jich odpadne kvůli tomu, že neumí dodat zásilku nevidomé osobě.

Zásilkovna už má více poboček než Česká pošta

Z výroční zprávy ČTÚ vyplývá, že v Česku je celkem 9841 provozoven, z toho polovinu provozuje Česká pošta. Druhá polovina jsou hlavně výdejní místa Zásilkovny (a také Uloženky), kterých bylo na konci minulého roku něco přes čtyři tisíce a nyní se na svém webu chlubí ještě větším počtem.

Česká pošta nedávno oznámila dělení na dvě firmy, což má ale trvat až tři roky. O licenci na dalších pět let se tak zřejmě bude ucházet ještě jako jeden státní podnik. Za rok 2020 byla Česká pošta s.p. i přes nárůst počtu balíků ve ztrátě 1,38 miliard.

Koho byste chtěli za hlavního poskytovatele poštovních služeb se státní poštovní licencí?

zdroj: ČTÚ

Příští rok vyprší České poště licence. ČTÚ již hledá, komu ji udělí na dalších pět let
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (81.43%) 14 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  • Když se řeší pošta, co takhle článek na téma DPH u zásilek nepatrné hodnoty od 1.7.?
   Vědí číňani, že pro odbavení zásilky nám budou muset dávat číslo zásilky, hmotnost a odesilatele uvedeného na zásilce, jinak se jim budou obálky vracet

   • Já bych řekl že už to částečně vyřešili – posílají matrjošky (=velké balíky ve kterých jsou sloučené malé od různých prodejců). A to se bude proclívat rozhodně daleko pohodlněji než po jednom.

 1. Zásilkovna je prachsprostý zprostředkovatel.
  Srovnávat ČP s kýmkoliv jiným v republice je naprosto nesmyslné.
  Stačí si porovnat kde má stávající ČP budovy, kde má zázemí a kolik má (musí mít) lidí.
  Pro takovéto pidifirmy typu Zásilkovna by stačila 1-2 výplatní termíny, tzn. výplata mezd pro xx tisíc zaměstnanců a končí. Aby zde nedošlo k mýlce, Zásilkovna funguje na franšíze, ty výdejní místa jsou cizí firmy, které když si řeknou že budou mít přes oběd, nebo ve středu, zavřeno tak mají. Jakmile by jim jedna z logistických firem odmítla vozit balíky tak končí.

  • no vlastne by i stacilo kdyby nekdo jiny dorucoval baliky – to je vec, kterou ceska posta proste naprosto nedava
   – osobne me na tom sere predevsim to, ze od data kdy balik prevezmou a nez jej dopravi na pobocku/dorucovaci depo – tak uplyne neskutecna doba – druha vec je, ze jejich dorucovani zahranicnich baliku probiha stylem nezastizen a po 2-4 dnech pote vam doruci listek, ze jste nebyl zastizen a ze si balik muzete vyzvednout – pokud sledujete zasilku tak jej uz tou dobou mate par dni doma….