Máme parametry pro AMD Ryzen 5 3500. Levnější šestijádro bohužel asi má jen šest vláken

18

Před nějakou dobou jsme tu psali o tom, že AMD zřejmě chystá nějaké nové desktopové procesory Ryzen 3000 se 7nm čipy. Byl mezi nimi jednak zajímavý 65W model s 12 jádry Ryzen 9 3900, pro nějž se mezitím objevily i potenciální frekvence, ale vedle toho také náznak, že by mohl vyjít další levnější mainstreamový model, Ryzen 5 3500. A k tomu se nyní toho dovídáme víc detailů včetně frekvencí. Vypadá to, že by v jeho podobě mohlo přijít dostupné 7nm šestijádro, ovšem s jednou slabinou.

Stejně jako u R9 3900 přišel „leak“ k Ryzenu 5 3500 od na twitteru aktivního leakera s přezdívkou Tum_Apisak. Ten zde vypustil mikroblog (skutečně hodně mikro), podle kterého by model Ryzen 5 3500 měl mít základní frekvenci 3,6 GHz, která je stejná, jako u již prodávaného modelu Ryzen 5 3600. Ovšem maximální turbo by bylo omezené jen na 4,1 GHz, což je o 100 MHz nižší. TDP by asi mělo být pořád 65W.

Ovšem nejásejte předčasně. Zároveň Apisak tvrdí, že tento procesor nebude bohužel mít aktivní SMT. Sice tedy půjde o šestijádro, ale jenom s šesti vlákny, tedy o CPU velmi podobné tomu, co má Intel v podobě modelů Core i5. Jen tedy bez integrované grafiky. Bohužel se tedy ani AMD nezdrželo u Intelu kritizované praktiky tzv. segmentace, kdy se u levnějších procesorů vypnou některé věci proto, aby vás to hryzalo a přimělo koupit dražší (respektive se tímto krokem AMD brání tomu, aby velká část zákazníků nepřestala kupovat R5 3600 a místo něj jen nepřetaktovávala R5 3500).

Tím pádem bude mít Ryzen 5 3500 o dost snížený celkový vícevláknový výkon, což by se hodně projevilo třeba při enkódování nebo činnostech jako je 3D rendering. Naopak ve hrách by to nemuselo vadit tolik, takže pokud by cena byla významně nižší než za model R5 3600 s aktivním SMT, asi by tato ořezaná novinka mohla pro levnější herní PC dávat smysl.

Krabice pro AMD Ryzen 5 3000 Matisse s Wraith Stealth
Krabice pro AMD Ryzen 5 3000 Matisse s chladičem Wraith Stealth

Bohužel pořád nevíme jednu kritickou věc, a to jak široce dostupný tento model bude. Prvotní únik v ruské databázi EEC dával modely 3500 a 3900 do spojitosti s řadou Ryzen Pro, která je však jen pro velké výrobce počítačů/notebooků. Pokud by AMD tyto modely uvedlo pouze jako Ryzen 5 Pro 3500 a Ryzen 9 Pro 3900, pak by se asi nikdy nedaly koupit samostatně (nebo až za pár let na eBay z likvidací). I některé ne-Pro modely ovšem bývají nabízené jenom na OEM trhu, stalo se to s úspornými modely s příponou E, ale také třeba s 12nm čtyřjádry 2300X a 2500X. Toto by se teoreticky zde také mohlo stát a pak bychom se my, kdož stavíme počítače z komponent koupených na běžném trhu, k tomuto modelu nedostali.

Také cena a případné datum vydání/startu prodejů jsou zatím neznámé.

Galerei: Odhalení procesorů AMD Ryzen 3000 s architekturou Zen 2

Máme parametry pro AMD Ryzen 5 3500. Levnější šestijádro bohužel asi má jen šest vláken
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.5%) 8 hlasů

18 KOMENTÁŘE

  1. Prostá (alespoň dle článku) absence SMT je už segmentace trhu? Je to jeden procesor z řady a ne celá řada, která by tím byla postižena a navíc šestijádro. Takže hláška „aby vás to hryzalo a přimělo koupit dražší“ mi přijde trochu nemístná, protože vás nenutí koupit 2x dražší pro jednu fíčuru. Pokud by šlo o dvoujádro, kde bez SMT je to fakt znát, a navíc bylo vypnuté turbo jako to dělal intel pro CELOU řadu, tak to pochopím. Ale jedno cpu, kde SMT je o pár stovek výš. Snaha o senzaci, která se nekoná. Shame.

      • To pravděpodobně ne, myslím, že velmi málo často bude jádro s defektem fungovat po vypnutí SMT. Pomoct by to asi mohlo , pokud by se nevešlo do požadavků na spotřebu.
        Většina těchhle křemíků by nejspíš měla mít všech šest aktivních jader plně funkčních a scohpných s SMT běžet, jen to prostě bude vypnuté.